Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Thanks να σαι καλά....

Απο θόρυβο σε γενικές γραμμές ακούγονται τα φουφούρια μιάς κ παίζουν 2000 rpm.

Πιστεύω με έναν controller στο μέλλον να ελαχιστοποιήσω τον θόρυβο.

Απο temp cpu στσ 4 Ghz με vcore idle 1.232v κ full load 62-66c με vcore 1.216v σε Linx.

Για gpu default τάση 1.175 στα 950/1450 max temp σε full load 41c.

85197710.png

Έγινε επεξεργασία από paris_rx8
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά, αλλά πάνω από όλα πολύ ωραίος φωτισμός.

Το μονό ψυγείο δεν χωρούσε μέσα, ε ?

Το κουτί ποιό ακριβώς μοντέλο Armor είναι ?

Έπεσε μόντα για να πάρει το ψυγείο στο δάπεδο ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μιχάλη,χαίρομαι που σου αρέσει.

Το case ειναι το armor BC6000 BWS το γράφω κ στην υπογραφή.

Οντως το μονό δέν χωρούσε οπότε μπήκε απ έξω κ ανοίχτηκαν τρύπες για να περνάνε τα ρακόρ μέσα.

Οσο για το τριπλό ψυγείο δέν έγινε τρελή μόντα,απλα είχε ανοίχτεί εξ αρχής τρύπα στο πάτωμα κ στο μέγεθος των ανεμηστήρων για να εφαρμόζουν καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο, & μερακλιδικο!

Λατρευω το Χ που σχηματιζουν οι σωληνες! Επιτηδες βγηκε ή τυχαιο;

Α, και πολυ ομορφοι οι ανεμιστηρες των ψυγειων. Τι ειναι uv blue;

:T:

Ως μοναδικη εικαστικη παρεμβαση, και το μονο που θα προτεινα γιατι το ειδα και στο δικο μου και το προτιμησα, θα ηταν η αφαιρεση του ελατηριου απο τους σωληνες.

Ενω στου Γιαννη το σεταπ λιγα ποστ πιο πισω μου αρεσει πολυ, στου Παρη που στο συνολο ειναι πιο ανοιχτοχρωμο, νομιζω το σκουραινει.

Καθαρα προσωπικο γουστο βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks javaneze,να σαι καλά.....

Η αλήθεια είναι οτι το X στους σωλήνες βγήκε σκόπιμα χαριτολογώντας κάποια στιγμή με τον γιάννη για το rx-8.

Οπότε κ η συζήτηση έγινε υλοποίηση απ τον john μή ξέροντας τίποτα απο πλευράς μου....

Οντως οι ανεμηστήρες είναι uv reactive κ είναι αυτοί δίνοντας ένα όμορφο συνολικό αποτέλεσμα στο project.

Βασικά το spiral θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί όμως στην ουσία χρειαζόταν σε 2-3 σημεία των σωλήνων.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω κ εγώ τις θερμοκρασίες μου

Ο i5 760 είναι σε default clocks με το turbo on

Οι 4 ανεμιστήρες του ψυγείου είναι ρυθμισμένου στις 700 σ/λ

Η θερμοκρασία του νερού στο τανκ κατά το στρες είχε φτάσει 27 βαθμούς

post-12311-1416075146,5558_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες και μια φωτό δίπλα με το pc\υδρόψυξή σου,θα ήταν ακόμα καλύτερα για να βλέπαμε και σε τι αναφέρεσαι!;)

το έχω ανεβάσει

http://www.thelab.gr/water-cooling/deikste-tin-ydropsyksi-pou-ftiaksate-46402-80.html#post1063001256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

πριν λιγες ημερες εγκατεστησα μια 6990 και πλεον το watercooling αποτελει μονοδρομο για εμενα (μη θελοντας να αλλαξω το κουτι μου Cosmos Pure).

Εχτες μπηκα πρωτη φορα σε αυτο το thread του TheLab και πραγματικα χαρηκα που ειδα ατομα να εχουν προχωρησει τοσο πολυ στο τομεα του watercooling... Bravo.

Να ρωτησω λοιπον, τι θα μου προτεινατε να αγορασω για να ψυξω επαρκώς τη CPU/GPU/motherboard (default waterblock installed) με προοπτικη να μπορεσω να ψυξω στο μελλον και μια 2η καρτα και φυσικα τα παραπανω να μπορω να τα Pushαρω οσο γινεται...

