Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Καταπληκτική δουλειά ElGreco, πραγματικά άγγίζει την τελειότητα. :clap:

Μια φιλική συμβουλή, σκέψου να κρύψεις και το τροφοδοτικό με ένα plexi και να βάλεις ένα διακριτικό αυτοκόλλητο με ότι θες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ξόδεψε λεφτάκια και έκανε δουλίτσα!!! :T:

Θερμοκρασίες για τις καρτούλες please γιατι σκέφτομαι να τις βάλω και γω παράλληλα στο νέο build,

τι πραγματάκια χρησιμοποίησες τα βλέπω όλα στις φωτό,

αλλά, τί ζουμάκι έχεις μέσα να κυκλοφορεί?

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά ElGreco, πραγματικά άγγίζει την τελειότητα. :clap:

Μια φιλική συμβουλή, σκέψου να κρύψεις και το τροφοδοτικό με ένα plexi και να βάλεις ένα διακριτικό αυτοκόλλητο με ότι θες εσύ.

Καλα τα λες και το ειχα κατα νου, αλλα

α. το χαρτονι δεν με ελκει σαν υλικο (εχω παρει αρκετο απο το πλαισιο)

β. το πλεξι μαζευει στατικο ηλεκτρισμο κ θελει δουλεια με laser, dremel etc

γ. το αλουμινιο θελει δουλεια απο επαγγελματια κ εχω μηδενικο ελευθερο χρονο για τρεχαματα....

Ασε που τα καλωδια ειναι αρκετα οργανωμενα, ενω με το πλαινο παραθυρο, δεν φαινεται απολυτως τιποτα! Δυστυχως δεν μπορεσα να βγαλω φωτο της προκοπης με το πλαινο, λογω αντανακλασεων του παραθυρου.

...

Thanks για τα καλα σας λογια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν

dsc01095cf.jpg

Και μετά (δλδ τώρα :p)

img20121110222557.jpg

Οι αλλαγές που έγιναν

1) Τροφοδοτικό

2) Έτοιμα sleevings

3) Ρακορακια 1/2 μαύρα της Aqua με τον αντίστοιχο σωλήνα Tygon

Ευχαριστώ τον Πέτρο ([MENTION=1121]petros@idk$[/MENTION]) που έβαλε πάλι το χεράκι του.....και τον Γιώργο ([MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]) για το ξελάσπωμα της τελευταίας στιγμής!!!

Οι επόμενες αλλαγές είναι Full Plexy πλαϊνό και καλύπτρες από plexy

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ξόδεψε λεφτάκια και έκανε δουλίτσα!!! :T:

Θερμοκρασίες για τις καρτούλες please γιατι σκέφτομαι να τις βάλω και γω παράλληλα στο νέο build,

τι πραγματάκια χρησιμοποίησες τα βλέπω όλα στις φωτό,

αλλά, τί ζουμάκι έχεις μέσα να κυκλοφορεί?

Room Temp: 22

Flow Rate: 2213ml/min

D5 Rpm both Pumps: 3680

Idle Temps:

GPU 1 and 2: 24

GPU 1 vrm 1 and 2: 27

GPU 2 vrm 1 and 2: 27

Load Temps:

GPU 1 and 2: 33

GPU 1 vrm 1: 44 (dont know why is this difference btw gpu1 vrms)

GPU 1 vrm 2: 37

GPU 2 vrm 1 and 2: 39

Edit:

Liquid: Mayhems X1 Clear

Budget: Αστα να πανε :)

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πώς δεν συγκρίνεται με τις δουλειές που έχουν παρουσιαστεί στο topic αυτό.

Οι φωτογραφίες είναι κάπως παλιές, έχω αλλάξει κάποιο hardware.

Δεν μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω καλύτερα τα καλώδια επειδή δεν φρόντισα να κάνω χώρο για να τα εξαφανίσω. Κάποια στιγμή θα τα φτιάξω οπτικά όσο μπορώ. Και θα διορθώσω και κάποια λάθη που πρόσεξα κατά την συναρμολόγηση του κουτιού.

Έχουμε και λέμε ή υδρόψυξη αποτελείται :

D-tek waterblock

swiftech MCP655

swiftech MCRES Micro Rev2 Reservoir

thermochil PA120.3

Οι μπροστινοί 2 ανεμιστήρες ο επάνω και ο πίσω βάζουν αέρα στο κουτί. Οι 3 ανεμιστήρες στο ψυγείο και το τροφοδοτικό εννοείται βγάζουν τον αέρα από το κουτί.

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.

