Jump to content



Ποια ηταν η καλυτερη μητρικη για P3??? ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!!!


BeetleJuice

Recommended Posts

Eγω παντως εχω μια CUV4X-E που χρησιμοποιω για "χρεπια benching".Παρα πολυ καλη

στο OC σταθεροτατη μπουταρει μεχρι 190fsb (bios max 192) απλα με ενα ανεμιστηρακι

στο chipset.To μονο προβλημα ειναι πως στα benchmark ειναι περιπου 10% πιο αργη

απο μητρικες με 815 chipset.Εχω παραγγηλει μια CUSL2 απο ebay και την περιμενω για

συγκριση απο πρωτο χερι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Μητρικές που παίζαν δυνατά με το 440ΒΧ ήταν και οι QDI (τις θυμάται κανείς;)

Ηταν της σειράς BrillianX, ενω οι LegenX είχαν το 440LX. Σκάθαρε, εχω μια BrillianX με τον 440BX αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

ρα εχετε τρελαθει εντελως

θα σηκωσω ξανα το μικρο benchoσυστημα γιατι επιμενω οτι δεν ειναι τοσο δυνατο το bx440

τουλαχιστον οχι σε κλοκια τετοια που λεω εγω

levelone μιλαμε για 370 ή σλοτ1?

Link to comment
Share on other sites

slot1 εχω καιγω μια με εναν πεντιουμ2 πανω με 256μβ ραμ. και το φσβ τοχω απο 100 112 οποτε ο επεξ ειναι στα 392 (απτα 350mhz) νομιζω (ειμουνα μικρος πολυ τοτε ) οτι οι μητρικες με τα 440 τα πανε χαλια στη μεταφορα δεδομενων απο/προς δισκους.... αντιθετως η cusl2-c με τον p3 που εχω στο hdtach ποιανει 40αρια ή και παραπανω δε θυμαμαι πολυ καλα με wd ide 80gb 4ετιας

Link to comment
Share on other sites

Slot 1 είναι... για 370 ψάχνεις;

Καλύτερα να βρείς εναν ανταπτορα απο 370 σε σλοτ. Ο λόγος ειναι απλός. Αν σου πάθει κατι η μητρικη, βρωμάει ο τόπος απο σλοτ 1. Ενω για 370... τρέχα γυρευε...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις μονταρισμενο tualatin celeron?

Οι tualatin ήθελαν το i815B (μάλλον η intel ήθελε να πουλήσει μερικά chipset ακόμη) αλλά με μόντα στα pin έπαιζαν και στα πρώτα i815 ακόμα και σε ΒΧ που υποστήριζαν coppermine.

linkage

Link to comment
Share on other sites

Οι tualatin ήθελαν το i815B (μάλλον η intel ήθελε να πουλήσει μερικά chipset ακόμη) αλλά με μόντα στα pin έπαιζαν και στα πρώτα i815 ακόμα και σε ΒΧ που υποστήριζαν coppermine.

linkage

και το 694T επαιζε tualatin

βλεπε qdi a10T ;)

Link to comment
Share on other sites

asus cusl2-c και από εμένα με Evil Inside BIOS :hehe::hehe:

Την έχω ακόμα και πάει μια χαρά με τον p3@1Ghz ;)

θελω και γω μια τετοιαααααααααααααααααααααααα

αντεεεεεεεεεεε

βρειτε μουυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

cusl2-c μακραν παιδες...

ειχα βρει modded bios απο τοτε.evil enside κλπ!!

το pc εκεινο με p3 733 στα 800+ παιζει μεχρι σημερα ετσι χωρις να εχει κανει κιχ.και δουλευει 24/7 απο το 2000...διαμαντι μητρικη.αν με ρωτησεις πιο pc στο σπιτι μου ειναι το πιο αξιοπιστο θα σου πω χαλαρα αυτο.και εχω amd socket A (2 pc) socket 939 (venice+x2) c2d(6300 ) p4 (northy+ prescot).απλα ποτε δεν μου εφαγε χρονο για το οτιδηποτε,ηταν αψογο.

