Jump to content



Recommended Posts

κλίκες λογικό είναι να υπάρχουν, δεν είναι κάτι κακό.

 

Υποθετω εννοεις παρεες που γνωριζονται ειτε απο κοντα, ειτε απο ingame και παιζουν μεταξυ τους (γιατι κλικα δεν ακουγεται καλο).

 

 

το θέμα είναι όταν η κλίκα είναι εις βάρος των υπολοίπων.

Αυτο δεν ξερω πως μπορει να ισχυει και τι εννοεις ακριβως.

Οπως και να 'χει δεν λεω οτι ειμαι ο πιο κοινωνικος ή οτι εχω παιξει με ολους στο clan αλλα δεν εχω πει οχι σε κανεναν οταν ειναι για βοηθεια σε κατι (levelαρισμα) ή παρεα για να κανουμε κανα run.

Whatever, Mode "don't give a f@ck officially anymore" ON   :p

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το doublepost αλλά έγινε σκηνικό με ένα παιδί από το "clan" που θεωρώ ότι πρέπει να αναφέρω.

Τόσες φορές έχουμε ακούσει ότι το clan του lab είναι κλίκες και δεν παίζουν όλοι με όλους κτλ κτλ. Έπαιζα σε public με μόνο σκοπο το xp (δεν έχουν νόημα τα items πλέον έτσι κι αλλιώς) και έπεφτα συνέχεια σε κάτι paragon 100 και αιώνιους afk-ers. Κοιτάζω και βλέπω ότι υπάρχει open game εντός clan με 3/4 slots.

Ρωτάω ευγενικά το εν λόγω μέλος, "χωράω να έρθω, τι κάνετε;"

"Rift" μου απαντάει, λέω ΟΚ και μπαίνω.

Έπαιζε λοιπόν με άλλα 2 παλικάρια όλοι 580paragon +, μπαίνω στο πρώτο run, τρώμε guardian και κλείνω το game....

Μου λέει, τι το έκλεισες? Του λέω sorry, υπέθεσα ότι κάνετε γρήγορα runs, αν κάνετε full clear να φύγω καλύτερα γιατί δεν με ενδιαφέρει, δεν ψάχνω items.

Όχι μου λέει δεν θέλω, άστο θα φύγω εγώ.

Του λέω, αν είναι δυνατόν, δικό σου party είναι (τα άλλα 2 παιδιά ήταν από άλλο clan, ελληνικό επίσης) εγώ θα φύγω και συγνώμη για το όλο σκηνικό.

"Φεύγω εγώ είπαμε" μου απαντάει και φεύγει. Συνέχισα να του ζητάω τον λόγο και αν τσαντίστηκε επειδή έκλεισα ένα Τ6 rift(!!!???) και δεν απάνταγε.

Το point? Λέμε ότι δεν μας κάνει εκείνο και το άλλο στο clan, εύκολα κατηγορούμε, αλλά πίσω από ένα πληκτρολόγιο ξεχάσαμε να είμαστε και ευγενικοί ή στοιχειωδώς λογικοί μου φαίνεται.

 

Παρόμοιο σκηνικό μου είχε τύχει και εμένα για αυτό και πήρα το *ουλο από μόνος μου... (από το clan) .

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται πως το νόημα της clan/guild κ.λπ. είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον όταν υπάρχει η δυνατότητα.

αν γίνεται μεμονωμένα αυτό ή αν δεν γίνεται καθόλου, τότε δεν υφίσταται clan/guild αλλά κλίκες (το λέω έτσι γιατί καλύπτει τα πάντα όλα).

 

επειδή όμως μιλάμε για παιχνίδι κι όχι για στρατό, ως ένα σημείο είναι ανεκτό. το σημείο αυτό όμως το ορίζει ο καθένας ξεχωριστά.

π.χ. όταν ήμουν στην guild περίπου ένα μήνα είδα πως όλα ήταν χύμα εντελώς (τώρα δεν ξέρω πως είναι δεν έχω άποψη) και το περίεργο ήταν πως δεν ήθελα κάτι εγώ, αλλά έβλεπα άλλους να ζητάνε "βοήθεια" και καμία κίνηση γενικά. ε πόσο να βοηθήσω ο άνθρωπος, μια δυο τρεις τέλος. (είναι παρόμοια με την γενικότερη άγνοια που μας διακατέχει σαν λαός :p )

 

κάποιος άλλος μπορεί να πει "έλα δεν βαριέσε" κάποιος άλλος μπορεί να το ανεχθεί περισσότερο κάποιος λιγότερο, στην τελική ας κάνει o καθένας ότι θέλει ώστε να απολαμβάνει τον χρόνο που περνάει στο παιχνίδι (πέρα από μαζοχισμό).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω εννοεις παρεες που γνωριζονται ειτε απο κοντα, ειτε απο ingame και παιζουν μεταξυ τους (γιατι κλικα δεν ακουγεται καλο).