Το κουτί είναι από αλουμίνιο και έχει γίνει ηλεκτροστατική βαφή χρώματος μεταλλικό sahara blue. Οι βίδες με σπρέι μαύρο μεταλλικό. Το κουτί πέρα από τα 5 φύλλα που κόπηκαν από μηχάνημα τα υπόλοιπα(διορθώσεις, κοψίματα, τρύπες για ανεμιστήρες κ.τλ.) έγινα στο χέρι με ότι εργαλεία διαθέτω.

post-4884-1416076779,6361_thumb.jpg

post-4884-1416076779,9563_thumb.jpg

post-4884-1416076780,3201_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από DIMITRIS56
πρόσθεση εξαρτημάτων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας…

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας αναγγείλω το πέρας (λέμε τώρα) των εργασιών στο Build μου. :happy2:

Μου πήρε πάνω από ένα χρόνο να το φέρω στα μέτρα που ήθελα, κυρίως λόγω σημαντικής έλλειψης χρόνου, αλλά και πολλών ατυχιών. :slap:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του TheLab και του OCN που με βοήθησαν!

Χαρακτηριστικά παραδείγματα, ο Γιώργος [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] που με ανέχτηκε αρκετές ώρες στο τηλέφωνο με τις υπεραναλυτικές απορίες μου, με βοήθησε άμεσα στο εργαστήρι του όταν μου έμεινε το μπλοκάκι της μιας κάρτας στο χέρι και κυρίως πάντα με ήρεμο και σίγουρο ύφος με κάλμαρε τις φορές που όλα μου πήγαιναν ανάποδα :suicide:

Από την άλλη, η Αγάπη [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] σε χρόνο dt μου απάντησε στα ερωτήματα μου περί sleeving και όχι μόνο, ενώ λίγες μέρες αργότερα έφτιαξε και οδηγό για το θέμα.:T:

Φυσικά, έχουμε και την Checkmate Intl. όπου έκανα την αρχική παραγγελία των parts που χρειάστηκα (reseller of aquatuning) όπου ο εκεί Γιώργος ξόδεψε άπειρες εργατοώρες να μαζέψει κάθε μικροπραγματάκι που του ζήτησα. (ελπίζω κάποια στιγμή να βρω χρόνο για αναλυτικό Build Log, να δείτε τουλάχιστον πόσα άχρηστα πράγματα είχα παραγγείλει) :slap:

Τέλος, αξίζει να αναφερθώ στο άψογο customer support που είχα από Specialtech, Mayhems και Swiftech!

Ας πάμε όμως στις εικόνες, ξεκινώντας με την «ομορφιά» :haha: από το αρχικό ελλιπές setup, όπου ουσιαστικά μου κάηκε η 6990 και είχα κλείσει πρόχειρα το loop, μέχρι να έρθουν τα μπλοκ των 7970…

Πριν... :tomato::tw::tomato::tw::tomato::tw::tomato::tw::tomato:

inner2.jpg

Και μετα... :thank_you2:

exteriorj.jpg

mora9140pro.jpg

interiorq.jpg

internal01.jpg

rearss.jpg

ποια waterblocks εχεις βαλει στις 7970?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δουλεύει ο 1100 και τί θερμοκρασία έχεις idle/load (κ δωματίου εννοείται) ?

όλοι οι ανεμιστήρες είναι ρυθμισμένοι στις ~1200rpm και η αντλία είναι στην επιλογή 3(δεν ξέρω σε πόσα λ/ω αντιστοιχεί)

με θερμοκρασία δωματίου 18C στον τοίχο, 18C scythe στο κουτί(κοντά σε ανεμιστήρα που βάζει αέρα), σε idle η cpu με cool n quiet ενεργοποιημένο έχει 16C.

να πω η cpu είναι overclock 225x17.5=3937MHz(1,475v στο BIOS,αλλά το cpuz εμφανίζει 1,422 σε σταθερό load). Μόνο με το πολλαπλασιαστή ανεβασμένο στο 20 μπαίνει στα 4GHz σταθερά αλλά είναι πιο αργός(σε bench-games) από την πρώτη μέθοδο που έχω κάνει overclock. Οι μνήμες τρέχουν στα 1200(2v με 6-6-6-18), το nb στα 2700(1,25v), το HT link 2475(1.3v)

Με 15 λεπτά(πιστεύω είναι αρκετά) prime95 torture test in-place large FFTs είχε 31C δεν ανέβαινε άλλο.

και θερμοκρασία νερού ~25C (scythe)

Έγινε επεξεργασία από DIMITRIS56
επιπλέον πληροφόρηση
Link to comment
Share on other sites

όλοι οι ανεμιστήρες είναι ρυθμισμένοι στις ~1200rpm και η αντλία είναι στην επιλογή 3(δεν ξέρω σε πόσα λ/ω αντιστοιχεί)

με θερμοκρασία δωματίου 18C στον τοίχο, 18C scythe στο κουτί(κοντά σε ανεμιστήρα που βάζει αέρα), σε idle η cpu με cool n quiet ενεργοποιημένο έχει 16C.