μοναδικο μειον τα 512 mb max που υποστηριζε το 815.τοτε δεν το σκεφτοσουνα,μετα ομως που τα εβρισκες τσαμπα θα μπορουσες να ριξεις και 1 gb...εγω με 512 το εχω αφησει και παει αξιοπρεπεστατα τα xp.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλές όλες αυτές οι μητρικές που λέτε αλλά εμένα με είχε εντυπωσιάσει μια άλλη μητρική τότε. Η soyo sy6ba+III. Τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναδεί. Απίστευτο oc, είχε auto pci lock από 33 έως 41 ανεξάρτητα από το fsb που είχες βάλει και είχε τα πάντα από εξοπλισμό. Δεν την άλλαζα με τίποτα για καμμιά asus. Που να τη βρεις θα μου πεις τώρα.....

υπήρχε και η +ΙV, την είχα εγώ, σκυλί μαύρο, με controller επάνω παρακαλω της highpoint νομίζω gia +2 ide ata 66, που με μόντα στο bios έπαιζε raid! 2x20άρηδες ΙΒΜ είχα επάνω, και από τότε δεν έχω ξαναγυρίσει ποτέ σε μονό δίσκο.... πάνω της μεγαλούργησαν ένας 300Α@470 και 566Α@850...σνιφ τι μου θυμίσατε τώρα...

μάλιστα, σε αυτή την "καλή" γενιά μητρικών BX, επέλεγες ελεύθερα το fsb, πχ από 66 πήγαινες όσο άντεχε η cpu, αν θυμάμαι ως 155 είχε επιλογή, και σε πολλά βήματα. Τα ίδια και Abit BH6-BE6. Kατι μούφες QDI μόνο είχαν λίγα βήματα, και δεν σε άφηναν πχ να πας τον celeron 300 sta 450 με 100άρη fsb για να επανέλθει το pci στα 33 και το AGP στα 66, και χρειαζόταν μόντα με σελοτειπ να καλύψεις επαφή σεακροδέκτη του slot1 (αντίστοιχο του pin mod δηλαδή). Πάντως pci αμφιβάλλω αν κλείδωνε το 440BX.

Link to comment
Share on other sites

υπήρχε και η +ΙV, την είχα εγώ, σκυλί μαύρο, με controller επάνω παρακαλω της highpoint νομίζω gia +2 ide ata 66, που με μόντα στο bios έπαιζε raid! 2x20άρηδες ΙΒΜ είχα επάνω, και από τότε δεν έχω ξαναγυρίσει ποτέ σε μονό δίσκο.... πάνω της μεγαλούργησαν ένας 300Α@470 και 566Α@850...σνιφ τι μου θυμίσατε τώρα...

μάλιστα, σε αυτή την "καλή" γενιά μητρικών BX, επέλεγες ελεύθερα το fsb, πχ από 66 πήγαινες όσο άντεχε η cpu, αν θυμάμαι ως 155 είχε επιλογή, και σε πολλά βήματα. Τα ίδια και Abit BH6-BE6. Kατι μούφες QDI μόνο είχαν λίγα βήματα, και δεν σε άφηναν πχ να πας τον celeron 300 sta 450 με 100άρη fsb για να επανέλθει το pci στα 33 και το AGP στα 66, και χρειαζόταν μόντα με σελοτειπ να καλύψεις επαφή σεακροδέκτη του slot1 (αντίστοιχο του pin mod δηλαδή). Πάντως pci αμφιβάλλω αν κλείδωνε το 440BX.

τι κανει αυτο το μοντ?πρωτη φορα το ακουω...

Link to comment
Share on other sites

τι κανει αυτο το μοντ?πρωτη φορα το ακουω...

b121 αν θυμαμαι καλά ηταν το πιν και δήλωνε την cpu αντι για bus 66 bus 100

ετσι αν ειχες κλειδωμενες τις συχνοτητες για επεξεργαστη 66αρη με το Mod εβλεπε 100αρη και σου ανοιγε μεχρι 133 η και παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.