 

Τι εννοείς "δεν ακούγεται καλό", εσύ το είπες:

 

Τόσες φορές έχουμε ακούσει ότι το clan του lab είναι κλίκες και δεν παίζουν όλοι με όλους κτλ κτλ.

 

Λες "τόσες φορές" και με κάνεις να νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα :hehe:

 

Πέραν από κανα δυο περιπτώσεις ανθρώπων που κωλύονται να κατανοήσουν ότι Α) είναι λογικό να υπάρχουν προτιμήσεις (θα έβαζες στο party σου άσχετους άμα ήξερες ότι σε 5 λεπτά θα μπει ο Λεωνίδας και ο Μάριος, π.χ.) και Β) είναι φύση αδύνατο να βάλεις πάνω από 3 άτομα μαζί στο ίδιο group και να μην έχεις διαφορετικούς χαρακτήρες, δε μου δώθηκε ποτέ η εντύπωση ότι το clan βράζει από ίντριγκες και κλίκες.

Τσακωμούς έχω δει και σε clans 5 μελών, από μικροπαρεξηγήσεις που εξελίχθηκαν. That's life.

 

 

Έχω χάσει το μέτρημα από το πόσους παίκτες με 95 και 150 paragons έχω βοηθήσει να ανεβάσουν χαρακτήρες, τους έχω δώσει τα drops μου, τους έχω δώσει τα legacy items μου (witching hour, Inna's pants, Lacuni κλπ), έχω κάτσει με τις ώρες να αναλύω τι πρέπει να προσέχουν στα stats και πως δουλεύουν τα breakpoints, για να τους δω μετά από μια βδομάδα σε άλλο clan, ή να παίζουν HOTS.

Sh!t happens, δε πρόκειται να το πάρω κατάκαρδα και να σχίσω το καλσόν μου.

 

 

Αν υπάρξουν πραγματικά προβλήματα με απάτες, προσβλητικές επιθέσεις, άσκοπα kicks κλπ, πείτε σε μένα ή στον Γιώργο και προφανώς στον Στέλιο και μέσα στο παιχνίδι και εδώ και θα το αναλάβουμε. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, μην περιμένετε να εμπλακώ σε κάθε είδους παρεξήγηση, μεγάλα παιδιά είμαστε. Αν κάποιον "δεν τον πάτε", δεν σας υποχρεώνει κανείς να παίζετε μαζί του.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "δεν ακούγεται καλό", εσύ το είπες:

 

Δεν το εχω πει πουθενα αυτο, αλλοι το εχουν πει.

 

 

 

Εγώ αδερφέ το μόνο που είδα μέχρι στιγμής στην ""ομάδα" είναι καθαρά το εξής : Κλίκα και ο καθένας για την πάρτη του , και για την κλίκα του , συγχώρα με αν κάνω λάθος αλλά αυτό είδα...κλασσική αθάνατη ελληνική συνταγή...

 

 

Οριστε ενα παραδειγμα.

Το δευτερο ηταν (δεν ξερω αν ησουν online εκεινη τη στιγμη για να δεις) οταν ενα παιδι απο το clan αρχισε να λεει στο general chat για ενα σκηνικο που παιχτηκε και ειχα μεινει αφωνος (χωρις ονοματα προφανως).

Τελοσπαντων δεν αξιζει να το συνεχιζουμε, δεν ειναι οτι ξαφνιαστηκα ή οτι πρεπει να κυνηγησουμε και να σταυρωσουμε τον καθε στραβο και αναποδο στον clan(οπως το πες shit happens).

Το παιχνιδι το παιζω να διασκεδαζω, τιποτα παραπανω.