να πω η cpu είναι overclock 225x17.5=3937MHz(1,475v στο BIOS,αλλά το cpuz εμφανίζει 1,422 σε σταθερό load). Μόνο με το πολλαπλασιαστή ανεβασμένο στο 20 μπαίνει στα 4GHz σταθερά αλλά είναι πιο αργός(σε bench-games) από την πρώτη μέθοδο που έχω κάνει overclock. Οι μνήμες τρέχουν στα 1200(2v με 6-6-6-18), το nb στα 2700(1,25v), το HT link 2475(1.3v)

Με 15 λεπτά(πιστεύω είναι αρκετά) prime95 torture test in-place large FFTs είχε 31C δεν ανέβαινε άλλο.

και θερμοκρασία νερού ~25C (scythe)

μαλλον ο 1100τ σου εχει το γνωστο προβλημα με τους sensors που δειχνουν -10 βαθμους , το εχει και ο δικος μου 1055τ. και αυτο γιατι δεν γινεται να εχεις θερμοκρασια δωματιου 18 και idle 16 στο cpu
Link to comment
Share on other sites

Πριν

dsc01095cf.jpg

Και μετά (δλδ τώρα :p)

img20121110222557.jpg

Οι επόμενες αλλαγές είναι Full Plexy πλαϊνό και καλύπτρες από plexy

Λουκιν Γκουντ! :D

H σειρα πριν/μετα ειναι σωστη; Δλδ πρωτα ειχες καλυπτρες και μετα τις εβγαλες; Αν ναι γιατι;

Τελος θελω μια χαρη, θελω να ανεβασεις αν εχεις μια φωτο με τις καλυπτρες αλλα και κουμπωμενο το πλαινο καπακι με το εργοστασιακο κοψιμο πλεξιγκλας.

Θενξ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λουκιν Γκουντ! :D

H σειρα πριν/μετα ειναι σωστη; Δλδ πρωτα ειχες καλυπτρες και μετα τις εβγαλες; Αν ναι γιατι;

Τελος θελω μια χαρη, θελω να ανεβασεις αν εχεις μια φωτο με τις καλυπτρες αλλα και κουμπωμενο το πλαινο καπακι με το εργοστασιακο κοψιμο πλεξιγκλας.

Θενξ ;)

Τις καλύπτρες τις βαρέθηκα και εκτός από αυτό ήταν προσωρινή λύση

Οι επόμενες θα είναι μαύρο plaxi

την φοτο θα την έχεις το βραδάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια, είπα να βάλω στη "γριά" μου ένα Waterblock για να ψύχεται μιας και φαινόταν να ζηλεύει τον πιτσιρικά FX 8150.

Πρόσφατα έστησα με νερό τον 8150 με το Swiftech Apogee HD. Πιο πριν ο Q6600 ήταν με το Block του φίλου μας Eleven.

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-amd-epeksergastes/asus-crosshair-v-am3-empeiries-114554.html

Τσίμπησα σήμερα το Waterblock από τον πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό Φώτη (aka inetus3r), στα 50 Ευρώ και φυσικά δεν άργησα να στήσω το κύκλωμα.

(Η ειρωνεία είναι πως μία μέρα πριν έλυσα την κάρτα γραφικών για να την καθαρίσω. Που να φανταστώ ότι θα βρω Waterblock!)

Δυστυχώς δεν έκατσε να πάρω το Block για την κάρτα γραφικών μαζί με του επεξεργαστή, οπότε έπρεπε να αδειάσω πάλι τα νερά.

Δεν πειράζει όμως, έγινε και ένα καθάρισμα στο νέο νερό που είχα βάλει με ότι βρώμα μπορούσαν να έχουν τα parts παρόλο που τα είχα καθαρίσει πριν στήσω τον 8150 με το Apogee HD.

IMG_0354.jpg

IMG_0355.jpg

Η διαδικασία έγινε ως εξής:

1.

Έφυγε το σύστημα ψύξης της κάρτας.

IMG_0356.jpg

2.

Καθαρίστηκε η θερμοαγώγιμη (φρέσκια φρέσκια αφού όπως είπα χθες γκρρρ...) και καθαρίστηκαν και οι μνήμες από τα απομεινάρια που άφησαν τα thermal pads.

IMG_0357.jpg

3.

To thermal pad που αγόρασα για να το εφαρμόσω στις μνήμες και στα VRM.

IMG_0358.jpg

4.

Κόπηκε όσο χρειαζόταν...

