Jump to content



Cable Modding/ Routing Guide - 56Κ Warning (Updated 24/5/08)


Michalis761416003192

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ακολουθείστε τις παρακάτω οδηγίες με δική σας ευθύνη. Για οποιαδήποτε βλάβη προκληθεί σε τροφοδοτικό, δίσκους/ συσκευές κ.α. είστε υπεύθυνοι εσείς και μόνο εσείς. Εγώ είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε ερώτηση, απορία.

Επειδή το είχα υποσχεθεί για σήμερα, ακολουθεί ο οδηγός (υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί)

Γενική άποψη των υλικών που θα χρειαστούν:

IMGP0639.jpg

Τα T-Sata και τα Τ-Molex της AC Ryan

IMGP0631.jpg

Λίγα μέτρα καλώδιο :tomato: Μάυρο για stealth look. ΠΡΟΣΟΧΗ Το καλώδιο δεν πρέπει να είναι με περίβλημα σιλικόνης. Δεν κόβεται σωστά από τα μαχαίρια και επιπλέον το περίβλημα σιλικόνης είναι τόσο μαλακό, που δεν θα συγκρατεί το καλώδιο και τα molex στην θέση τους.

IMGP0635.jpg

Sleeving (επίσης μαύρο)

IMGP0636.jpg

Θερμομακαρόνια διαφορετικών χρωμάτων για σημάδεμα των καλωδίων. Σίγουρα θα χρειαστεί κόκκινο και κίτρινο.

IMGP0638.jpg

Άποψη καλωδίου μετά την "περιποίηση" από τα "μαχαίρια" των molex.

IMGP0643.jpg

Πάνω αριστερά είναι η "τερματική πλάτη". Μπαίνει στο τελευταίο molex για να καλύψει πλήρως τα κομμένα καλώδια.

Πάνω δεξιά η "ενδιάμεση". Χρησιμοποιείται για καλύψει τα μαχαίρια, αφήνοντας τα καλώδια να συνεχίσουν πάνω ή κάτω.

IMGP0632.jpg

Ας αρχίσουμε με το καλώδιο των δίσκων

Σε περίπτωση που το κουτί σας έχει cage όπως εδώ (από Cosmos S), το αφαιρείτε το και κάνετε την δουλεία σας έξω από το κουτί.

Διαφορετικά αδειάζεται τελείως το κουτί από hardware και δουλεύετε μόνο με τις συσκευές πάνω στο κουτί. Αυξάνεται ο βαθμός δυσκολίας του εγχειρήματος.

IMGP0649.jpg

Τοποθετούμε τα Τ-Sata στους δίσκους

IMGP0652.jpg

Κόβουμε 5 καλώδια μήκους τουλάχιστον 1 & 1/2 φορές την απόσταση των συσκευών από το τροφοδοτικό.

IMGP0654.jpg

Χρησιμοποιώντας ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, σπρώχνουμε το καλώδιο μέχρι τέρμα, ώστε να κοπεί από τα μαχαίρια.

Προσοχή, το δοκιμαστικό να μην είναι πολύ αιχμηρό και "πληγώσει" το καλώδιο. Θέλουμε τα μαχαίρια να κόβουν το καλώδιο και όχι το κατσαβίδι.

IMGP0655.jpg

Επαναλαμβάνουμε για τα υπόλοιπα καλώδια

IMGP0656.jpg

και συνεχίζουμε στο επόμενο T-Sata

IMGP0658.jpg

IMGP0659.jpg

Κόβουμε σύριζα με τον κόφτη τα καλώδια του πρώτου Τ-Sata. ΠΡΟΣΟΧΗ Στην συγκεκριμένη περίπτωση του Cosmos S, που το τροφοδοτικό είναι κάτω, τα καλώδια καταλήγουν κάτω. Σε περίπτωση που το case σας (το πιθανότερο) έχει το τροφοδοτικό πάνω, ακολουθείτε την αντίθετη φορά. Αφήνεται επιπλέον καλώδιο προς τα πάνω.

IMGP0660.jpg

IMGP0661.jpg

Τοποθετούμε τη τερματική πλάτη...

IMGP0663.jpg

IMGP0664.jpg

Και την ενδιάμεση πλάτη

IMGP0665.jpg

Μετακινούμε το καλώδιο που ήδη φτιάξαμε, μία θέση πάνω και συνεχίζουμε ώστε να δημιουργηθούν αναμονές ρεύματος για επιπλέον δίσκους. Έτσι μπορείτε να βάλετε τους δίσκους σε όποια θέση θέλετε μέσα στο cage, πχ. για καλύτερο εξαερισμό ή να προσθέσετε ανά πάσα στιγμή επιπλέον δίσκους, έχοντας έτοιμη την τροφοδοσία.

IMGP0666.jpg

"Σημαδεύουμε" με θερμοσυστελώμενο. Κίτρινο & Μαύρο = +12V & Γείωση / Κόκκινο & Μαύρο = +5V & Γείωση / Πράσινο (Πορτοκαλί) = +3.3V

IMGP0668.jpg

Συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Μετρώντας στο Cosmos S.

Μου τελειώσαν τα μαύρα SATA. Είναι από τα πράγματα που περιμένω.

imgp0576yb0.jpg

PS: Αφιερωμένο στον Fragma.

ετσι ετσι....τετοια θελω να βλεπω:happy2:

λεω να περασω μια βολτα να σας επισκεφθω αλλα φοβαμαι μη λιωσουν τα καλωδια απο τη χαρα τους:p

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μιχάλη αψογα...Κάτι μου λέει πως και το δικό μου cosmos θα γινει ετσι...:p

Εσυ γιώργο μην ερθεις και δεν προλάβω να το φτιάξω και εγώ...Οταν ειναι σε ειδοποιώ και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.