Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

quad 66, maximus extreme, corsair 1800, lg 24", 1900*1200, xp pro agglika!!

Ακόμα και σε πιο χαμηλή ανάλυση πάλι χάλια!

Ασε που το αρχικό video το έδειχνε καρέ καρέ σχεδόν σε όλες τις αναλύσεις!

Η κάρτα μου φάνηκε πιο αργέι απο την 8800 gt512 που είχα!

Τώρα την έδωσα και περιμένω τίποτα πιο καινούργιο!

Link to comment
Share on other sites

καποιο προβλημα ειχες φιλαρακ...ειτε στους drivers δεν ειχαν κατσει καλα...η σου κατσε προβληματικη καρτα...γι αυτο ειπαμε τρεχουμε πρωτα ενα 3dmark06 να δουμε τι πιανει η καρτα και υστερα ολα τα αλλα...τεσπα αμα εισαι αθηνα ελα μια βολτα απο δω να δεις πως παει στο crysis....

Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε adventures παίζω αλλά για το γαμώτο!!!

Έκανα και εβγαλε 12.000 κάπου εκεί!!!

Καλά είναι;

Εγώ θα είμαι οκ άμα δω οτι παίζει normal. Δεν πρόκειτε να το παίξω, δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς!!! Σε πιστεύω οτι παίζει αλλά δεν ξέρω τι παίζει με εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από atiman [Σήμερα, στις 17:50]

Οπως ξαναειπα ολα θα γινουν και θα φτιαξουν.

Η "πατεντα" της ΑΤΙ ζει μονο 28 μερες και μονο καλα δειγματα εχει ως τωρα.

Αν καποια παιγνιδια δεν υποστηριζουν crossfire η ειναι optimized Nvidia δεν πρεπει να απαξειωνει ουτε την καρτα ουτε την εταιρεια.

Το μονο που ξερω να πω ειναι οτι αν καποιος θελει εναν υπολογιστη ΜΟΝΟ για παιγνιδια εχει τροπο να τον φτιαξει βαζοντας οσες Nvidia νομιζει και σιγουρα θα κανει την δουλεια του.

Αν ομως το μηχανημα ειναι γι ΟΛΑ τ αλλα και θελει να παιξει και κανενα παιγνιδι που και που ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ τοτε η οποια ΑΤΙ εναι μονοδρομος.

Στην περιπτωση της 3870Χ2 ομως η ΑΤΙ καταφερε να μας δωσει και τα δυο , κατι που η αντιπαλος ακομα δεν εχει καταφερει.

Με τα ματια μου ειδα το Titan Quest ενος φιλου που το επαιζε με 8800 GTX και η απεικονιση του περιβαλοντος ( λιμνες - ποταμια κλπ ) ηταν πραγματι αψογη , φωτεινη και πεντακαθαρη.

Του το ζητησα λοιπον κι εγω να μου το δωσει να το βαλω στις δικες μου , τοτε , 2900ΧΤ οι οποιες μαλιστα ηταν γνησιες ΑΤΙ και μαλιστα απο Καναδα , το αποτελεσμα ηταν ΧΑΛΙΑ.

Ολα μαυρα σκοτεινα με χρωματα αλλα αντι αλλων , σκετη απογοητευση.

Κοκορευτηκε λοιπον για την 8800 ο φιλος κι εβαλα το κεφαλι κατω.

Οταν ηρθε με το καλο η 3870Χ2 την πηγα λοιπον στο συστημα του και αμεσως ΠΕΤΑΞΕ την 8800 GTX απο το παραθυρο διοτι η ΑΤΙ επαιξε ακομα καθαροτερα και με διπλασιες σχεδον λεπτομεριες απο την Nvidia. ( αγορασε την 3870Χ2 την ιδια μερα ).

Εχει να δειξει πολλα ακομα αυτη η καρτα παιδια και σκοπιμως "βγαινουν με το τσιγκελι" απο την ΑΤΙ... Το πρωτο δειγμα ειναι τα σκορ.

Υπομονη και θα τριβουμε τα ματια μας.

