Jump to content



Sapphire ATI HD 3850 AGP problems


pkouzan

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά... Πήγα σήμερα και αγόρασα την ΑΤΙ HD 3850 AGP με 512MB DDR3. Το σύστημά μου είναι Athlon 64 3000+, 2gb DDR, MSI K8N Neo Platinum και τροφοδοτικό Enermax, γύρω στα 550Watt, δεν θυμάμαι ακριβώς. Λειτουργικό Windows XP Professional SP2. Έβαλα, λοιπόν, την κάρτα μέσα στο κουτί κανονικά, και έφτασε η ώρα των drivers. Πέραν του ότι με τους drivers από την επίσημη σελίδα ati-amd δεν γίνεται τίποτα (αναφέρεται και σε πολλά φόρουμ το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν βρίσκει συμβατό υλικό!!!), έβαλα τους drivers της Sapphire (τόσο του συνοδευτικού cd, όσο και τους τελευταίους από την ιστοσελίδα) και παρατήρησα τα εξής φαινόμενα: το 3d Mark 06 δεν φόρτωνε με τίποτα, το World in Conflict έβγαζε τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα (άντε, 2% καλύτερα!) με αυτά της Nvidia 6600gt, το Pro Evolution Soccer 2008 κόλλαγε στα μενού (τα βελάκια) και στο Ati Catalyst Center είχε τιμές για τους χρονισμούς διαφορετικές από αυτές που γράφει ότι υποστηρίζει (είχε 709 και 900 αντίστοιχα ενώ είναι 700 και 1670 περίπου οι κανονικές). Δοκίμασα ακόμα και το hotfix της Ati, αλλά τίποτα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι φταίει και αν είναι μόνο θέμα drivers ή είναι ελαττωματική η κάρτα; Έχει κάνει κανείς κάποια αντίστοιχα τεστάκια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απεγκαταστήσεις τους drivers της nvidia. Από εκεί και πέρα, η χαμηλή απόδοση είναι λόγω του ότι τη συγκεκριμένη κάρτα την κρατάει πολύ πίσω το cpu σου. Ειδικά σε παιχνίδια που βασίζονται πολύ στο cpu (όπως το world in confilict) μην περιμένεις να δεις πολλά. Επίσης, η τιμή που βγάζει για τη συχνότητα μνήμης ο catalyst, και τα περισσότερα αντίστοιχα progs, είναι ddr, δηλαδή αυτό που σου λέει χ2 (για εσένα 900χ2=1800mhz). Στον πυρήνα σωστά λέει τη συχνότητα γιατί συνήθως υπάρχει μια μικρή διαφοροποίηση στην ονομαστική τιμή της. Για το 3dmark06 νομίζω θέλει patchάκι από τη futuremark.

Link to comment
Share on other sites

Τους drivers της Nvidia τους είχα απεγκαταστήσει εξαρχής. Επίσης, δεν γίνεται να βασίζεται ένα παιχνίδι τόσο πολύ στον επεξεργαστή, ώστε να μην παρατηρείται η παραμικρή διαφορά, γιατί αν βασιζόταν τόσο πολύ, τότε και οι καλές κάρτες γραφικών δεν θα είχαν διαφορές (αρκεί να δοκιμάζονταν στο ίδιο σύστημα), ενώ τα διεθνή benchmarks μιλάνε για μεγάλες διαφορές αναλόγως της κάρτας γραφικών. Επίσης, δεν δικαιολογείται το κόλλημα στο pro evolution. Για τους χρονισμούς, οκ, το διάβασα τελικά και αλλού. Το patchάκι θα το δοκιμάσω αν δεν δεχτούν την αλλαγή στο μαγαζί. Περιμένω πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να κατεβασεις τους καινουργιους για AGP και να τους κανεις install σωστα και οχι απο το CD γιατι ειναι ακομη bugarismenoi. Και οι καρτες για να αποδοσουν αυτα που μπορουν χρειαζονται καλο CPU...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει όλους τους drivers, τόσο από την Ati, όσο και από τη Sapphire. Της ΑΤΙ δεν δουλεύουν καν, είναι ένα πρόβλημα που αναφέρουν πολλά άτομα στο διαδίκτυο (εννοείται ότι ψάχνω για την AGP έκδοση, η ΑΤΙ έχει ανακοινώσει ότι κάθε 3 μήνες θα βγαίνει ενημέρωση για αυτούς, όπως μου είπε ένας φίλος). Σχετικά με τη CPU, αυτό εννοείται, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει κάποια διαφορά, όπως έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ. Σήμερα μου είπαν από το κατάστημα ότι η κάρτα ΔΕΝ πέρασε τα τεστ, οπότε λογικά θα γίνει αντικατάσταση. Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την 6600gt θα δεις κάποια διαφορά. Αλλά σε σχέση με τις συνολικές δυνατότητες τις κάρτας, θα είσαι πολύ πίσω λόγω cpu.

Επίσης, για δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ότι drivers έχεις για την κάρτα και μετά να περάσεις κάτι από αυτά που μπορείς να βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα drivers για τα XP από εκεί που λες, φίλε μου. (βρήκα για vista, έψαξα λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια...)

Παρέλαβα σήμερα την αντικατάσταση της κάρτας γραφικών και τα συμπτώματα της καινούριας είναι ακριβώς τα ίδια. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό; Αλλά είναι Enermax 535 Watt, 100 ευρώ το είχα πάρει, έλεος δηλ. αν φταίει αυτό! Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω το τροφοδοτικό; Πιο πολύ μου μοιάζει για ελαττωματική γενιά από την ATI... Την πρώτη κάρτα που την τεστάρανε στην Αθήνα, μου είπαν ότι δεν πέρασε τα τεστ, λογικά το ίδιο θα γίνει και με αυτήν. Αλλά αυτή τη φορά θα τους πω να μου βάλουν πίστωση στο λογαριασμό μου...

Link to comment
Share on other sites

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&tld=&task=knowledge&questionID=31542

Δοκίμασε να καθαρίσεις το σύστημα από οτιδήποτε έχει σχέση με ΑΤΙ, και μετά εγκατέστησε αυτό που θα βρεις στο link, ΣΚΕΤΟ - χωρίς άλλον catalyst πριν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&tld=&task=knowledge&questionID=31542

Δοκίμασε να καθαρίσεις το σύστημα από οτιδήποτε έχει σχέση με ΑΤΙ, και μετά εγκατέστησε αυτό που θα βρεις στο link, ΣΚΕΤΟ - χωρίς άλλον catalyst πριν κλπ.

Εάν κάνω και εγώ το ίδιο λές να δώ καμία διαφορά?:magic:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάρτα που υποστηρίζεται με catalyst παλιότερο από τον 7.8, μείνε εκεί που είσαι. Οι καινούριοι μόνο προβλήματα έχουν με το agp και με πολύ ψάξιμο και ταρζανιές, ΙΣΩΣ δουλέψουν για να πάρεις μια από τα ίδια στην καλύτερη. Δεν το συνιστώ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.