Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

@gbak , Δεν μπορω να πω οτι ειναι καλυτεροι η χειροτεροι και ο λογος ειναι οτι εγω τους εξεταζω απο αλλη σκοπια.

Πιστεψε με λιγο ενδιαφερει τους μηχανικους αν ο Χ gamer κερδισει η χασει ενα fps.

Με τα κριτηρια μου λοιπον, ειναι πολυ πιο καθαροι σε απεικονηση , απαλαχτηκαν απο τα ελατωματα της Microsoft που χτυπαγε τα λειτουργικα και βεβαια αυτο που σαφως περιμενεις να σου πω ειναι περιπου 400 μοναδες στο mark.

Τωρα το ΣΚ ο gamer της οικογενειας θα μας πει τι κανουν και στα παιγνιδια οποτε θα επανελθω με νεοτερα στο θεμα μολις εχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι νεο μελος, και θα ηθελα την βοηθεια σας για την σωστη εγκατασταση την νεας μου καρτας

(Sapphire 3870x2).

Πρεπει να κανω κατι αλλο εκτος απο το βαλω τους drivers? Και απο που να κατεβασω τους 8,3 απο την ΑΤΙ η απο την Sapphire?

H motheboard που εχω ειναι η ASUS P5K-E/WIFI-AP

και το τροφοδοτικο ENERMAX LIBERTY 620W RETAIL οποτε δεν μομιζω να εχω καπιο προβλημμα?

Ευχαρηστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, να ρωτησω κατι? για να δουλευουν και οι δυο πυρηνες πρεπει να περασω vista? εχω xp και μου εμφανιζει 512mb ddr3 και στο 3mark 06 μου βγαζει μονο 11000, oταν πριν με 8800gt εβγαζα 15000. μητρικη εχω την p5k-premium, cpu τον 6850 στα 3,8 και xp-pro english

Link to comment
Share on other sites

1) 512 πρέπει να σου εμφανίζει, δεν έχεις 1GB. Έχεις 512x2, όπου τα "δεδομένα" γράφονται και στις δύο σε mirroring, ίδια ακριβώς δηλαδή και στις δύο.

2) Τι γίνεται με αυτήν την κάρτα πάντως δεν καταλαβαίνω. Έχω δει με τα μάτια μου να βγάζει 15Κ σε σύστημα και μετά από format να βγάζει 10-11Κ με το έτσι θέλω, σα να διώχνει τον ένα πυρήνα κατά βούληση. Τόσα ακούω κι εδώ μέσα...δεν ξέρω.

Εγώ με ΧΡ είμαι, κανένα πρόβλημα ως τώρα με τους 8.2. Με το CPU στα 3.2 και χωρίς κανένα tweak βγάζει κοντά 17Κ.

Τους 8.3 δεν τους έχω ακόμα βάλει, στο desktop κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

@gbak , Δεν μπορω να πω οτι ειναι καλυτεροι η χειροτεροι και ο λογος ειναι οτι εγω τους εξεταζω απο αλλη σκοπια.

Πιστεψε με λιγο ενδιαφερει τους μηχανικους αν ο Χ gamer κερδισει η χασει ενα fps.

Με τα κριτηρια μου λοιπον, ειναι πολυ πιο καθαροι σε απεικονηση , απαλαχτηκαν απο τα ελατωματα της Microsoft που χτυπαγε τα λειτουργικα και βεβαια αυτο που σαφως περιμενεις να σου πω ειναι περιπου 400 μοναδες στο mark.

Τωρα το ΣΚ ο gamer της οικογενειας θα μας πει τι κανουν και στα παιγνιδια οποτε θα επανελθω με νεοτερα στο θεμα μολις εχω.

ok ευχαριστω μαν ποτε εχουν επισημο release αυτοι? γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην gznp ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. δηλαδη να υποθεσω οτι εχω πεσει σε ελλατωματικο κομματι? λεω να κανω και μια προσπαθεια και με vista μηπως δω αποτελεσμα και θα περασω και τους 8.2. καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι νεο μελος, και θα ηθελα την βοηθεια σας για την σωστη εγκατασταση την νεας μου καρτας

(Sapphire 3870x2).

Πρεπει να κανω κατι αλλο εκτος απο το βαλω τους drivers? Και απο που να κατεβασω τους 8,3 απο την ΑΤΙ η απο την Sapphire?

H motheboard που εχω ειναι η ASUS P5K-E/WIFI-AP

και το τροφοδοτικο ENERMAX LIBERTY 620W RETAIL οποτε δεν μομιζω να εχω καπιο προβλημμα?

Ευχαρηστω για τον χρονο σας.

Καλωςήρθες στο φορουμ!

Τους drivers καλυτερα τους κατεβάζεις απο εδω

http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx

Προηγουμένως να εχεις βάλει το .ΝΕΤ Framework 2.0

Φυσικα καλο ειναι το συστημα σου να ειναι πληρως update

Link to comment
Share on other sites

καταρχην gznp ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. δηλαδη να υποθεσω οτι εχω πεσει σε ελλατωματικο κομματι? λεω να κανω και μια προσπαθεια και με vista μηπως δω αποτελεσμα και θα περασω και τους 8.2. καμια αλλη προταση?

H δοκιμή σε άλλο PC πάντα είναι η καλύτερη λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο δυο παραγοντες. Οι 8.3 απλα βγηκαν νωριτερα.

Edit...

Για οσους ενδιαφερονται να "χαλασουν" την καρτα τους. ( Ε,,,να σηκωσουν εννοω ).

http://www.computerbase.de/downloads/treiber/grafikkarten/ati/computerbase_ati_bios-editor/

Κανει και για 3870 Χ2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις έβαλα την κάρτα. Στο 3D mark μου δίνει σκορ 13034. Και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα.

1. Έχω συνδέσει και τα 2 καλώδια τροφοδοσίας αλλά ενώ η drivers και όλα δουλεύουν κανονικά δεν μου έχει το overdrive.

2. Οι 2 πρηνές της κάρτας πρέπει να έχον την ιδία θερμοκρασία?

Μετά το 3D mark το GPU-Z διώχνει ότι ο 2 ένας έχει 79 και ο άλλος 67c

Είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις έβαλα την κάρτα. Στο 3D mark μου δίνει σκορ 13034. Και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα.

1. Έχω συνδέσει και τα 2 καλώδια τροφοδοσίας αλλά ενώ η drivers και όλα δουλεύουν κανονικά δεν μου έχει το overdrive.

2. Οι 2 πρηνές της κάρτας πρέπει να έχον την ιδία θερμοκρασία?

Μετά το 3D mark το GPU-Z διώχνει ότι ο 2 ένας έχει 79 και ο άλλος 67c

Είναι λογικό αυτό?

Καλησπερα,

Αν εχεις συνδεσει και το 6πινο και το 8πινο και δεν δειχνει τοτε εχεις vista και καλα κανει.

Αλλιως εχεις βαλει 2 6πινα.

Για το σκορ πες μας το υπολοιπο συστημα.

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι ιδιες και στους δυο πυρηνες, και ειναι καλες αυτες που εχεις.

!!!!Ωραια Ελληνικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.