Εσυ δηλαδη με την ολη πορεια την ΑΤΙ και της AMD εισαι τοσο σιγουρος οτι θα φτιάξουν τα πράγματα στο μέλλον ή ακόμα και να ανατραπουν οι ισορροπιες? Η 2900 και τοτε αλλα ακόμα και τωρα σε CF πάει ακόμα σφαιρα στα bench (δες το 3dmark06 thread)... τι να το κάνεις οταν το κατεστημένο ειναι ετσι???.... τα ιδια ακουγαμε τοτε, τα ιδια ακουμε και τωρα.... σαφως δεν υπάρχει σχέση μεταξυ των 2 καρτων (μην το ξαναπείτε και εγω 2900 ειχα) αλλα και πάλι στο ιδιο κατέληξες και μονος σου.....

ΝΑ περιμένουμε νέους drivers...NA κάνουμε υπομονη...ΘΑ φτιαξουν τα πράγματα... ΘΑ φτιαξει το optimization.... ΘΑ τριβουμε τα ματια μας....

Κανεις δεν αμφιβάλει για την καρτα ως hardware ή σχεδιασμο και μην αρπάζεστε καθε φορα (με ελαχιστες εξαιρέσεις) οι κάτοχοι της 3870Χ2.... κατανταει πολυ παιδικο....εδω συζητάμε.....

O κόσμος ειναι πολυ συγκρατημένος με την ΑΤΙ/AMD πλέον ειτε το λεει δημοσια ειτε οχι... θες απο την 2900? θες απο τους CPU? Θες απο την υποστήριξη?

To γεγονος οτι εβγαλε μια αξιοπρεπη διπυρηνη κάρτα ειναι σαφως ενδεικτικο και καλο νεό και για την εταιρεία και για μας....αλλα και πάλι το θέμα ξαναγυριζει στο γνωστο σενάριο.... Drivers και υποστήριξη απο τα παιχνίδια....και εκει το hardware μπορει ειτε να απογειωθει ειτε να χαντακωθει....

Τα bench ειναι 1 οψη του νομισματος.... Ειπα κατι πιο πάνω αλλα μάλλον απαντάμε ορισμένοι σε οτι μας συμφέρει... Αν βάσει bench αγοράζει κάποιος κάρτα, τοτε οι GTX/ULTRAdes θα επρεπε να ειχαμε παρει ολοι την GT ... .ενας μικρος χαμος ειχε γινει τοτε και ειχαν γεμισει οι αγγελιες με GTX και ULTRA....

Αλλα μην κάνουνε την πάπια τωρα γιατι ο κοσμος εχει και μνημονικο....εξάλλου ο γραπτος δημοσιος λογος μένει....

Εξάλλου μονο εγω θυμάμαι οτι υπηρχε καλυτερο σκορ με την 8800GT απο οτι με την ULTRA??? Μην διαβασουμε υπερβολες λοιπον οτι βασει bench αγοραζω ή οτι αυτο ειναι ο μοναδικος και ο σωστότερος τροπος για αγορα κάρτας γιατι θα αναγκαστω να βρω αυτουσια ποστ που διαψευδουν αυτους τους ισχυρισμους....

Ειπαμε σε ολους καλοριζικες οι κάρτες σας οταν με το καλο τις πηρατε αλλα ειπαμε...υπαρχει και μνημη σε ορισμένους απο μας και δοξα το Θεό εχουμε και μια Α κριση για να καταλαβαινουμε ειτε απο αυτα που γράφονται ειτε απο αυτα που εντέχνως αποκρυπτονται ή μένουν ασχολιαστα....

Η ανασταση της ΑΤΙ συμφέρει ολους μας λογω συντήρησης του ανταγωνισμου απλα όπως ειπε και ενα παλικάρι που την εχει συγκρισεις με νοημα θα γινουν οταν βγάλει και η nvidia διπυρηνη κάρτα... προς το παρον ναι εχει ενα προβάδισμα αλλα ηδη εχουν δρομολογηθει εξελιξεις στο αντιπαλο "στρατόπεδο"...

Ας περιμένουμε ολοι να δουμε λοιπον, χαρείτε τις νεες σας κάρτες και ας αφήσουμε τους παχυλους χαρακτηρισμους προς εντυπωσιασμο λες και ζουμε στην εποχη Παπανδρέου - Μητσοτάκη.... ο κοσμος ειναι ξυπνιος και δεν πειθεται ευκολα πλεον.... εξάλλου ειμαι περιεργος αν θα λένε ορισμένοι τα ιδια αν βγάλει η nvidia διπυρηνη και ριχνει στην 3870Χ2.... ή μηπως τοτε καποιοι ηδη θα την εχετε τσιμπησει και θα λετε... "μα εγω πάντα το ελεγα?"....

