Jump to content



Cable Modding/ Routing Guide - 56Κ Warning (Updated 24/5/08)


Michalis761416003192

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

θα πάρω και ξεχωριστό καλώδιο μαύρο.απλά να εχει μεσα τα T-Sata και Τ-Μolex (τα γράφει στην περιγραφή του) ...Το μαύρο καλώδιο πως να το ζητήσω ;διατομές; Τα SATA καλώδια δεν διαφέρουν, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχάλης το είχε πάρει από Φανό, απλά το φέρνει μόνο κουλούρα στα 22€ 100 μέτρα.

Έχω πάρει και εγώ κουλούρα και έμεινα κάποια (πολλά) μέτρα άχρηστα. Αν θες στείλε pm.

Όχι, δε διαφέρουν τα καλώδια...απλά σε αυτά θα βάλεις 4, αντί για 5 (που είναι τα κανονικά του sata) μιας και η άλλη άκρη θα είναι πάλι Molex.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για NYAF 1 mm^2. οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρολογιο υλικο εχει. μην δωσεις πανω απο 25 ευρω την κουλουρα.

ps. τα περισσοτερα τροφοδοτικα εχουν 1007 awg18 καλωδια.. αλλα και δυσκολα θα βρεις και θα τα πληρωσεις ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

@theomich δεν είδα το email σου νωρίτερα...πήγα πήρα καλώδιο μαύρο μονόκλωνο 100μ (κουλούρα) μόλις 6,00€ ...με βάζει σε υποψίες αφενός η τιμή αφετέρου η ευκολία που το βρήκα (στο 1ο μαγαζί με ηλεκτρολογικά πηγαίνοντας στην δουλειά)....δεν τα εχω μπροστά μου να σας δείξω τις προδιαγραφές τους ...παίζει και ναχω κανει πατάτα...Πάντως είχε και μαύρο πιο λεπτό 0,8....

Link to comment
Share on other sites

@theomich δεν είδα το email σου νωρίτερα...πήγα πήρα καλώδιο μαύρο μονόκλωνο 100μ (κουλούρα) μόλις 6,00€ ...με βάζει σε υποψίες αφενός η τιμή αφετέρου η ευκολία που το βρήκα (στο 1ο μαγαζί με ηλεκτρολογικά πηγαίνοντας στην δουλειά)....δεν τα εχω μπροστά μου να σας δείξω τις προδιαγραφές τους ...παίζει και ναχω κανει πατάτα...Πάντως είχε και μαύρο πιο λεπτό 0,8....

το μονοκλωνο θα σε παιδεψει ΠΑΡΑ πολυ.. ειδικα σε TSATA δεν νομιζω να κατσει με τπτ. εκτος αμα παιξει κολλητηρι.

παντως 6ευρω η κουλουρα υποπτο μου φαινεται??? εχει χαλκο μεσα:rofl:??

προχθες που αγορασα καλωδια απο ΣΕΗΠ Κατερινη: 100μ cablel NYAF 1mm 8,90euro (45% εκπτωση)

Link to comment
Share on other sites

το μονοκλωνο θα σε παιδεψει ΠΑΡΑ πολυ.. ειδικα σε TSATA δεν νομιζω να κατσει με τπτ. εκτος αμα παιξει κολλητηρι.

παντως 6ευρω η κουλουρα υποπτο μου φαινεται??? εχει χαλκο μεσα:rofl:??

προχθες που αγορασα καλωδια απο ΣΕΗΠ Κατερινη: 100μ cablel NYAF 1mm 8,90euro (45% εκπτωση)

Ώπα, αφού θες να το βάλεις και σφηνωτο στα φυσακια του κιτ της AC-RYAN νομίζω οτι θα εισαι πολύ τυχερός αν το καλώδιο έχει τη διάμετρο ακριβως που πρεπει ωστε να μπαινει και να σφηνώνει. Το πολύκλωνο παραμορφώνεται λίγο οποτε δεν εχει τετοιο προβλημα.

Εγώ εννούσα οτι θα σε παιδέψει στο routing, δεν ειχε παει το μυαλό μου σε αυτό που λεει ο theo

Δοκίμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Για χαλκός έδειχνε στην μια άκρη που ηταν γυμνό...αλλά καθόλου εύκαμπτο...Θα δοκιμάσω μεσ'το τριήμερο...Πάντως μάλλον θα το γυρίσω πίσω...Θα πάω να δω και στην ΣΕΗΛΕ... το ΝΥΑF τι δηλώνει/παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Για χαλκός έδειχνε στην μια άκρη που ηταν γυμνό...αλλά καθόλου εύκαμπτο...Θα δοκιμάσω μεσ'το τριήμερο...Πάντως μάλλον θα το γυρίσω πίσω...Θα πάω να δω και στην ΣΕΗΛΕ... το ΝΥΑF τι δηλώνει/παίζει ρόλο;

nyaf ειναι το πολυκλωνο με pvc μανδυα

Link to comment
Share on other sites

οκ...πήγα και μου το αλλάξανε χωρις πρόβλημα με 3 ευρώ παραπάνω (100μ-9€)...Για το θερμοσυστελόμενο κομμάτι το βάζουμε κάτω από αναπτήρα σε απόσταση 20 εκατοστών για να πιάσουμε τα καλώδια και σε 2η φάση περνάμε τα sleeving kit (τα οποία και αυτά τα καίμε στις κομμένες ακρες για να μην ξεφτύσουν) και τα δένουμε με δεματικά.

Έσι είναι η διαδικασία σωστά;;;;;

Τερματικά για ΤSata και Τmolex επειδή δεν με φτάνουν θα βάλω μαύρη μονωτική ταινία

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα...κούμπωσα πάνω σε έναν seagate το ΤSATA και προσπάθησα να κάνω την διαδικασία...πολύ δύσκολα κουμπώνει στα μαχαίρια το 1mm (μήπως ήθελε 0.8;) και δεν ξέρω αν το κόβουν όσο πρέπει ώστε να κάνουν επαφή τα σύρματα (;)...Χάλασα ήδη ένα ΤSATA προσπαθώντας να το βγάλω το καλώδιο και άλλο ένα επειδή έσπασε το πλαστικό ανάμεσα στις υποδοχές -μαχαίρια.....και σκεφτείς ότι το modκιτ της ACRyan έχει μόνο 4 TSATA μέσα ... στην άλλη άκρη που είναι να κουμπώσει στο τροφοδοτικό χρειάζομαι αφενός 5απινο (που δεν έχει το κιτ) αφετέρου τα αρσενικά βύσματα. Που μπορώ να βρώ (εκτός mulit extreme Πειραιά γιατί είμαστε στην δωθε Παναγιά -ΑνΑττική);

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.