Jump to content



Recommended Posts

Βλεποντας καποιος τα παραπανω στο συγκεκριμενο bencmark βγαζει το εξης συμπερασμα και αν κανω λαθος διορθωστε με:

1ον Η 7970 εχει απο κοντα μια 5970+5870 σε 3fire ( καρτες βεβαια δυο γενιες πισω)

2ον Στα 4.500 με 8 πυρηνες ο 3770Κ ειναι πισω 10000 ποντους απο τον 980Χ με 12 πυρηνες.

Αν αυτο λεγεται αναβαθμιση εγω προσωπικα δεν θα παρω.:nono:

Ευχαριστω.

(Διορθωθηκε το ποστ για αποφυγη λανθασμενης εντυπωσης)

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

2ον Στα 4.500 με 8 πυρηνες ο 3770Κ ειναι πισω 10000 ποντους απο τον 980Χ με 12 πυρηνες.

Αν αυτο λεγεται αναβαθμιση εγω προσωπικα δεν θα παρω.:nono:

Ευχαριστω.

αν και δεν είμαι σίγουρος...

νομίζω στο vantage δεν ήταν που το cpu score ανέβαινε λόγω physx (nvidia)

απ' ότι βλέπω τα σκορ σου είναι με 580 sli(αν ισχύει η υπογραφή)

μήπως και αυτός είναι ένας λόγος για την διαφορά στο score

εκτός αν κάπου έχω χάσει point....

αν είμαι εντελώς λάθος delete me

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας καποιος τα παραπανω στο συγκεκριμενο bencmark βγαζει το εξης συμπερασμα και αν κανω λαθος διορθωστε με:

1ον Η 7970 εχει απο κοντα μια 5970+5870 σε 3fire ( καρτες βεβαια δυο γενιες πισω)

2ον Στα 4.500 με 8 πυρηνες ο 3770Κ ειναι πισω 10000 ποντους απο τον 980Χ με 12 πυρηνες.

Αν αυτο λεγεται αναβαθμιση εγω προσωπικα δεν θα παρω.:nono:

Ευχαριστω.

(Διορθωθηκε το ποστ για αποφυγη λανθασμενης εντυπωσης)

Συμφωνώ απόλυτα με τον Τάκη...

Για αυτό και αποφάσισα να περιμένω lga2011 και ivy bridge e...

αν και δεν είμαι σίγουρος...

νομίζω στο vantage δεν ήταν που το cpu score ανέβαινε λόγω physx (nvidia)

απ' ότι βλέπω τα σκορ σου είναι με 580 sli(αν ισχύει η υπογραφή)

μήπως και αυτός είναι ένας λόγος για την διαφορά στο score

εκτός αν κάπου έχω χάσει point....

αν είμαι εντελώς λάθος delete me

O Τάκης αναφέρεται σε cpu score με κλειστό το physics πάντα....

Αν ανοίξεις physics ανεβάινουν πολύ πάνω τα physics scores ουσιαστικά δεν έχεις cpu score αλλά cpu+gpu help score...

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν είχα ποτέ nvidia για να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15544]shattered memories[/MENTION] Η υπογραφη πλεον ειναι 1 580 αν προσεξεις (ετοιμαζομαι για το μεγαλο κεπλερ :hehe:)

και η καρτα ειναι εντελως μαμα.

[MENTION=14033]KostasNK[/MENTION] Το cpu σκορ δεν επηρεαζεται καθολου απο το physics ετσι οπως εχουν γινει τα bencmark πλεον, και ειδικα στο Vantage.

Ελπιζω να σας καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Το να συγκρίνεις CPUs με το CPU Score του Vantage είναι ισάξιο του να συγκρίνεις CPUs μέσω του SuperPi 1M.

Σχέση με την πραγματικότητα στα games και οποιαδήποτε εφαρμογή = απολύτως καμμία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον φιλο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] για την επισημανση ...... αλλα αν διαβασετε καλυτερα το ποστ #1101# ισως καταλαβετε τι θελω να πω.:p

[MENTION=22778]matteus[/MENTION] Πολυ καλο το σκορ σου φιλε μου, κανε ενα κοπο να μας πεις σε τι συχνοτητα ετρεξες τον επεξεργαστη σου.

Καλο θα ειναι οταν στηνονται τετοια τεστακια και το cpu-z δεν λεει την συχνοτητα λογω ενεργοποιησης των λειτουργιων εξοικονομησης ενεργειας και χαμηλης καταναλωσης να γραφει ο χρηστης και τον υπερχρονισμο που εκανε στο τεστ.

Ευχαριστω για την κατανοηση.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον φιλο @billpeppas για την επισημανση ...... αλλα αν διαβασετε καλυτερα το ποστ #1101# ισως καταλαβετε τι θελω να πω.:p

@matteus Πολυ καλο το σκορ σου φιλε μου, κανε ενα κοπο να μας πεις σε τι συχνοτητα ετρεξες τον επεξεργαστη σου.

Καλο θα ειναι οταν στηνονται τετοια τεστακια και το cpu-z δεν λεει την συχνοτητα λογω ενεργοποιησης των λειτουργιων εξοικονομησης ενεργειας και χαμηλης καταναλωσης να γραφει ο χρηστης και τον υπερχρονισμο που εκανε στο τεστ.

Ευχαριστω για την κατανοηση.:yes4:

Καλημερα to cpu τρεχει στα 3.6 με το turbo φτανει 3800Mhz, εχει οντως μια βλακεια στα bios settings και το ριχνει στα 1.200 αλλα αν το βγαλω χανω και τα 200 εξτρα hertz οποτε το εχω παντα On.

Το cinebench το εχω τρεξει καμια 8 φορες και το μεγαλυτερο score που εβγαλε ηταν 7.40pts multy kai 1.52 single. Εχω δει τον 3770κ με Overclock να χτυπαει 9pts.

Tωρα να πουμε οτι και η 8800gtx παιζει ανετα αρκετα games πρεπει να ηταν φοβερη καρτα στην εποχη της.

cinebenchcpusingle.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτω τα 44663 cpu σκορ που ποσταρες στο παραπανω ποστ σε τι συχνοτητα ειχες τον επεξεργαστη;

Στα 3.6 και με turbo που φτανει 3.8;

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτω τα 44663 cpu σκορ που ποσταρες στο παραπανω ποστ σε τι συχνοτητα ειχες τον επεξεργαστη;

Στα 3.6 και με turbo που φτανει 3.8;

Δεν είναι το score από τον CPU.

Έχει το PhysX ενεργοποιημένο στην VGA και τρέχει παλιά έκδοση του 3D Mark Vantage που δεν κάνει disable από μόνο του το PhysX@GPU.

Για να πάρεις μια ιδέα του τι κάνει ο 3820, στα 5GHz βγάζει 34.000-34.200 CPU Score @ Vantage.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το score από τον CPU.

Έχει το PhysX ενεργοποιημένο στην VGA και τρέχει παλιά έκδοση του 3D Mark Vantage που δεν κάνει disable από μόνο του το PhysX@GPU.

Για να πάρεις μια ιδέα του τι κάνει ο 3820, στα 5GHz βγάζει 34.000-34.200 CPU Score @ Vantage.

Μη λες και πολλά δεν ξέρω ;)

vantcpu5ghz-7347.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.