Αρχικα -με τη μηδενικη γνωση που εχω- ελεγα ενα συνδυασμο των παρακατω:

MCP655 5speed

EK Supreme HF rev 2 CPU waterblock

MCR320 (να δω πως θα το χωρεσω στο κουτι?!)

EK 140mm, 140-120mm adaptors,2X S-Flex 120 mm in push pull

Koolance VID-AR699

Reservoir: No idea

...

και εκει που πηγαινα να συνεχισω την αστοχη κατα πασα πιθανοτητα συνθεση μου... ειδα το post με το external wc kit του "κοπριτη" και φρεναρα...

Συνεπως τα ερωτηματα ειναι 2...

1. "Εσωτερικο" wc ή "εξωτερικο"?Ποιες οι ιδιαιτεροτητες του εξωτερικου wc?

2. Στη περιπτωση εσωτερικου watercooling, χρειαζομαι 2 pumps με 2 ανεξαρτητα loops ή 1 με διπλο loop ή κατι εντελως ασχετο?

Ευχαριστω πολυ!

Σημ. Λογω της φυσης της δουλειας μου μπορω σχετικα ευκολα να παρω τα υλικα ειτε απο Αγγλια, ειτε απο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

update

Δεν εχω καταλαβει γιατι χρiσημοποιεις το τετραπλο ψυγειο...Εφοσον ψυχεις μονο επεξεργαστη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο χρησιμο.Οχι οτι ειμαι ειδικος,ελαχιστη πειρα εχω Απο λογικης αποψης το λεω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει γιατι χρiσημοποιεις το τετραπλο ψυγειο...Εφοσον ψυχεις μονο επεξεργαστη δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο χρησιμο.Οχι οτι ειμαι ειδικος,ελαχιστη πειρα εχω Απο λογικης αποψης το λεω

The bigger the better !

Απλά το βρήκα σε πολύ καλή τιμή κ το πήρα

Ίσως αργότερα να βάλω ένα μπλοκ και στην 5870

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως τα ερωτηματα ειναι 2...

1. "Εσωτερικο" wc ή "εξωτερικο"?Ποιες οι ιδιαιτεροτητες του εξωτερικου wc?

2. Στη περιπτωση εσωτερικου watercooling, χρειαζομαι 2 pumps με 2 ανεξαρτητα loops ή 1 με διπλο loop ή κατι εντελως ασχετο?

Eξωτερικα το στηνεις απλα οταν αυτα που θες να χρησιμοποιησεις δεν χωρανε στο κουτι σου ή δεν θες να δεις το κουτι σου στριμωγμενο.

Για να εχεις διπλο loop χρειαζονται διπλά τα παντα. ψυγεια/σωληνωσεις/tank/pump/και δεν συμμαζευται.

Μην σε μπερδευει η λεξη "διπλο". Εννοουμε δυο εντελως διαφορετικα και ανεξαρτητα λουπς.

Ενδεχομενως να οφελει θερμοκρασιακα η διπλη λυση, αλλα οικονομικα και χωροταξικα ειναι ασυμφορο κατ'εμε.

Τωρα για συγκεκριμενη part list, ανεμενε να δει ο Κοπριτης το ποστ σου γιατι γνωριζει καλα το cosmos και τις μεγιστες διαστασεις των ψυγειων που δυναται να χωρεσει. :)

Με γεια το θηριο! (6990)

Link to comment
Share on other sites

Eξωτερικα το στηνεις απλα οταν αυτα που θες να χρησιμοποιησεις δεν χωρανε στο κουτι σου ή δεν θες να δεις το κουτι σου στριμωγμενο.

Για να εχεις διπλο loop χρειαζονται διπλά τα παντα. ψυγεια/σωληνωσεις/tank/pump/και δεν συμμαζευται.

Μην σε μπερδευει η λεξη "διπλο". Εννοουμε δυο εντελως διαφορετικα και ανεξαρτητα λουπς.

Ενδεχομενως να οφελει θερμοκρασιακα η διπλη λυση, αλλα οικονομικα και χωροταξικα ειναι ασυμφορο κατ'εμε.

Τωρα για συγκεκριμενη part list, ανεμενε να δει ο Κοπριτης το ποστ σου γιατι γνωριζει καλα το cosmos και τις μεγιστες διαστασεις των ψυγειων που δυναται να χωρεσει. :)

Με γεια το θηριο! (6990)

Ευχαριστω...!!!

:T:

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

The bigger the better !