IMG_0360.jpg

5.

... και τοποθετήθηκε...

IMG_0361.jpg

6.

Βουαλά.

IMG_0362.jpg

7.

Επειδή δεν ήμουν σίγουρος για το πάχος του Thermal pad και αν τελικά θα πατήσει σωστά, έβαλα θερμοαγώγιμη πάνω τους, ώστε αφού βιδώσω το block, βγάζοντας το στη συνέχεια να δω την εφαρμογή που κάνουν.

IMG_0363.jpg

8.

Άπλωσα την θερμοαγώγιμη ώστε να καταλάβω καλύτερα την εφαρμογή.

IMG_0364.jpg

9.

Βγάζοντας το, είδα ότι έκανε άψογη εφαρμογή. Μάλιστα στα Thermal pads, χαράχθηκαν και τα γράμματα των chip της μνήμης. :p

IMG_0365.jpg

10.

Εφαρμόστηκε λοιπόν και από την άλλη μεριά, όπου δηλαδή θα κάνουν εφαρμογή οι μνήμες με τα Thermal pads.

Μπήκε θερμοαγώγιμη και στο GPU φυσικά το οποίο μάλιστα το άπλωσα και άπλωσα και λίγο στη μεριά του block όπου θα ακουμπήσει.

IMG_0366.jpg

11.

Τέλος κουμπώθηκε.

IMG_0369.jpg

12.

Κόπηκε ο σωλήνας από την έξοδο του επεξεργαστή, ώστε να μπει όπως είναι φυσικό στην είσοδο της κάρτας γραφικών.

IMG_0373.jpg

13.

Ευτυχώς προνόησα και πήρα 45 μοιρών αντάπτορα και αποστάτη ώστε να βιδώνει το compression fitting.

IMG_2435.jpg

14.

Αφού λοιπόν ήταν έτοιμο να μπει το νερό, πριν μπει έπρεπε να φιλτραριστεί.

Το νερό το είχα μαζέψει σε μία κατσαρόλα. Με ένα χωνί και με ένα φίλτρο γαλλικού καφέ έγινε το φιλτράρισμα.

IMG_2430.jpg

IMG_0376.jpg

15.

Υπήρχαν μερικά σκουπιδάκια. Δεν είχε πολλά επειδή όταν έβαλαν τον 8150, όλα είχαν καθαριστεί.

IMG_0375.jpg

Γέμισα και πάλι το μπουκάλι του.

IMG_0374.jpg

16.

Τέλος το καθαρό φιλτραρισμένο νερό προστέθηκε και όλα έτοιμα.

IMG_0377.jpg

Με θερμοκρασία δωματίου περίπου στους 17C, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. 40C σε Full Load (Furmark), ενώ μία μέρα πριν που δοκίμασα με τη stock ψύξη, χτύπαγε 80+C.

Όπως βλέπουμε το CPU δεν την άκουσε καθόλου. Οι θερμοκρασία του CPU, δεν είναι σωστή. Μετά τους 40C σύμφωνα με την AMD αρχίζει να μετράει σωστά.

Οπότε όλα κομπλέ.

Capture-32.jpg

Έπρεπε να το είχα κάνει καιρό!

Να ευχαριστήσω τον φίλο Γιώργο (aka Κοπρίτη) για την πολύτιμες συμβουλές του!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια σημεία που δεν έχεις βάλει pads και ούτε θερμοαγώγιμη και τα έχεις ξεχάσει και έπρεπε να βάλεις.

Άμα τα κοιτάξεις καλά καλά φαίνονται και απομεινάρια από τα προηγούμενα pads που έχουν απομείνει.

Στα έχω κυκλώσει στη φώτο...

img0364rx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fixed!

IMG_2436.jpg

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Μου φαίνεται ότι έπεσαν 10C τα VRM. Πριν μου το πεις ήταν 40C και τώρα είναι 29C.

Επίσης βίδωσε καλύτερα το μπλοκ σίγουρα! Αυτό το κατάλαβα!

Έχω δύο απορίες:

1) Έχω την αντλία στο 4,5/5. Στο Reservoir ίσα ίσα που κουνιέται το νερό. Πρέπει να το προσέξεις πολύ για να δεις ότι κουνιέται. Με το Block του Eleven γινόταν χαμός στο 2,5. Με το Apogee κουνιόταν κάπως στο 4,5 και τώρα που έβαλα και την κάρτα γραφικών, δεν κουνιέται τίποτα.

Πειράζει;

2) Δυστυχώς έχω φάει τις τροφές στα σημεία του κουτιού που βιδώνει η κάρτα γραφικών. Το έπιασα πρόχειρα με τις κανονικές βιδούλες και ένα παξιμάδι. Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Sektor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.