Jump to content



WD 6400AAKS CAVIAR vs SAMSUNG HD753LJ 750GB SATA2 (f1)


Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Πήγες και από το μαγαζί...? πήγα σε δυο και δεν υπήρχε κανένας WD, κανενός μεγέθους, μόνο seagate όλες οι σειρές και δεν ξέραν αν θα ξαναφέρουν...? στο site τα είδα και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειπα.... ειναι οτι πιο γρηγορο και προσιτο απο θεμα τιμης αυτη τη στιγμη, θορυβο δεν κανουν καθολου.

Το θεμα της αξιοπιστιας δεν μετραει για μενα, τι θελω να πω, οταν ο δισκος ψυχεται σωστα μειωνεις στο 1% να σου χτυπησει, αν ο δισκος δουλευει στους 60-70 βαθμους ειναι φυσιολογικο να τον "παρεις" στο χερι... :) δεν μου εχει χτυπησει ποτε δισκος οποιαδηποτε μαρκας.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά με άλλα λόγια είναι αμελητέα...δεν είναι 9+ μονάδων...(το έτρεξα μια φορά, με διάφορα προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα)...

θά πρεπε να τρέξει καθένας στο δικό του σύστημα και τους άλλους δίσκους για να βγεί μια συγκριτική μέτρηση, αλλά μάλλον η διαφορά απόδοσης που καταγράφουν οι μετρησεις του techreport, δεν φαίνεται να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά με άλλα λόγια είναι αμελητέα...δεν είναι 9+ μονάδων...(το έτρεξα μια φορά, με διάφορα προγράμματα να τρέχουν ταυτόχρονα)...

θά πρεπε να τρέξει καθένας στο δικό του σύστημα και τους άλλους δίσκους για να βγεί μια συγκριτική μέτρηση, αλλά μάλλον η διαφορά απόδοσης που καταγράφουν οι μετρησεις του techreport, δεν φαίνεται να υπάρχει...

Διαφορές σε Single δεν είναι μεγάλες.

Αν και στο xtreme τα πανε καλύτερα απο Seagates..

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=189231

Σε Raid όμως μπορεις να κάνεις λιγο μεγαλύτερο το πρώτο παρτιτιον (μεχρι ~180GB) σε σχεση με τους Seagates για τα ~8.2-8,5 Access Time.Διαφορά που πιστεύω οτι αξίζει τα +20e.

Δες και εδω..

Οι δισκοι του Astro.. και ενα αλλο αποτελεσμα απο το Xtreme στα ιδια.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=718563&postcount=416

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2966479&postcount=21

Κοντά 1ms κάτω.

Ειναι και θεμα προτίμησης ώμος.Προσωπικά δεν μου έχει κάτσει κανένας Seagate.H θα πάρω και θα κάνει θόρυβο (χειρότερα απο Raptor-->Εφιάλτες στον ύπνο μου:D),η θα ψοφάει μετά απο μεταφορά αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές σε Single δεν είναι μεγάλες.

Αν και στο xtreme τα πανε καλύτερα απο Seagates..

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=189231

Στον πρώτο σύνδεσμο που μου έδωσες οι επιδόσεις του WD είναι σαφώς κατώτερες από αυτές του Seagate στον δικό μου nf4 και σε access time κ΄σε transfer rate, κι όμοιες περίπου με αυτές του άλλου μου δίσκου στον sil3114 (sataI)...

...εξάλλου το λέει κι ο ίδιος στο μήνυμά του, ότι οι Seagate 500gb που έχει είναι πιο γρήγοροι στο σύστημά του...

μήπως έδωσες λάθος σύνδεσμο;

Πάντως συγκριτικά μόνο στον ίδιο ελεγκτή μπορούν να γίνουν...

Στα συγκριτικά πάλι που μου δίνεις σε raid οι επιδόσεις είναι πρακτικά οι ίδιες...θα έλεγα μάλιστα ότι η καμπύλη των seagate μ' αρέσει περισσότερο...έχει μικρότερες διακυμάνσεις...

Επίσης, στον πρώτο σύνδεσμο, κάποιος παραπονιέται ότι του ψόφησε ο WD 640 μετά από λίγες ώρες λειτουργίας...για κάθε μάρκα και για κάθε χρήστη, μάλλον είναι τυχερά αυτά...ή συνάρτηση τέλος πάντων του συστήματός του, της ψύξης του και του τρόπου που δουλεύει τους δίσκους του...

Εμένα κανείς Seagate δεν μου παρουσίασε τίποτα, παρόλου που δουλεύουν 24/7 χωρίς διακοπές...κι έχουν περάσει αρκετές μετακινήσεις...

