Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Φίλε hurin σε σύγκριση με την 2900XT 512ΜΒ που είχα, ήταν μια από τα ίδια, αλλά υπέθεσα ότι ήταν λόγο ότι δεν μου έμπαιναν καλά οι Catalyst όπως είχα δηλώσει και στο προηγούμενο ποστ μου (δεν έβλεπα το CCC καθόλου και η εγκατάσταση μου γίνονταν με errors). Όπως είπα, περιμένω τους 8.3 και αν και εκεί τα ίδια, τότε όντως κάτι παίζει. Εκτός αν είναι θέμα ότι επειδή και τα δυο mobos είναι SLI, παίζει ασυμβατότητα, που και πάλι θα την πάω στο πλαίσιο, να την τεστάρουν σε κάποιο CrossFire mobo, για να σιγουρευτώ. Αργούν και ο Q9450 και το ASUS X48, που θέλω να τσιμπήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά μια ερώτηση: Μπορεί κάποιος που έχει 4GB RAM με Vista 32-bit και 3870χ2 να μου πεί πόση ελεύθερη μνήμη βλέπει το λειτουργικό;

3.25Gb ή λιγότερο;

3,16 περίπου πρέπει να βλέπεις συνολική (λόγω 32bit)

την 3870χ2 την έβαλες απλά για να μην είσαι τελείως off-topic? :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

3,16 περίπου πρέπει να βλέπεις συνολική (λόγω 32bit)

την 3870χ2 την έβαλες απλά για να μην είσαι τελείως off-topic? :tongue::tongue:

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι σκέφτομαι να αλλάξω μια 8800GTS512 με μια 3870x2. Αυτή τη στιγμή έχω 3.25 ελεύθερα και δεν θέλω να πέσω παρακάτω. Ρωτάω ώστε να που πεί κάποιος που ήδη έχει τέτοιο configuration.

P.S. Για τα περί off-topic, άσε τους moderators να κρίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι σκέφτομαι να αλλάξω μια 8800GTS512 με μια 3870x2. Αυτή τη στιγμή έχω 3.25 ελεύθερα και δεν θέλω να πέσω παρακάτω. Ρωτάω ώστε να που πεί κάποιος που ήδη έχει τέτοιο configuration.

P.S. Για τα περί off-topic, άσε τους moderators να κρίνουν.

δηλαδη τι μπορει να αλλαξει με αλλαγη μιας καρτας γραφικων ;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ μια 3870χ2 απο το πλαίσιο(ήταν και ανοιχτή,το αυτοκόλλητο απο την μια ήταν κολλημένο προς την μέσα μεριά του κουτιού)...την έβαλα σε μια Maximus formula με τον 8500 και corsair 750

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:μετά απο φορμάτ και καθαρή εγγατασταση η καρτα λειτουργεί κανονικά χωρίς να βάλω drivers.με το που βάλω τους driver και με το που βγάζει το welcome screen των windows η κάρτα αρχίζει και σφυράει...κάνει όπως ακριβώς όταν το ραδιόφωνο δεν πιάνει καλά σημα, και συμβαίνει μόνο μετά την εγγατασταση των drivers της κάρτας είται οι 8.1 είτε 8.3

4 φορές έκανα φορμάτ αλλα τπτ

α και με το που θα πατήσω να μπω στο control center δεν μπαίνει, αλλά βγαίνει στην οθόνη το αρχικό παράθυρο του control center κάθε 20 δευτερόλεπτα και εξαφανήζεται μόνο του

κανείς κατι?????

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ μια 3870χ2 απο το πλαίσιο(ήταν και ανοιχτή,το αυτοκόλλητο απο την μια ήταν κολλημένο προς την μέσα μεριά του κουτιού)...την έβαλα σε μια Maximus formula με τον 8500 και corsair 750

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:μετά απο φορμάτ και καθαρή εγγατασταση η καρτα λειτουργεί κανονικά χωρίς να βάλω drivers.με το που βάλω τους driver και με το που βγάζει το welcome screen των windows η κάρτα αρχίζει και σφυράει...κάνει όπως ακριβώς όταν το ραδιόφωνο δεν πιάνει καλά σημα, και συμβαίνει μόνο μετά την εγγατασταση των drivers της κάρτας είται οι 8.1 είτε 8.3

4 φορές έκανα φορμάτ αλλα τπτ

α και με το που θα πατήσω να μπω στο control center δεν μπαίνει, αλλά βγαίνει στην οθόνη το αρχικό παράθυρο του control center κάθε 20 δευτερόλεπτα και εξαφανήζεται μόνο του

κανείς κατι?????

Τα ρεύματα τα έχεις συνδέσει (2χ6 Pin ή 1χ6 Pin & 1 χ 8 Pin)?

Ισχύς τροφοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

όχι έχω αυτή που έρχεται παρέα με την formula

@atiman

η αλήθεια είναι πως ακόμη δεν τα έχω βάλει μέσα στο κουτί... είναι όλα στημένα στο κύμα...το τροφοδοτικό είναι λίγο παραπέρα μπορείς να το ξεχωρίσεις

κάτι άσχετο έχω north και south στους 50 53 αντίστοιχα καλά ειναι?χωρίς OC

Link to comment
Share on other sites

βασικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

ακούω αυτό σαν "χίονια " να έρχεται απο την κάρτα, ο ανεμηστίρας της μου φένεται πως δεν ανεβάζει στροφες, τουλάχιστον έτσι νομίζω..και το κάνει ακριβώς πρίν την welcome screen

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω.

Η καρτα λειτουργει κανονικα με τους drivers ασχετως οποιου θορυβου?

Οσο για το CCC αν διαβασεις λιγο πιο πισω θα καταλαβεις οτι στα Ελληνικα XP δεν παιζει και θα πρεπει να κατεβασεις ξεχωριστα τον Ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά.... κανένα prob...ναι μόλις το διαβασα

μήπως δεν είναι η κάρτα τελικά και φυσάει κανένας πυκνωτής η κάτι τέτοιο?στο south που είναι ακριβώς κάτω απο την κάρτα είναι παθητική η ψύξη...γιατί στην αρχή νόμιζα πως ήταν κάποιο ανεμιστιράκι της μητρικής

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω τι ακους.

Ενας τροπος να δεις αν ειναι απο τον ανεμιστηρα της καρτας ειναι με το δακτυλο σου πολυ προσεκτικα να τον πιεσεις

στο κεντρο ωστε να φρεναρει και να δεις τι αλλαζει.

Εχεις παρατηρησει αν οταν ανοιγεις τον υπολογιστη και μεχρι να ακουσεις το πρωτο μπιπ ο ανεμιστηρας δουλευει σε φουλ στροφες ( σωστα )?

Το bridge η οποιο αλλο εξαρτημα δεν ζοριζεται διαφορετικα με τους drivers η χωρις αυτους.

Link to comment
Share on other sites

καλά σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις

δεν είναι ο ανεμηστίρας της κάρτας και τείνω να πιστεύω πως είναι κάτι άλλο και όχι η κάρτα...

ναι όταν ανοίγει πάει φουλ στροφές

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ cddaraa, μήπως η κάρτα που πήρες είναι Sapphire? Γιατί και εμένα δεν ήταν τελείως κλειστεί και αν διαβάσεις κάτι ποστ πιο πίσω θα δεις ότι και εγώ, είχα προβλήματα και την πήγα πίσω σήμερα, για να δούμε τι παίζει (αύριο θα μάθω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.