Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Κανε και το αλλο με το riva γιατι αν πας το ανεμιστηρακι στο 32% δεν ακουγεται καθολου και δεν ανεβαζει πανω απο 60 βαθμους με τιποτα ενω σε ηρεμια εισαι περιπου στους 38.

Γνωστο αυτο που λεει η ΑΤΙ.

Τωρα για τις αλλαγες....

1) Πες μου τι σου εβγαλε σαν λαθος οταν πηγες να το ενεργοποιησεις? Με λιγο σκεψη και πολυ google θα καταλαβεις τι εναι αυτο που δεν εχουν επιτρεψει στο inf.

2) Βασικο.....Δεν εγκαθιστας τους οδηγους με setup αλλα εναν εναν σε μια μια καρτα ξεχωριστα με δεξι κλικ απο το device manager.

Κι οπως λεει κι ο Σεφερλης...........ΕΠΙΠΕΔΟΟΟ...........ολα θα γινουν με την σειρα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply
[Σήμερα, στις 17:18]

Για το rivatuner για να δει την καρτα και να ρυθμισεις ανεμιστηρες κατεβαζεις την εκδοση 2.06 ανοιγεις το rivatuner.cfg με καποιον editor και κανεις αυτο http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=253713.

Το everestultimate_1270 υποστηριζει κανονικα την καρτα.

Τα καταφερα με το riva tuner με τις οδηγιες σου!:magic:

Το οτι το everestultimate την υποστηριζει τι σημαινει?

Εννοω εχει καποιο ωφελος για το Crossfire_X ??

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που πρεπει να δεις ειναι αν στο device manager εχεις 4 πυρηνες εγκατεστημενους ( 2 ζευγαρια των δυο )

Αυτο γινεται μονο οταν πριν κανεις οποιαδηποτε εγκατασταση με setup ( οταν δηλαδη δεν εχει δει τιποτα απο τις καρτες ) πας πανω σε καθε αγνωστη vga και με δεξι κλικ φορτωνεις καθε μια ξεχωριστα. (το λεω ηδη αυτο )

Μπορει να χρειαστει να το κανεις πανω απο μια φορα αυτο.

Μεσα στο inf αρχειο θα δεις οτι η καρτα οριζεται σαν rv630. Αυτη η καταχωρηση οδηγει στην διευθυνση του atimtag driver , κι οχι μονο , εκει θα δεις οτι εχει με 1 μονο το crossfire αλλα οχι το quadcrossfire ????? Θα πρεπει να βρεις πως θελει να το ονομασεις και τι τιμη να του δωσεις. !!!!!

Δεν ειναι τοσο απλο η ευκολο , αλλα ελπιζω να βοηθησα.

Προσπαθησε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και βρηκα το inf αρχειο - k καταλαβα την διαδικασια που πρεπει να γινει η εγκατασταση των drivers, δε βρηκα πουθενα να λεει για Crossfire ή quadcrossfire ή number of devises κτλ...

Μαλλον εγω - εως εδω φτανω απο γνωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από The Blackjohn

Τα καταφερα με το riva tuner με τις οδηγιες σου!:magic:

Το οτι το everestultimate την υποστηριζει τι σημαινει?

Εννοω εχει καποιο ωφελος για το Crossfire_X ??

το οτι η beta εκδοση του εβερεστ την υποστηριζει σημαινει οτι μπορεις να βλεπεις απο το εβερεστ τις θερμοκρασιες και απο τους 2 πυρηνες της καρτας και δεν εχει καμια σχεση με το crossfirex :p παντως προσωπικη γνωμη ειναι οτι η καρτα σαν hardware κρυβει πολυ δυναμη μεσα της αλλα δεν υπαρχει ακομα το καταλληλο software να την εκμετελευτει... δυστυχως τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι optimized για nvidia (οσο και αν παιζει αυτο ρολο στα FPS και γενικοτερα στην αποδοση του game) και οι drivers της ΑΤΙ ειναι ακομα φρεσκοι και χρειαζονται δουλεια... η καρτα αυτη επεσε στα χερια μου τυχαια υστερα απο ξαφνικο θανατο της ULTRA και μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με την ULTRA , αν καπου μπορει να υστερει ειναι ΙΣΩΣ οι μεγαλες αναλυσεις απο 1920 και πανω. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι συγκρινουμε ενα chipaki 1 χρονου σχεδον (8800 ULTRA aka G80) με μια καρτα που βγηκε τωρα και αυτο ειναι λιγο ασχημο οποια καρτα και αν επικρατει... η συγκριση ειναι λιγο ανουσια μεχρι να ερθουν τα καινουρια οπλα της nvidia... ευχομαι (διοτι ειναι καλο για ολους τους καταναλωτες) η nvidia να αποτυχει ωστε να παρει ποσοστα καταναλωτων η ΑΤΙ με αποτερο σκοπο την μειωση γενικα των ΤΙΜΩΝ... να φυγει το μονοπωλιο που ηρθε μαζι με τη σειρα 8800 της NVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petr00kos

Tο οτι η beta εκδοση του εβερεστ την υποστηριζει σημαινει οτι μπορεις να βλεπεις απο το εβερεστ τις θερμοκρασιες και απο τους 2 πυρηνες της καρτας και δεν εχει καμια σχεση με το crossfirex :p

Μαλιστα, Thanx!

