Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

H μητρικη επερνε 3/8 και τα ορνια της asus δινουνε πλαστικους μετατροπεις απο 3/8 σε 1/2.Εγω το αλλο οργιο φαινεται τα εσφυξα παραπανω και τα πλαστικα ραγισανε :fie:.Εσταξε λιγο υγρο στη καρτα...1μηνος καρτα :weep: .Και να φανταστει ειχα παραγγειλει το block απο Γερμανια και το περιμενα 3 βδομαδες.Δουλεψε βεβαια εκανα και τα 3d τεστ και στην επανεκκινηση παρεδωσε :weep:.Βεβαια σαν αρχιλαμογιο το περασα στην εγγυηση,τσονταρα και αλλα 120ε και πηρα 285gtx,μου εμεινε το block...(εκανε θαυματα)

Τωρα οσο αναφορα την αντλια αυτη που εχω,αν καταλαβα καλα εχουμε σχεδον τις ιδιες βαζω το αυτι κοντα και δεν ξερω καν αν δουλευει,και βασικα το ψιλοτσεκαρω συχνα.Ενας φιλος την εχει σε ενυδριο και δεν ακουγετε καθολου,ολοι λενε απλα κοιτα να την εξαερωνεις συχνα,εμενα το τανκ σταματησε απο την 2 μερα να βγαζει φυσαλιδες,το ειχα ανοιχτο 1 μερα ωστε να διωξει ολο τον αερα.

Για την συντηρηση απλα πιστευω να ριχνεισ και καμια ματια στα υγρα να το εξαερωνεις συχνα καθως ειναι λιγο ριψοκινδυνο χομπυ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπουρμπουληθρες μεσα στο τανκ δεν υπαρχουν...

εκτος απο τους υδρατμους στο πανω μερος..

κατι παιζει... γιατι απο το βαζω το αυτι μου διπλα και δεν ακουγεται τιποτα με το

να ακουω εγς που την εχω και πιο μακρια και μεσα στο κουτι...

Εγω σκεφτηκα και κατι αλλο... μηπως εχει σημασια ποσο αποσταση σωληνα εχει στην εισοδο-εξοδο???

Θελω να πω οτι στην εισοδο εγω (ψυγειο - εισοδος αντλιας) εχω ενα κομματακι σωληνα 4 ποντους.

Μηπως τιποτα ζοριζεται σε εκεινο το σημειο???

Link to comment
Share on other sites

ολοι μπερδευονται...οποτε βαζω φωτογραφια..

Για καλυτερο την εβαλα...:no:

παραπανω γραφω τη σειρα που τα εχω βαλει...

η εξοδος απο το τανκ παει στο ψυγειο...

το μεγαλο κομματι σωληνα.. ειναι απο την αντλια( την εξοδος της) προς το μπλοκ του επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

ολοι μπερδευονται...οποτε βαζω φωτογραφια..

Για καλυτερο την εβαλα...:no:

παραπανω γραφω τη σειρα που τα εχω βαλει...

η εξοδος απο το τανκ παει στο ψυγειο...

το μεγαλο κομματι σωληνα.. ειναι απο την αντλια( την εξοδος της) προς το μπλοκ του επεξεργαστη

Ναι έκανα ένα λαθάκι :)

(Σε ξαναρωτάω)Η έξοδος από την αντλία στην είσοδο του cpu block γιατί έχεις βάλει τόσο μεγάλο λάστιχο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα για να εβαζα μικροτερο σωληνα απο αντλια προς μπλοκ επεξεργαστη, θα επρεπε να παω πιο κοντα την αντλια στον επεξεργαστη...

η αλλιως να απομακρυνω την εισοδο της αντλιας απο το ψυγειο..

Μου ειχε πει ομως καποιος, οτι η συγκεκριμμενη αντλια, εχει αδυναμη εισοδο, για αυτο και απο τη πρωτη φωτογραφια φαινεται που εχω 4 εκατοστα σωληνα (ψυγειο - εισοδος αντλιας ) ΕΝΩ παραλληλα δυνατη εξοδο..