Απλα μαλλον πρεπει να εχω ενα ετοιμο κειμενακι τυπου: "Ειμαι ο Παντελης, ειμαι Λεων στο ζωδιο και θελω να φαρμαρω τον μωβ ρινοκερο στο pony level καθως και xp" :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ρινόκερος στο pony level για κανένα achievement. Για το exp κάτι μπορούμε να κάνουμε αν θες.Για το ζώδιο στην Λίτσα για προβλέψεις.Aνάδρομοι πλανήτες και ο Δίας στο ζώδιο σου βοηθάνε στο drop rate by 4000%  :p.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω πει πουθενα αυτο, αλλοι το εχουν πει.

 

Οριστε ενα παραδειγμα.

Το δευτερο ηταν (δεν ξερω αν ησουν online εκεινη τη στιγμη για να δεις) οταν ενα παιδι απο το clan αρχισε να λεει στο general chat για ενα σκηνικο που παιχτηκε και ειχα μεινει αφωνος (χωρις ονοματα προφανως).

Τελοσπαντων δεν αξιζει να το συνεχιζουμε, δεν ειναι οτι ξαφνιαστηκα ή οτι πρεπει να κυνηγησουμε και να σταυρωσουμε τον καθε στραβο και αναποδο στον clan(οπως το πες shit happens).

Το παιχνιδι το παιζω να διασκεδαζω, τιποτα παραπανω.

Απλα μαλλον πρεπει να εχω ενα ετοιμο κειμενακι τυπου: "Ειμαι ο Παντελης, ειμαι Λεων στο ζωδιο και θελω να φαρμαρω τον μωβ ρινοκερο στο pony level καθως και xp" :hehe:

 

Οι άλλοι = τόσες φορές = ο Μπάμπης ο Σουγιάς κλπ; :hehe:

 

Το τι λέει ο chrkon και ο κάθε chrkon αυθαίρετα και χωρίς ενδείξεις και αποδείξεις, για μένα δεν έχει βαρύτητα. Να ξέρουμε για τι πράμα μιλάμε, έτσι; Όταν λέμε κλίκα, τι εννοούμε;

Κάποιοι γνωρίζονται από το forum, άλλοι γνωρίζονται IRL, άλλος έφερε στο clan 3 κολλητούς του και πάει λέγοντας. Φαίνεται σε κανέναν περίεργο το ότι υπάρχουν παρέες και προτιμήσεις; Αυτονόητο δεν είναι; Ή περιμένει κανείς μπαίνοντας στο clan να τον θέλουν όλοι για συμπαίκτη και γαμπρό;

 

Πράγματα που δεν ισχύουν στην πραγματική ζωή, γιατί περιμένετε να δουλεύουν στην εικονική; Ο άλλος τον Απρίλιο (ή Μάιο?) έφυγε από την clan γιατί δεν του δίναμε τσάμπα drops οι "μεγαλύτεροι" (σε paragons). Με έβλεπε που έδινα τα drops μου στον Κλεισθένη (Dolly), ο οποίος μου το είχε ζητήσει ως χάρη καθώς μετά από πολύ καιρό ως βάρβαρος, ανέβαζε μάγισσα και μου πετάει στο άσχετο κάτι "γιατί όλα σ'αυτόν; έχει περισσότερα paragons από μένα" και "άλλα μέτρα και σταθμά" και άλλα τραγελαφικά, ενώ μετά από 5 λεπτά τον βλέπω εκτός clan.

 

Ας μας πει κάποιος από αυτούς που το λένε "τόσες φορές" για τις κλίκες: τι εστί κλίκα; Το ότι γουστάρω τον Warbie και την φλυαρία του στο παιχνίδι και άμα δω 5 παιχνίδια ανοικτά θα μπω στο δικό του, θεωρείται σύσταση κλίκας; Το ότι έχω κανα δυο IRL φίλους στο clan είναι επιτρεπτό, ή πρέπει να τους κλάσω όταν μου κάνουν invite για να δώσω σε όλους ίσες ευκαιρίες και για να μην φανεί σαν κλίκα;

 

 

Για το άλλο περιστατικό που λες, δεν γνωρίζω κάτι και δε μου είπαν τίποτα ο officer & o leader. Φαίνεται πολύ καθαρά στις λεπτομέρειες του clan ποιοι είναι οι officers και ο leader και μπαίνω έστω και για λίγο κάθε βράδυ. Όποιος θέλει να με ρωτήσει ή να μου πει κάτι, είναι πολύ εύκολο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι = τόσες φορές = ο Μπάμπης ο Σουγιάς κλπ; :hehe:

 

