Jump to content



ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ! Πάνω ή Κάτω....


indyoner

Recommended Posts

Ρε παιδιά τελικά το τροφοδοτικό που είναι ποιό σωστό να είναι σε ένα κουτί?;):hm:

Πάνω όπως τα περισσότερα κουτιά ή κάτω σε στύλ COOLERMASTER RC-690-KKN1 CM 690 BLACK http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806607 ???

Link to comment
Share on other sites

Στην επάνω θέση βοηθάει τον εξαερισμό του κουτιού αφού αποβάλλει τον ήδη θερμό αέρα από cpu,gpu κλπ...

Από την άλλη όμως, ο ήδη θερμός αέρας που χρησιμοποιείται δεν έχει την ίδια δυνατότητα να ψύξει το τροφοδοτικό αναγκάζοντας έτσι τον ανεμ. του να δουλεύει περισσότερο.

Στην κάτω θέση τα πράματα αντιστρέφονται.

Το τροφοδοτικό δεν λαμβάνει μέρος στον εξαερισμό του κουτιού αλλά απ΄την άλλη το ίδιο ψύχεται με φρέσκο αέρα και καταπονείται λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτειμώ πάνω!

Την πολύ ζέστη πάνω την βγάζουν πλέον τα 12άρια πίσω. Πάνω θα είναι και πιο καθαρό γενικά καθώς στη βάση στο πάτωμα κυκλοφορεί περισσότερη σκόνη/χνούδια/κτλ. Εξάλλου ακόμη και τα average τροφοδοτικά είναι από τη φύση τους φτιαγμένα να αντέχουν (εξαρτήματα ισχύος, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω εχω το CM που αναφερεις, με το τροφοδικο κατω, και οφειλω να πω οτι παρατηρησα καποια διαφορα στον θορυβο, ετσι μου φανηκε τουλαχιστον... Οπως ειπε και το παλικαρι πανω, επειδη (στο παλιο μου κουτι) ηταν πανω ακριβως απ'τη cpu και ρουφαγε αρκετα ζεστο αερα, δουλευε γρηγοροτερα ο 12ρης, ενω τωρα κατω δεν κανει κιχ. Τωρα γενικα τι να σου πω, οτι βοηθαει στον εξαερισμο του κουτιου παντως οταν ειναι πανω, ισχυει, σε αντιθεση με κατω που δεν παιζει απολυτως κανεναν ρολο, κατω ρουφαει, πισω βγαζει, ουτε καν περναει απ'το κουτι... Το κουτακι παντως στο προτεινω ανεπιφυλακτα :T:

Link to comment
Share on other sites

οκ!τότε θα πάρω το COOLERMASTER.....:T:

γιατί και εγώ συμφωνώ οτί θα λειτουργεί πόλύ πιο ήσυχα το τροφοδοτικό!Τώρα όσο για τον ζεστό αέρα πιστεύω οτι το συκγεκριμένο κουτί έχει πολλές θέσεις για ανεμιστήρια που θα κάνουν την δουλειά που θα έκανε ένα τροφοδοτικό!

Link to comment
Share on other sites

οκ!τότε θα πάρω το COOLERMASTER.....:T:

γιατί και εγώ συμφωνώ οτί θα λειτουργεί πόλύ πιο ήσυχα το τροφοδοτικό!Τώρα όσο για τον ζεστό αέρα πιστεύω οτι το συκγεκριμένο κουτί έχει πολλές θέσεις για ανεμιστήρια που θα κάνουν την δουλειά που θα έκανε ένα τροφοδοτικό!

Θα έχεις ένα βρώμικο και ήσυχο τροφοδοτικό (ειδικά αν κάνεις και την τρύπα που ειπώθηκε) και πολλούς θορυβώδεις ανεμιστήρες στις πολλές θέσεις που λες. Επίσης αν πλημυρίσει το μπάνιο και φτάσουν τα νερά στο κουτί, τα καείς πιο γρήγορα (και πιό εντυπωσιακά).:coax:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο ρε jois21. Σε 20 μέρες το κάτω τροφοδοτικό θα φλομώσει στο χνούδι με αποτέλεσμα να μην ψύχεται σωστά και ότι αυτό συνεπάγεται. Ακόμη και φίλτρο να βάλει θα πρέπει να το καθαρίζει τουλάχιστον κάθε ~10 μέρες, άσε που εκει κάτω που θα είναι θα το ξεχνάει.

anyway, όπως θέλει ο καθένας....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα φίλε.

Γνωστός μου είχε σκυλιά στο σπίτι και το πισί του ήταν ο ορισμός της πανούκλας όταν το ανοίγαμε για καθάρισμα... (απλό κουτί, noname, φθηνιάρικο με το τροφοδοτικό ψηλά και 2 12ρηδες χωρίς φίλτρα)

Έδωσε κάμποσα χρήματα και αγόρασε ένα καλό κουτάκι της Antec, πάλι με το τροφοδοτικό επάνω αλλά & φίλτρα σε όλους τους ανεμιστήρες.

Πλέον το κουτί μέσα είναι πεντακάθαρο και απλά κάθε μήνα βγάζουμε (ναι , ακόμα τον βοηθάω) τα φίλτρα και τα πλένουμε.

Πανεύκολο (για μένα, όχι τον φίλο μου), απλό και γρήγορο.

Είναι περισσότερο θέμα σωστού σχεδιασμού και υλοποίησης του κουτιού παρά τοποθέτησης πάνω κάτω, εντός, εκτός και επί τα αυτά του Psu. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες των τροφοδοτικών αντλούν αέρα μέσα από το κουτί και τον οδηγούν έξω ή το αντίστροφο;

Αν ειναι τοποθετημενα πανω τοτε ρουφανε απο το εσωτερικο του pc και τον μεταφερουν εξω, αν ειναι τοποθετημενα κατω, τοτε ρουφανε απο κατω (πατωμα) εκτος pc δηλαδη, και τον μεταφερουν παλι εξω, στην πρωτη περιπτωση περνουν μερος στον εξαερισμο του κουτιου δηλαδη ενω στη δευτερη οχι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Oλα σχεδον τα μεγαλα ταουερς και τα htpc-οκουτα (δλδ τα ακριβοτερα κουτια) εχουν τα τροφοδοτικα να τραβανε απο εξω. Δε μπορει να ειναι ΤΟΣΟ ασχετοι οι κατασκευαστες.

Εμενα δλδ γιατι δε πιανει σκονη;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.