Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΗΚΟΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΕΛΑΤΗΡΙΟ(ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ),ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ(ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΑΤΡΕΥΩ).ΣΠΑΝΕ ΤΗΝ ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επρεπε πρωτα να παιρνει η αντλια απο το tank και μετα να δινει στο ψυγειο?!?Πολυ καλη δουλεια!Αλλα αν δοκιμαζες 90μοιρα ρακορ για την μητρικη δεν θα ηταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επρεπε πρωτα να παιρνει η αντλια απο το tank και μετα να δινει στο ψυγειο?!?

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΑΝΤΛΙΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΥΓΡΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Αλλα αν δοκιμαζες 90μοιρα ρακορ για την μητρικη δεν θα ηταν καλυτερα?

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ:

Α)ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΒΑΖΑ 90ΑΡΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΣΩΛΗΝΑ ΑΛΛΑ DIRECT CONNECT ΑΛΑ KOOLΑNCE SLI(ΘΑ ΘΥΜΙΖΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ENZOTECH ΤΟ ΟΛΟ ΣΥΝΟΛΟ)

Β)ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ,ΤΟ BLOCK ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΑΠΟ ΤΩΝ MOSFET/CHIPSET

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΠΕΙ DIRECT CONNECT.:wall:

Γ) ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΤΑ FITTINGS ΣΤΑ BLOCK ΤΟΥ CHIPSET ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤAI ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ 2 COPMRESSION FITTINGS Η 90ΑΡΙΑ:)Η ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΛΑ FITTINGS H 1 COMPRESSION/90 KAI 1 COMPRESSION ΠΑΝΩ ΣΕ 45ΑΡΙ.:whip:

ΤΑ BLOCK ΤΗΣ ΕΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ASUS ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΑΥΣΤΗΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχιν καλημερες σε ολα τα μελη κατοχος υπολογιστη εδω κ πολλα χρονια κ επιτελους βρηκα το σιτε που με αντιπροσωπευει μιας κ κανετε καταπληκτικη δουλεια απο οτι διαβασα αρκετα.

Ειμαι τελειως Νοοβ απο θεμα υδροψυξης ετσι θελω αρκετη βοηθεια ας αρχισω μην γινω κ κουραστικος.

Ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου συστηματος

Gigabyte GA-X58A-UD3R-->GIGABYTE GA-X58A-UD3R RETAIL - - E-SHOP.GR

INtel CORE I7-920 2.66GHZ LGA1366--->INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR

CORSAIR 6GB DDR3 XMS3 στα 1600

THERMALTAKE W0105 TOUCHPOWER 700W-->THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W - - E-SHOP.GR

To κουτι που εχω ειναι παλι της THERMATAKE to VH6000BWS ARMOR-->THERMALTAKE VH6000BWS ARMOR+ WINDOW BLACK - - CASES - E-SHOP.GR

Mερικες φωτογραφιες του υπολολογιστη ειναι

dsc09004h.jpg

dsc09005p.jpg

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι που μου προτεινετε οπως βλεπεται το κουτι να βαλω την υδροψυξη(μονος μου λεω καπου δεξια μιας κ πανω απο τον σκληρο εχει αρκετο χωρο)

Τι ψυγειο,αντλιες,ρακορ,υγρα θεωρειται εσεις συμφωνα με την εμπειρια σας αξιοπιστα κ να αντεχουν σε βαθος χρονου.Οι θεμοκρασιες που εχει το πς με αερα ειναι αρκετα ικανοποιητικα κυμαινονται απο 50-60 βαθμους στον επεξεργαστη μετα απο μερες χρησεις μονο το AUX μου ανεβαινει αρκετες φορες μεχρι 61 βαθμους.Ευχαριστω πολυ κ παλι συνεχιστε την καλη δουλεια το εχετε.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό στο κουτί σου ένα set up με υδρόψυξη με σχεδόν το ίδιο hardware.

Ορίστε και το link.

Κάπως έτσι μπορείς να κάνεις και εσύ.

Επίσης δε μας λες και τι κάρτα γραφικών έχεις και αν θέλεις να βάλεις και στην κάρτα νερό!

Να ξέρεις πως αν ναι και βάλεις και μονό χοντρό\λεπτό ψυγείο πίσω,θελει μόντα για τις τρύπες και για να κάτσει.