Αρχική απάντηση από petr00kos

παντως προσωπικη γνωμη ειναι οτι η καρτα σαν hardware κρυβει πολυ δυναμη μεσα της αλλα δεν υπαρχει ακομα το καταλληλο software να την εκμετελευτει...

Μακαρι, γιατι εγω ειμαι πολυ απογοητευμενος με τη καρτα αυτη - σε σχεση με μια Ultra που ειχα στο παρελθον!

Ειχα και 2 - 3870 με νερα κ κλοκαρισμενες + παλι δεν πηγαιναν οσο μια Ultra.

Link to comment
Share on other sites

κατσε φιλαρακ...τι εννοεις? δεν παει?....γιατι εγω με το καλημερα με τους ιδιους χρονισμους στον τετραπυρηνο της εριξε 4000χιλιαρικα στο κεφαλι της ουλτρα στο 3dm06...και με χαζοκλοκαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 09:37]

κατσε φιλαρακ...τι εννοεις? δεν παει?....γιατι εγω με το καλημερα με τους ιδιους χρονισμους στον τετραπυρηνο της εριξε 4000χιλιαρικα στο κεφαλι της ουλτρα στο 3dm06...και με χαζοκλοκαρισμα

δεν εχει και πολυ αδικο.. ο BlackJohn, το 3DMARK δεν ειναι πανακια και το ξερεις.. και ναι μεν σε αρκετα παιχνιδια δουλευει το cf αλλα οχι παντου και παντα.2 χ3870 εχω και χαρακτηριστικα στο CRYSIS μου εσπασαν τα νευρα.. με τη μια 3870 το τερματισα.. .Λεγαμε παλιοτερα για τα optimization της nvidia που οταν εκανες rename το .exe επεφτε η αποδοση.. αλλα πως μπορει να μου εξηγησει καποιος το γεγονος σε XP σε High να δουλευει σωστα το Crossfire, σε Vista Very High , παλι να βλεπω αυξηση , αλλα σε XP με το natural mod , που τι κανει στην τελικη , 5 παραμετρους της engine αλλαζει.. για να δωσει "Very high" σε καποια settings , να μη δουλευει καθολου το CF.. (και να πεφτει μαλιστα η αποδοση..) :TD:

Link to comment
Share on other sites

στα παιχνiδια ειπαμε παιζει αναλογα το optimization...αλλα εγω οταν τεσταρω μια καρτα αρχικα την τρεχω 3dmark06 και αναλογα το σκορ κρινω κατα ποσο ειναι δυνατη η οχι...και τελος αυτο που χω καταλαβει...ο μονος τροπος για να καταλαβεις αν το hardware που χεις στα χερια σου...παει η δεν παει.. ειναι τα bench....με τα παιχνιδια δεν θα καταλαβεις ποτε την πραγματικη δυναμη της καρτα σου...γιατι τιθεται θεμα optimization και profile του εκαστοτε παιχνιδιου...σε συνδυασμο παντα με τους καταλληλους drivers και τις αναλογες ρυθμισεις..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, το 3Dmark ειναι αντικειμενικος κριτης, αλλα σε παιχνιδια που με ενδιαφερει να δω αποδοση, εκει οι καρτες της ατι δε με ικανοποιουν!

Δηλ το μηχανημα μου με 2 3870 στο 3dmark06 εβγαλε 21000 ποντους, αλλα στο κραισις μιας κ αναφερθηκε, ψιλοπατωνε!

Το ιδιο γινεται κ με την τωρινη 3870Χ2.

Ακομα θα κρατησω μια ''πισινη'' και δε θα θαψω την 3870Χ2 μιας και στο κραισις παει χειροτερα σε medium τα γραφικα απο οτι σε high η ultra και θα περιμενω τους 8,3 για να δουλεψει στο επακρο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

δεν εχει και πολυ αδικο.. ο BlackJohn, το 3DMARK δεν ειναι πανακια και το ξερεις.. και ναι μεν σε αρκετα παιχνιδια δουλευει το cf αλλα οχι παντου και παντα.2 χ3870 εχω και χαρακτηριστικα στο CRYSIS μου εσπασαν τα νευρα.. με τη μια 3870 το τερματισα.. .Λεγαμε παλιοτερα για τα optimization της nvidia που οταν εκανες rename το .exe επεφτε η αποδοση.. αλλα πως μπορει να μου εξηγησει καποιος το γεγονος σε XP σε High να δουλευει σωστα το Crossfire, σε Vista Very High , παλι να βλεπω αυξηση , αλλα σε XP με το natural mod , που τι κανει στην τελικη , 5 παραμετρους της engine αλλαζει.. για να δωσει "Very high" σε καποια settings , να μη δουλευει καθολου το CF.. (και να πεφτει μαλιστα η αποδοση..) :TD:

μα ειναι λιγο λογικο καθως το QUAD crossfire θα υποστηριχθει επισημα απο τους 8.3 και μετα... τωρα οσον αναφορα τα παιχνιδια ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ειναι ΚΑΘΑΡΑ θεμα DRIVER. αν δεν διορθωθει και καταντησουμε να συγκρινουμε ενα chipaki 15 ημερων της ΑΤΙ με chipakia 1 χρονου της NVIDIA τοτε αστα να παν

:unsure::boxed::rip:

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια παντελάκη μου, τα ιδια παντελη μου....

Tα bench ειναι η μια οψη του νομισματος και συνήθως ειναι υπερ των νέων chip βλέπε 8800GT, 3870X2

H αλλη οψη ειναι οι επιδόσεις στα games..... και οπως μάθαμε μετα το launch της 8800GT αυτα τα 2 δεν συμβαδίζουν πάντα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναειπα ολα θα γινουν και θα φτιαξουν.

Η "πατεντα" της ΑΤΙ ζει μονο 28 μερες και μονο καλα δειγματα εχει ως τωρα.

Αν καποια παιγνιδια δεν υποστηριζουν crossfire η ειναι optimized Nvidia δεν πρεπει να απαξειωνει ουτε την καρτα ουτε την εταιρεια.

Το μονο που ξερω να πω ειναι οτι αν καποιος θελει εναν υπολογιστη ΜΟΝΟ για παιγνιδια εχει τροπο να τον φτιαξει βαζοντας οσες Nvidia νομιζει και σιγουρα θα κανει την δουλεια του.

Αν ομως το μηχανημα ειναι γι ΟΛΑ τ αλλα και θελει να παιξει και κανενα παιγνιδι που και που ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ τοτε η οποια ΑΤΙ εναι μονοδρομος.

Στην περιπτωση της 3870Χ2 ομως η ΑΤΙ καταφερε να μας δωσει και τα δυο , κατι που η αντιπαλος ακομα δεν εχει καταφερει.

Με τα ματια μου ειδα το Titan Quest ενος φιλου που το επαιζε με 8800 GTX και η απεικονιση του περιβαλοντος ( λιμνες - ποταμια κλπ ) ηταν πραγματι αψογη , φωτεινη και πεντακαθαρη.

Του το ζητησα λοιπον κι εγω να μου το δωσει να το βαλω στις δικες μου , τοτε , 2900ΧΤ οι οποιες μαλιστα ηταν γνησιες ΑΤΙ και μαλιστα απο Καναδα , το αποτελεσμα ηταν ΧΑΛΙΑ.

Ολα μαυρα σκοτεινα με χρωματα αλλα αντι αλλων , σκετη απογοητευση.

Κοκορευτηκε λοιπον για την 8800 ο φιλος κι εβαλα το κεφαλι κατω.

Οταν ηρθε με το καλο η 3870Χ2 την πηγα λοιπον στο συστημα του και αμεσως ΠΕΤΑΞΕ την 8800 GTX απο το παραθυρο διοτι η ΑΤΙ επαιξε ακομα καθαροτερα και με διπλασιες σχεδον λεπτομεριες απο την Nvidia. ( αγορασε την 3870Χ2 την ιδια μερα ).

Εχει να δειξει πολλα ακομα αυτη η καρτα παιδια και σκοπιμως "βγαινουν με το τσιγκελι" απο την ΑΤΙ... Το πρωτο δειγμα ειναι τα σκορ.

Υπομονη και θα τριβουμε τα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη και γω gamer ειμαι και γι αυτο την πηρα...να πω οτι την τρεχω κανα μηνα τωρα...και η καρτα αποδιδει αψογα σε αναλυση 1920χ1200 παντα...το cod4 παει το ιδιο και ισως καλυτερα...το half life ep2 απογειωνεται στην κυριολεξια ..ειναι ati το παιχνιδι..το unreal tournament 3 παει εξισου καλα..οπως και το timeshift...και τελος σε μενα το crysis σε xp παντα και high settings σε 1920χ1200 ειναι πιο playable απο οτι με την ultra..

επισης πολυ καλα φρειμς κραταει σε σταλκερ και battlefield 2...ειλικρινα ακομα δεν εχω τρεξει καποιον τιτλο που να μην τραβαει η καρτα....

και επειδη ειμαι φρειμ junkie στην κυριολεξια δεν θα παιρνα ποτε μια καρτα που να μην αποδιδει...και ειδικα στην αναλυση που τα τρεχω

τωρα αν εχετε τρεξει καποιους τιτλους παιχνιδιων που νομιζετε οτι δεν "παει" η καρτα καλο θα ταν να μας πειτε ποια ειναι τα παιχνιδια αυτα να τα δοκιμασουμε η εστω να τα αποφυγουμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.