Jump to content



Asus Rampage Formula & Sons Support Thread


alexis2044

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Με την μόνωση που εκανα είχα προβλήμα επιδή σταμάτησα για κανένα μισάωρο μέχρι να ετοιμάσω την κάρτα και ξεπάγωσαν όλα και πλυμήρισε.. Παρόλο που την είχα πλαστικοποιήσει έτρωγε μερικές φορές ξαφνικά restarts, έκλεινε ξαφνικά και άλλα τέτοια κουφά.. Έβαλα αρκετά χαρτιά εκεί γύρω και σταθεροποιήθηκε ευτυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την πατέντα τελικά με το fan στο northbridge. Χρησιμοποίησα ένα 92άρι SilenX που είχα από παλιά. Δυστυχώς για όποιον το επιχειρήσει θα αναγκαστεί να "χάσει" μια pci θύρα. Τουλάχιστον δεν κάνει καθόλου θόρυβο το 92mm.

1. Στην πρώτη φώτο είναι ακόμα έξω από το κουτί η μητρική και απλώς έχω τοποθετήσει πάνω το fan χωρίς να το δέσω.

2. Στην δεύτερη το έχω δέσει και δείχνω με πράσινο κύκλο στο 3-pin της μητρικής που με βόλεψε περισσότερο.

3. Στην τρίτη με πράσινο κύκλο φαίνονται τα σημεία που έχω δέσει το fan. Στον πάνω κύκλο έχει δεθεί με το δεξί-κάτω πόδι της TRUE120. Το fan έχει δεθεί σε 3 σημεία. Τα 2 είναι αυτά που φαίνονται και το άλλο είναι στο πάνω-αριστερά μέρος το οποίο αντίστοιχα δέθηκε με το αριστερό-κάτω πόδι της TRUE120.

4. Για να χωρέσει εκεί το fan έπρεπε όπως είχα πει και σε προηγούμενα post να γυρίσω παράλληλα με την κάρτα γραφικών την TRUE120 και να βάλω το 120άρι fan της να φυσάει από πάνω προς τα κάτω. Ευτυχώς το airflow του κουτιού δεν χάλασε...οι θερμοκρασίες του CPU και στα υπόλοιπα μέρη δεν άλλαξε συγκριτικά με πριν όταν η TRUE120 ήταν παράλληλη με το πίσω fan του κουτιού.

Οι θερμοκρασίες (με a/c) στο NB με 1.36v είναι 40 και το βράδυ πάει 35 σε idle. Σε load πάει 42-43 και το βράδυ 38-39. Το airflow του 92mm είναι πολύ καλό για τόσο λίγο χώρο και δεν το αφήνει να ανέβει πολύ σε load. Χωρίς a/c οι θερμοκρασίες είναι 5 βαθμούς πιο πάνω.

1.fanstartdu2.th.jpg 2.22hj5.th.jpg 3.33il8.th.jpg 4.44jc2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάστες δεν άλλαξα...δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία. Είχα 10+ βαθμούς πάνω χωρίς το 92άρι και το χειρότερο είναι ότι ανέβαινε πολύ απότομα σε load.

Επίσης έπεσαν με ανάλογο τρόπο και οι θερμοκρασίες μου στο SB (χωρίς να βάλω κάποιο fan απάνω του) αφού η ψύκτρα του "επικοινωνεί" με αυτήν του ΝΒ το οποίο τώρα είναι πιο "δροσερό"

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...παω να παρω και εγω...Αλλα δεν ξερω ποιον.

ειμαι αναμεσα σε 3 80αριδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=941670

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806332

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809507

η σε εναν 60αρη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805710

Πιο πολυ παω για τον 60αρη πιο θα ειναι πιο ομορφος και θα κολαει πιο ομορφα στη μητρικη

Η για τον 80αρη Zalman που εχει και κοκκινο led και ειναι δυνατος...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες μια πρώτη προσπάθεια για OC της Asus Rampage με Intel Q9300 (2.5GHz).

Εφτασα με VCore 1,3V (απο ΒΙΟS, το CPUZ μου γράφει 1,2800V) στο 450 FSB (δηλαδή 3375 ΜHz), με τις μνήμες να δουλεύουν με 2.10V στα 1088ΜΗz. Μετά απο 1 ώρα Orthos (και με τους 4 πυρήνες stressed 100%) εφτασε τους 65-66C max. Παρόλα αυτα αν με 1,30V προσπαθήσω να σηκώσω το FSB έστω και +5 ακόμα δεν περνάω το orthos με τίποτα... Δεν ειμαι να δίνω (ετσι νομίζω τουλαχιστον) πάνω απο 1,3V καθώς στις θερμοκρασίες είμαι οριακά σχεδόν στα κόκκινα ειναι και καλοκαίρι... Τι άποψη έχετε?

