Jump to content



το πλαισιο τρελαθηκε!!!


thor

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Αν παραγγείλω από το site μια 8800gt, τι τιμή θα πληρώσω? 140 που είναι κανονικά, ή 50-60?

Απο οσο καταλαβα απο τα λεγομενα των παιδιων,ηταν συγκεκριμενα μοντελα των 8800 που εσφαξαν,λογω του οτι υπηρχε αποθεμα μονο στα καταστηματα.

συνεπως για να υπαρχουν 3 μοντελα απο 8800 στην ιστοσελιδα του Πλαισιου και στις νορμαλ τιμες τους,σημαινει οτι πληρωνεις κανονικα και οχι 50 και 60ε

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβεις κι εσύ λοιπόν. Με κόκκινο σημειώνω αυτό που ταιριάζει από τον κανόνα, με πράσινο την εξήγησή μου.

...

Και θα το ξαναπώ για χιλιοστή φορά. Δεν είμαστε δικαστήριο, άμα θες κάθε μέρα θα αλλάζουμε και revision στους κανόνες για να τα καλύπτουμε όλα. Εδώ δεν υπάρχουν παραθυράκια, το θέμα είναι το νόημα.

Δεν ησουνα ο κυριος στοχος του ποστ που εκανα , αλλα σε συμπεριελαβα γιατι η τοσο ουδετερη σταση σου εμμεσως σιγονταριζε αυτους που βγηκανε για κυνηγι μαγισσων για να μην σβησει η θρακα το σαββατοβραδο. Τελος παντων δεν ειχα σκοπο να θιξω εσενα.

Εγω παντως ενα σχολιο κανω : γιατι το ΠΛΑΙΣΙΟ που ειναι η μεγαλυτερη αλυσιδα πληροφορικης με διαφορα στην Ελλαδα δεν αντιληφθηκε το αυτονοητο και να βαλει ενα πλαφον μεχρι 2 τεμαχια με ονομαστικη αποδειξη ?

Αρκετα χρονια ακολουθειται αυτη η τακτικη , πχ στα εισιτηρια αγωνων για να αποφευγεται η μαυρη αγορα σε αγωνες που εχει μεγαλη ζητηση.

Αυτο που πρεπει να καταλαβει καποιος ειναι οτι αν επιτρεπει κατι "ο μεγαλος παικτης" (στη προκειμενη το Πλαισιο)

ανετα θα βρεθουνε πολλοι καλοθελητες να αδραξουνε καποιου ειδους ευκαιρια.

Γι'αυτο κατ'εμενα δεν εχει ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΝΟΗΜΑ να εστιαζουμε σε ατομα γιατι αν δεν ητανε αυτοι θα ητανε καποιοι αλλοι.

Υ.Γ. Εγω συμφωνω απολυτα με καποιους που θιξανε και την rma αξια των καρτων μετα το ξεπουλημα , καθως ο μεσος πελατης του πλαισιου δεν ειναι ενημερωμενος συνεχεια για τις επιδοσεις καρτων και φαντασου ενας αγοραστης να παει χαλασμενη 8800gt σε 6 μηνες και να του δοσουνε για αντικατασταση μια *τυπου 3450 καρτα* της σειρας 4χχχ .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν ξέρω να δουλεύει κανένας για την ψυχή της μανούλας του.

Καλώς η κακώς,έτσι είναι το εμπόριο.

Και όσο για τα παιδιά.Και το καπέλο 10-20€.Ok,τραβηγμένο αλλά.

Εγώ το σκέφτομαι και απ την άλλη πλευρά.

Πόσους πελάτες έχει το Πλαίσιο συνολικά?Και πόσοι απ αυτούς είναι μέλη του thelab?

Αυτά τα παιδιά αγόρασαν τις κάρτες και τις έβαλαν σε αγγελίες με καπέλο.

Απ την μία τραγουδάμε γιατί μπορεί ο καθένας να πάρει όσες κάρτες θέλει.Όμως Το πλαίσιο έχει βάλει αρκετές φορές την ρήτρα το να μην μπορεί να πάρει κάποιος πολλά κομμάτια,οπότε μην λέμε ότι θέλουμε.

