Jump to content



Recommended Posts

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό και είναι το πιό λογικό οικονομοτεχνικά!

:)

Το κακό είναι μην με πιάσει μιά από τις επόμενες μέρες, καμία καταναλωτική μανία και βρεθώ με 2 καινούργιες κάρτες για εγκατάσταση...

:D

Χωρίς να έχω καν πουλήσει αυτές που είναι τώρα πάνω στο μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Από reviews που έχω δει το trifire 6970 είναι πολύ πιό πάνω από 2*sli gtx580, και το κόστος είναι καμιά 100αριά euro μόνο πάνω, οπότε θα προτιμήσω μάλλον αυτό...

Επίσης όταν πάω σε multimonitor setup και υψηλές αναλύσεις με συμφέρει αυτή η λύση και λόγω ποσότητας μνήμης των 2Gb έναντι 1.5Gb των gtx580...

Link to comment
Share on other sites

Από reviews που έχω δει το trifire 6970 είναι πολύ πιό πάνω από 2*sli gtx580, και το κόστος είναι καμιά 100αριά euro μόνο πάνω, οπότε θα προτιμήσω μάλλον αυτό...

Επίσης όταν πάω σε multimonitor setup και υψηλές αναλύσεις με συμφέρει αυτή η λύση και λόγω ποσότητας μνήμης των 2Gb έναντι 1.5Gb των gtx580...

Αμα ειναι να μεινεις με ενα monitor κανε trifire αλλα αν ειναι να πας σε multimonitor setup προτιμησε δυο πυρηνες μονο γιατι ο τριτος τα μπερδευει πολυ τα πραγματα.

Ημουν με δυο 6950 πηγα σε τρεις με eyefinity και ο τριτος πυρηνας δεν απεδωσε τα ανεμενομενα και σε αρκετα παιχνιδια χαλασε και την εικονα που ειχα με τις δυο 6950.

Δυο δυνατες λυσεις απο τις δυο εταιριες ειναι το ζευγαρωμα με

Asus ATI Radeon HD 6970 DirectCU II 2048MB GDDR5 PCI-Express Graphics Card [EAH6970 DCII/2DI4S/2GD5]

ή

Asus GeForce GTX 580 DirectCU II 1536MB GDDR5 PCI-Express Graphics Card []

Υ.Γ

Εγω περιμενω την πρωτη. :D

edit

Μαλλον δεν κανουν για σενα ομως ειναι tri slot οι καρτουλες και δεν τις βλεπω να κουμπωνουν στην Asus P6T deluxe v2

Έγινε επεξεργασία από zpaf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από reviews που έχω δει το trifire 6970 είναι πολύ πιό πάνω από 2*sli gtx580, και το κόστος είναι καμιά 100αριά euro μόνο πάνω, οπότε θα προτιμήσω μάλλον αυτό...

Επίσης όταν πάω σε multimonitor setup και υψηλές αναλύσεις με συμφέρει αυτή η λύση και λόγω ποσότητας μνήμης των 2Gb έναντι 1.5Gb των gtx580...

To trifire 6970 ζητημa να ειναι 10% επανω απο 2χ580... Μετρημενο με Zpaf αυτο.

Μεινε μακρια απο ΑΤΙ αν θες surround για λογους που εχουμε γραψει πααρα πολλες φορες (ανταπτορες, flickering, απουσια vsync σε μερικα παιχνιδια)... Τι να την κανεις την μνημη αν το υπολοιπα ειναι "τζουφια"? Μεχρι 8χΑΑ φτανει το 1,5gb σε 5760χ1080.

Σε αυτη την αναλυση 2χ580 ειναι ενα +30% επανω απο 2χ6970, καρατσεκαρισμενο ΚΑΙ επισης δουλευει το trisli!

Δγιαλεγεις και παιρνεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To trifire 6970 ζητημa να ειναι 10% επανω απο 2χ580... Μετρημενο με Zpaf αυτο.

Μεινε μακρια απο ΑΤΙ αν θες surround για λογους που εχουμε γραψει πααρα πολλες φορες (ανταπτορες, flickering, απουσια vsync σε μερικα παιχνιδια)... Τι να την κανεις την μνημη αν το υπολοιπα ειναι "τζουφια"? Μεχρι 8χΑΑ φτανει το 1,5gb σε 5760χ1080.

Σε αυτη την αναλυση 2χ580 ειναι ενα +30% επανω απο 2χ6970, καρατσεκαρισμενο ΚΑΙ επισης δουλευει το trisli!