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο έχω τόσο υψηλη θερμοκρασία στην NB & SB ?

Τα ρεύματα στη ΝΒ τα πήραξα απο 1,58 που τα ειχε στο auto στο 1,37 (πιο κάτω δεν μου δουλεύει σωστα) αλλα και πάλι δεν λέει να φύγει απο τα κόκκινα η θερμοκρασία. Να αναφέρω οτι το ανεμηστηράκι που δίνει η Asus για ψύξη του Cooler της NB/SB/Chipset δεν το έχω τοποθετήσει καθώς λόγο Skyth Ninja δεν χωράει με τιποτα. Τι προτείνετε?

Το ίδιο πρόβλημα έχω και με την SB, αλλά σε αυτή τα ρεύματα τα έχω σε auto καθως δεν ξέρω τι Voltage να δώσω.

Μπορεί κάποιος να ποστάρει τα ρεύματα του και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του BIOS σε αντίστοιχο CPU για να έχω κάτι να βασιστω και να πειράξω τα δικά μου. Προς το παρόν έχω βάλει χεράτα τα NB, CPU, DRAM όλα τα υπόλοιπα παραμένουν στο auto λόγο ασχετοσύνης μου :).

Mε τα παραπάνω χαρακτηριστικά και με την 1x sapphire 3870X2 (Ο/C GPU: 904,5ΜΗz, Mem: 1035MHz) στο 3DMark06 έχω 18017 σε Vista Ultimate x64. Ειναι καλά ή θα έπρεπε κι'αλλο?

post-9515-1416073587,9088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασιες σε n/b k s/b βλεπεις απο το pc probe? επειδη δεν τις διαβαζει σωστα καλυτερα τσεκαρε με το χερι!
everest - BIOS για temperature checking :)

Με το everest τις τσεκάρω και είναι το μόνο σημείο που everest και pcProbe συμφωνούν στις μετρήσεις (όπως και το χέρι μου συμφωνεί - ειναι όντως ζεστο το cooler).

Απλά για να χωρέσουν όλα σε ενα screenshot έβαλα το Probe και οχι το Everest στην εικόνα που ποσταρα σε προηγουμενο μηνυμα.

Εχετε βρεί κανα τρόπο για σωστή ψύξη του NB/SB/Chipset - με skyth ninja στην CPU (δυστυχως ειναι κτήνος σε όγκο) - χωρίς να χρειάζομαι να κανω προχειρες μοντες (κρεμασμενα απο το ταβανι ανεμηστηρια και δεν συμαζευεται...)?

Link to comment
Share on other sites

Οι μόντες (εφόσον δεν βάλεις νεράκι) αποδίδουν πολύ και δεν στοιχίζουν. Επίσης η αλλαγή της πάστας στις ψύκτρες της μητρικής μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα.

Σε προηγούμενα post έχουμε δώσει μερικά παραδείγματα με ανεμιστηράκια να φυσάνε κατευθείαν το NB.

Δες εδώ, εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές εγκατέστησα την εν λόγω μητρική με ένα c2d 6400, 2χ1gb supertalent T800UX2GC4 και τροδοδοτικό fortron 650w με 8πινο βίσμα cpu.Το mobo ανάβει ,τεζάρει τις φάνες στο max και κολλάει εκέι.Δοκίμασα κάθε μνήμη single αλλά τίποτα.Υπάρχει πληροφορία για ασυμβατότητα του mobo με αυτές τις μνήμες? Μήπως είναι psu?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα δεν του κάνει μπιπ και μένουν τα fans όλα στις μέγιστες στροφές.

Ακριβώς. Τελικά την πήγα στο πλαίσιο και το συμπέρασμα είναι ασύμβατότητα με μνήμες.Θα μου τις αλλάξουν με cellshock χωρίς καμιά επιβάρυνση.Αν αναλόγιστεί κανείς ότι τις supertalent τις είχα αγοράσει το 2006 και μου τις αλλάζουν μόνο και μόνο επειδή δεν παίζουν με μια καινούργια μητρική τότε όντως το service του πλαισίου είναι απο άλλο πλανήτη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές εγκατέστησα την εν λόγω μητρική με ένα c2d 6400, 2χ1gb supertalent T800UX2GC4 και τροδοδοτικό fortron 650w με 8πινο βίσμα cpu.Το mobo ανάβει ,τεζάρει τις φάνες στο max και κολλάει εκέι.Δοκίμασα κάθε μνήμη single αλλά τίποτα.Υπάρχει πληροφορία για ασυμβατότητα του mobo με αυτές τις μνήμες? Μήπως είναι psu?

