Jump to content



Αναζήτηση Middle Class αυτοκινήτου μέχρι 15 χιλιάρικα


CaptainMilo

Ποιο θα αγοράζατε;  

61 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το έχω και το i30 στα υπόψη μου , αλλά μου φάνηκε ολόιδιο με το Ceed , με εξαίρεση λίγες διαφορές στις σχεδιαστικές γραμμές

Παρόμοια χαρακτηριστικά , ίδια εγγύηση , ίδια απόδοση , ίδιες πρακτικά εταιρίες (η μία είναι αγορασμένη από την άλλη αν δεν κάνω λάθος)

Απλά - σχεδιαστικά πάντα - μου άρεσε περισσότερο το Ceed , καθώς που θυμίζει έντονα σχεδιασμό audi (μια καλύτερη μάσκα να είχε και θα ήταν τέλειο)

Κολλήματα με μάρκες δεν πολυτρώω , ειδικά σε αυτά τα χρήματα , απλά ζητάω κάτι τίμιο και καλοτάξιδο , χωρίς να ταλανίζομαι από προβλήματα

Τώρα την άποψη των γυναικών σε μάρκες λίγο πολύ την ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

1. για το i30 θα σου ελεγα κι εγω να το κοιταξεις, ως εναλλακτικη προταση στο Pro'ceed

2. γιατι δεν εχεις ευρωπαικο μοντελο στις επιλογες π.χ corsa, grande punto (ενδεικτικα)?

Link to comment
Share on other sites

για το Α3 διαφωνω οτι το παιρνουν για τα γκαζια διοτι δεν εχει ΤΑ γκαζια ... εκτος αν μιλαμε για το TSΙ και ανω (σε ιππους) ....

Τωρα συμφωνω οτι σαν πιο ολοκληρωμενη λυση απο αυτες που προτεινεις ειναι το ceed , αλλα το βασικο ειναι τι θελεις πιο πολυ εσυ. Αν σε καλυπτει ενα μικρο αυτοκινητο με οτι αυτο συνεπαγεται θετικα & αρνητικα τοτε μην το σκεφτεσαι και πας σε πιο μικρο (yaris, colt, 2 ) αν ομως θελεις ενα μικρομεσαιο (πχ ταξιδια, βολτες με παρεες, θα το κρατησεις καποια χρονια που ισως αποκτησεις οικογενειακα βαρη κλ) τοτε το ceed ειναι μονοδρομος (μιλαω παντα σε σχεση με αυτα που εχεις εκθεσει)

Το αν θα πας σε πιο ακριβο ή αλλη μαρκα, εγω ενα πραγμα εχω καταλαβει τοσα χρονια που αγοραζω/ψαχνω αυτοκινητα(για μενα κ για γονεις-φιλους) .... κατα κανονα οτι δωσεις θα παρεις ΑΠΛΑ καποιες εταιριες ειναι λιγο πιο ακριβες λογω ονοματος. Ωστοσο η ποιοτητα κατασκευης, η διαρκεια και τα διαφορα πλεονεκτηματα στυλ θορυβος, ποιοτητα οδηγησης, επιταχυνσεις κλπ συνηθως ειναι αναλογα του κοστους.

Προσωπικα για το Α3 δεν νομιζω (παροτι ειναι ωραιο και καλοστημενο αυτοκινητο) να εδινα τοσα χρηματα.

Οσο για υβριδικα, τι να πω.... ολα ειναι τοσο μπερδεμενα ακομα .... οσοι εχουν λενε οτι ειναι πολυ καλα απο καταναλωση κ οσοι δεν εχουν λενε οτι δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο ....

Βεβαια αυτο αν το δεις καθαρα για την τσεπη σου , διοτι για το περιβαλλον απο οτι φαινεται ως τωρα δεν εχουν καμια διαφορα αντιθετα σε ορισμενες περιπτωσεις η διαδικασια παραγωγης ειναι τετοια που προκαλλει πιο πολυ κακο ....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε προβληματίζει το parking κλπ. τότε the bigger the better.

Επίσης δες και το ποιο είνια πιο ευκολοδήγητο, γιατί για μένα μετράει κι αυτό.

Ευκολοδήγητο είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, οπότε αναγκαστικά test drive.

Προσωπικά έχω μια εμπιστοσύνη στην Toyota (δεν ξέρω γιατί, δεν είχα ποτέ αλλά όσα έχω οδηγήσει δεν ήταν τόσο τραγικά όσο τα χαρακτηρίζουν, το αντίθετο).