Έστω ότι δεν μπορούσε.

1.Που ξέρεις αν θα προλάβαινε κάποιος από εδώ και πάλι?Αν δεν προλάβαινε πάλι στους πωλητές και τους γνωστούς-άγνωστους θαμώνες του πλαισίου θα τα ρίχναμε

2.Που ξέρεις ότι δεν θα πήγαινε κάποιος χρήστης που έχει γράψει εδω μέσα και κατακρίνει το γεγονός αυτή τη στιγμή ότι δεν θα έπαιρνε 10 κάρτες και να έβαζε καπέλο 20€ στο κομμάτι?Να πώ ξανα ότι κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του?Δεν έχω δει πολλούς να δουλεύουν τσάμπα.

3.Τουλάχιστο έτσι η κάρτες θα διοχετεύονταν μόνο εδώ μέσα και ίσως κάποιοι να γλίτωναν τηλέφωνα ιστορίες βενζίνες που στο τέλος θα τους κόστιζαν 10€.

Τεσπα,κανενός το μέρος δεν παίρνω απλά έχετε ρίξει στην πυρά τα παιδιά και αυτή τη στιγμή δεν μπορούν να απαντήσουν.

Αρκετά δίκαιο :TD:

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβες ΑΝ7 , στη πλατη μας θα βγαλετε μεροκαματο και μαλιστα με τετοιο τροπο?

και ποτε ειχε το πλαισιο ρητρα , για πες

Όταν διορθώσεις το bold Θα σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι εμπόριο. Κι αν είναι, εδώ απαγορεύται. Κατανοητόν;

Εγώ δεν σχολίασα τους κανόνες.Το έχω ξαναπεί.Εμείς οι απλοί χρήστες δεν έχουμε κανένα λόγο στους κανόνες.

Το ποστ μου δεν είχε κάποιον σαν στόχο.

Γενικώς μίλαγα.

Για δώσε μου έναν ορισμό του εμπορίου βρε Γιάννη.Για εγώ το εμπόριο έτσι το ξέρω.

Δλδ άμα ήμουν γιός του Gerard και τα πούλαγα εδώ σε εξευτελιστικές τιμές και με απόδειξη αγοράς μικρότερη της τιμής που την πούλαγα(επειδή είμαι ο γιος του gerard πάντα) θα ήταν παράνομο για τον λάμπι?

Με ποιον τρόπο εννοούμε εδώ μέσα το παρεμπόριο?

@george

Συγγνώμη για το απότομο αλλά έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για μένα και το πλαίσιο.

Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ με αυτό το πράγμα.Αλλά πολλοί από εδω μέσα(αυτό το thread που κατακρίνουν) αν τους δυνόταν η ευκαιρία θα έβγαζαν πολλά παραπάνω

Στην πλάτη κανενός δεν νομίζω ότι είναι πάντως.Δεν σε αναγκάζει κανείς να τα αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά μιας γενικότερης λογικής μιλήσαμε οι περισσότεροι, τα παιδιά αναφερθήκαν μόνο σε ένα μόνο πόστ αυτού του θέματος και κανείς δεν ασχολήθηκε μόνο με αυτούς.

Πάντως εγώ δεν ξέρω να δουλεύει κανένας για την ψυχή της μανούλας του.

Καλώς η κακώς,έτσι είναι το εμπόριο.

Δεν είδα κανέναν να ζητάει κανείς να δουλέψει για τη ψυχή της μάνας του. εντελώς άσχετο με το θέμα… (εκτός και αν θεωρείς αυτό που έκαναν κάποιοι «δουλειά» γιατί τότε έχουμε χάσει κάθε αίσθηση του τι σημαίνει αυτή η λέξη)

Όσο για το εμπόριο που «ετσι είναι» Δηλαδή πως είναι? Σε ποιο τομέα αναφέρεσαι?

