Jump to content



Περί ΥΓΡΟΥ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ ο λόγος..


jimakos21

Recommended Posts

αυτος που εγραφε για ορο απο φαρμακειο μαλλον εννοουσε το WFI,αλλο πραγμα ειναι ο ενεσιμος ορος,δεν μιλαμε γι αυτο.

ε αν δεν μπορεις να αποχωριστεις το αλουμινενιο κομματι μην το κουραζεις πολυ,παρε ετοιμο υγρο,η στη χειροτερη βαλε μισο μισο WFI ανακατωμενο με καποιο ετοιμο,fezer η primochill.

αφου χρειαζεσαι 3 λιτρα ανακατεψε 2 λιτρα WFI με 1 λιτρο ετοιμου υγρου(μη νομιζεις,

νερο με αιθυλικη γλυκολη ειναι τα ετοιμα,σαν το παραφλου δηλαδη μονο που το παραφλου ειναι σκετη αιθυλικη γλυκολη)

η βαλε WFI με παραφλου σε αναλογια 20% και μην ασχολεισαι και κουραζεσαι αλλο.

τι διαολο εχεις που θελεις τρια λιτρα; κανενα βαρελι εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Οπως εχω γραψει και παραπανω, χρησημοποιω WFI. Μετα απο 1 χρονο χρησης, ανοιξα την υδροψυξη γιατι ηθελα κα αλλαξω σωληνες. Δεν ειχαν παθει τιποτα, αλλα χρησημοποιουσα λαστιχο κηπου και το αλλαξα με διαφανεις σωληνες υδροψυξης.

Ολα μεσα ηταν πεντακαθαρα, ουτε θολουρα ουτε κομματακια, ΤΙΠΟΤΑ. Να υπενθυμησω οτι μεσα ειναι ΟΛΑ χαλκινα και υγρο ΜΟΝΟ WFI. Αφου αλλαξα σωληνες και εβαλα το ψυγειο σε αλλη θεση, το γεμισα με καινουριο WFI (με κοκκινα γραμματα στην ετικετα). Προβλεπω να το αφηνω ετσι μεχρι να παρω και τανκ. (στο πολυυυυυυ μακρινο μελλον!!!)

Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα ιοντων απο το ενα μεταλλο στο αλλο (χαλκος-αλουμινιο, δεν θυμαμαι απο ποιο σε ποιο), με αποτελεσμα να φθαρουν τα μεταλλικα κομματια. Εκει θελει αλλη λυση στο υγρο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα ιοντων απο το ενα μεταλλο στο αλλο (χαλκος-αλουμινιο, δεν θυμαμαι απο ποιο σε ποιο), με αποτελεσμα να φθαρουν τα μεταλλικα κομματια. Εκει θελει αλλη λυση στο υγρο.

όπως τα λες... στην ουσία το νεράκι γίνεται υγρό μπαταρίας, ήτοι όξινο έως τοξικό και τότε τα λάστιχα χαιρέτα τα, τα ρακορ και τις ψυκτρες θα τα βρεις οξειδωμένα και η αντλία...:bye:! Αυτό είναι το χειρότερο σεναριο, αλλά εάν το αφήσεις, παπαλα!

εγώ χρησιμοποιώ αυτο....http://www.feser-one.com/site/product_info.php?products_id=255

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και την ξαναπιασαμε την κουβεντα να προσθεσω οτι στο WFI που χρησιμοποιω προσθετω μετα απο παροτρυνση καποιων φιλων απο εδω μεσα μια φορα το μηνα καμια 15αρια σταγονες Algumin και μενει πεντακαθαρο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον η υδροψυξη μου αποτελειται

απο το κιτ swiftech me to mplok to GTZ εχω παρει κ για την καρτα γραφικων μπλοκ το swiftech MCW60-4870 foul block σωληνα εβαλα feser κοκκινο κ υγρο feser kokkino απο multiram k μαλλον με ειχε εξυπηρετηση ο δοκτορ κοπριτης (αν ειναι το παιδι αυτο ΑΠΛΑ respect) σε αμερικανικο site μου παν οτι δεν ειναι καλο το feser κ να βαλω απεσταγμενο με silver coills μεσα κ δε θα αντιμετωπισω προβλημα ποτε!

ρωταω αν το εχει δοκιμασει τεσταρει κανεις γτ δεν ειμαι κ πολυ σιγουρος...

κ σκεφτομαι να κανω την αλλαγη..

αυτο μπαινει μεσα στο τανκ κ απορωφαει τα ιοντα του αλουμινιου κ δεν αφηνει να καταστρεψει τα μπλοκ απο μεσα!

http://www.watercoolinguk.co.uk/p/Silver-Anti-Algae-KillCoils-by-iandh_1173.html

απο θερμοκρασιες ειμαι οκ εστω κ με ενα ψυγειο κ overclocked 35% ston 9450!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα σε φαρμακεία(Χαλκίδα) και ζήτησα WFI με τα κόκκινα γράμματα και δεν είχαν. Μου έδειξαν ένα άλλο μπουκλάκι του λίτρου με λευκή ταμπέλα και μοβ γράμματα. Αυτό που ζήτησα ούτε που το είχαν δει. Προφανώς αλλάζει ο προμηθευτής και η εταιρεία είπαν. Μπορείτε να κάνετε ποστ φωτογραφεία το μπουκαλάκι με τα κοκκινά γράμματα να δουν τι είναι και να μου δώσουν κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε φαρμακεία(Χαλκίδα) και ζήτησα WFI με τα κόκκινα γράμματα και δεν είχαν. Μου έδειξαν ένα άλλο μπουκλάκι του λίτρου με λευκή ταμπέλα και μοβ γράμματα. Αυτό που ζήτησα ούτε που το είχαν δει. Προφανώς αλλάζει ο προμηθευτής και η εταιρεία είπαν. Μπορείτε να κάνετε ποστ φωτογραφεία το μπουκαλάκι με τα κοκκινά γράμματα να δουν τι είναι και να μου δώσουν κάτι αντίστοιχο.

Ετσι ειναι τα μπουκαλια.Εχω παρει και απο διαφορετικο προμηθευτή..η ταμπελα παντα κοκκινη.

http://www.outofspecs.gr/forum/vbpgimage.php?do=full&p=481&d=1248209658

Θα προτεινα να μην χρησιμοποιησεις αυτο που σου δωσαν..γιατι κυκλοφορουν και αλλα WFI που δεν κανουν.

Ας πουμε το WFI με τα μπλε γραμματα ειναι oρος..και θα σου μαυρισουν ολα απο την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο με τα μωβ γραμματα κανει...ειναι απλα αλλης εταιρειας.

αυτο με το μωβ εχω και γω τωρα., πριν ειχα αυτο με τα κοκκινα(ειναι αλλης εταιρεια και βγαινει με μπλε γραμματα και κοκκινα. απο αυτη τη μαρκα παιρνεις με τα κοκκινα)

γενικα ζητας ορο, που να ειναι διπλα απεσταγμενος και απιονισμενος

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ αυτο στα 2,5 χρονια http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650611&u=THERMALTAKE-CL-W0148-UV-COOLANT-1000 και εδω και 4 μηνες αυτο http://www.feser-one.com/site/product_info.php?products_id=255 και ειμαι μια χαρα. και καθε 6μηνες το αλλαζω ολο ετσι για να ειμαι ποιο σιγουρος οτι θα ειναι οκ :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.