Για να δεις τις μέγιστες θερμοκρασίες στο pc πρέπει να τρέξεις ένα LinX.Και στην πραγματικότητα οι μέγιστες θερμοκρασίες που θα έχεις θα είναι το 80%-90% αυτών των θερμοκρασών.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό στο κουτί σου ένα set up με υδρόψυξη με σχεδόν το ίδιο hardware.

Ορίστε και το link.

Κάπως έτσι μπορείς να κάνεις και εσύ.

Επίσης δε μας λες και τι κάρτα γραφικών έχεις και αν θέλεις να βάλεις και στην κάρτα νερό!

Να ξέρεις πως αν ναι και βάλεις και μονό χοντρό\λεπτό ψυγείο πίσω,θελει μόντα για τις τρύπες και για να κάτσει.

Για να δεις τις μέγιστες θερμοκρασίες στο pc πρέπει να τρέξεις ένα LinX.Και στην πραγματικότητα οι μέγιστες θερμοκρασίες που θα έχεις θα είναι το 80%-90% αυτών των θερμοκρασών.

Venom7,

στο πανεμορφο wc setup που δειχνεις στο λινκ, παρατηρω οτι εχεις βαλει στο "κυκλωμα" και το waterblock που φερει η μητρικη για το northbridge. Αυτο, με βαση το Manual χρειαζεται 7.5mm ID/ 10mm OD tubes.

Τι μεγεθος εχεις χρησιμοποιησει εσυ? Δεν αποτελει το συγκεκριμενο waterblock προβλημα στη ρευστοτητα, ειδικα αν στο υπολοιπο συστημα χρησιμοποιεις 1/2'' tubes? Γενικα, κανει δουλεια το συγκεκριμενο waterblock της μητρικης?

Εδω βρηκα εναν, ο οποιος χρησιμοποιησε tube adaptor για το συγκεκριμενο waterblock...

Extreme Cooling pictures by Ace0751 - Photobucket

Thanks... και φυσικα BRAVO για την εξαιρετικη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό στο κουτί σου ένα set up με υδρόψυξη με σχεδόν το ίδιο hardware.

Ορίστε και το link.

Κάπως έτσι μπορείς να κάνεις και εσύ.

Επίσης δε μας λες και τι κάρτα γραφικών έχεις και αν θέλεις να βάλεις και στην κάρτα νερό!

Να ξέρεις πως αν ναι και βάλεις και μονό χοντρό\λεπτό ψυγείο πίσω,θελει μόντα για τις τρύπες και για να κάτσει.

Για να δεις τις μέγιστες θερμοκρασίες στο pc πρέπει να τρέξεις ένα LinX.Και στην πραγματικότητα οι μέγιστες θερμοκρασίες που θα έχεις θα είναι το 80%-90% αυτών των θερμοκρασών.

Σωστα φιλε μου το ξεχασα εχεις δικιο ναι κ στην καρτα γραφικων θα βαλω η οποια ειναι η radeon HD5750 1GB PCI

Link to comment
Share on other sites

Venom7,

στο πανεμορφο wc setup που δειχνεις στο λινκ, παρατηρω οτι εχεις βαλει στο "κυκλωμα" και το waterblock που φερει η μητρικη για το northbridge. Αυτο, με βαση το Manual χρειαζεται 7.5mm ID/ 10mm OD tubes.

Τι μεγεθος εχεις χρησιμοποιησει εσυ? Δεν αποτελει το συγκεκριμενο waterblock προβλημα στη ρευστοτητα, ειδικα αν στο υπολοιπο συστημα χρησιμοποιεις 1/2'' tubes? Γενικα, κανει δουλεια το συγκεκριμενο waterblock της μητρικης?

Εδω βρηκα εναν, ο οποιος χρησιμοποιησε tube adaptor για το συγκεκριμενο waterblock...

Extreme Cooling pictures by Ace0751 - Photobucket

Thanks... και φυσικα BRAVO για την εξαιρετικη δουλεια!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου!

Οι σωλήνες που χρησημοποίησα είναι 3/8" και έκαναν μια χαρά για το μπλοκ.Κάνει δουλειά αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και σχετικά πάντα.

Σωστα φιλε μου το ξεχασα εχεις δικιο ναι κ στην καρτα γραφικων θα βαλω η οποια ειναι η radeon HD5750 1GB PCI

Τότε να λάβεις υπόψην σου όλα τα παραπάνω που σου είπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.