Jump to content



Recommended Posts

Αν δεις το tooltip στο dps σου λέει ότι το νούμερο βγαίνει από συνδυασμό όπλου, attack speed, spells, κτλ. Ακόμα και τα critical hits έχουν σημασία μια και τα spells σου μπορούν να κάνουν critical.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση για το wizard. Το dps που λεει ειναι το πραγματικό ? Η απλά κοιτάει το dps του όπλου και το βγάζει ? Αφου ο μάγος δε βαράει melee τι μας νοιάζει το dps...

Στο Diablo ολα τα stats λειτουργούν διαφορετικά από τα mmo.

Χαντρικά, ναι μετράει το dmg και το attack speed σε ολα τα class, str(barb)/dex(monk-dh)/int(wiz-wd) δίνουν ένα modifier για το dmg + κατι άλλο πχ το int δίνει resistance.

Edit:

Άνοιξε τα advanced tooltips ορέ!

Θα δεις πως κάνουν scale τα spells...

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έβαλα με Guest για να έχω άποψη.

ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIABLO.

Ξενέρωσα απίστευτα με:

- Τεράστιο inventory

- Ελλιπέστατη "διαβολική" ατμόσφαιρα, πολλά χρωματάκια και φωτάκια

- Προκαθορισμένοι χάρτες με προκαθορισμένη και περιορισμένη διαδρομή, στο 2 είχες ένα ολόκληρο plain να γυρίσεις, και μάλιστα είχε γίνει generate για σένα και μόνο.

- Αναγνώριση μαγικών αντικειμένων χωρίς τον Decard ή Scroll of Identification.

- Δεν μπορείς πλέον να δώσεις τα stats που θέλεις, μία από τις κυριότερες χαρές και σπαζοκεφαλιές του 2.

- Έχω την υποψία ότι δεν xpάρεις τα skills σου και δεν διαλέγεις ποιο θα βάλεις, αλλά πάει με το lvl, αν είναι έτσι, θα στεναχωρηθώ περισσότερο.

- Πήρα έναν monk (τον έβγαλα Efraim :p), και έχω συνεχώς drops όπλων τα οποία φοράει, μου εμφανίζει stats που δεν ξέρω αν ισχύουν γιατί κάθε φορά που βαράει, τα κρεμάει στη ζώνη. Γιατί τα φοράει τότε ρε φίλε άμα δεν τα χρησιμοποιεί;

Pros:

- Ωραία γραφικά, gj

- Ωραίο το Lore κάθε λίγο και λιγάκι

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι ίδιο και αυτό που περιμέναμε.

Είναι μικρό, είναι πολύ πιο εύκολο. Το inventory είναι λίγο πιο μεγάλο και τα αντικείμενα πιάνουν max 2 slots που συνεπάγεται οτι δεν θέλει ιδιαίτερο έλεγχο.

Παίζεις μόνο Online που συνεπάγεται lag, maintenance σε single player? Καινοτομούν δηλαδή OMG.

Τα συν είναι:

Το lore

Κρατήθηκε το ύφος του Diablo

Action House

Party Mode για χαβαλέ με την παρέα

Περιμένουμε τι άλλο θα προσθέσουν με τα επερχόμενα patches. Να δούμε το PVP.

Η όλη φάση είναι πολύ επιρεασμένη απο το WOW.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έβαλα με Guest για να έχω άποψη.

ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIABLO.

Ξενέρωσα απίστευτα με:

- Τεράστιο inventory

- Ελλιπέστατη "διαβολική" ατμόσφαιρα, πολλά χρωματάκια και φωτάκια

- Προκαθορισμένοι χάρτες με προκαθορισμένη και ορισμένη διαδρομή, στο 2 είχες ένα ολόκληρο plain να γυρίσεις, και μάλιστα είχε γίνει generate για σένα και μόνο.

- Αναγνώριση μαγικών αντικειμένων χωρίς τον Decard ή Scroll of Identification.

- Δεν μπορείς πλέον να δώσεις τα stats που θέλεις, μία από τις κυριότερες χαρές και σπαζοκεφαλιές του 2.

- Έχω την υποψία ότι δεν xpάρεις τα skills σου και δεν διαλέγεις ποιο θα βάλεις, αλλά πάει με το lvl, αν είναι έτσι, θα στεναχωρηθώ περισσότερο.