Δεν επιχειρηματολογώ υπερ της ανωτερότητας των Seagate ή της κατωτερότητας των WD...εγώ αγοράζω SG λόγω της εγγύησης και δεν με έχουν ποτέ απογοητεύσει...

Η επισήμανσή μου αφορούσε την μη επαληθευόμενη σύμφωνα με τους δικούς μου δίσκους απόσταση ως προς την επίδοση μεταξύ Seagate-Wd...

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο σύνδεσμο που μου έδωσες οι επιδόσεις του WD είναι σαφώς κατώτερες από αυτές του Seagate στον δικό μου nf4 και σε access time κ΄σε transfer rate, κι όμοιες περίπου με αυτές του άλλου μου δίσκου στον sil3114 (sataI)...

...εξάλλου το λέει κι ο ίδιος στο μήνυμά του, ότι οι Seagate 500gb που έχει είναι πιο γρήγοροι στο σύστημά του...

μήπως έδωσες λάθος σύνδεσμο;

Πάντως συγκριτικά μόνο στον ίδιο ελεγκτή μπορούν να γίνουν...

Στα συγκριτικά πάλι που μου δίνεις σε raid οι επιδόσεις είναι πρακτικά οι ίδιες...θα έλεγα μάλιστα ότι η καμπύλη των seagate μ' αρέσει περισσότερο...έχει μικρότερες διακυμάνσεις...

Επίσης, στον πρώτο σύνδεσμο, κάποιος παραπονιέται ότι του ψόφησε ο WD 640 μετά από λίγες ώρες λειτουργίας...για κάθε μάρκα και για κάθε χρήστη, μάλλον είναι τυχερά αυτά...ή συνάρτηση τέλος πάντων του συστήματός του, της ψύξης του και του τρόπου που δουλεύει τους δίσκους του...

Εμένα κανείς Seagate δεν μου παρουσίασε τίποτα, παρόλου που δουλεύουν 24/7 χωρίς διακοπές...κι έχουν περάσει αρκετές μετακινήσεις...

Δεν επιχειρηματολογώ υπερ της ανωτερότητας των Seagate ή της κατωτερότητας των WD...εγώ αγοράζω SG λόγω της εγγύησης και δεν με έχουν ποτέ απογοητεύσει...

Η επισήμανσή μου αφορούσε την μη επαληθευόμενη σύμφωνα με τους δικούς μου δίσκους απόσταση ως προς την επίδοση μεταξύ Seagate-Wd...

Ναι με βρε οκ..:hug:

Λαθος λινκ σου έδωσα παραπάνω..(μπερδεψα τα HD bench):o

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2931911&postcount=22

Μικρες οι διαφορες..

Ωσο για τα Raid Rasults..του αστρολάβος ηταν ανασυγκροτημένος..:tongue:(παιζουν και αλλοι παραγοντες περαν του controller - ακομα και το λειτουργικο)..

Για καποιον ομως που θελει να τους ζευγαρωσει και να κανει μεγαλυτερο παρτιτιον στην αρχη..οι WD υπερτερουν για μενα.

Ειναι και ~ +200GB με 20e..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αλητεια. 5 χρονια λεει φατσα καρτα και στο τελος με μικρα 3...
Τους έστειλα email γι' αυτό και πλέον το αλλάξανε στο κείμενο και λέει 5 χρόνια!

Άρα πλέον δεν υπάρχει το θέμα της εγγύησης για την επιλογή του Seagate, ο οποίος βγαίνει στα 0,145/GB σε αντίθεση με τον WD που είναι στα 0,127/GB.

Για την ταχύτητά τους οι απόψεις διίστανται απ' ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου ηρθαν σημερα..:baby:

Στηνω Raid ολα οκ...αλλα δεν εβγαζε το HDtach..

O ενας ηταν ψιλο DOA (στα 41% φορμαρισματος αρχιζει τα δικα του).Ηταν και η συσκευσια του λιγο χτυπημένη-σχισμενη)...#$@^$^

Παιδια οι δισκοι ειναι τελιως αθορυβοι..:-O (Με δυσκολία καταλάβαινα αν λειτουργούσαν).

ΒΤW..

5y εγγυηση..

post-1392-1416073533,1271_thumb.jpg

:p

@artist..

Κατεβασε αυτο εδω

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=3021018&postcount=10

Και kane disable το Automatic Acoustic Management (AAM) .

To Random access θα παει 12ms.

(Δεν θα αλαξει κατι στον ανυπαρκτο θορυβο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.