Πραγμα που φαινεται αφαυ και με τοση διαδρομη και ρυθμισμενη στο 1 βλεπω αρκετη "κινηση" μεσα στο τανκ

Link to comment
Share on other sites

Αδυναμη εισοδο και δυνατη εξοδο, ελεος ποιος τα λεει αυτα? Για να απλουστευσεις το κυκλωμα σου βαλε σειρα αντλια->vga->cpu->tank. Ιδιες θερμοκρασιες θα εχεις γενικα αλλα με πολυ πιο τακτοποιημενο αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ?? το εχεις δοκιμασει να τα βαλεις τελειως διαφορετικα και ειδες ιδιες υερμοκρασιες??

αν ειναι ετσι, απο εμφανιση δε το συζητω... μονο στο μυαλο μου που το φερνω ειναι μια χαρα..

Αλλα αυτη τη σειρα συνδεσης, για να πω την αληθεια..

ουτε την εχω διαβασει, ουτε την εχω δει πουθενα

---------------------------------------

Επισης αυτο που παρατηρησα εγω ειναι οτι στο τριπλο ψυγειο , το χοντρο (gtx 360)

ειτε αφηνα 2 ανεμιστηρες , ειτε 3 την ιδια θερμοκρασια ειχε το συστημα

Και σε δοκιμη 600 στροφες(μηδεν φασαρια) και 1500( που καναν πολυ φασαρια)

διαφορα 2, αντε 3 βαθμους , που για μενα δεν αξιζει σε καμια περιπτωση

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ?? το εχεις δοκιμασει να τα βαλεις τελειως διαφορετικα και ειδες ιδιες υερμοκρασιες??

αν ειναι ετσι, απο εμφανιση δε το συζητω... μονο στο μυαλο μου που το φερνω ειναι μια χαρα..

Αλλα αυτη τη σειρα συνδεσης, για να πω την αληθεια..

ουτε την εχω διαβασει, ουτε την εχω δει πουθενα

....

Ακριβως αυτη την σειρα εχω στο δικο μου κυκλωμα με μια χαρα θερμοκρασιες. Αλλωστε το νερο σε ολο το κυκλωμα εχει περιπου την ιδια θερμοκρασια οποτε δεν υπαρχει ιδιαιτερος περιορισμος στην σειρα.

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε..

θα τα αλλαξω σειρα σε λιγο καιρο μιας και θα πρεπει να αλλαχτει και το νερο..

παντως αυτο με την αντλια με εβαλε σε σκεψεις..

το παληκαρι τη βαζει διπλα στο αυτι του και δεν ακουει τιποτα και μενα ακουγεται απο αποσταση, ενω ειναι και μεσα στο κουτι ( και ρυθμισμενη στο 1)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,εμενα το παλικαρι απο το extremeshop που πηρα μερικα πραγματα μου ειμαι οτι επιβαλετε η αντλια να παιρνει απο το τανκ το νερο και οχι απο το ψυγειο απευθειας γιανα μπορει να κανει εξαερωση ταυτοχρονα.Οντως ετσι γινεται και εγω τουλαχιστον δεν εχω προβλημα.Αλλαξε την διαταξη σου.

Δοκιμασε: αντλια-cpu-vga-mobo-ψυγειο-τανκ......-αντλια,εχω την εντυπωση πως ειναι το καλυτερο.

Επισης κοψε λιγο λαστιχο κουραζεις την ανλια λογο διαδρομης.:to_pick_ones_nose3:

Υ.Γ:Την αντλια την δοκιμασα σε ολα τα επιπεδα σχεδον καμια διαφορα σε θορυβο,αρα κατι αλλο φταιει,δοκιμασε με την διαταξη

Έγινε επεξεργασία από Funkyjohn
Link to comment
Share on other sites

περιεργο...