- Πήρα έναν monk (τον έβγαλα Efraim :p), και έχω συνεχώς drops όπλων τα οποία φοράει, μου εμφανίζει stats που δεν ξέρω αν ισχύουν γιατί κάθε φορά που βαράει, τα κρεμάει στη ζώνη. Γιατί τα φοράει τότε ρε φίλε άμα δεν τα χρησιμοποιεί;

Pros:

- Ωραία γραφικά, gj

- Ωραίο το Lore κάθε λίγο και λιγάκι

Μικρο μου φαινεται το inventory, μετα να δεις τι γινεται απο τα drops.

Η ατμοσφαιρα ειναι πολύ καλή, ειδικά μετά που μπαίνεις και σε dungeons κλπ, στην αρχή δεν έχει και "διαβολική" ατμόσφαιρα, οσο προχωράς γίνεται όμως.

Οι χάρτες ειναι προκαθορισμένοι σε στανταρ σημεία, τα dungeons είναι random.

Ευτυχως που μπορεις μονος σου να κανεις identify, βασανο ηταν να κουβαλας scrolls.

Για τα stats θα συμφωνήσω, σε περιορίζει αρκετά αν και ισως να ειναι καλυτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έβαλα με Guest για να έχω άποψη.

ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIABLO.

Ξενέρωσα απίστευτα με:

- Τεράστιο inventory

- Ελλιπέστατη "διαβολική" ατμόσφαιρα, πολλά χρωματάκια και φωτάκια

- Προκαθορισμένοι χάρτες με προκαθορισμένη και ορισμένη διαδρομή, στο 2 είχες ένα ολόκληρο plain να γυρίσεις, και μάλιστα είχε γίνει generate για σένα και μόνο.

- Αναγνώριση μαγικών αντικειμένων χωρίς τον Decard ή Scroll of Identification.

- Δεν μπορείς πλέον να δώσεις τα stats που θέλεις, μία από τις κυριότερες χαρές και σπαζοκεφαλιές του 2.

- Έχω την υποψία ότι δεν xpάρεις τα skills σου και δεν διαλέγεις ποιο θα βάλεις, αλλά πάει με το lvl, αν είναι έτσι, θα στεναχωρηθώ περισσότερο.

- Πήρα έναν monk (τον έβγαλα Efraim :p), και έχω συνεχώς drops όπλων τα οποία φοράει, μου εμφανίζει stats που δεν ξέρω αν ισχύουν γιατί κάθε φορά που βαράει, τα κρεμάει στη ζώνη. Γιατί τα φοράει τότε ρε φίλε άμα δεν τα χρησιμοποιεί;

Pros:

- Ωραία γραφικά, gj

- Ωραίο το Lore κάθε λίγο και λιγάκι

Κι εγώ τους ίδιους φόβους είχα.

Για τα χρωματάκια φωτάκια Darker D3 Pixel Shader βασικά εγώ παίζω με το lesser (στο act 2 το stronger το έκανε τελείως άχρωμο οπότε lesser για μένα)

Τα skills τα βρήκα απίθανα και όσο προχωράς χρισημοποιείς άλλα. Οι επιλογές είναι αμέτρητες.

Για την αναγνώρηση των αντικειμένων από τον Decard δε μπορώ να πω... Αλλά πραγματικά με τα scrolls ήταν σπασ@ιδικο για όποιο τραγικό όπλο έβρισκες να έχεις και να κάνεις identify.

Link to comment
Share on other sites

IGN 9.5/10

Η αληθεια ειναι οτι αν εξαιρεσεις το online θεμα το παιχνιδι παιρνει αριστα. Ειναι καθαρα party game και εκει πρεπει να κριθει. Προφανως και δεν ειναι τοσο fun να παιξεις μονος σου αφου και η ιστορια ειναι τυπικη και δεν συγκρινεται με αλλα rpg που σολαρεις γιατι περαν των αλλων σε κραταει ενα φοβερο story που θελεις να δεις πως θα καταληξει (witcher 2)

Παιχνιδι με φιλους σε προχωρημενα επιπεδα δυσκολιας το game ειναι must have

Αν δεν ειχα σκοπο να παιξω με παρεα, αναγκαστικα θα εκρινα πιο αυστηρα το story και δεδομενου της μικρης του διαρκειας αλλα και ρηχοτητας και εγω δεν θα εβαζα πανω απο 8.5/10

Οποτε ειναι οπως το παρει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έβαλα με Guest για να έχω άποψη.

ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIABLO.

Ξενέρωσα απίστευτα με:

- Τεράστιο inventory

To βρησκω τραγικα μικρο, εγω κ οσοι εχουμε παιξει WoW βασικα.

- Ελλιπέστατη "διαβολική" ατμόσφαιρα, πολλά χρωματάκια και φωτάκια

Γουστα ειναι αυτα :p

- Προκαθορισμένοι χάρτες με προκαθορισμένη και ορισμένη διαδρομή, στο 2 είχες ένα ολόκληρο plain να γυρίσεις, και μάλιστα είχε γίνει generate για σένα και μόνο.

Tα dungeon γινονται random generated καθε φορα που μπαινεις, ανοιχτοσιες εχει αρκετες αλλα ειναι λιγοτερες απο το 2 ναι.

- Αναγνώριση μαγικών αντικειμένων χωρίς τον Decard ή Scroll of Identification.

Αυτο παλι γιατι σε χαλασε αντι να σε φτιαξει δε καταλαβα, τα rare items πεφτουν καθε 10 λεπτα στο Inferno κ πανω, ειναι πολυ πρακτικο να μπορεις να τα δεις μονος.

- Δεν μπορείς πλέον να δώσεις τα stats που θέλεις, μία από τις κυριότερες χαρές και σπαζοκεφαλιές του 2.

Μεγαλη ξενερα οντως, βγαλαν το πλεον κλασσικο στοιχειο των RPG...

- Έχω την υποψία ότι δεν xpάρεις τα skills σου και δεν διαλέγεις ποιο θα βάλεις, αλλά πάει με το lvl, αν είναι έτσι, θα στεναχωρηθώ περισσότερο.

Διαλεγεις ποιο θα χρησιμοποιησεις αλλα οχι ποιο θα ξεκλειδωσεις, ειναι fixed η σειρα.

- Πήρα έναν monk (τον έβγαλα Efraim :p), και έχω συνεχώς drops όπλων τα οποία φοράει, μου εμφανίζει stats που δεν ξέρω αν ισχύουν γιατί κάθε φορά που βαράει, τα κρεμάει στη ζώνη. Γιατί τα φοράει τότε ρε φίλε άμα δεν τα χρησιμοποιεί;

Εδω ειναι WoW style η φαση, τα weapons σου δινουν stats και bonus ακομα κ στα spell σου αν εισαι caster. Eκτως αυτου, στο Wizzard πχ, τα spells λεν ξεκαθαρα οτι κανουν x% weapon dmg, αρα οσο περισσοτερο dps εχει το weapon σου τοσο ποιο δυνατα βαραν τα spell σου.

Pros:

- Ωραία γραφικά, gj

Εγω ξενερωσα να πω την αληθεια λιγο... πρεπει να φτιαχτει HD Textures pack asap

- Ωραίο το Lore κάθε λίγο και λιγάκι

:T:

Xθες μεσημερι ειχα ρεντα, πεφταν τα rare βροχη...κ δεν αργησε να πεσει κ το 2ο Legendary μου!!

post-119-1416076228,9327_thumb.jpg

post-119-1416076229,4674_thumb.jpg

post-119-1416076229,5541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION] Με αυτά που μου λες, απευθύνεται μάλλον περισσότερο σε WoW players που έχουν βαρεθεί, παρά σε λιμασμένους Diablo players που περίμεναν το sequel 12 χρόνια.

Όλες οι "διευκολύνσεις" μειώνουν το gameplay και το χρόνο του gameplay. Πριν κάθε μεγάλο αρχηγό και κάθε λίγο και λιγάκι κοπανάγαμε ένα Scroll of Town Portal για να επιστρέψουμε και να αδειάσουμε. Και αντικείμενα που έπιαναν 8 slots!

Ξαναλέω, ωραίο παιχνίδι, αλλά δεν αξίζει 12 χρόνια αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

το dps του οπλου κανει scale στα magic skills αν πας πανω απο skill και πατισεις ctrl θα δεις οτι σου λεει πχ οτι κανει 175% weapon dmg. οποτε ναι μετραει πολυ το dps του οπλου σου οσο καλυτερο τοσο περισοττερο βαρας. και μην ξεχναμε και το int/atk speed παντα.

