Jump to content



P5E --> Maximus Formula --> Rampage Formula


TifoziF1

Recommended Posts

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

μονο και μονο που μπορεις να διαλεγεις PL λεει πολλα...

να ανεβαζε και fsb κιολας....εχω καρακολλησει στα 535 και εχω ξενερωσει απιστευτα γιατι εχω τον 8500 που παει για ολα τα 3D 4900+ @ 1.55Vcore και δεν ξερω τι να τον κανω...

Link to comment
Share on other sites

μονο και μονο που μπορεις να διαλεγεις PL λεει πολλα...

να ανεβαζε και fsb κιολας....εχω καρακολλησει στα 535 και εχω ξενερωσει απιστευτα γιατι εχω τον 8500 που παει για ολα τα 3D 4900+ @ 1.55Vcore και δεν ξερω τι να τον κανω...

Εχω να προτεινω .... να τον φερεις σε εμενα ! :jump::jump:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βοηθεια , μολις εγκατέστησα p5e , ολα οκ , αλλα δεν με αφήνει να αλλαξω ρευματα cpu , rams Κλπ . Eιναι στο auto και δεν αλλαζουν. ovlck κλπ τα εχω manual . Καμια ιδέα?

Ωπα ! my bad , τα δινουμε directly στο x38 λοιπον. Χτυπούσα enter οπως στο 965 να βγει μενου.

Link to comment
Share on other sites

Για το setfsb ποιο pll διαλέγουμε ? Δεν εχει το mobo στην λίστα του προγράμματος.

ΕΔΙΤ

Ωπα το βρήκα

31902995jf7.jpg

edit ξανα ! wtf το pcie το δειχνει 127!!!! στο bios 105 το έχω να ειναι 127 οντως :S help!!!! ( help or else θα ποστάρω στο πειτε οτι θέλετε links με τα vista cracked :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λεπον ξαδερφος.

Κι εμενα 125 το δειχνει το FSB.

Το θεμα με τα 500χ7 (χ8 δεν παιζει ο 6400) εχει ως εξης. Παιρνω ως βαση τις ρυθμισεις που εχω 24/7 εδω και 3 μηνες που εχω την Ρ5Ε (1 μηνα με Xfire) και σου εχω κανει attach και βαζω 5αρια στις μνημες.

Δοκιμασα στραπ 400 (που ξερω οτι το χαλαρωνε εκει η Ρ5Β απο οτι λεγανε στα φορα εκεινη την εποχη, εβαλα μεχρι 1.5 vNorth + 1,3 vFSB, vdimm 2.2 (υποψην οτι οι ιδιες 4χ1 παιζανε 500 με 5αρια με 1,95 Volt στο 965 βραχοσταυλα)

Σε καθεμια απο αυτες τις περιπτωσεις μπουταρει κανονικα αλλα κολλαει μετα απο 5 λεπτα Orthos (priority 8)

*Εσβησα και το κατεβασμενο to..ent απο το desktop μην το δει ο Αντωνακης και ξαναπερασει την εμμηνοπαυση. Ειναι και σε κρισιμη ηλικια, εχει και τα νευρα του απο το τσιγαρο...

edit:

Α ναι! bios εχω ακομα το 601. Πρεπει καποια στιγμη να αξιωθω να περασω κανα νεοτερο. (Τα εχω κατεβασει ολα αλλα βαριεμαι ρε γμτ :hehe: ) ή ακομα καλυτερα να την κανω rampage να ησυχασω.

post-1498-1416073520,6092_thumb.jpg

post-1498-1416073520,6382_thumb.jpg

post-1498-1416073520,6568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελα εμένα μου έκανε κουλά . Οτι bios και να πέρασα απο p5e ( και πρέπει να τα πέρασα ολα. ) Δεν δούλεψε κανένα . όποτε άλλαζα κατι απο bios δεν bootare - εκανε τα δικά της , που και που εριχνε και κανα bios check sum error ενω στο καπάκι boot παλι το εδειχνε σωστα . κλπ κλπ κλπ .

Την εκανα Rampage και ησύχασα ολα δουλευουν σωστά πλεόν ( απο οτι δείχνει μέχρι τωρα - μην βιαζόμαστε... ) Και το vdimm Το δειχνει και αυτο σωστά. Είδωμεν τώρα ειμαι 500 στάμπλε αποτι δείχνει το mobo . Συστήνω ανεπιφύλακτα μετατροπή ( βεβαια εσενα παιζει καλα το μομπο και αν την κανεις μηπως στραβώσει - και με κυνηγάς μετα :hehe: )

44884948th3.jpg

21292479yy1.jpg

Edit . Οσον αφορά το pciex freq τελικά ισως ειναι πλασματικό αφου τι στα 415fsb τι στα 500fsb 127 το μετράει οπότε παίζει ενα πλαφόν + 25-27~ στο pciex freq.

Link to comment
Share on other sites

Το 0403 φαινεται να ειναι η λυση. Κ στα προηγουμενα bios της rampage τα ιδια εκανε. Με το 0403 δεν μου το εχει κανει ουτε μια φορα. Οποιος εχει προβλημα με black screen στα restart/power on ήτοι det ram σε maximus/rampage ας το περασουν μηπως κ ησυχασουν.

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα Rampage και ησύχασα ολα δουλευουν σωστά πλεόν ( απο οτι δείχνει μέχρι τωρα - μην βιαζόμαστε... ) Και το vdimm Το δειχνει και αυτο σωστά. Είδωμεν τώρα ειμαι 500 στάμπλε αποτι δείχνει το mobo . Συστήνω ανεπιφύλακτα μετατροπή

Με πόσο ρεύμα είσαι στο northbridge για 500fsb?? Τι θερμοκρασίες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.