Κατι παρόμοιο αντιμετώπισα με το Asus P5E πριν λίγο καιρό.

Το Μ/Β ξεκίναγε (δεν ακουγοταν το μπιπ αλλά έδινε ρεύμα) και τερμάτιζε τα φανακια (οσα ηταν συνεδεμενα στο ΜΒ και στις 2x 4870).

Ηταν καμμένο το ΜΒ και πήγαμε για αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Mια προσπαθεια και απο εμενα για την ψυξη του ΝΒ.

Τα προβληματα μου:

1. Πρωτο και καλύτερο. Scythe Ninja Full Copper (http://www.scythe-usa.com/product/cpu/033/scnjcu1000_detail.html). Πολύ καλή αλλα πολύ μεγάλη !!!. Οποτε με περιοριζε στις διαστασεις των fans αλλα και στον τροπο τοποθετησης :cry:.

2. Δεν ηθελα να χασω ουτε ενα slot απο το ΜΒ.

3. Δεν ηθελα τα fans να ειναι "κρεμασμενα" ή "κολημενα", αλλα βιδωμενα.

4. Δεν ηθελα να χρησημοποιησω πολλά 3πινα απο το ΜΒ

5. Δεν ηθελα να χασω την ησυχια μου.

Οι λύσεις μου:

1. 1x Corsair Dominator AirFlow Fan (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976881&product=935646)

2. 1x Scythe Mini Kaze (http://www.scythe-usa.com/product/acc/016/sy124010l_detail.html).

Θετικά:

- Δεν εχασα ουτε ενα slot.

- Η φασαρια μενει στα ιδια σχετικα επιπεδα με πριν, ελαχιστη διαφορα.

- Μηδεν τριξιμο γιατι ειναι βιδωμενα, καθως και ευκολια στην αφαιρεση και στην επανατοποθετηση.

- Χρηση μονο 2 3πινων (CHA_FAN1 και CHA_FAN3).

Αρνητικα:

- Ενω στο κατω μερος της Scyth Ninja τα 3 fans μπηκαν ευκολα και με 2 μονο βιδες το καθενα (αρκετα σταθερα), στο αριστερο μερος (εκει που κανονικα μπαινει το fan που περιεχει το MB) θελει λιγο υπομονη (θελει μια μικρη κληση το fan) και 4 βιδες αλλιως τριζει.

Θερμοκρασιες:

- Θερμοκρασια ΝΒ Πριν: 55-58C Idle, 68-70C με Full Load.

- Θερμοκρασια ΝΒ Μετα: 38-41C Idle, 52-55C με Full Load.

- Θερμοκρασια SB Πριν: 46-49C Idle.

- Θερμοκρασια SB Μετα: 38-41C Idle.

- Η CPU επεσε κατα 1-2C στο idle. Full Load με τον Q9300 στα 3375MHz (7.5x 450, 1,3V) δεν ξεπερναω τους 62-63C.

Για φωτογραφιες με μεγαλυτερη αναλυση (αν θελει κανεις να ζουμαρει για λεπτομερια) εχω σηκωσει στο rapidshare μερικες: http://rapidshare.com/files/131929484/pc_photo.rar

dsc00477hf4.th.jpgdsc00495us8.th.jpgdsc00490fa1.th.jpgdsc00477hm0.th.jpgdsc00476an9.th.jpg

]

post-9515-1416073593,242_thumb.jpg

post-9515-1416073593,2836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε jimpoeng!!! Μερακλής είσαι και συ. Οι διαφορές στις θερμοκρασίες σε δικαίωσαν για τις προσπάθειές σου.

Πολύ καλή και κατατοπιστική παρουσίαση επίσης!!

:clap:

edit 1o: Οι θερμοκρασίες αυτές είναι με ανοιχτό το κουτί? Αν μπορείς γράψε μας και τα volt που έχεις σε NB και SB.

edit 2o: Βάλε και ένα 120άρι fan στο πίσω μέρος του Cosmos...βοηθάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.