Επίσης προσωπικά, σε αυτά τα λεφτά, θα κοίταγα το 207 ή οριακά το 308 (στα 16 νομίζω βγαίνει). Αλλά όμως δεν νομίζω ότι τα latest peugeot χαρακτηρίζονται από τον όρο "αξιοπιστία", οπότε καλύτερα να μη με ακούσεις :) Τα peugeot γενικά εκτός από την ωραία εμφάνιση έχουν και ωραίο εσωτερικό (που π.χ. στο CZT που είχα δει, μου είχε φανεί εντελώς μούφα το εσωτερικό για 17.500 αυτοκίνητο - στο κάτω κάτω το αυτοκίνητο από μέσα το οδηγάς). Το Yaris είναι κι αυτό πολύ όμορφο μέσα, ειδικά αυτό με τη μεγάλη οθόνη πρέπει να είναι πολύ καλό, απλά είναι αρκετά λεφτά για μικρό αυτοκίνητο, αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή, αν θα πάρεις περισσότερο αυτοκίνητο ή περισσότερο εξοπλισμό σε μικρότερο αμάξωμα. Σε κάθε περίπτωση θα σύστηνα ένα νέο αυτοκίνητο να έχει ESP, τόσο για ασφάλεια όσο και για μεταπωλητική αξία (νομίζω μετά το 2012 θα είναι υποχρεωτικό το ESP). Ακόμη και τώρα, όταν ψάχνεις ένα γρήγορο μεταχειρισμένο και δεν έχει ESP (π.χ. peugeot 206 2.000 κυβικά) το σκέφτεσαι (τουλάχιστον εγώ :p).

Όσον αφορά το A3 και γενικά το μεταχειρισμένο, το 1.6 δεν νομίζω ότι είναι και τόσο νευρικό και λογικά μπορείς να το βρεις σε καλή κατάσταση. Το θέμα όμως είναι αν μπορείς να ξεχωρίσεις την κατάσταση (προσωπικά ας πούμε εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν ένα αυτοκίνητο είναι σε καλή ή όχι κατάσταση, ιδίως από άποψη σασί -δηλ. να μην είναι στουκαρισμένο).

Όμως αυτά θα τα ξέρεις, οπότε -> test drive + δες γνώμες σε ξένα site (π.χ. http://www.whatcar.co.uk/default.aspx) από χρήστες (user reviews). Μετράνε πάρα πολύ και είναι 100% πραγματικά (δηλαδή είχα τεστάρει τι λέγανε στο whatcar.co.uk και τι μού λεγε ένας φίλος ότι τού βγαζε το αμάξι και είχαν τα ίδια συμπτώματα!!!).

Link to comment
Share on other sites

Peugeot , Opel , Renault , Fiat , Ford , WV δυστυχώς δεν μου κάνουν κλικ , ειδικά τα νέα μοντέλα Peugeot τα θεωρώ κακάσχημα , με την μούρη που είναι σαν χαμόγελο και τελείως "κούφια" από μέσα

Δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να διακρίνω το μεταχειρισμένο σε τι κατάσταση είναι μηχανικά , και από την στιγμή που δεν έχω δικό μου άνθρωπο για πωλητή που να με προσέξει ιδιαίτερα , επιφυλάσομαι τον ξένο

Υβριδικό θα έλεγα πληρώνεις το "υβριδικό" παρά τα όποια οφέλη θα έχεις μακροπρόθεσμα , άσε που είναι και κακάσχημα (το Prius που είδα δε μου άρεσε καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

ΚIA PRO CEED

Σε ασπρο χρωματακι...τα σπαει....ειχα παει και το ειχα δει απο κοντα στην αντιπροσωπεια...μιλαμε το αυτοκινητο μετραει πολυ !!

Και απο αποψη ποιοτητας κατασκευης αλλα και απο επιδοσεις και εξοπλισμο.....

Εχει ανεβει σηναντικα η ΚΙΑ.....και σε λιγο καιρο θα βγαλει και το θηριο της KIA KOUP (280hp)!!

Link to comment
Share on other sites

yaris=εγγήση+κατανάλωση+αντοχή+την μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία

κια=ομορφιά+χώροι+(2 λίτρα παραπάνω απο τα άλλα που παραθέτεις)

μαζντα=ομορφιά+(λίγο πιο πολύ κατανάλωση από το yaris)+ακριβό service

colt= δεν ξέρω τίποτα σχετικα με το αυτοκίνητο γιατί δεν το έχω οδηγήση

τώρα προσωπικά αν ήταν να διαλέξω για μέσα στην πόλη θα έπαιρνα ή mazda ή toyota. αν όμως δεν έμπλεκα και πολύ μέσα στην πόλη θα έπαιρνα το κια.

Link to comment
Share on other sites

...κατα κανονα οτι δωσεις θα παρεις...

Πολυ σοφη κουβεντα!

Συνηθιζω να λεω "οτι πληρωσεις παιρνεις" και "δινεις κατι παραπανω..." (ειδικα το δευτερο)

Δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος για να σε συμβουλεψω δυστυχως(οποτε θετω ενα budget,το ξεπερναω κατα 30% min)

Αν ημουν στη θεση σου λοιπον,θα ελεγα "τι 250Ε/μηνα...τι 280.." (τυχαια τα νουμερα) και θα επαιρνα αυτο που μ'αρεσει περισσοτερο.Τα λεω αυτα,επειδη ειπες οτι σ'αρεσει το Auris αλλα το αποκλειεις γιατι ειναι ~1000Ε ακριβοτερο απο το οριο που εχεις θεσει.

Αλλα ποσο συχνα αλλαζεις αυτοκινητο?Μηπως αξιζει να δωσεις αυτα τα παραπανω Ε/μηνα και να παρεις κατι που θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο?