Το τι λέει ο chrkon και ο κάθε chrkon αυθαίρετα και χωρίς ενδείξεις και αποδείξεις, για μένα δεν έχει βαρύτητα. Να ξέρουμε για τι πράμα μιλάμε, έτσι; Όταν λέμε κλίκα, τι εννοούμε;

Κάποιοι γνωρίζονται από το forum, άλλοι γνωρίζονται IRL, άλλος έφερε στο clan 3 κολλητούς του και πάει λέγοντας. Φαίνεται σε κανέναν περίεργο το ότι υπάρχουν παρέες και προτιμήσεις; Αυτονόητο δεν είναι; Ή περιμένει κανείς μπαίνοντας στο clan να τον θέλουν όλοι για συμπαίκτη και γαμπρό;

 

Πράγματα που δεν ισχύουν στην πραγματική ζωή, γιατί περιμένετε να δουλεύουν στην εικονική; Ο άλλος τον Απρίλιο (ή Μάιο?) έφυγε από την clan γιατί δεν του δίναμε τσάμπα drops οι "μεγαλύτεροι" (σε paragons). Με έβλεπε που έδινα τα drops μου στον Κλεισθένη (Dolly), ο οποίος μου το είχε ζητήσει ως χάρη καθώς μετά από πολύ καιρό ως βάρβαρος, ανέβαζε μάγισσα και μου πετάει στο άσχετο κάτι "γιατί όλα σ'αυτόν; έχει περισσότερα paragons από μένα" και "άλλα μέτρα και σταθμά" και άλλα τραγελαφικά, ενώ μετά από 5 λεπτά τον βλέπω εκτός clan.

 

Ας μας πει κάποιος από αυτούς που το λένε "τόσες φορές" για τις κλίκες: τι εστί κλίκα; Το ότι γουστάρω τον Warbie και την φλυαρία του στο παιχνίδι και άμα δω 5 παιχνίδια ανοικτά θα μπω στο δικό του, θεωρείται σύσταση κλίκας; Το ότι έχω κανα δυο IRL φίλους στο clan είναι επιτρεπτό, ή πρέπει να τους κλάσω όταν μου κάνουν invite για να δώσω σε όλους ίσες ευκαιρίες και για να μην φανεί σαν κλίκα;

 

 

Για το άλλο περιστατικό που λες, δεν γνωρίζω κάτι και δε μου είπαν τίποτα ο officer & o leader. Φαίνεται πολύ καθαρά στις λεπτομέρειες του clan ποιοι είναι οι officers και ο leader και μπαίνω έστω και για λίγο κάθε βράδυ. Όποιος θέλει να με ρωτήσει ή να μου πει κάτι, είναι πολύ εύκολο.

 

 

Λοιπόν επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός που έφυγα από την clan  θα σου πω κατ' αρχάς το λόγο για τον οποίο έφυγα. Ο λόγος λοιπόν που έφυγα ήσουν εσύ και θα σου πω γιατί : Σε είδα online και έκανα join (είχε πρωτοβγεί το ros) σε εσένα και μου είπες να βγω από το party γιατί ήθελες να δεις κάτι , μου το ζήτησες ευγενικά δε λέω. Αλλά αμέσως μετά  είδα πως έπαιζες με άλλα  3 άτομα (5 ήταν on-line) . Δε σε κατακρίνω ούτε σε κατηγορώ καλά έκανες και μαγκιά σου να παίζεις με φίλους ή whatever  . Εγώ την είδα "κάπως" και για αυτό έφυγα - δε τρέχει μία...ούτε μπήκα σε διαδικασία να το πω τότε ...Το έκανα τώρα για το λόγο που ανέφερες το όνομα μου ... όπως και να έχει δεν αξίζει να χαλιέμαι για τη συμπεριφορά του καθενός. Κανείς άλλωστε δε σε υποχρεώνει να είσαι σε clan...έτσι και αλλιώς ότι έχω κάνει στο παιχνίδι το 90% είναι χωρίς καμία βοήθεια από κανέναν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα...Πολλα κομπλεξ... Αν καθομουν να χαλιεμαι με τετοια πραγματα τοτε θα ειχα ριξει μπινελικια σε πολλα ατομα... Απορω δεν εχετε τιποτα αλλο να ασχοληθειτε στην ζωη σας απο αυτα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς , απο εκεί και πέρα δε λέγεται παιχνίδι αλλά κάτι άλλο...Υποτίθεται πως ασχολούμαστε με αυτά για να περνάμε καλά και να ξελαμπικάρουμε απο τα καθημερινά μας προβλήματα... :victory:  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φάσκεις

