Jump to content



αγορα νεας vga. 9600gt η 3870?


cabdik

Recommended Posts

βρε παιδια, ολο αυτον τον τελευταιο καιρο και με τα νεα παιχνιδια που εχουν βγει, βλεπω οτι η καρτουλα μου (βλ. υπογραφη) δεν παει για πολυ ακομα. γι'αυτο ψαχνομαι για νεα καρτα. εχω διαβασει αρκετα τεστ, αρκετες αποψεις και εχω καταληξει σε αυτες τις 2 επιλογες 9600gt kai hd3870. προσωπικα γερνω προς 3870 για να πω την αληθεια. ομως τις τελευταιες μερες βλεπω καποιες 9600gt να ειναι σε πολυ καλυτερες τιμες απο τις 3870. πιο συγκεκριμενα ειδα στο πλαισιο 3 μοντελα 9600gt απο 130-140 ευρω ενω απο την αλλη εδω και πολυ καιρο δεν βλεπω τις ατι να εχουν πεσει καθολου. απο 160-165 και πανω. επειδη δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω πανω απο 140-150 ευρω με τιποτα..... τι προτεινετε? επαναλαμβανω οτι προσωπικη μου επιλογη αν ειχαν πολυ κοντινες τιμες , θα ηταν η 3870. αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα δωσω και 30-40 ευρω παραπανω για μια καρτα που ειναι ισαξια(?). περιμενω τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Μήπως λέει το σιτε για 3850 φίλε tifozif1?

To λεει γιατι κατα βαση διαφερουν μονο στα clocks.

και η διαφορά της τιμης μεταξυ 3870 και της καλυτερης 8800GT δεν δικαιολογει να μην πάρει

την καλυτερη 8800GT. (Αν και απο οτι βλέπω οι τιμες "παιζουν πολυ" δεν υπάρχουν ξεκαθαρα ορια)

τεσπα

επειδη δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω πανω απο 140-150 ευρω με τιποτα..... τι προτεινετε?

Αν βρεις 8800GT με 150e , κλεισε τα ματια, και παρτην.

.

Link to comment
Share on other sites

8800gt

Δεν παίζει ρε παιδιά ρε παιδιά η 3870 οποιαδηποτε υολοποιηση της να φτάνει την 8800.

Μη λέμε και χαζομάρες.Πλεον στα 150€ που έπεσε η 8800gt δεν έχει αντίπαλο.

ΤΕΛΟΣ

Φίλε cabdik

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1030361 145€

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1039806 150€

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1049348 150€

Με τη διαφόρα ότι απ'ότι βλέπω εδω στα lab η Galaxy έχει και jumperακι για αλλαγή στα volt άρα και πολύ καλύτερο O/c αλλα και samsung μνήμες που π.ανε εύκολα στο θεό.Χτύπα λοιπόν την 8800 της επιλογής σου και ηρέμησε.Με τέλειους drivers και όχι με drivers της πλάκας

(Και μιλάω και σαν παθών με την 3850 μου.Οι 8.3-8.4 είναι απλά τραγικοί.)

Nvidia ftw

Link to comment
Share on other sites

καλύτερη είναι η 3870 από την 8800gt...

στο δικό μου σύστημα πάντως που έχουν περάσει και οι δύο,

η 3870 είναι μπροστά...

ακούω με την 8800 για 25 fps min στο COD 4 που με 3870

που έχω εγώ δεν παίζει να πάει κάτω από 45 με τίποτα...

άσε που κλοκαρει τρελά η 3870 και το σημαντικότερο δεν καίγετε με τίποτα...

πρόβλημα με τους drivers όντως υπάρχει, κανείς δεν είναι τέλειος...

Link to comment
Share on other sites

Ελεος Crio. Προσεχε τις χοντραδες σου. Καταρχας το παλικαρι ρωτησε για 9600. Στην αποδωση η 3870 ειναι ιδια με 8800 απλος τα games ειναι ελαφρος compatible προς Nvidia. Επισεις η 3870>9600 με διαφορα... Και εαν εχει και Intel chipset τοτε Ατι.