Οπως λεω πάντα δεν υπερασπιζομαι ουτε το hardware μου, ουτε καμια απο τις 2 εταιρείες...υπερασπιζομαι την αντίληψη μου, την μνημη μου και την κοινη λογικη...

(@atiman: Φυσικα και δεν ειναι 100% προσωπικη απαντηση σε εσένα φίλε μου, πως θα ηταν εξάλλου, ισως και τα μισα να μην τα γνωρίζεις λόγω της προσφατης εγγραφης σου, απλα πηρα την ευκαιρια απο το post που εκανες... :p:D )

Link to comment
Share on other sites

@gbak ...

στο crysis εχω τεραστιο προβλημα με τα FPS ... με catalyst 8.2 kai Crysis 1.1 εχω απο 15-26 στο HIGH και ΔΕΝ μπορω απλα να παιξω... μιλαμε για αναλυση 1680χ1050 ... τι γινεται τωρα ? πρεπει να περιμενουμε τους 8.3 ? ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ

:devil: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

(το μονο που δεν διαβασα στην υπογραφη σου.... :p:D)

ενα παλικαρι ειχε αντιστοιχο προβλημα με πολυ χαμηλα frames με την 3870Χ2 με vista και με το SP1...ισχυει κατι τέτοιο? εχει βάλει και εσυ το SP1 των vista? ειναι οντως πολυ χαμηλα για την 3870Χ2 αυτα τα frames....

Link to comment
Share on other sites

CRYSIS GPU BENCHMARK se 1680x1050 ολα HIGH χωρις ΑΑ

TimeDemo Play Started , (Total Frames: 2000, Recorded Time: 111.86s)

!TimeDemo Run 0 Finished.

Play Time: 116.76s, Average FPS: 17.13

Min FPS: 4.31 at frame 144, Max FPS: 40.28 at frame 1634

Average Tri/Sec: -11744970, Tri/Frame: -685643

Recorded/Played Tris ratio: -1.34

!TimeDemo Run 1 Finished.

Play Time: 84.80s, Average FPS: 23.59

Min FPS: 4.31 at frame 144, Max FPS: 41.54 at frame 1615

Average Tri/Sec: -16154586, Tri/Frame: -684925

Recorded/Played Tris ratio: -1.34

!TimeDemo Run 2 Finished.

Play Time: 82.21s, Average FPS: 24.33

Min FPS: 4.31 at frame 144, Max FPS: 41.54 at frame 1615

Average Tri/Sec: -16676311, Tri/Frame: -685457

Recorded/Played Tris ratio: -1.34

!TimeDemo Run 3 Finished.

Play Time: 81.65s, Average FPS: 24.50

Min FPS: 4.31 at frame 144, Max FPS: 41.54 at frame 1615

Average Tri/Sec: -16778544, Tri/Frame: -684949

Recorded/Played Tris ratio: -1.34

TimeDemo Play Ended, (4 Runs Performed)

==============================================================

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petr00kos [Χθες, στις 23:10]

εσυ τι περιμενεις perp00ko ? να ερθει η gx2 ? τι σε προβληματιζει στην ολη υποθεση ?

Δεν με προβληματιζει κάτι.... εγω περιμένω νέα games να σου πω την αληθεια... αυτο με ωθει στην αναβάθμιση (ειδικα αν δεν ειναι playable οπως θέλω στο συστημα μου) και οχι το καθετι καινουριο που βγάζει η nvidia και η ATI ή τα bench scores.... Η 3870Χ2 μια χαρα κάρτα ειναι απλα τωρα να αλλάξω την ultra για να παιξω οριακα ή εστω με 5-10 frames καλυτερα τα ιδια games που ουσιαστικα τα βαρέθηκα δεν μου λεει κάτι... Το crysis και το COD4 τα εχω λιωσει λέμε και online, τωρα τους παλιότερους τιτλους τους σηκώνει ανετότατα η ultra... οποτε να πάρω κάρτα απλα για να κάθεται ή για να τραβάω bench ή λεω οτι ειναι διπυρηνα? αφου στο max τα τρέχω και με την ultra....