Εδώ δε μιλάμε για όλη τη λογική του εμπορίου αλλά για μια συγκεκριμένη κίνηση.

Αν πάλι αναφέρεσαι με τον όρο εμπόριο για τις φάσεις με τις αγγελίες που πουλάει κανείς αγορασμένα προϊόντα προσφοράς μιας ημέρας σε 10αδες, τότε μάλλον ακόμα μετά από τόσες αναφορές δεν έχεις καταλάβει ότι ο τομεας των αγγελιών του thelab δε προσφέρεται για εμπόριο…

Και όσο για τα παιδιά.Και το καπέλο 10-20€.Ok,τραβηγμένο αλλά.

Τα 10-20 ευρω καπέλο? Σοβαρολογείς? 50 και 60 ευρώ καπέλο – αέρινα λεφτά είδα να ζητάνε στις αγγελίες της πρώτης μέρας.

1.Που ξέρεις αν θα προλάβαινε κάποιος από εδώ και πάλι?Αν δεν προλάβαινε πάλι στους πωλητές και τους γνωστούς-άγνωστους θαμώνες του πλαισίου θα τα ρίχναμε

Αν δε προλάβαινε κανείς, ε τι να γίνει απλά δε πρόλαβε τι να κάνουμε.. προφανώς σε εκείνη τη περίπτωση θα ήταν μόνο 2-3 κομμάτια σε κάθε κατάστημα.

Δε καταλαβαίνω αυτή η υπόθεση σε τι βοηθά…

2.Που ξέρεις ότι δεν θα πήγαινε κάποιος χρήστης που έχει γράψει εδω μέσα και κατακρίνει το γεγονός αυτή τη στιγμή ότι δεν θα έπαιρνε 10 κάρτες και να έβαζε καπέλο 20€ στο κομμάτι?Να πώ ξανα ότι κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του?Δεν έχω δει πολλούς να δουλεύουν τσάμπα.

Δε ξέρουμε ποιος είναι υποκριτής αρκετά έτσι ώστε υπο άλλες συνθήκες να έκανε αυτό που κατακρίνει τώρα… αλλά προφανώς όπως έχουμε πει είναι μια νοοτροπία που κατηγορούμε όχι συγκεκριμενα δυο άτομα, καθώς απλά αν δεν ήταν αυτοί θα ήταν κάποιοι άλλοι.

3.Τουλάχιστο έτσι η κάρτες θα διοχετεύονταν μόνο εδώ μέσα και ίσως κάποιοι να γλίτωναν τηλέφωνα ιστορίες βενζίνες που στο τέλος θα τους κόστιζαν 10€.

Σοβαρολογείς ρε φίλε? Σε λίγο θα μας πεις ότι προσέφεραν και υπηρεσία στο forum

Ώρες ώρες πετάμε τη λογική και την αίσθηση του δικαίου από το παράθυρο…

Ακόμα και να υπήρχαν κάποια παιδιά που να μάζευαν όλες τις κάρτες και τις έφερναν στο lab με 0 καπελο… δηλαδή αυτό θα ήταν σωστό επειδή θα ωφελούσε τη κλίκα του lab?

Στην πλάτη κανενός δεν νομίζω ότι είναι πάντως.Δεν σε αναγκάζει κανείς να τα αγοράσεις.

Δε με υποχραιώνει κάνεις να αγοράσω με κερατιάτικα αλλά μου στερεί τη δυνατότητα, εμένα και του κάθε αλλού που ίσως ήθελε με λίγη τυχη να πάρει κατι, να αγοράσω στην αρχική τιμή το προϊόν της προσφοράς.

Θα μου πεις σιγα το πραγμα? ε οκ αλλά...

Γεγονός είναι ότι κάποιοι υποτίμησαν κατά πολύ τη νοημοσύνη μας με τις πράξεις τους και αυτό είναι που εξόργισε πολύ περισσότερο από την ιδία τη πράξη.

Πάω στοίχημα ότι αν αγόραζαν το hardware και ξεκινούσαν τις πωλήσεις κάποιες μέρες αργότερα και με λογικότερo καπέλο, δε θα είχε γίνει τέτοιο τζερτζελο.