και μια φωτο μου με το max dps:> 2.18 atk speed :triniti:

post-234-1416076230,0344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=119]Samael[/MENTION] Με αυτά που μου λες, απευθύνεται μάλλον περισσότερο σε WoW players που έχουν βαρεθεί, παρά σε λιμασμένους Diablo players που περίμεναν το sequel 12 χρόνια.

Όλες οι "διευκολύνσεις" μειώνουν το gameplay και το χρόνο του gameplay. Πριν κάθε μεγάλο αρχηγό και κάθε λίγο και λιγάκι κοπανάγαμε ένα Scroll of Town Portal για να επιστρέψουμε και να αδειάσουμε. Και αντικείμενα που έπιαναν 8 slots!

Ξαναλέω, ωραίο παιχνίδι, αλλά δεν αξίζει 12 χρόνια αναμονής.

Ναι βρε τα θυμαμαι τα καψονια, αλλα οχι να την νοσταλγησω κιολας :p

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες αλλαγες τις βρηκα προς τη σωστη κατευθυνση.

Οπως ειπα και πριν η μονη μου ενσταση ειναι η μικρη διαρκεια του.

Τελειωνει σε χρονο DT. Το μονο που το σωζει ειναι το replayability για μαξαρισμα

του lvl και τα drops.

Link to comment
Share on other sites

το dps του οπλου κανει scale στα magic skills αν πας πανω απο skill και πατισεις ctrl θα δεις οτι σου λεει πχ οτι κανει 175% weapon dmg.

Για να μην το κάνεις με το ctrl κάθε φορά πας στα Options->Gameplay->Show Advanced Tooltips ;)

Link to comment
Share on other sites

12 χρόνια αναμονής δεν θα άξιζε ακόμα και έπαιρνε πί**ς εντάξει, μην το κοιτάμε έτσι.

Απο εκεί και πέρα.

Το ότι ένα παιχνίδι είχε μικρό Inventory και ουσιαστικά σου έπρηζε τα φρύδια να πηγαίνεις στην πόλη κάθε λίγο και λιγάκι, και το έβλεπε ΟΛΟΣ ο πλανήτης σαν σπαστικό, δεν πάει να πει πως ΠΡΠΕΕΙ να είναι έτσι και το 3 για να είναι "consistent" με το παλιό.

Δηλαδή οτι λαλακία είχε το 2 έπρεπε να το βάλουμε και εδώ?

Και βάση του απο πάνω, για τα skills.

Ναι το κάνανε για τα αμερικανάκια όπως σιγά σιγά απολοποιήσανε και το Wow στο τέλος, ΑΛΛΑ απο το να είναι σαν το 2, που ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ respec, και αν τάιζες Swords και σου έπεφτε mace το έβαζες στον πάτο σου, 10 φορές αυτό!

Το παιχνίδι ΔΕΝ είναι εύκολο, είπα πάμε Hell και Inferno και ΜΕΤΑ λέμε.

Ολα τα dungeons ΕΙΝΑΙ ραντομ.

Τα stats στα οπλα, ειναι σπαστικο, αλλά εν αντιθέση με το wow, ΟΛΑ τα στατς ΕΧΟΥΝ ΡΟΛΟ και βοηθάνε τον Χαρακτήρα.

Εγώ με μούλο πχ, το intelect δίνει resists , (για ελα Hell και πες μου αν μετράει), και το Dexterity δινει Dodge.. (ΑΥΤΟ και αν μετράει). Οπότε ΝΑΙ, θα ήθελα ΜΟΝΟ strength και vitality, ΑΛΛΑ δεν εινια ΠΑΝΤΕΛΟΣ άχρηστα τα άλλα.

Γιάννη, με το να παίξεις το Guest pass, δεν έχει δει ΤΙΠΟΤΑ, και λογικό να βγάζεις συμπεράσματα όπως κάναμε ολοι, αλλά το παιχνίδι ειναι ΠΟΛΥ διαφορετικό σε φουλ.

Α και δεν μου έλειψε ποτε ο κωλόγερος για να μου κάνει identify τα πράγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.