Τελος...

Link to comment
Share on other sites

Ελεος Crio. Προσεχε τις χοντραδες σου. Καταρχας το παλικαρι ρωτησε για 9600. Στην αποδωση η 3870 ειναι ιδια με 8800 απλος τα games ειναι ελαφρος compatible προς Nvidia. Επισεις η 3870>9600 με διαφορα... Και εαν εχει και Intel chipset τοτε Ατι.

Τελος...

Ε νταξ.Με τον cryo μιλας μακρια απο AMD/ATI και ας ειναι και tnt2:p

Link to comment
Share on other sites

Ε νταξ.Με τον cryo μιλας μακρια απο AMD/ATI και ας ειναι και tnt2:p

Θες να μας πείσεις ότι η 3870 είναι καλύτερη της 8800gt και κλοκάρεται περισσότερο.ΟΚ

Ε νταξ.Με τον cryo μιλας μακρια απο AMD/ATI και ας ειναι και tnt2

Αμα δεις την υπογραφή μου θα καταλάβεις ότι δεν έχω πρόβλημα με την εταιρία αλλα έλεος πια με την ΑΤι.Σόνυ και καλά είναι άπιαστη.Ε,πάρτε το χαμπάρι ακόμα πολύ πίσω είναι.Χοντράδες λένε όσοι επιμένουν για το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πείσεις ότι η 3870 είναι καλύτερη της 8800gt και κλοκάρεται περισσότερο.ΟΚ

Αμα δεις την υπογραφή μου θα καταλάβεις ότι δεν έχω πρόβλημα με την εταιρία αλλα έλεος πια με την ΑΤι.Σόνυ και καλά είναι άπιαστη.Ε,πάρτε το χαμπάρι ακόμα πολύ πίσω είναι.Χοντράδες λένε όσοι επιμένουν για το αντίθετο.

είναι καλύτερη η ati, και κλοκάρει και καλύτερα... πολύ δυνατή κάρτα...

δεν το λέω έτσι απλά, έχω αλλάξει Asus 8800Gt, GeCube 3850, και Sapphrire 3870...

μακράν καλύτερη από τις τρεις η 3870, και best value η 3850...

αν την ψάξεις την 3850 θα δεις ότι έχεις τα 900/1000 για πλάκα με μια μικρή μολυβομοντούλα...

όσον αφορά τους drivers τι ακριβώς πρόβλημα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

@cabdik : Ti οθόνη έχεις ? Ανάλυση που παίζεις ? Αν είσαι σε 19 ιντσες και κάνω (1440χ900 ή 1280χ1024 και κάτω) τότε είναι προτιμότερη μια φτηνή κάρτα γραφικών σαν την 3850 με 512ΜΒ μνήμης (είναι μια 3870 με χαμηλότερα ρολόγια που αν δεν σου φτάνουν την ανεβάζεις) και με τα 40 ευρώ που περισσεύουν από την 8800GT, βάζεις και άλλα 20Ευρώ να πάρεις έναν γρήγορο SATA (250/320 GB) σκληρό να αντικαταστήσεις αυτούς που έχεις, να πάρει τα πάνω του το σύστημα όχι μόνο στα Games.

Link to comment
Share on other sites

Για κλόκες και ιστορίες δεν ξέρω, αλλά σε στοκ καταστάσεις, έχω δοκιμάσει και 8800gt, και η 3870 είναι στεγνά μπροστά. Σε shader intensive games (πχ. oblivion, bioshock...you get the picture) αφήνει σημαντικά πίσω και την 8800gts. Και ακόμα δεν έχουν βελτιστοποιηθεί πλήρως οι drivers...;).

Σε nvidia πήγαινε αν ανήκεις στους κολλημένους της 'πράσινης' ή αν δεν είσαι ιδιαίτερα έμπειρος χρήστης, καθώς με ati θα το ψάξεις λίγο το θέμα στους drivers και το configuration. Είναι και θέμα αν οι λεπτομέρειες που διαφοροποιούν τις δύο εταιρείες σε συγκινούν προς κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.