Αλλά εδώ οι αγγελίες μπήκαν την ίδια ημέρα που «διέρρευσε» η προσφορά.

Λες και όλοι εδώ τρώμε κουτόχορτο και δε καταλαβαίνουμε τι έγινε.

Ε τι να κάνουμε. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δε θα βάλουμε τα κλάματα τώρα για ένα 5ημερο ban.

Μέχρι τώρα ασχολιόμουν καθαρά και μονό με τη σκοπιμότητα του πλαισίου σε αυτό το υποτιθέμενο ξεστοκάρισμα.

Το ποστ σου μου έδωσε το ερέθισμα για να τα πάρω με στην υποτίμηση της νοημοσύνης και την ισοπέδωση που προσπαθούν να δικαιολογήσουν όσοι θέλουν να τα έχουν καλά με όλους. "σκέψου καλά και εσύ αν μπορούσες το ίδιο θα έκανες" και αλλά ωραία.

Όχι δεν είμαστε όλοι το ίδιο και ο κάθε ένας να κρατάει τις αμφιβολίες του για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

@george

Συγγνώμη για το απότομο αλλά έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για μένα και το πλαίσιο.

Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ με αυτό το πράγμα.Αλλά πολλοί από εδω μέσα(αυτό το thread που κατακρίνουν) αν τους δυνόταν η ευκαιρία θα έβγαζαν πολλά παραπάνω

Στην πλάτη κανενός δεν νομίζω ότι είναι πάντως.Δεν σε αναγκάζει κανείς να τα αγοράσεις.

ρε σεις ξεκολλατε , τουλαχιστον εγω δε κατακρινα κανεναν απο το πλαισιο και το μαγαζι ειναι το καλυτερο στην ελλαδα και το λεω καιρο τωρα. αυτο ομως δε σημαινει οτι δε μπορουμε να πουμε και καμμια κουβεντα καλοπροαιρετη παραπανω , δλδ πιστευω οτι αν ειχαν ορο ενα προιον προσφορας για καθε πελατη μονο κερδισμενο θα εβγαινε παραπανω το μαγαζι , διαφωνεις? λεω κατι παραλογο?

επισης διαφωνω οτι ειναι εμποριο , ειναι καραγκιοζλικη και να με συγχωρουν οι παθοντες. φαντασου δλδ τη φαση να μπαινεις απο μαγαζι σε μαγαζι καλοκαιθριατικα ιδρωμενος και να τα σηκωνεις ολα για να βγαλεις 150 ευρω , ημαρτονννν ρε ελεος τοσο πια ????

Link to comment
Share on other sites

δλδ πιστευω οτι αν ειχαν ορο ενα προιον προσφορας για καθε πελατη μονο κερδισμενο θα εβγαινε παραπανω το μαγαζι , διαφωνεις? λεω κατι παραλογο?

Το πλαίσιο κατά καιρούς σε κάποιες προσφορές το έχει κάνει αυτό ;)

Δεν είναι παράλογο.Σωστό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά μιας γενικότερης λογικής μιλήσαμε οι περισσότεροι, τα παιδιά αναφερθήκαν μόνο σε ένα μόνο πόστ αυτού του θέματος και κανείς δεν ασχολήθηκε μόνο με αυτούς.

Δεν είδα κανέναν να ζητάει κανείς να δουλέψει για τη ψυχή της μάνας του. εντελώς άσχετο με το θέμα… (εκτός και αν θεωρείς αυτό που έκαναν κάποιοι «δουλειά» γιατί τότε έχουμε χάσει κάθε αίσθηση του τι σημαίνει αυτή η λέξη)

Όσο για το εμπόριο που «ετσι είναι» Δηλαδή πως είναι? Σε ποιο τομέα αναφέρεσαι?

Εδώ δε μιλάμε για όλη τη λογική του εμπορίου αλλά για μια συγκεκριμένη κίνηση.