Απλά το βρήκα σε πολύ καλή τιμή κ το πήρα

Ίσως αργότερα να βάλω ένα μπλοκ και στην 5870

Ετσι ομως δεν επυβαρυνεις την ροη του νερου ?Εκτος και αν εχεις δυνατη αντλια...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ομως δεν επυβαρυνεις την ροη του νερου ?Εκτος και αν εχεις δυνατη αντλια...

Αντλία έχω την MCP655 ρυθμισμένη στο 4 αλλά δεν πιστεύω αν επιβαρύνεται η ροή του νερού.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα όλα δείχνουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

πριν λιγες ημερες εγκατεστησα μια 6990 και πλεον το watercooling αποτελει μονοδρομο για εμενα (μη θελοντας να αλλαξω το κουτι μου Cosmos Pure).

Εχτες μπηκα πρωτη φορα σε αυτο το thread του TheLab και πραγματικα χαρηκα που ειδα ατομα να εχουν προχωρησει τοσο πολυ στο τομεα του watercooling... Bravo.

Να ρωτησω λοιπον, τι θα μου προτεινατε να αγορασω για να ψυξω επαρκώς τη CPU/GPU/motherboard (default waterblock installed) με προοπτικη να μπορεσω να ψυξω στο μελλον και μια 2η καρτα και φυσικα τα παραπανω να μπορω να τα Pushαρω οσο γινεται...

Αρχικα -με τη μηδενικη γνωση που εχω- ελεγα ενα συνδυασμο των παρακατω:

MCP655 5speed

EK Supreme HF rev 2 CPU waterblock

MCR320 (να δω πως θα το χωρεσω στο κουτι?!)

EK 140mm, 140-120mm adaptors,2X S-Flex 120 mm in push pull

Koolance VID-AR699

Reservoir: No idea

...

και εκει που πηγαινα να συνεχισω την αστοχη κατα πασα πιθανοτητα συνθεση μου... ειδα το post με το external wc kit του "κοπριτη" και φρεναρα...

Συνεπως τα ερωτηματα ειναι 2...

1. "Εσωτερικο" wc ή "εξωτερικο"?Ποιες οι ιδιαιτεροτητες του εξωτερικου wc?

2. Στη περιπτωση εσωτερικου watercooling, χρειαζομαι 2 pumps με 2 ανεξαρτητα loops ή 1 με διπλο loop ή κατι εντελως ασχετο?

Ευχαριστω πολυ!

Σημ. Λογω της φυσης της δουλειας μου μπορω σχετικα ευκολα να παρω τα υλικα ειτε απο Αγγλια, ειτε απο Γερμανια.

καταρχην εαν δεν εχεις τρελλες ή πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις σε θεμα θερμοκρασιας ή εμφανισης

θα σου προτεινα να ξεχασεις το διπλο loop

Η εξωτερικη λυση εχει καποια αναμφισβητητα πλεονεκτηματα

καταρχην οπως καταλαβαινεις ειναι φορητη

μπορει να συνδεθει και σε αλλο συστημα σχετικα ευκολα

ειναι πιο ευκολη στην συντηρηση της

ειναι πιο ευελικτη καθως δεν προυποθετει μετατροπες στο ιδιο το case

δεν επιβαρυνει θερμικα το εσωτερικο του κουτιου

συνηθως λογω μεγεθους ψυγειου(-ων) μπορει πιο ευκολα να ανταπεξελθει σε αυξημενα θερμικα φορτια...

απ'την αλλη παλι

ειναι μια δευτερη μοναδα που αν και αποσπωμενη πρεπει να ειναι σχετικα κοντα στο κυριως case

καταλαμβανει επιπλεον χωρο

στις ετοιμες λυσεις της, ειναι συνηθως λιγοτερο εμφανισιμη (imho)

τα εξαρτηματα ειναι εκτεθειμενα σε χερια,ποδια,σκουπες,παιδια και κατοικιδια...

και συνηθως ειναι και πιο ακριβη.

ενα αθορυβο πολυ καλο πακετο ready to fit κιτ εξωτερικης υδροψυξης μοιαζει καπως ετσι...

