Jump to content



Για μισή αναβάθμιση......Προτάσεις παρακαλώ.


Green Dragon

Recommended Posts

Έχω ένα πιστωτικό 170Ε με το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω cpu + mobo.

Επίσης διαθέτω ήδη τα εξής:

Ψύξη: ZALMAN CNPS9500A LED CPU COOLER

Μνήμες: TWINMOS 2GB (2X1GB) DDR2 CL5 PC5300 (667MHZ) DUAL CHANNEL

Κάρτα γραφικών: GAINWARD BLISS 7600GS 8019 256MB PCI-E DVI

Δίσκος: SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3160815AS 160GB SATA2

Τροφοδοτικό Enermax Liberty 500W, case όλα κομπλέ.

Θέλω να το κάνω ένα αξιοπρεπές desktop pc για γενική χρήση.

Παιχνίδια, ελάχιστα και συνήθως παλαιότερα και όχι απαιτητικά.

Overclocking, να το ανεβάσω λίγο, όσο πάει χωρίς να χρειαστεί να πειράξω ρεύματα.

Linux, να το κάνω dual boot με vista.

Μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά επειδή από cpu και mobos δεν σκαμπάζω γρί ζητάω τη γνώμη και την εμπειρία σας.

Τι θα έβαζε ο καθένας από σας για να συμπληρώσει τα παραπάνω;;;;;; Budget 170E.

Link to comment
Share on other sites

giorgos, o core 2 duo 4600 από o/c πώς είναι; Με τη μητρική που προτείνεις και τις μνήμες που έχω θα μπορέσει να ανέβει;

Επίσης ο 4600 σε σχέση με τον 7200 έχουνε μεγάλη διαφορά στίς επιδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

green dragon μπορείς να βάλεις + euro ? το γνωρίζεις μαν?

γιατί θα σου πρότεινα κατι άλλο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=970972

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1106430

μικρή διαφορά:cool:

Link to comment
Share on other sites

Οι cpu της σειράς 4Χ00 έχουν default fsb 200, άρα θα μπορέσεις να τον ανεβάσεις με τις μνήμες που έχεις! Ο 7200 έχει fsb 266 default,άρα δεν είσαι για πολλά με 667 μνήμες. Ο 4600 θα σου παίξει άνετα 333 Χ 11 = 3330 με τις μνήμες στα 667! :D

Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα μέχρι τώρα υπάρχει μία "συμφωνία" μεταξύ σας για τη μητρική Asus P5K.

Καλό αυτό, με βοηθάει έαν δεν υπάρχουν αντιρρήσεις. Έχω μιά βαση να ξεκινήσω.

Τώρα από cpu παίζει αν αξίζει να βάλω 20+ για τον 7200 ή με καλύπτει ο 4600.

Οι cpu της σειράς 4Χ00 έχουν default fsb 200, άρα θα μπορέσεις να τον ανεβάσεις με τις μνήμες που έχεις! Ο 7200 έχει fsb 266 default,άρα δεν είσαι για πολλά με 667 μνήμες. Ο 4600 θα σου παίξει άνετα 333 Χ 11 = 3330 με τις μνήμες στα 667! :D

Αυτό που λές μετράει υπέρ του 4600.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας για την Asus P5K ε'ιδα ότι έχει ορισμένα χαρακτηριστικά που δεν μου χρειάζονται και δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω ποτέ π.χ crosfire, raid, firewire.

Μπορώ να πάω σε κάποια μητρική P35 καλή και σταθερή χωρίς αυτά τα καλούδια κατά προτίμηση Asus και πάλι;

Link to comment
Share on other sites

H σειρά P5K έχει ένα πρόβλημα με τον sata controller και λένε ότι οφείλεται στο bios, το οποίο ακόμα δεν έχει διορθωθεί, αν και πιστεύω ότι είναι πρόβλημα σχεδιασμού, γιατί θα το είχαν φτιάξει ήδη...

το πρόβλημα είναι ότι για κάποιο λόγο η ταχύτητα των sata δίσκων είναι πολύ μικρότερη από την πραγματική τους... μου έτυχε σε ένα pc-άκι με P5K και η εγκατάσταση του λειτουργικού πήρε σχεδόν μια ώρα (WinXP) σε 7200.11 HD...!!!

Υπάρχουν πολλά threads στο net που περιγράφουν το πρόβλημα...

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20070815181536250&board_id=1&model=P5K+Premium%2FWiFi-AP&page=1&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

εγώ π έχω αυτή την μομπο δεν έχω κάποιο πρόβλημα και μια χαρα κλοκαρετε

αν και έχεις μικρές ραμ

οσο για cpu ο 7200 έχει 3mb cache και είναι πιο καινούργιος

ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

giorgos, o core 2 duo 4600 από o/c πώς είναι; Με τη μητρική που προτείνεις και τις μνήμες που έχω θα μπορέσει να ανέβει;

Επίσης ο 4600 σε σχέση με τον 7200 έχουνε μεγάλη διαφορά στίς επιδόσεις;

εναν 4400 που ειχα ανεβαινε σε λογικα επιπεδα, το ιδιο πιστευω και για τον 4600.

στην παρουσα φαση με τις μνημες που εχεις σε βοηθαει το μεγαλυτερο multi του 4600, για να ανεβεις παραπανω.

Γνωμη μου ειναι πως με το 1mb cache παραπανω του 7200 δεν θα δεις διαφορα σε απλες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

εναν 4400 που ειχα ανεβαινε σε λογικα επιπεδα, το ιδιο πιστευω και για τον 4600.

στην παρουσα φαση με τις μνημες που εχεις σε βοηθαει το μεγαλυτερο multi του 4600, για να ανεβεις παραπανω.

Γνωμη μου ειναι πως με το 1mb cache παραπανω του 7200 δεν θα δεις διαφορα σε απλες εφαρμογες.

Για επεξεργαστή δεν το βλέπω να φτάνω στον Ε7200 που έχει 110Ε.

Προτιμάω κάτι σε λιγότερα χρήματα όπως κάποιος Ε4X00 ή στη χειρότερη κάποιος Ε2Χ00. Μη ξεχνάτε ότι το pc είναι για εφαρμογέ γραφείου, internet, ελάχιστο παιχνίδι, dvd.

Δεν ξέρω τι θα με συμβουλέψετε, γιατι σκέφτομαι μήπως με τη διαφορά πάω και σε καλίτερες μνήμες από τίς 667 που έχω τώρα.

Για μητρική λέτε να καταλήξω σε Asus P5K στα 88E; Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη σε P35, χωρίς δυνατότητα crossfire, raid, firewire που έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ;

Σκέφτομαι ότι αν κόψω κάτι από τη μητρική και τον επεξεργαστή θα πάω και σε καλίτερες μνήμες. Αλλά να καταφέρω να φτιάξω ένα ισορροπημένο σύστημα. Μην το ξεφτιλίσω κιόλας.

Είμαι όλος αυτιά παιδιά:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Από μητρική και τροφοδοτικό δεν κόβουμε :whip:

Η Ρ5Κ είναι τέλεια για τις ανάγκες σου

ok κατάλαβα, απαγορευεται δια ροπάλου να φύγω απο P5K.

Όσον αφορά επεξεργαστή Ε4X00 ποιόν;;

και για μνήμες να κρατήσω τίς 667 ή να πάω για 800άρες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.