Jump to content



Death Magnetic - Σχόλια / Απόψεις


Dr.Paneas

Recommended Posts

Έχω ακούσει johnny cash (χωρίς να το αναλύσω βέβαια) γι'αυτό και αντέδρασα έτσι. Τον αδικείς πάρα πολύ τον δίσκο ...έχει πολύ καλά κομμάτια. Πιστεύω ότι του άξιζε να βγει μετά το Justice επειδή τώρα πρέπει να κουβαλήσει και να υπερκαλύψει τα κενά που άφησαν τα Loads (μου άρεσαν και μένα πολύ) και το St.Anger. Anyway δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου αρέσει με το ζόρι...απλά όχι και τέτοιο ισοπέδωμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

o kirk σε ενα σχολιο πριν την κυκλοφορια ειχε πει.. «δεν φοβηθήκαμε να ανατρέξουμε σε παλιότερες δημιουργίες και να δημιουργήσουμε νέα κομμάτια. Όλοι θα δουν ότι χρησιμοποιήσαμε γνωστές λέξεις για να εκφράσουμε καινούρια πράγματα…Και πιστεύω ότι σίγουρα το άλμπουμ αυτό είναι για εμάς επιστροφή στις ρίζες μας».

τα load reload δν ειναι heavy rock για μενα ουτε εξελιξη οπως λενε πολλοι. εξελιξη ειναι να πας απο το kill'em all στο ride the lightning και στο master of puppets. τωρα την εξελιξη απο αυτα στα load/ματαload που την βλεπουν καποιοι δν ξερω.

""Nephilim εσυ που ακους αγγλοφωνη μουσικη να βλεπεις και εργακια στα αγγλικα. ειναι καλυτερα δν κοβουν και μερος τις εικονας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τι μαλωνετε. Ολες οι γνώμες ειναι δεκτές. Δεν μπορεις να επιβάλεις την δική σου.

Για μενα:

Το Album είναι heavy. Σου θυμίζει σε αρκετά σημεία Justice. Σε αλλα σημεία σε κάνει να βαριέσαι. Συνθετικά είναι πολύ εμπνευσμένο και δεν νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη έμπνευσης, κάθε άλλο θα έλεγα. Το γεγονός ότι έκαναν πισωγύρισμα είναι κάτι γιατι το ζήτησαν οι οπαδοί τους. Πιστεύω αν ο ήχος και η παραγωγή ήταν αντάξια ενός ονοματος Metallica τώρα θα είχανε πολλοί άλλοι γνώμη. Εγω είμαι απογοητευμένος από τον ήχο. Αλλά δες το αλλιως... οι νέα γενιά πιτσιρικάδων θα κατα ενθουστιαστεί με αυτό και δεν θα κάτσει να ψάξει ποιο riff του justice θυμιζει στο ταδε μερος.

Παντως αν υπήρχε δυναμική στα κομμάτια (πράγμα που σε κανει να μην βαριεσαι) θα ήταν καλύτερο. Γιατί τώρα τα ακούς όλα στο max. Και αυτο δεν είναι κάτι που λέω εγω, αλλα ο ίδιος ο τύπος που έκανε το master και μαλιστα δηλώνει οτι είναι απογοητεύμενος από την δουλειά του.

Πάντως δεν ξερω πως εξηγειται αλλα βλεπω μια έξαρση πολύ καλών album από τον Αύγουστο μέχρι και τον Νοέμβριο. Grand Magus (heavy), Motorhead(Rock n Roll/Heavy), Crom (epic), Amon Amaranth (Black), Metallica (heavy) και αλλες πολλες. Και μην ξεχναμε οτι ερχεται ενας κεραυνος απο Angus Young.

Chroma βαλε το Suicide & Redeption και ακου το. Στο σημειο που μπαινει το σολο του James (με background την clean κιθαρα), δε στοιχιωνει ; Εγω ανατριχιαζω καθε φορα που το ακουω. Νταξει εχω ακουσει πανω απο 50 φορες το album :p

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο καθένας έχει την άποψη του, ειδικά στη μουσική που τίθεται και θέμα γούστου και είναι καθαρά υποκειμενικό.

Συμφωνώ για τον ήχο, αν ήταν καλύτερος προσωπικά θα μου προκαλούσε περισσότερο ενδιαφέρον για το άλμπουμ. Όμως στο Suicide & Redemption για να φτάσεις στο σημείο που λες πρέπει να περάσεις από 3 και βάλε λεπτά απόλυτης βαρεμάρας, το οποίο σημείο σε μένα δε λέει και τίποτα. Οι ίδιοι έχουν γράψει πολύ καλύτερα πράγματα, ακόμα και ο satriani που απευθύνεται σε κιθαρίστες και μουσικά (οχι τεχνικά) συνήθως είναι βαρετός μέχρι αηδίας, έχει γράψει καλύτερα πράγματα.

