Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

το ομολογο ειναι το πιο σιγουρο προιόν επένδυσης κατα κανόνα....

οτι σιγουρα ομως το CF με 3870Χ2 θα ειναι πιο δυνατο απο οτι SLI με 8800ULTRA στα games μένει να αποδεικτει.... αλλο το "θα ηθελα" ή "το περιμένω" και αλλο το "σιγουρα"... μην δημιουργουμε εντυπώσεις χωρις αποδείξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Αντε να δουμε τια θα δουμε ποσο ψηλα μπορει να παει η καρτουλα με το Ατι τοολ

Προς cptkoulis χτυπα την παει πολυ καλυτερα απο την 2900χτ απο θεμα θορυβου και θερμοκρσιων καμια σχεση αναμεσα στις δυο

Προς gbak και chrisnitro2000 με τι ρυθμισεις εχετε 16κ και πανω στο 3dmark6??

Το καλυτερο που ειδα μεχρι στιγμης ειναι 15636

Παντως στο oblivion ολα high παει νερο και ειναι το μονο που προλαβα και ασχοληθηκα λιγο σοβαρα μαζι λογω χρονου

Μακαρι να ειχα παραπανω χρονο για να ασχοληθω μαζι της

Πραγματικα μπραβο στην Ατι μεχρι στιγμης ολα πανε καλα κανενα conflict με οσα παιχνιδια προλαβα να δω oblivion , stalker, bioshock, rome total realism,

Link to comment
Share on other sites

Προς gbak και chrisnitro2000 με τι ρυθμισεις εχετε 16κ και πανω στο 3dmark6??

Το καλυτερο που ειδα μεχρι στιγμης ειναι 15636

Σε αυτό μπορεί να φταιεί και το σύστημα ( ε6850 3,66 - 2gb dd3 1800 ), αλλά όσον αφορά τις κάρτες όλα default όπως βγαίνει μετά την εγκατάσταση των οδηγών.Και κάτι άλλο, τρέχω vista και όσο και να ανεβάζω τα ρολόγια βγάζω ίδιο σκόρ, είναι επείδη ο οδηγός της κάρτας δεν κάνει καθόλου υπερχρονισμό, όσο και να λέει οτι ανεβαίνει.:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 01:25]

:OT:

Λεω να παω σε Nvidia multi-GPU συστημα αυτη τη φορα.Αλλα δεν υπαρχει ποικιλια σε μητρικες ουτε υποστηριξη DDR3 ακομα :TD:

UPDATE

2x3870x2 test

Αυτό δεν σε δυσκολεύει να αγοράσεις μια τέτοια κάρτα..που πιστεύω οτι ένα χ38 θα σε κάλυπτε μια χαρά....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεβαινει ρε η καρτα σχεδον καθολου απο το overdrive χαζοκλοκαρισμα ειναι...εγω την αφησα default και την ετρεξα και φουλ μνημη και core και σχεδον τα ιδια εβγαλα...εν αναμονη για κανα σοβαρο driver και βλεπουμε..

@edit μολις βρω χρονο θα προσπαθησω να την ανεβασω και με το amd tool να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 01:25]

:OT:

Λεω να παω σε Nvidia multi-GPU συστημα αυτη τη φορα.Αλλα δεν υπαρχει ποικιλια σε μητρικες ουτε υποστηριξη DDR3 ακομα :TD:

UPDATE

2x3870x2 test

Δεν ειναι άσχημη ιδέα να περιμένεις τι θα βγάλει και η nvidia... εξάλλου κοντός ψαλμος αλληλλουια... πάντως η 3870Χ2 φαινεται αστερι απο δυναμη και δυνατοτητες, το θέμα ειναι να μην την "κάψουνε" απο υποστήριξη στα games με drivers και ιστορίες.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε gbak... εγω για την πάρτυ μου θα μιλήσω....

προσωπικα και η nvidia να βγάλει αυριο μια αντιστοιχη διπυρηνη ultra (για να μην νομιζει κανένας οτι εχω τιποτα με την ΑΤΙ).... με τα υπάρχοντα games δεν θα μπω σε διαδικασια να ψαχτω για νέα αγορά... πολυ απλα γιατι FEAR, HL2, COD4, Crysis, ΜΟΗΑ, Bioshock, Stalker καλα χρυσα και αγια αλλα τα παιξα και τα εχω βαρεθει ή κοντεύω να τα βαρεθώ....

Πολυ κοσμος θα τα ξαναεπαιζε με την νέα κάρτα για την απολάυση και μόνο...εμένα με νοιάζει αν θα τα πηγαινουν καλα οι νεες "GTX/ULTRA" της ΑΤΙ και της NVidia στα μελλοντικά games, οχι στα τωρινα....δεν ξέρω αν με πιάνεις....

Αν την ειχε βγάλει την διπυρηνη η ΑΤΙ και η NVidia την ιδια περιοδο με το Crysis ή το COD4 ή οταν βγηκε το Dirt και τα σχετικά.... παιζει και να εμπαινα στο τρυπάκι να τις πάρω ειτε την εβγαζε η ΑΤι ειτε η Nvidia... δεν τρωω κολλήματα σε αυτα....

Στην παρουσα φάση με τα υπάρχοντα games σαν perp δεν βρισκω τον λογο.... αμα βγει κατι απαιτητικο και δυνατο σαν game, ναι ευχαρίστως...

Τωρα για τα bench και αν πάει καλα στο 3dmark ειτε η 3870Χ2 ειτε η ΧΧΧΧ της nvidia ειναι ωραια ως ασχολια μεν αλλα στην τελικη αμα θελει κανεις να γινει hipro και να κυνηγάει τα score κάθε φορά πρεπει να βάλει και ενα καρο αλλο πράγματα στο συστημα του χωρια βέβαια το πολυ tweaking και modding στο hardware για +100 points παραπάνω, κατάσταση που δεν τελειώνει ποτε και σε αυτο το επίπεδο ειναι ξένη απο μένα....

Και επειδη βέβαια η πρώτη σκέψη του καθενός με αυτα που γράφω θα ειναι "ασε μας ρε perp, οσα δεν φτάνει η αλεπου, τα κάνει κρεμαστάρια" εχω να πω οτι αν και οποτε βγουν games που θα γουσταρω, οσο γουσταρα πχ τα COD4 + Crysis οταν βγηκαν και δεν θα τα παιζει η ultra που εχω, την επόμενη μέρα κιόλας μέρα θα την τσιμπήσω την οποιαδήποτε τουμπανο κάρτα....

ετσι βέβαια λειτουργω εγώ βέβαια, δεν λέω οτι κάνω το σωστο ή το λαθος απλα ακολουθώ την λογική μου και βέβαια τις ανάγκες μου κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως το Crysis παίζει νεράκι με δύο 8800gtx SLI σε DX10 high 1920X1200, προς το παρόν.

Τουλάχιστον με το Patch και τους οδηγούς, διορθώθηκε το DX10, που δεν έπαιζε.

Έχω και τρίτη ίδια κάρτα, αλλά σε άλλο υπολογιστή και δεν τη βάζω για ένα παιχνίδι.

Δεν έχει και νόημα δηλαδή να βάλει κανείς τρεις κάρτες, ακόμα και αν του τις κάνουν δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

κοιταχτε εδω το σταλκερ σε 1920x1200 ολα φουλ τρελα φρειμς λεμε

Νύχτα, με πολλά φώτα αι εχθρούς, σε μεγάλες περιοχές όπως αυτές λίγο πριν το ΝΡΡ. Τι να μου πει η καλύβα??? :p :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.