Οπότε λογω συστήματος εχω την ευχερία να περιμένω... τωρα αν βγουν τιτλοι που να με ενδιαφέρουν και το υπάρχων setup μου να δυσκολευεται, σιγουρα θα μπω στο τριπ της αναβάθμισης...αλλα προς το παρων....δεν βλέπω τον λογο, ουτε υπάρχει γενικότερη αναγκη.... εξάλλου η αγορα των καρτων κινείται βάσει των games και οχι των bench....διαφορετικα θα ειχαμε μεινει στο AGP.... που ντα ομως τα νέα games, οεο? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Δεν με προβληματιζει κάτι.... εγω περιμένω νέα games να σου πω την αληθεια... αυτο με ωθει στην αναβάθμιση (ειδικα αν δεν ειναι playable οπως θέλω στο συστημα μου) και οχι το καθετι καινουριο που βγάζει η nvidia και η ATI ή τα bench scores.... Η 3870Χ2 μια χαρα κάρτα ειναι απλα τωρα να αλλάξω την ultra για να παιξω οριακα ή εστω με 5-10 frames καλυτερα τα ιδια games που ουσιαστικα τα βαρέθηκα δεν μου λεει κάτι... Το crysis και το COD4 τα εχω λιωσει λέμε και online, τωρα τους παλιότερους τιτλους τους σηκώνει ανετότατα η ultra... οποτε να πάρω κάρτα απλα για να κάθεται ή για να τραβάω bench ή λεω οτι ειναι διπυρηνα? αφου στο max τα τρέχω και με την ultra....

Οπότε λογω συστήματος εχω την ευχερία να περιμένω... τωρα αν βγουν τιτλοι που να με ενδιαφέρουν και το υπάρχων setup μου να δυσκολευεται, σιγουρα θα μπω στο τριπ της αναβάθμισης...αλλα προς το παρων....δεν βλέπω τον λογο, ουτε υπάρχει γενικότερη αναγκη.... εξάλλου η αγορα των καρτων κινείται βάσει των games και οχι των bench....διαφορετικα θα ειχαμε μεινει στο AGP.... που ντα ομως τα νέα games, οεο? :D

Ε πιστεύω για κανένα 6μηνο τουλάχιστον η 8800 ULTRA με λίγο OC σε καλύπτει απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

crysis + vista ultimate with or without sp1 = no go ....

Και κάτι άλλο η κάρτα δεν χρειάζεται optimization cf για να αποδώσει γιατι δουλεύει κυρίως σε CF mode στο 99% των τίτλων ( ciscor mode ) και όχι AFR ( alternative frame rendering ) που δούλευε καλύτερα το sli...ενω αλλίως δεν ξεκινούσαν τα παιχνίδια...( εποχές 7800gtx sli μιλάμε ).:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε perp , ολα αυτα που λες ειναι κατα την κριση σου σωστα, αλλα...

Οντως ειναι προσφατη η εγγραφη μου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ξερω η δεν γνωριζω, λοιπον,

Ως επισημος beta tester της ΑΤΙ εδω και 7 χρονια μπορω να γνωριζω καλυτερα πιστευω το τι κανει η εταιρεια και με ποιον τροπο "βγαζει" στον χρηστη την τεχνογνωσια της δημιουργωντας πολλες φορες επιτηδες αντιπαλους ακριβως για να κανει ακαριαια απειρους οπαδους μολις αυτη κρινει .

Εχω στα χερια μου ολες τις καρτες που εβγαλε ποτε η ΑΤΙ , μαλιστα ολες αποκλειστικα και μονο απο Καναδα , αλλα εχω κι ολες οσες εβγαλε κι η Nvidia γιατι αλλιως δεν θα ημουν αντικειμενικος στην κριση μου.

Ναι ειναι γνωστο οτι η ultra απετυχε για την τιμη της και για τον ¨θορυβο" που εγινε γυρω απ τ ονομα της. Επισης απετυχε κι η 2900 ΧΤ στην πραξη , βγηκε ομως σαν σκαλοπατι για το τι θα επακολουθησει αργοτερα και γι αυτο αλωστε εμεινε λιγο χρονο στην αγορα.

Η μεγαλη διαφορα των δυο αυτων εταιρειων λοιπον και κατα την γνωμη μου το μεγαλο λαθος της Nvidia ειναι οτι η πρασινη δουλευει πανω στην βελτιστη αποδοση των παιγνιδιων που εκεινη κυριως δημιουργησε η αυτα γραφτηκαν γι αυτην ( αλλωστε τα πιο πολλα φερουν το λογοτυπο της ) χωρις ιδιατερη τεχνολογικη εξελιξη που σαν αποτελεσμα εχει την κακιστη αποδοση της σε οποιο αλλο εκτος παιγνιδιου περιβαλον.

