Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Φιλέ cddaraa, μήπως η κάρτα που πήρες είναι Sapphire? Γιατί και εμένα δεν ήταν τελείως κλειστεί και αν διαβάσεις κάτι ποστ πιο πίσω θα δεις ότι και εγώ, είχα προβλήματα και την πήγα πίσω σήμερα, για να δούμε τι παίζει (αύριο θα μάθω).

ναι sapphire είναι...απο το πλαίσιο

σήμερα την πήρα και έστησα μηχάνημα αλλα τζιφος...η δική μου είναι 1000% ανοιχτη

η χαρτινες θήκες για τα σιντι είναι αλλα ντ αλλων...τσαλακομενες με δαχτυλιες και διαφορετικες

θα πάω αυριο απο κει να δω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Κι εμένα κάτι "σφυράει" από το κουτί όταν τρέχω 3D, αυτός ο κλασικός ηλεκτρονικός ήχος των πυκνωτών. Δεν αξιώθηκα να δω αν το κάνει η κάρτα ή το PSU ή τπτ από το PCI-Ex της Abit, το έχω συνηθίσει πλέον από τη σειρά 7xxx της nVIDIA. Ελάχιστες κάρτες δε μου το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με sapphire το κάνει ιδιαίτερα όταν ζορίζεται σε κανένα 3dmark , η σε βαρύ παιχνίδι μετά από λίγη ώρα...στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το τροφοδοτικό αλλά μετά το απομόνωσα στην πλάτη του κουτιού και αποκαλύφθηκε ο φταίχτης.

Στην δικιά σου περίπτωση δεν έπρεπε να δεχτείς αυτήν τη συσκευασία, είναι απαράδεκτο , ιδιαίτερα με τόσο φανερά στοιχεία χρήσης όπως λες δαχτυλιές, ανοιγμένα cd κτλ..Πήγαινε την πίσω.

Υ.Γ Από την άλλη και εγώ όταν ήθελα ένα κομμάτι εδώ και τώρα έπαιρνα και το τελευταίο στο ράφι και ας ήταν και ανοικτό..:cool:

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα(ότι το κάνει τελος παντων) το κάνει αυτό με το που μπούν οι drivers της ΑΤΙ και bootarei τα ΧΡ.δεν έχω τρέξει κανένα πρόγραμμα να την ζορίσω τίποτα...απο χθές το απόγευμα είμαι φορμάτ και επανεγγαταστάσεις...

παίζει δηλαδή να είναι μητρική??η μιλάμε μόνο για πυκνωτές της κάρτας?γίνεται να στρεσάρω λίγο το μηχάνημα χωρίς να εγγαταστήσω drivers της ati?λογικά θα φυσάει αν είναι από την μητρική και τότε...

edit

επειδή το ccc δεν το κατάφερα ακόμη να δουλέψει...και εξαφανίζεται μετά απο 1 δευτ..όποιον τρόπο και να δοκίμασα που διάβασα εδω...κάνοντας δεξί κλί στο εικονίδιο του ccc στην task bar εμφανίζει την ανάλυση,τα χρωματα και 0º

αυτή η τελευταία ενδειξη είναι η θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

CPU: Q6600@3.600 - DDR3 1800 - 3870x2 Default Clocks

Windows Vista Ultimate SP1 - Crysis (patched 1.1)

1680x1050 - VERY HIGH SETTINGS - CATALYST 8.2

or6bzyyekurxqosvp0xr_thumb.jpg

1280x1024 - VERY HIGH SETTINGS - CATALYST 8.2

kfmuxwymyt5y69ui27yt_thumb.jpg

1280x1024 - HIGH SETTINGS - CATALYST 8.2

q298p1cgpexyxfymhavh_thumb.jpg

1680x1050 - HIGH SETTINGS - CATALYST 8.2

aty0hek6w5c6ywpguuw5_thumb.jpg

CPU: Q6600@3.600 - DDR3 1800 - 3870x2 Default Clocks - NEW CATALYST 8.3 -Windows Vista Ultimate SP1 - Crysis (patched 1.1)