Οτι κι αν αποφασισεις τελικα,καλοταξιδο :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους

Θα περιμένω σαφώς και τις εντυπώσεις του φίλου Κοπρίτη για τον Κορεάτη (ο οποίος είναι με ευρωπαικό διαβατήριο) και θα πάω να το δω και από κοντά

Δυστυχώς ενώ και το colt μου έκλεινε το μάτι , η κοπέλα δεν το συμπαθεί καθόλου...με ότι αυτό εξυπακούεται....

Το yaris σαφώς και το έβαλα λόγο Τoyota , σχεδιαστικά προτιμώ το Auris , ή ακόμα καλύτερα το corolla αλλά βγαίνουν παραπάνω αν θέλεις και την extra πολυτέλεια μέσα

Την Mazda πάλι την έχω αρκετά ψηλά , ενώ πρόσφατα που μπήκα σε ένα mazda6 με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις από πλευράς κατασκευής , οπότε σίγουρα θα το τσεκάρω και αυτό από κοντά - αναμένω βέβαια και τις πρώτες εντυπώσεις του ΑΝ7 που πρέπει να παρέλαβε προσφάτως (καλοτάξιδο φίλε μου!)

Ακόμη στο ψάξιμο είμαι και οποιαδήποτε πρόταση / εμπειρία είναι σαφώς ευπρόσδεκτη!

Φίλε μου δεν το πήρα ακόμα.

Ίσως να το έχω αύριο ή την τετάρτη πρώτα ο θεός.

Τεστ drive έχεις κάνει σε όλα για να δεις τι ταιριάζει στο στυλ σου?

Εγώ το mazdaki θα σου έλεγα,αλλά όντως είναι αρκετά ακριβό σε σχέση με τα άλλα.

βέβαια κατασκευάζεται εξολοκλήρου στην Ιαπωνία,στο εργοστάσιο της mazda στην Χιροσίμα με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξιοπιστία και στην ποιότητα κατασκευής.

Τώρα τελευταία ακούω πολλά παρατράγουδα για τα ΤΟΥΟΤΑ μιας και τα περισσότερα που έρχονται ελλάδα είναι από τουρκία.Ένα άλλο μέλος είχε πεί ότι μπορείς να το ζητήσεις απο japan όμως αλλά η αναμονή θα είναι σαφώς μεγαλύτερη όπως και στο mazda που μπορεί να φτάσεις τους 3 μήνες σε κάποιες περιπτώσεις.

Να σου πώ την αμαρτία μου,Yaris δεν θα έπαιρνα ποτέ...έχω τις χειρότερες εμπειρίες απ το προηγούμενο και λίγο που έχω οδηγήσει το τελευταίο,οδηγηκά δεν μου άρεσε καθόλου.

Για μένα τοπ σε αυτόν τον τομέα είναι το mazdaki με το καλύτερο τιμόνι σε αίσθηση(χωρίς να έχω οδηγήσει το Ceed).

To Colt και το Yaris δεν μου αρέσουν καθόλου εμφανισιακά.

Στα μικρά εγώ όπως και έπραξα θα διάλεγα χαλαρά το 2(υπ όψιν ότι αυτό που έχεις βάλει στην photo είναι με το πακέτο SAP = +700€)

Το ceed που είναι στην μικρομεσαία κατηγορία,δεν το ξέρω,δεν το έχω οδηγήσει.

Μόνο μέσα έχω μπει και μου έκανε καλή αίσθηση σαν ποιότητα κατασκευής. :)

Αυτά από μένα,μόλις το παραλάβω θα σου πώ εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

περιμενε το Audi A1 μεχρι το τελος του 2008 :happy2:

14500 αρχικη τιμη

Ωραίος!

Τι μας κάνεις φίλε μου τώρα!

Βέβαια είναι καινούργιο μοντέλο (με ότι αυτό συνεπάγεται) , αλλά από εμφάνιση σκίζει!

Τέλη 2008 ε?

Χμμ....σίγουρα στα υπόψην αν μπορέσω να καθυστερήσω το δόσιμο του swift αρκετά , και στη κλίμακα τιμής που κοιτάω

Φίλε ΑΝ7 , ακόμη test drive δεν έχω κάνει κανένα , προς το παρόν ψάχνω να βρω τις καλύτερες επιλογές μου , κατόπιν κάνω φίλο και φτερό τα online club forum του κάθε μοντέλου για αναφορές προβλημάτων , και εν μέσω καλοκαιριού που θα έχω και την άνεση του χρόνου λόγω αδείας θα τα δω και από κοντά

Αναμένω τις εντυπώσεις σου από το νέο σου αυτοκίνητο!

Μου άρεσε και η sedan έκδοση του mazda3 , αλλά φεύγει στα 16500 περίπου

Χμμ , συνεχίζεται το ψάξιμο

Μας άναψε (με την καλή έννοια) φυτίλια και ο φίλος Borg , και μπαίνει και άλλος παίκτης στο παιχνίδι (άντε , να επεκταθεί το lab και σε review αυτοκινήτων :clap: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.