Αν πάλι αναφέρεσαι με τον όρο εμπόριο για τις φάσεις με τις αγγελίες που πουλάει κανείς αγορασμένα προϊόντα προσφοράς μιας ημέρας σε 10αδες, τότε μάλλον ακόμα μετά από τόσες αναφορές δεν έχεις καταλάβει ότι ο τομεας των αγγελιών του thelab δε προσφέρεται για εμπόριο…

Τα 10-20 ευρω καπέλο? Σοβαρολογείς? 50 και 60 ευρώ καπέλο – αέρινα λεφτά είδα να ζητάνε στις αγγελίες της πρώτης μέρας.

Αν δε προλάβαινε κανείς, ε τι να γίνει απλά δε πρόλαβε τι να κάνουμε.. προφανώς σε εκείνη τη περίπτωση θα ήταν μόνο 2-3 κομμάτια σε κάθε κατάστημα.

Δε καταλαβαίνω αυτή η υπόθεση σε τι βοηθά…

Δε ξέρουμε ποιος είναι υποκριτής αρκετά έτσι ώστε υπο άλλες συνθήκες να έκανε αυτό που κατακρίνει τώρα… αλλά προφανώς όπως έχουμε πει είναι μια νοοτροπία που κατηγορούμε όχι συγκεκριμενα δυο άτομα, καθώς απλά αν δεν ήταν αυτοί θα ήταν κάποιοι άλλοι.

Σοβαρολογείς ρε φίλε? Σε λίγο θα μας πεις ότι προσέφεραν και υπηρεσία στο forum

Ώρες ώρες πετάμε τη λογική και την αίσθηση του δικαίου από το παράθυρο…

Ακόμα και να υπήρχαν κάποια παιδιά που να μάζευαν όλες τις κάρτες και τις έφερναν στο lab με 0 καπελο… δηλαδή αυτό θα ήταν σωστό επειδή θα ωφελούσε τη κλίκα του lab?

Δε με υποχραιώνει κάνεις να αγοράσω με κερατιάτικα αλλά μου στερεί τη δυνατότητα, εμένα και του κάθε αλλού που ίσως ήθελε με λίγη τυχη να πάρει κατι, να αγοράσω στην αρχική τιμή το προϊόν της προσφοράς.

Θα μου πεις σιγα το πραγμα? ε οκ αλλά...

Γεγονός είναι ότι κάποιοι υποτίμησαν κατά πολύ τη νοημοσύνη μας με τις πράξεις τους και αυτό είναι που εξόργισε πολύ περισσότερο από την ιδία τη πράξη.

Πάω στοίχημα ότι αν αγόραζαν το hardware και ξεκινούσαν τις πωλήσεις κάποιες μέρες αργότερα και με λογικότερo καπέλο, δε θα είχε γίνει τέτοιο τζερτζελο.

Αλλά εδώ οι αγγελίες μπήκαν την ίδια ημέρα που «διέρρευσε» η προσφορά.

Λες και όλοι εδώ τρώμε κουτόχορτο και δε καταλαβαίνουμε τι έγινε.

Ε τι να κάνουμε. Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δε θα βάλουμε τα κλάματα τώρα για ένα 5ημερο ban.

Μέχρι τώρα ασχολιόμουν καθαρά και μονό με τη σκοπιμότητα του πλαισίου σε αυτό το υποτιθέμενο ξεστοκάρισμα.

Το ποστ σου μου έδωσε το ερέθισμα για να τα πάρω με στην υποτίμηση της νοημοσύνης και την ισοπέδωση που προσπαθούν να δικαιολογήσουν όσοι θέλουν να τα έχουν καλά με όλους. "σκέψου καλά και εσύ αν μπορούσες το ίδιο θα έκανες" και αλλά ωραία.

Όχι δεν είμαστε όλοι το ίδιο και ο κάθε ένας να κρατάει τις αμφιβολίες του για τον εαυτό του.

Κάθε φορά τα ίδια.

Όπως και να έχει,δεν θα προλάβουν 2-3 θα φτιάξουν thread,κατάρα και φωτιά στο πλαίσιο και στους πωλητές που τα παίρνουν και την πάρτη τους.

