Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Τελικά παιδιά τα κατάφερα και έβαλα κάποιους drivers, λογικά τους 8.2 και ο λόγος που δεν ξέρω ποιους είναι γιατί δεν έχω Control Panel, απλά δεν μου το κάνει εγκατάσταση. Δεν ξέρω τι να πω, θα τρέξω αν είναι το 3DMark 06 που ήρθε με την κάρτα, για να δω αν όντως δουλεύουν κανονικά και οι δυο πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Παιδια ειχα ρωτησει πριν καιρο αυτο:

''Ειμαι κατοχος 2 καρτων HD 3870Χ2.

Ακουω οτι μπορει να ρυθμιστει ο ανεμιστηρας της καρτας.

Γνωριζετε με τι προγραμμα μπορω να τον ρυθμισω??? ''

Καποιος μου ειχε απαντησει να δω εδω:

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2741954&postcount=3

Αλλα δεν λεει κατι για τον ανεμηστηρα τον μαμα...

Εχει βγει κανενα προγραμμα που να ρυθμιζει τον μαμα ανεμηστηρα?

Υποψιν εχω καρτες τηςε power color

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με κόβω να κάνω νέα εγκατάσταση τα Vista, γιατί έφαγα και κάτι BSOD, που όμως δεν ξέρω αν είναι από το κόλλημα με τους Catalyst ή το SP1 που αποεγκατέστησα πλέον.

Format:mad::mad:.... πόσο βαριέμαι:zzz: :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Topdim2 [Χθες, στις 13:03]

Παιδιά 8891, δεν είναι λίγα, στο 3DMark?

Ειναι λιγα, οπως ειπε και o chrisnitro2000... αν σε ενδιαφέρει το σκορ δοκιμασε με XP, ή Vista χωρις το sp1.... βλέποντας και κανοντας που λεμε

Link to comment
Share on other sites

μολις ηρθε στα χερια μου η καρτουλα, σε συγκριση με την ULTRA βλεπω πανω κατω ιδιες θερμοκρασιες πραγμα που δεν το περιμενα καθως μιλαμε για 2 GPUs πλεον... σε μαμα κατασταση στα 3,6 19.000 στο 06 ,,, σειρα τωρα εχουνε τα παιχνιδοbenches με CoD , crysis κτλπ να δουμε στην πραξη τι κανει...

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως τουμπανο οτι θες και οποτε θες ! ελπιζω να μην αργησουν ? κανα tool χρησιμο εχουμε ? ειναι ακομα νωρις και το everest , riva tuner κτλπ δεν την υποστηριζουν και με εχει ενοχλησει λιγο αυτο αλλα χαλαλι... παντως ολοι οι "ουλτραδες" γινανε ATI FANS αυτο βλεπω :p :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petr00kos

βεβαιως τουμπανο οτι θες και οποτε θες ! ελπιζω να μην αργησουν ? κανα tool χρησιμο εχουμε ? ειναι ακομα νωρις και το everest , riva tuner κτλπ δεν την υποστηριζουν και με εχει ενοχλησει λιγο αυτο αλλα χαλαλι... παντως ολοι οι "ουλτραδες" γινανε ATI FANS αυτο βλεπω :p :worship:

εγω ημουν και ειμαι ατιφαν απλα με προδωσε η ΑΤΙμη 2900...και αλλαξοπιστησα σε ουλτρα...αλλα η 3870χ2 ειναι πιο δυνατη καρτα...

οποτε θελετε petr00kos και chrisnitro2000 με το που σκασουν οι 8.3 ελατε απο το σπιτι μου για δοκιμες...για να δουμε αν τελικα αξιζει να προβουμε σε crossfireX..μιας και το μομπο που φοραμε σκοτωνει με το διπλο 16χ pci-e...

δεν ξερω αν με βγαζει το ενερμαξ το 850αρι...λογικα ειμαι οριακος..παντως το xfire με dual 2900 το χε σηκωσει απο οσο θυμαμαι..ποσο μαλλον με αυτες που χουν λιγοτερο consumption

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Με τους 8.2 επαιξε μετα απο καποιες αλλαγες στο inf αρχειο το crossfireX στις 3870 χ2.

Για το rivatuner για να δει την καρτα και να ρυθμισεις ανεμιστηρες κατεβαζεις την εκδοση 2.06 ανοιγεις το rivatuner.cfg με καποιον editor και κανεις αυτο http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=253713.

Το everestultimate_1270 υποστηριζει κανονικα την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από petr00kos [Χθες, στις 23:20]

παντως ολοι οι "ουλτραδες" γινανε ATI FANS αυτο βλεπω :p :worship:

Καλορίζικη η κάρτα σου dude...

Οι υπόλοιποι ουλτράδες έχουμε τους λογους μας που αναμένουμε... :p;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από atiman [Σήμερα, στις 17:18]

Καλησπερα σε ολους.

Με τους 8.2 επαιξε μετα απο καποιες αλλαγες στο inf αρχειο το crossfireX στις 3870 χ2.

καλως ηρθες στο φορουμ..

κανα αποτελεσμα εχουμε ? που περιμενουμε με ανυπομονησια ολοι!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από atiman [Σήμερα, στις 17:18]

Καλησπερα σε ολους.

Με τους 8.2 επαιξε μετα απο καποιες αλλαγες στο inf αρχειο το crossfireX στις 3870 χ2.

Τι αλλαγές μεγάλε μου.....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 15:52]

κανα αποτελεσμα εχουμε ? που περιμενουμε με ανυπομονησια ολοι!:D

Ανεπισημα βεβαια, περιπου το μισο πανω απ μονη της σε Χ38 board.

Οχι οπως θα το περιμενα αλλα οι οδηγοι δεν πρεπει να ειναι οτι καλυτερο.

Κι εγω περιμενω αλλα δεν λεω τιποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για το crossfire της κάρτας...Πηγή η ίδια η ati.

Here's what ATI says about crossfire and rendering modes which can be set in catalyst control center (catalyst A.I):

Drivers and CrossFire mode selection

Which of these rendering modes to use is selected automatically by ATI's drivers using CATALYST A.I - ATI estimate that 99% of titles (in Direct3D at least) will make use of supertiling, with only a few special cases being switched to Scissor or AFR modes. OpenGL will most likely see AFR set as the default mode of operation. Unlike NVIDIA's profile-based system, CrossFire will be enabled for every title, new or old, by default, with no need for users to manually add in settings for new games or wait for new drivers - A big bonus for ATI's system over SLI. If a new game does show problems with CrossFire, then turning off CATALYST A.I. will revert the system to its single GPU rendering mode.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κατάλαβα γιατι συγκρινει λάθος πράγματα η ΑΤΙ, αν διαβάζω και σωστα....

Το θέμα ειναι αν το Crossfire θα ειναι ισάξιο με το SLI της Nvidia στα games... δηλαδη 2 κάρτες της ATI σε CF VS. 2 κάρτες τηςν Νvidia σε SLI....

το πως και ποσο αξιοποιούνται το διπυρηνο συστημα των καρτων της ΑΤΙ CFX στα games ειναι ενα θέμα.... αλλα νομιζω οτι τιθεται λάθος αυτη η συγκριση που αναφέρεται.... διαφορετικα πράγματα....

Το σωστο ειναι να γινει συγκριση για το ποιο συστημα αποδιδει καλυτερα στα games οταν και η nvidia θα βγάλει διπυρηνες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.