1280x1024 - HIGH SETTINGS - CATALYST 8.3

az9lfjhcf7qxugjii0j6_thumb.jpg

1680x1050 - HIGH SETTINGS - CATALYST 8.3

uod28ocf7na8n39tspsn_thumb.jpg

Αυτα απο εμενα οσον αναφορα το CRYSIS. Οι εντυπωσεις καλες... συγχαρητηρια ΑΤΙ :fun:

και ενα MINI O/c guide για οσους παλευουν αδικα :p

1) Για ρυθμιση του FAN της καρτας βγηκε το riva tuner 2.07 οπου την υποστηριζει χωρις να χρειαζετε to .cfg @ riva tuner modifications. Οποτε το κατεβαζουμε http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.07-download-163.html και τελειωνει το θεμα με την ρυθμιση του fan. Υποστηριζει και overclocking κανονικα με μια διαφορα, οτι το o/c εφαρμοζεται μονο στον ΕΝΑΝ πυρηνα της καρτας οποτε ειναι και λιγο ανουσιο :baby:

2) Για ρυθμιση των ρολογιων και των 2 GPU υπαρχουν 2 τροποι. ο 1ος ειναι official το Catalyst overdrive που προυποθετει την συνδεση ενος 8πινου και ενος 6πινου πανω στην καρτα διαφορετικα ΔΕΝ εμφανιζεται. Εδω υπαρχει περιορισμος (φυσιολογικο) και μας βολευει μονο για μικρο o/c. Για o/c χωρις ορια υπαρχει το AMD GPU Clock tool 0.7

το οποιο το βρισκουμε απο εδω http://www.techpowerup.com/downloads/536/AMD_GPU_Clock_Tool_v0.7.html . Η αρχικη οθονη του ειναι καπως ετσι:

2wjaezq51txrau89zkkr.jpg

στην συνεχεια στην καρτελα devices βρισκουμε 2 offsets τα οποια αντιστοιχουν στον αντιστοιχο πυρηνα της καρτουλας. επιλεγουμε το 1ο offset (VendorID: 0x1002 DeviceID: 0x950f (BN:3, DN:0)) και παταμε SET CLOCKS. στην συνεχεια επιλεγουμε το 2ο offset (VendorID: 0x1002 DeviceID: 0x950f (BN:4, DN:0)) και επαλαμβανουμε. ΜΗΝ σας κανει να απορησετε το γεγονος οτι αφου πατηθει το set clocks το ΑMD GPU CLOCK TOOL θα εμφανισει ενα μηνυμα λαθους οπως φαινεται παρακατω:

rb88v2imu6c61w80odoh.jpg

ΔΕΝ μας ενοχλει καθως τα ρολογια μπενουν κανονικα απλα προκειτε για καπoio micro bug του προγραμματος :p

εν συνεχεια :spell: ανοιγουμε GPU-z ωστε να βεβαιωθουμε οτι τα ρολογια μπηκαν σωστα και ΤΕΛΟΣ :rofl:

ae6ykpf260abn686iquj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα μου ειναι η δεν ειδα καμμια διαφορα στις φωτο μεταξυ 8.2 και 8.3 στο crysis?Ιδια frames δεν δειχνει?

οχι

στους 8.2 min fps εχει 9.9 ενω στους 8.3 εχει 15+

τωρα για avg fps +1fps με τους 8.3

Μιλαω παντα για high settings @1680x1050

Παντως εγω με ΧΡ Min fps εχω 24-25 και οχι 9-15 (με GTS 512)

Xp ομως....τι να πει κανεις

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι το bandwidth γιατι αλλαξε..

στους 8.3 εχει 31.1 ενω στους 8.2 28.8

Link to comment
Share on other sites

@ petr00kos sry αλλα θα θεωρησω το τεστ αναξιοπιστο γιατι στη μια περιπτωση η καρτα εχει μεγαλυτερους χρονισμους...