Ρε φίλε με δουλεύεις?Απ την αρχή είπα ότι δεν συμφωνώ τι μου κάνεις τέτοια επίθεση(άσε που δεν κάθησα να διάβασω καν όλο το ποστ σου βέβαια κάτι πήρε ο μάτις μου για υποτίμηση νοημοσύνης και ιστορίες για αρκούδες) απλά σκέφτηκα λίγο και από άλλη οπτική γωνία.

Και απ την μία και απ την άλλη να το σκεφτείς έχει η κάθε πλευρά τα δίκια της και την λογική της

Είναι σαν να έχουν οι άνθρωποι "μέσο" στο πλαίσιο.Άμα είχες μέσο ώστε να υπηρετήσεις δίπλα στο σπίτι σου δεν θα το χρησιμοποιούσες?

Άμα είχες μέσο να μπείς στο δημόσιο?

Όχι ποτε,ήμαστε όλοι ηθικοί άνθρωποι

Link to comment
Share on other sites

(άσε που δεν κάθησα να διάβασω καν όλο το ποστ σου βέβαια κάτι πήρε ο μάτις μου για υποτίμηση νοημοσύνης και ιστορίες για αρκούδες) απλά σκέφτηκα λίγο και από άλλη οπτική γωνία.

Αφου δε διάβασες όλο το ποστ δε βλέπω πως κολαει αυτή η απάντηση... με είδες να λέω τίποτα για τους πωλητές του πλαισίου?

Αν το διαβάσεις θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω όταν λέω υποτίμηση της νοημοσύνης.

Και απ την μία και απ την άλλη να το σκεφτείς έχει η κάθε πλευρά τα δίκια της και την λογική της

Είναι σαν να έχουν οι άνθρωποι "μέσο" στο πλαίσιο.Άμα είχες μέσο ώστε να υπηρετήσεις δίπλα στο σπίτι σου δεν θα το χρησιμοποιούσες?

Άμα είχες μέσο να μπείς στο δημόσιο?

Για να καταλάβεις την οπτική μου γωνιά... άν πήγαινε ένας και με το μέσο του έπαιρνε 20 κάρτες για τη πάρτη του επειδή έχει ανωμαλία να στήσει 10 PC με SLI στο σπίτι του δε θα με πείραζε...

Το τι με πείραξε το βρίσκεις γραμμένο στο από πάνω ποστ που δε διάβασες.

Τώρα το να βγάλουμε τα μισά στραβά της ανθρωπινής κοινωνίας, και να τα χρησιμοποιήσουμε για να δικαιολογήσουμε τα άλλα μισά δε καταλαβαίνω πως δουλεύει.

Εγω δεν έχω σκοπό να μπω στο δημόσιο ούτε τυχαίνει να έχω κάποιο μέσο οπότε θα μπορούσα να σου πω εκ του ασφαλούς οτι δε με αγγίζει αυτη η φάση αλλά τι σημαίνει αυτό? δε μιλάμε εδώ για θέματα επιβίωσης... ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε ένα επίπεδο σε αυτά που αφορούν το hobby μας και ας αφήσουμε σημαντικότερα προβλήματα της κοινωνίας για ανάλογες συζητήσεις. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Όχι ποτε,ήμαστε όλοι ηθικοί άνθρωποι

Οπότε ας τα γ@μ]σοuμε όλα επειδή εσύ και κάποιοι αλλοι πιστεύουν ότι όλοι έχουμε την ιδία ηθική.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ7 dude... εμποριο (επισημος ορισμος): η οικονομική, ιδιοτελής και ιδιωτική δράση, που από οικονομική άποψη αφορά στην διαμεσολάβηση από την παραγωγή στην κατανάλωση και νομικά χαρακτηρίζεται από το εκάστοτε επιλεγόμενο σύστημα. :hehe::hehe:

οποιος το κανει υποχρεουται να το κανει νομιμα...δηλ με βιβλια,αποδειξεις,φορολογηση του κερδους του,συγκεκριμενο ποσοστο κερδους σε καποιες περιστασεις κλπ.Αν καποιος δεν το κανει νομιμα τι μας βγαινει?παρεμποριο

2ον ειναι χονδροειδες λαθος να συγχεεις αυτον που πωλει εδω μεσα με ζημια με αυτους που πωλησαν με (μεγαλο ) κερδος.Αυτος που πωλει με ζημια (99% οι περιπτωσεις των μεταχειρισμενων,αφου ο πωλητης ζητα ως αντιτιμο λιγοτερα η πολυ λιγοτερα απο οσα εδωσε) δεν κανει εμποριο...300 καρτες να πουλησω εδω μεσα,αν τις πουλησω φτηνοτερα απο οτι τις αγορασα,αυτο ΔΕΝ ειναι εμπορικη πραξη.

Είναι σαν να έχουν οι άνθρωποι "μέσο" στο πλαίσιο.Άμα είχες μέσο ώστε να υπηρετήσεις δίπλα στο σπίτι σου δεν θα το χρησιμοποιούσες?

Άμα είχες μέσο να μπείς στο δημόσιο?

Ο συλλογισμος σου μπαζει στα μπολντς,διοτι αναφερεσαι σε μια υποθετικη κατασταση και την συγκρινεις με μια πραγματικη.Και με λιγα λογια λες : Μην μιλατε,δικαιωμα τους να παρανομησουν/συμπεριφερθουν ετσι(ως παρανομια εννοω το εμποριο χωρις νομιμες διατυπωσεις,το οποιο τυγχανει να εχει και side effects σε εμας),αφου εχουν αυτην την δυνατοτητα...Ολοι μπορουμε να παρανομησουμε...Αλλα αν εκμμεταλλευτουμε αυτην την δυνατοτητα,εχει συνεπειες.Και στο κατω κατω,αν θες ,κανεις δεν εκανε κατι παρανομο σε βαρος τους.Δικαιωμα των μοντς (οπως δεχεσαι κι εσυ) να διωξουν καποιον ακομη κι επειδη βρωμανε οι μασχαλες του/ειναι ΟΦΗ/βλεπει Λιακοπουλο,δικαιωμα της λαμπο-society να εχει υποψη της στο μελλον να μην αγοραζει απο ατομα που χρησιμοποιουν τετοιες τακτικες,δικαιωμα της λαμποκοινωνιας να μην προσφερει δωρεαν βοηθεια στο μελλον σε καποιον που παει να βγαλει κερδος απο αυτην.Και που ξερεις,αν μειωθει η πιθανη πελατεια τους,ισως στην επομενη προσφορα προλαβει ο κοσμος κανενα κομματακι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα τα πραγματα. δουλευουν μεσα εκει , μαθαινουν πρωτοι τι γινεται, και η συνεχεια ηταν απολυτως λογικη. οποιος ηθελε αγοραζε, οποιος δεν ηθελε δεν αγοραζε. επρεπε να τις δωσουν οσο τις πηραν ? η θα κρινει ο καθενας ποσο κερδος θα βγαλουν ? και αν το εμποριο απαγορευεται εδω μεσα τοτε οι αγγελιες πρεπει να κλεισουν γιατι ΟΛΕΣ οι αγγελιες θεωρουνται εμποριο αν το παμε ετσι γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει που βρισκονται ολα αυτα τα σφραγισμενα προιοντα με η χωρις εγγυησεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μέσο για δημόσιο και δεν πήγα, θα το βάλω αγγελία.

Ε κοίτα να δείς,και μένα αν είχα μέσο στο δημόσιο για να με χώσει στους σκουπιδιάρηδες θα το σκεφτόμουν περισσότερο απ το να με εχωνε σε κανένα υπουργείο

.....

Ρε ανθρωπα,με είδες πουθενά να προσπαθώ να δικαιολογήσω κανέναν?