Ο λόγος λοιπόν που έφυγα ήσουν εσύ 

 

Κι αντιφάσκεις

Δε σε κατακρίνω ούτε σε κατηγορώ καλά έκανες και μαγκιά σου να παίζεις με φίλους ή whatever  . Εγώ την είδα "κάπως" και για αυτό έφυγα 

 

Δε μπορώ να θυμηθώ το συμβάν, αλλά ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που θα ζητούσα από κάποιον να βγει από το παιχνίδι μου, είναι άμα περίμενα συγκεκριμένο κόσμο, αν είχα ραντεβού. Το περιστατικό πρέπει να έγινε σχετικά νωρίς στην "καριέρα" μου στο Diablo 3 (του Ιανουάριο ξεκίνησα) γιατί σε κάποια φάση έμαθα πως να φτιάχνω "κλειστό" παιχνίδι που να μην μπαίνει όποιος δεν θέλω/περιμένω, οπότε δεν αποκλείεται να δοκίμαζα πως δουλεύει και το Unity.

Τέλος πάντων, δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο "κλίκα". Το να έβγαλες κάποια βιαστικά συμπεράσματα γιατί είχες νεύρα ή το να μην σου αρέσει όταν κάποιος ζητάει κάτι ευγενικά, σαφώς και είναι δικαίωμά σου. Αλλά μην μπερδεύουμε την κλίκα με την βούρτσα.

 

Οι ίδιοι παίκτες που στέλνουν μήνυμα στην clan ποιος θέλει να μπει για δωρεάν Act1 cache, είναι οι ίδιοι παίκτες που τους στέλνω την άλλη μέρα request για invitation και μου λένε "sorry, κάνω solo Grift". Κλίκα κι αυτό; Μήπως να βγω και γω από την clan; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φάσκεις

 

Κι αντιφάσκεις

 

Δε μπορώ να θυμηθώ το συμβάν, αλλά ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που θα ζητούσα από κάποιον να βγει από το παιχνίδι μου, είναι άμα περίμενα συγκεκριμένο κόσμο, αν είχα ραντεβού. Το περιστατικό πρέπει να έγινε σχετικά νωρίς στην "καριέρα" μου στο Diablo 3 (του Ιανουάριο ξεκίνησα) γιατί σε κάποια φάση έμαθα πως να φτιάχνω "κλειστό" παιχνίδι που να μην μπαίνει όποιος δεν θέλω/περιμένω, οπότε δεν αποκλείεται να δοκίμαζα πως δουλεύει και το Unity.

Τέλος πάντων, δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο "κλίκα". Το να έβγαλες κάποια βιαστικά συμπεράσματα γιατί είχες νεύρα ή το να μην σου αρέσει όταν κάποιος ζητάει κάτι ευγενικά, σαφώς και είναι δικαίωμά σου. Αλλά μην μπερδεύουμε την κλίκα με την βούρτσα.

 

Οι ίδιοι παίκτες που στέλνουν μήνυμα στην clan ποιος θέλει να μπει για δωρεάν Act1 cache, είναι οι ίδιοι παίκτες που τους στέλνω την άλλη μέρα request για invitation και μου λένε "sorry, κάνω solo Grift". Κλίκα κι αυτό; Μήπως να βγω και γω από την clan; :hehe:

 

Ρε όμορφε , τι δεν καταΛΑβαίνεις ,με λες??? Σου είπα ότι εσύ ήσουν η αιτία αλλά δε σε κατακρίνω για την ενέργεια σου αυτή...γι' αυτό άλλωστε και δε σου ζήτησα και το λόγο (παρόλο που εγώ στράβωσα) και ούτε μέγα θέμα το έκανα ΤΟΤΕ... απλά έκανα μια διαπίστωση ότι δηλαδή υπάρχει στην clan μία μορφή κλίκας ή αλλιώς  πως να το περιγράψω(και πάλι δικιά μου εκτίμηση)...και ήθελα να το εκφράσω σαν "παράπονο". Τώρα για το αν αυτή η διαπίστωση είναι λάθος ή σωστή να το κρίνουν μισό χρόνο μετά αυτοί που έμειναν στην clan. 

Over and out!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.