οπα! δικο μου λαθος , λογω της παρουσιασης του o/c guide , διορθωνω αμεσα !

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα μου ειναι η δεν ειδα καμμια διαφορα στις φωτο μεταξυ 8.2 και 8.3 στο crysis?Ιδια frames δεν δειχνει?

1680x1050 / q6600@3.6 / Radeon3870x2 default

και με τους 8.3 δεν υπαρχει καμια διαφορα αλλα και το crysis patched σε 1.2..πιστευω ειδικα σε xp κραταει μια χαρα frames σε high settings..και απο οτι βλεπω για αλλη μια φορα 5 φρειμς κατω τα βιστα..παραθετω και γω εδω το δικο μου bench σε xp...μιας και εχουμε σχεδον ιδιο σεταπ με τον petrookos..

2003100030031795341_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cddaraa, καλώς ήρθες στο κλαμπ και εμένα ένα παρόμοιο σκορ μου έβγαζε και τρελάθηκα, σκεφτόμενος τα 16000 που αναφέρουν κάποιοι εδώ μέσα. Την πήγα πίσω στο Πλαίσιο, για να την τεστάρουν σε CrossFire mobo, γιατί τα δικά μου και τα 2 είναι SLI. Μου είπαν ότι έβγαλαν γύρω στα 11000+ σε SLI και 12000+ σε CrossFire, τώρα πόσο μου είπαν αλήθεια δεν ξέρω, γιατί την κάρτα την θάψαμε τρέλα και μου πρότειναν να πάρω δυο 8800GT αφού έχω SLI. Όντως τις πήρα, αλλά δεν κατάφερα να τις τρέξω στο 3DMark06 γιατί μου έβγαζε μυστήρια την οθόνη, δεν ήταν κεντραρισμένη, αλλά αρκετά αριστερά και δεν μπορούσα να την κεντράρω (μάλλον έχουν γα..θεί τα Windows μου). Αύριο θα τις πάω πίσω και μάλλον θα κρατήσω πίστωση έως ότου δω τι θα κάνω.

Παντός κάτι μου μυρίζει με τις Sapphire του Πλαισίου, ίσως είναι ελαττωματικές.

Εσύ τι mobo έχεις?

Τέλος, έχει δοκιμάσει κανείς εδώ μέσα σε SLI την 3870X2 να μας πει πως πάει στο 3DMark?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που βλέπω και διαβάζω πάντως ετυμηγορία δε βγαίνει.

Η 3870Χ2 είναι πρώτη στα benchmarks, αλλά σε ορισμένους τίτλους:

- Είναι καλύτερη από όλες

- Είναι στα ίδια με την 8800 Ultra

- Είναι χειρότερη από 9600GT σε SLI

- Είναι χειρότερη από 9600GT σκέτη

Για το τελευταίο, δείτε εδώ:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3256&p=6

Los Pulos

Βέβαια στο Oblivion τα πήρε όλα παραμάζωμα, αλλά και πάλι....

Οι drivers είναι, η αρχιτεκτονική φταίει, wtf επιτέλους?

edit:

Αν είναι ποτέ δυνατόν, bug στο CoD4:

"Before we begin, we did find a bug with the current Catalyst driver version we are using in Call of Duty 4. It appears that when Water Quality is set to “Normal” there is a severe performance drop versus “Low.” This only appeared on the Radeon HD 3870 X2, not the single Radeon HD 3870 video card. Screenshots below illustrate this performance problem."

από εδώ:

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTQ3MCw0LCxoZW50aHVzaWFzdA==

Link to comment
Share on other sites

το νου σας,στο χβιτ λαβς λεει οτι η ΑΤΙ εδωσε αδεια στην powercolor να φτιαξει μια 3870Χ2 με διαφορετικο σχεδιασμο (να μην εχει ρεφερενς πι-σι-μπι δηλαδης) και θα εχει πανω αντι για GDDR3 GDDR4!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.