Τα παιδιά τα ξέρω πολύ καλα πολύ καιρό τώρα,είδικά τον Πέτρο χρόνια ολόκληρα και μπορώ να σου πώ ότι δεν αξίζει κανείς τέτοια αντιμετώπισης που γίνεται τώρα ακόμα και αυτήν την μλκία που έγινε τώρα.

Στα υπόλοιπα δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω.

ΑΝ7 dude... εμποριο (επισημος ορισμος): η οικονομική, ιδιοτελής και ιδιωτική δράση, που από οικονομική άποψη αφορά στην διαμεσολάβηση από την παραγωγή στην κατανάλωση και νομικά χαρακτηρίζεται από το εκάστοτε επιλεγόμενο σύστημα. :hehe::hehe:

οποιος το κανει υποχρεουται να το κανει νομιμα...δηλ με βιβλια,αποδειξεις,φορολογηση του κερδους του,συγκεκριμενο ποσοστο κερδους σε καποιες περιστασεις κλπ.Αν καποιος δεν το κανει νομιμα τι μας βγαινει?παρεμποριο

Α γεια σου.

Άρα ολόκληρες οι αγγελίες του lab είναι παρεμπόριο.

Θέλει κανείς να τις κλείσουμε?

Δεν νομίζω.(ούτε γω φυσικά)

2ον ειναι χονδροειδες λαθος να συγχεεις αυτον που πωλει εδω μεσα με ζημια με αυτους που πωλησαν με (μεγαλο ) κερδος.Αυτος που πωλει με ζημια (99% οι περιπτωσεις των μεταχειρισμενων,αφου ο πωλητης ζητα ως αντιτιμο λιγοτερα η πολυ λιγοτερα απο οσα εδωσε) δεν κανει εμποριο...300 καρτες να πουλησω εδω μεσα,αν τις πουλησω φτηνοτερα απο οτι τις αγορασα,αυτο ΔΕΝ ειναι εμπορικη πραξη.

γιατί είναι λάθος?

Τι σημασία έχει αν ο άλλος έχει κέρδος η όχι?

Δεν με νοιάζει εμένα όταν αγοράζω κάτι αν έχει κέρδος η ζημία.

Λίγες είναι η φορές που διάφορα μαγαζιά πουλάνε κάτω απ το κόστος αγοράς?

Ο συλλογισμος σου μπαζει στα μπολντς,διοτι αναφερεσαι σε μια υποθετικη κατασταση και την συγκρινεις με μια πραγματικη.Και με λιγα λογια λες : Μην μιλατε,δικαιωμα τους να παρανομησουν/συμπεριφερθουν ετσι(ως παρανομια εννοω το εμποριο χωρις νομιμες διατυπωσεις,το οποιο τυγχανει να εχει και side effects σε εμας),αφου εχουν αυτην την δυνατοτητα...Ολοι μπορουμε να παρανομησουμε...Αλλα αν εκμμεταλλευτουμε αυτην την δυνατοτητα,εχει συνεπειες.Και στο κατω κατω,αν θες ,κανεις δεν εκανε κατι παρανομο σε βαρος τους.Δικαιωμα των μοντς (οπως δεχεσαι κι εσυ) να διωξουν καποιον ακομη κι επειδη βρωμανε οι μασχαλες του/ειναι ΟΦΗ/βλεπει Λιακοπουλο,δικαιωμα της λαμπο-society να εχει υποψη της στο μελλον να μην αγοραζει απο ατομα που χρησιμοποιουν τετοιες τακτικες,δικαιωμα της λαμποκοινωνιας να μην προσφερει δωρεαν βοηθεια στο μελλον σε καποιον που παει να βγαλει κερδος απο αυτην.Και που ξερεις,αν μειωθει η πιθανη πελατεια τους,ισως στην επομενη προσφορα προλαβει ο κοσμος κανενα κομματακι...

To point μου εμένα είναι,ότι όσο είναι κάποιος έξω απ τον χορό είναι οκ,όταν μπεί και χορέψει είναι το θέμα τι γίνεται.

Στα λόγια είμαστε όλοι το ίδιο καλοί.

Στην πράξη είμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.