απλα μετα προσθετεις τα waterblocks και αντιστοιχα ρακορ της επιλογης σου για το εσωτερικο του case

CudaRedCombo.jpg

ενω μπορεις να πας και σε custom κατασκευη ειτε ολοκληρωμενη ειτε απλου radbox

που θα στεγασει καποια ή ολα τα εξαρτηματα για πιο μαζεμενη εικονα

famwu0.jpg

famwu1.jpg

σε εσωτερικη τοποθετηση στο Cosmos Pure

χωρις εκτεταμενες μετατροπες μπορεις να παιξεις ευκολα με ενα διπλο χοντρο κι ενα μονο 12αρι ψυγειο

και combo res/pump για εξοικονομηση χωρου

μια καλη λυση γι αυτο το σεναριο μοιαζει καπως σαν κι αυτον τον συνδυασμο

p.jpg

αλλα πριν συνεχισουμε να προτεινουμε λυσεις

πρεπει να μας πεις εαν σκοπευεις να προσθεσεις αργοτερα και αλλη καρτα στο κυκλωμα

καποιο block μητρικης ισως?(παραγοντες που αλλαζουν τις αναγκες ψυξης δλδ)

οπως επισης και τα standards σου οσο αφορα την επιθυμητη σταθμη θορυβου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...

αλλα πριν συνεχισουμε να προτεινουμε λυσεις

πρεπει να μας πεις εαν σκοπευεις να προσθεσεις αργοτερα και αλλη καρτα στο κυκλωμα

καποιο block μητρικης ισως?(παραγοντες που αλλαζουν τις αναγκες ψυξης δλδ)

οπως επισης και τα standards σου οσο αφορα την επιθυμητη σταθμη θορυβου.

Καταρχας να σε ευχαριστησω για τον χρονο που αφιερωσες να μου γραψεις οοοολα αυτα!

Θελοντας να αποφυγω το modding του Cosmos Pure, η λυση του εξωτερικου wc με βολευει, αλλα οταν διαβασα τα μερικα αρνητικα που εχει σε συνδυασμο με την πανεμορφη εικονα του τακτοποιημενου Cosmos Pure που εστειλες προβληματιστικα :hmm:

Το βελτιστο για εμενα θα ηταν, ενα ησυχο συστημα (π.χ ~1000-1400RPM fans) με δυνατοτητα να κρατησει σε χαμηλες θερμοκρασιες I7-930 OC 4+GHz / 6990 OC / motherboard Gigabyte X58A-UD7 rev1 with waterblock εγκατεστημενο απο τη "μαμα" του... με δυνατοτητα υποστηριξης στο μελλον 2ης καρτας 6970.

Ηλπιζα/Ελπιζω πως με λιγο Modding του case θα μπορεσει να χωρεσει το λεπτο και αποδοτικο (σε χαμηλα RPM) Swiftech MCR320 360mm επανω και ενα 120αρι πισω (πανω απο το waterblock του CPU), ΑΛΛΑ δεν ξερω ΑΝ με τις θερμοκρασιες που εχουμε στην Ελλαδα, τα 2 radiators 360+120 ειναι ικανα να ψυξουν επαρκως και αθορυβα 1 cpu/1mobo/ 1 διπλο GPU (= 2X 6970) + 1GPU(για το μελλον) Trifire.

Ξερω οτι ζηταω πολλα και συγνωμη για τον χρονο που σας τρωω, αλλα ακομα το ψαχνω...:hmm:

Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αν το τριπλό και το μονό λεπτό γίνει τριπλό και μονό χοντρό,τότε θα είσαι κομπλέ.

Thanks (και για τα guidelines που μας εδωσες σημερα!)

Θα ηθελα πολυ να καταφερω να πιασω τις θερμοκρασιες που εχει ο Levesque:

AMD Radeon 6990 Club - Page 68 - Overclock.net - Overclocking.net

Αυτος μου προτεινε το MCR320, το οποιο με βασει το review εδω πραγματι φαινεται καλο (λεπτο και αποδοτικο σε low rpm fans)

Triple Radiator Comparison V2 | Skinnee Labs

Και παλι... Thanks!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

ενω μπορεις να πας και σε custom κατασκευη ειτε ολοκληρωμενη ειτε απλου radbox

που θα στεγασει καποια ή ολα τα εξαρτηματα για πιο μαζεμενη εικονα

famwu0.jpg

famwu1.jpg

...

Θα ηθελα να κανω 2-3 ερωτησεις...

1.Το παραπανω custom κουτι, που μπορω να το βρω?

2.Για το Mo-ra 3 9x140 PRO τι pump χρειαζεται? To MCP655 ειναι αρκετο ή προτιμοτερο ειναι ενα DDC pump?

Αν εχω καταλαβει καλα, τα D5 pumps εχουν μεγαλυτερη ροη, ενω τα DDC ειναι καλυτερα για πιο flow restrictive radiators. Ισχυει αυτο?

3. Μεταξυ Alphacool VPP655 και Swiftech MCP655 πιο ειναι αποδοτικοτερο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.