Αντιθετα η κοκκινη πλευρα εξελισει την τεχνολογια χωρις να νοιαζεται για σκορ η για φανφαρες η για την πρωτεια . Αξιοσημειωτο ειναι οτι καταφερνει να παιξει τα παντα , ελαχιστες φορες χειροτερα αλλα τις περισσοτερες ακομα καλυτερα οσον αφορα την ποιοτητα της απεικονισης και την αληθοφανεια μεσα στα δρωμενα απ οτι η αντιπαλος αδιαφοροντας για το ποσα fps γραφει, κανοντας παραλληλα τα παντα πιο ανθρωπινα και πιο φυσικα σε καθε αλλο γραφικο περιβαλον.

Η πωληση της εξαλου εγινε για να μπορει να παραγει μονη της τα chip στα εργοστασια της AMD ριχνοντας το κοστος αλλα κυριως για να δοκιμαζει ευκολα και γρηγορα τις ιδεες της.

Ακουσα για υποστηριξη. Την υποστηριξη που θελουμε εμεις εννοειτε η αυτη που πρεπει να μας δωσει ο κατασκευαστης οταν κι οπως εκεινος κρινει?

Τωρα γιατι λεω υπομονη και οι drivers και και και?

Μιας και δεν μπορω να πω πιο πολλα διοτι δεσμευομαι λεω μονο οτι οι 8.3 beta που εχω απο χτες στο συστημα και δοκιμαζονται εχουν drivers ακομα και για το pci to pci brige ( μακαρι να διατηρηθει και στην κανονικη εκδοση ) ανεβαζοντας ετσι της προσφορα του δευτερου chip της 3870Χ2 στο 60% απο το 28% που ειναι τωρα.

Αν μου πεις μα τι λες τωρα ? σου απαντω οτι οντως η καρτα δουλευει σαν 100% το πρωτο chip και 28% το δευτερο και δεν ειναι συνεχως ενεργη crossfire. Σκοπος της ΑΤΙ ειναι να φτασει και τα δυο να δουλευουν στο 100% χωρις παλι συνεχως ενεργο crossfire με τους 8.4 η τους 8.5, αμεσως μετα την κυκλοφορια του 9800.

Οι 8.3 ειναι απλα τεχνολογικα σταθμος στην παγκοσμια πρωτεια του multiGpu και τιποτα παραπανω. Το κανονι σκαει με τους 8.4.....

Τελειωνοντας αυτο το κουραστικο post , θα ελεγα οτι οι χρηστες ολοι εμεις , εγω , κανουμε κατι που απλα δεν ειναι τοσο σωστο, αγοραζουμε ενα παιγνιδι και ψαχνουμε να βρουμε πια καρτα θα το κανει να παιξει στα ματια μας και στα γουστα μας καλυτερα.

Αυτο κρυβει σαφως πολλους κινδυνους στην αξιολογηση ενος προιοντος κανοντας εμας φανατικους ενω οι εταιρεις καλα κανουν κι αδιαφορουν διοτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο τους.

Οποια καρτα παρεις σημερα την αγοραζεις συμφωνα με τα γουστα σου και μονο για τα γουστα σου οποια κι αν ειναι αυτα. Απλα ΤΩΡΑ καλυτερη καρτα ειναι η 3870Χ2 ....Πιστεψτε με...

:OT: Μην αρχισετε παλι τον πολεμο της πρωτειας. Πρωτη δεν υπαρχει , ουτε καλυτερη ουτε χειροτερη γενικοτερα , υπαρχει "χρησιμη" γι αυτο που θελει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι ειμαι υποχρεωμενος να περιμενω μεχρι τους νεους drivers φιλε ατιμαν ? γιατι δεν βγηκανε οι drivers αυτοι μαζι με την καρτα να μην υπαρχουνε προβληματα ? μπορει το 50% της αγορας που πηρε αυτη την καρτα να ξενερωσει και να την δωσει / πουλησει / σπασει κτλπ εξαιτιας ενος μη optimized software/driver ? ε οχι ! :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.