Jump to content



The Lab's Beer Corner


bezdim

Recommended Posts

Ρε παιδιά ξαναρώτησα και πιο παλιά στο άλλο θρεντ για τα αγαπημένα αλκολούχα ποτά...την κυπριακή μπύρα ΚΕΟ υπάρχει πιθανότητα να την βρω κάπου στην Αθήνα...δεν την βρίσκω πουθενά...

Έψαχνε κι ο πατέρας μου ΚΕΟ το καλοκαιράκι κι επειδή δεν έβρισκε πουθενά, επικοινώνησα (μέσω mail) με τα κεντρικά της Κύρπου, οι οποίοι με τη σειρά τους με είχαν παραπέμψει (αν θυμάμαι καλά) στον επίσημο εισαγωγέα τους.

Ο άνθρωπος μου είχε πει τότε, πως επειδή οι FIX/Amstel/Heineken είχαν σαρώσει την ελληνική αγορά, ήταν οικονομικά ασύμφορο να συνεχίσουν την πώλησή της ΚΕΟ στην Ελλάδα, οπότε και αναγκάστηκαν να σταματήσουν. Πλέον είναι αδύνατο να τη βρεις σε ελληνικό κατάστημα. Όλα αυτά βέβαια πέρσι το καλοκαίρι... Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γράφεται Hoegaarden.. και λογικά ήπιες την White.

Η ίδια μάρκα φέρνει και την forbiden fruit.. ;)

Νομίζω γράφεται forbidden :p:hehe:

Ναι τη λευκή και μου αρέση πολύ αυτή, την παίρνω συχνά σε pub.

Άλλη που μου άρεσε σε κλασσική μπυρίτσα ήταν η BREWIX, τη δοκίμασα σε μια πιο local pub, είναι από το Wolverhampton (κοντά σχετικά εδώ που μένω).

Επίσης υπάρχει άλλη μία με γεύση μέλι που μου αρέσει, ξανθιά κι αυτή, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα, Honeycomb νομίζω και πρέπει να είναι της Fullers.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

παίδες δοκίμασα χτες αυτήν εδώ

all4beer.com -- Καταναλώστε Υπεύθυνα - Blue Island, Nέα μπύρα της Ζυθοποιίας Αταλάντης

ελληνική corona ...απλά θα πω ότι μου άρεσε (πιο πολύ από την corona). και ήταν και ελληνικότατη...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε την Amstel Radler; Είναι με λεμόνι, αλλά έχει μόνο 2% αλκοόλ. Σαν αναψυκτικό πίνεται!

σόρυ αλλά παύει να είναι μπύρα...πάει στην κατηγορία rtd...μια φορά δοκίμασα δεν μάρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε την Amstel Radler; Είναι με λεμόνι, αλλά έχει μόνο 2% αλκοόλ. Σαν αναψυκτικό πίνεται!

Η συγκεκριμενη δεν ειναι μπυρα, ουτε καν μπυρα με λεμονι αλλα, λεμοναδα με λιγη μπυρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειριες :

Τα περίπτερα της γειτονιάς έχουν ξεσκιστεί να φέρνουν ελληνικές μπύρες. Προχθές κατα προτροπή του φίλου μου περιπτερά/τεστερ πήρα την Corfu Red και είπα κ να δοκιμάσω και την Volkan.

beer0002.jpg

Corfu Beer, από τον Αρίλλα της Κέρκυρας, μικροζυθοποιΐα,δοκίμασα την Special--> κόκκινη μπύρα, ευκολόπιοτη, για μένα η ποιότητά της και η γεύση της είναι ξεχωριστές και θα συνεχίsω να την προτιμώ...

home_beers.gif

Volkan Βeer, από Σαντορίνη, Lava Rock Filtered, δοκίμασα την Black, με Μέλι Σαντορίνης και Κίτρο Νάξου, πραγματικά δεν περίμενα τέτοια γεύση από μαύρη μπύρα, ευκολόπιοτη, με πολύ ξεχωριστή γεύση και άρωμα...Επίσης μία από τις μπύρες που θα συνεχίσω αν παίρνω...Συμβουλή, μην την παγώσετε φουλ, μία θερμοκρασία συντήρησης λίγο πάνω από 0-2C είναι ότι πρέπει...

Eπίσης το αξιοσημείωτο είναι πως η Volkan ανήκει στα προΐόντα Greece Debt Free, διαβάστε για να δείτε τι είναι...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες πρώτη φορά την Volkan τη μαύρη, αρκετά καλή η γεύση της αν και μου φάνηκε σχετικά ελαφριά μπύρα, η τιμή της κάπως τσιμπημένη (4.9€ τα 330ml).

Η Βεργίνα weiss εξακολουθεί να είναι η αγαπημένη μου ελληνική μπύρα με δυνατή γεύση και πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.