τη διαταξη που εχω τωρα, και μενα απο το extremeshop μου τη προτεινανε..

Επισης για την αντλια: ποια εχεις εσυ?? τη δικια μου παντως αν παω να τη δυναμωσω ακουγεται περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

εμφανισιακιακα ειναι ιδια με τη δικια μου.

Η δικια σου ειναι και πιο δυνατη απ'οτι βλεπω..

Τελικα , μπηκα και σε ενα αλλο φορουμ και διαβαζα οτι ειναικαλυτερα εισοδο αντλιας να βαλεις απο το τανκ.

Εγω το εβαλα απο το ψυγειο, οποτε στην αλλαγη νερου θα το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

η αντλια αυτη δεν ακουγεται καθολου ουτε και στο 5.

την ακους γιατι ειναι βιδωμενη λαθος και κανει συντονισμο με το κουτι.

κοιτα τη φωτο να δεις τι χρειαζεται για να εξαφανιστουν οι κραδασμοι.

εκτος απο τα λαστιχα υπαρχει και μεταλλικη πλακα απο κατω για αδρανεια,αλλιως τρεμει λιγο το λεπτο αλουμινιο

παρα τις λαστιχενιες βασεις.

post-10637-1416073922,8022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αντλια αυτη δεν ακουγεται καθολου ουτε και στο 5.

την ακους γιατι ειναι βιδωμενη λαθος και κανει συντονισμο με το κουτι.

κοιτα τη φωτο να δεις τι χρειαζεται για να εξαφανιστουν οι κραδασμοι.

εκτος απο τα λαστιχα υπαρχει και μεταλλικη πλακα απο κατω για αδρανεια,αλλιως τρεμει λιγο το λεπτο αλουμινιο

παρα τις λαστιχενιες βασεις.

[ATTACH]34558[/ATTACH]

Επειδή την έχω κι εγώ μπορώ να σου πώ ότι ένα βουητό το κάνει. Προσωπικά ακόμα και στο 1 την ακούω έστω κι ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω κι εγώ μπορώ να σου πώ ότι ένα βουητό το κάνει.

οχι κανενα.

απολυτως κανενα,αν ας πουμε ενας πολυ καλος ανεμιστηρας βγαζει 16dB θορυβο αυτη βγαζει να πω 6dB,8dB? δεν μπορω να ξερω γιατι απλα δεν ακουγεται,ουτε με το αυτι κολλημενο πανω της.

και δεν το λεω εγω αλλα και ολα τα μελη της οικογενειας μου και οι φιλοι,και δεν μπορει να ειναι ολοι κουφοι.

επαναλαμβανω,ειναι θεμα τοποθετησης

οταν την ειχα με το δικο της αποροφητικο θορυβου την ακουγα αρκετα,οταν ομως μπηκε

απο κατω και η αδρανοποιητικη μεταλλικη πλακα,εξαφανιστηκε καθε ηχος.

σας το ξαναλεω,ειναι αμαρτια να εχετε τετοια αντλια και να ακουτε θορυβο,αφιερωστε λιγο χρονο και θα τον εξαφανισετε.

ειναι οπως στα παλια πικαπ δισκων βινυλιου που τα τοποθετουσαμε πανω σε πλακες απο μαρμαρο.

μεγαλη βοηθεια να εχει καποιος την πειρα της ηλικιας,εχει γνωρισει και πραγματα που αγνοουν οι νεοι.

α και κατι αλλο.

καποιος παραπανω ειπε οτι θα την σκεπασει με ηχομωνοτικο γυρω γυρω.

αδικος κοπος,το ειχα κανει στην αρχη,δεν μπορει να κοψει ετσι κανενα θορυβο αφου ειπαμε ο θορυβος ωφειλεται στο συντονισμο της λαμαρινας.

ειναι αναλογη περιπτωση με τους raptor της WD,και αυτοι θελουν παρομοιο κολπο μονο με λαστιχα ομως,για να ειναι υσηχοι.

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.