Δγιαλεγεις και παιρνεις!

Τελικα τωρα παιζει το trisli σε 5760χ1080 γιατι πριν κανα μηνα ειχαμε ακουσει απο τον seb οτι εχει προβληματα.

Αλλαξε κατι ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τωρα παιζει το trisli σε 5760χ1080 γιατι πριν κανα μηνα ειχαμε ακουσει απο τον seb οτι εχει προβληματα.

Αλλαξε κατι ;

Ζpaf αυτο που ηθελα να πω οτι τα βαρια games που ζοριζονται δεν ειδα να παιζουν καλυτερα με trisli...αυτη ηταν η ουσια για μενα!

Θα αξιζε για μενα εαν επαιζε καλυτερα το crysis και το Metro 2033 αλλα δεν το ειδα γιατι εκει που εχουμε ζορικες καταστασεις τα multicards setups αρχιζουν και βγαζουν τον κακο τους εαυτο...

Γι αυτο ειπα παμε στη νεα γενια...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την συνεχεια του offtopic.

Ζpaf αυτο που ηθελα να πω οτι τα βαρια games που ζοριζονται δεν ειδα να παιζουν καλυτερα με trisli...αυτη ηταν η ουσια για μενα!

Θα αξιζε για μενα εαν επαιζε καλυτερα το crysis και το Metro 2033 αλλα δεν το ειδα γιατι εκει που εχουμε ζορικες καταστασεις τα multicards setups αρχιζουν και βγαζουν τον κακο τους εαυτο...

Γι αυτο ειπα παμε στη νεα γενια...

Δεν ειχες το σεναριο που ειχα εγω με το trifire ; Δηλαδη παιχνιδια που με 2 πυρηνες επαιζαν μια χαρα (χωρις vsync παντα) να μην παιζουν τοσο smooth με την παρουσια του τριτου πυρηνα.

Μιλαμε παντα για 5760χ1080.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την συνεχεια του offtopic.

Δεν ειχες το σεναριο που ειχα εγω με το trifire ; Δηλαδη παιχνιδια που με 2 πυρηνες επαιζαν μια χαρα (χωρις vsync παντα) να μην παιζουν τοσο smooth με την παρουσια του τριτου πυρηνα.

Μιλαμε παντα για 5760χ1080.

Οχι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...Μια χαρα παιζανε με vsync on

Απλα στα games που ηθελα δεν παίζανε καλύτερα για να δικαιολογήσω τα λεφτά που έδωσα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την συνεχεια του offtopic.

Δεν ειχες το σεναριο που ειχα εγω με το trifire ; Δηλαδη παιχνιδια που με 2 πυρηνες επαιζαν μια χαρα (χωρις vsync παντα) να μην παιζουν τοσο smooth με την παρουσια του τριτου πυρηνα.

Μιλαμε παντα για 5760χ1080.

Οχι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...Μια χαρα παιζανε με vsync on

Απλα στα games που ηθελα δεν παίζανε καλύτερα για να δικαιολογήσω τα λεφτά που έδωσα....

Με vsync off σε ρωτησα αν ητανε ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Με vsync off σε ρωτησα αν ητανε ολα οκ.

Vsync off δεν παιζω ποτε...

Εδω βλεπω stuttering σε μια οθονη με vsync off στο sli δεν θα δω στο surround....

Βασικα το εχω απο το panel FORCE VSYNC ON και δεν ασχολουμε απο την στιγμη που μου παιζει στο 100% των παιχνιδιων....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ανεβασω μερικα screens σχετικα με το ποσο καλα παιζει το trisli σε 2-3 games (για να μην χαλαμε και το thread).

Sebastian, Zpaf ριξτε μια ματια!

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/580gtx-3-way-sli-benchmarks-k-global-92705.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ανεβασω μερικα screens σχετικα με το ποσο καλα παιζει το trisli σε 2-3 games (για να μην χαλαμε και το thread).

Sebastian, Zpaf ριξτε μια ματια!

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/580gtx-3-way-sli-benchmarks-k-global-92705.html

Man τα εχω δει αυτα...μια χαρα ειναι!

αλλο λεω εγω ομως....

Link to comment
Share on other sites

ΩΠ :slap: τι εχουμε εδω;

Μπραβο Χρησταρα ωραιο σκορ. Και τωρα τι θες; :fist: Απαντηση;

Παει η μεσημεριανη μου σιεστα.

Επανερχομαι.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.