Άποψη μου πάντα είναι οτι το death magnetic ούτε καν πλησιάζει τα επίπεδα του justice.

edit* btw δεν είμαι καθόλου anti-metallica τύπος, στη συλλογή μου είναι τα ride, puppets, justice, black και reload, με τα 3 πρώτα είναι αγορασμένα τουλάχιστον 15 χρόνια πίσω. Απλά δεν είμαι fanboy και όταν μπαντάρες που μεγάλωσα μαζί βγάζουν μετριότητες, ξενερώνω ακόμα περισσότερο. Όπως και όταν ο mustaine έκανε το άκυρο πισωγύρισμα με το απαράδεκτο the world needs a hero, ξενέρωσα πλήρως αλλά τουλάχιστον το έσωσε κάπως μετά με system has failed. Όταν πχ. οι cavalera έβγαλαν το inflikted (βλέπε avatar), απλά προσκύνησα και το ακούω σχεδόν κάθε μέρα πηγαίνοντας στη δουλειά. Ξυπνάω δύσκολα, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω οτι αρχικα το κομματι μου φανηκε πολυ βαρετο. Μετα απο 50 ακροασεις το συμπαθησα :p

Μπορεις να πεις οτι πίεσα τον εαυτο μου να το συμπαθίσει ; Πολυ πιθανο να το εκανα . . .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να σου αρέσει με τον καιρό...πάω στοίχημα ότι σχεδόν σε κανέναν δεν άρεσε το Eye of the Beholder με το πρώτο/δεύτερο άκουσμα. Άμα έχει κάτι να σου πει το κομμάτι θα σου αρέσει όπως και να χει. Το All Within my Hands όσο και να το ακούσω ας πούμε δεν μου κάνει κουκου

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το ακουσα. Τα σπάει.

Και παμε για λιγη ενημερωση περι πωλήσεων:

According to Billboard.com, METALLICA's new "Death Magnetic" is projected to have sold in the neighborhood of 450,000-500,000 copies in the U.S. in its first three days of release (Friday-Sunday)

Ενώ

METALLICA's "Re-Load" album sold 435,000 units during its first week in 1997, while 1996's "Load" opened at 680,000. 1991's self-titled "black album" debuted with 598,000b and has since gone on to sell more than 15.2 million copies in the U.S., according to Nielsen SoundScan.

Και μιλαμε μονο για US. Φανταστείτε στο Γιούροπ :p

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις ελεος.. δεν καταλαβαινω γιατι θαβουν ολοι το death magnetic/../

το st anger καλυτερο ηταν??

το unforgiven III τα σπαει ειδικα στο σολο ακουω και τις δυο κιθαρες .. πορωση.. τωρα αν σε αλλους ακουγεται φασαρια αυτο.. τι να πω..

μονο στο day that never comes εχω την αισθηση οτι θα μπορουσαν να βγουν 2 διαφορετικα τραγουδια απο κει.. επισης στο συγκεκριμενο ακουω παρασιτα.. ειναι το clip (wtf?) που λετε η κατι αλλο?

unforgiven III ftw...

αν και το How can I be lost, If I've got nowhere to go? ακουγεται λιγο κουλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το clip και ακουστε με:

Ολος ο κοσμος (μεχρι και το γνωστό Rolling Stones). Οι fans των Metallica εχουν σκυλιάσει με τα τερτίπια του ήχου . Οσοι κουφοί υποστήριζαν οτι το album ακούγεται μια χαρα και πως ολοι εσεις (κ εγω) εισαστε haters που λετε οτι το album δεν εχει καλο ήχο, βουλωσαν το στομα τους όταν άκουσα την εκδοση του Death Magnetic στο Guitar Hero (γνωστο παιχνιδι για βιντεοκονσολες).

Το ακουσα κ εγω απο εναν φιλο. Πραγματικά μέρα vs νυχτα. Guitar Hero vs CD. Και ο νικητης ειναι το Guitar Hero. Πώς μπόρσαν τα ζώα να γ@μι$οθν τοσο αισχρά την ποιοτητα στο CD και να ακουγεται τελειως διαφορετικά στο Guitar Hero ...

Το google εχει παρει φωτια απο αρθρα οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζεστε να παραθεσω εδω Links.

Οσοι θελετε να γινει remaster to album καντε sign in http://www.gopetition.com/petitions/re-mix-or-remaster-death-magnetic.html

Μερικα Links:

http://forum.encycmet.com/viewtopic.php?p=248868&sid=2a6c87632c0087a7865cf764f92f8ad3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.