Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Μεγειές ρε!(Η μικροαλλαγή μου άρεσε :sarcastic:)

Στο στησιμο της υδροψυξης μικροαλλαγες ηταν ουσιαστικα.

με oc κατω απο 45?? ωραιοι οι σωληνες τους ssd δεν βλεπω:baby:

Καλα μην φανταστεις οτι κανω και κανα σοβαρο oc, 800-850 πυρηνας-3800-4000 οι μνημες.(ελπιζω να θυμαμαι καλα της θερμοκρασιες γιατι εχω καιρο να τις κοιταξω). Οι ssd φαινονται κατω δεξια.

@unstoppable

Ξέρεις πια είναι η καλύτερη αγορά που έχεις κάνει; το Silverstone TJ07! Πολυ ωραία τακτοποιημένα όλα!

Πραγματι 1.5 χρονο που το εχω οποτε κοιταω να το αλλαξω δεν μπορω να βρω κατι που να ειναι πραγματικα καλυτερο.

ναι καλη αγορα,αλλα και 300€ για λαμαρινες!!!

πολυ υπερτιμημενο.

Υπερτιμημενα ειναι σχεδον ολα τα πραγματα στην ζωη, αλλα με βαση τον ανταγωνισμο μια χαρα τιμη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και γω με την σειρά μου θα ηθελα να σας παρουσιάσω την δουλείτσα μου.Προσπάθησα να συνδιασω εργονομία με καλαισθησία μιάς και το κουτι είναι midi και δεν υπάρχει και πολυς χωρος.Εκανα ενα ομορφο σχεδιο που μου αρεσε,πηρα τα τρυπανια μου,κατσαβιδια και ξεκίνησα.Τα υλικά μου ειναι:

1.Laing Αντλία D5-Pump 12V D5-Vario 1/2 1500λ/ω

2.Enzotech cpu block

3.Aquacomputer 9800gx2 block

4.Ek 400ml tank

5.Alphacool NexXxos 360 ψυγείο

6.Ρακορ 1/2

7.Tugon λάστιχο

8.καθώς και το block της μητρικης μου Fusion block

H κάρτα γραφικων απο 65C idle & 90-95C fullload επεσε στα 38-42C ΣΤΑΘΕΡΑ!!(IDLE+LOAD)

Ο επεξεργαστης 18C idle με το ProbeII και 40-41C idle & fulload 47C με το Realtemp!

Ομως δυστυχως ειχα προβλημα με ενα πλαστικο ρακορ που μετρεπε 1/2 σε 3/8 για την μητρικη και η καρτα παρεδωσε πνευμα:cry: αλλα τωρα εχω βαλει μια 285 GTX και θα βαλω ενα μπλοκ (χωρις πλαστικα ρακορ!!!)

Οποιος ενδιαφερετε για το μπλοκ της 9800GX2 μην διστασει!:red:

Εφτιαξα μεταλλικες βάσεις για το ψυγείο και vouala

23174258.jpg

85374575.jpg

p1011339.jpgp1011346.jpg

p1011337.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο,οταν το ανοιξα για πρωτη φορα εμεινα μ@%κας,δεν ακουγοταν αφοθ νομιζα οτι κατι δεν δουλευε,μονο οι σκληροι και το 2psu ακουγονται αλλα ελαχιστα,τα υπολοιπα εσωτερικα fan τα εχω σε πολυ χαμηλες στροφες που δεν ακουγετε και απο κει τιποτα:shifty:

Link to comment
Share on other sites

ok, αν δεν εχεις προβλημα και δε σε ενοχλουν εισαι ωραιος:victory:

Για το τροφοδοτικο... αλλαξε τον ανεμιστηρα του...οπως εκανα και γω γιατι ειμαι υπερβολικος

με τη φασαρια :boxed::sarcastic:

Και για το δισκο να φανταστεις τον εβαλα σε θηκη και τον μετεφερα στο ορθιο εκει που μπαινει ο πισω ανεμιστηρας του κουτιου :D( που βγαζει τον ζεστο αερα εξω απο το κουτι )

Link to comment
Share on other sites

Ασε.. ξερω ειμαι υπερβολικος αλλα η υδροψυξη κυριως για φασαρια μπηκε και οχι για κανα overclocking.

Τωρα ακουγεται ενα σπαστικο συνεχομενο βουητο απο την αντλια, ( και την εχω και στο 1 απο τις 5 ταχυτητες ,swifteck 655 )

Με κοβω παλι για χειροποιητη κατασκευη για να την κλεισω ( και γυρω γυρω μονοτικο..:D)

Και ακουγεται και ενα βουητο πολυ αισθητο απο το motherboard (:boxed: νομιζω)

Για αυτο μαλλον δε μπορω να κανω κατι..

Link to comment
Share on other sites

unstoppable ωραιοι οι μαυροι, αλλα απο λειτουργικοτητα πως τα πανε? Ελεγα να βαλω κι εγω (οταν με το καλο αποφασισω να κανω το βημα στο νερο :p ) αλλα σκεφτομουν οτι ετσι δε θα εβλεπα τυχον φυσαλιδες και γενικα τι γινεται μεσα τους..

Link to comment
Share on other sites

unstoppable ωραιοι οι μαυροι, αλλα απο λειτουργικοτητα πως τα πανε? Ελεγα να βαλω κι εγω (οταν με το καλο αποφασισω να κανω το βημα στο νερο :p ) αλλα σκεφτομουν οτι ετσι δε θα εβλεπα τυχον φυσαλιδες και γενικα τι γινεται μεσα τους..

Γενικα στο setup μου δεν ειχα ποτε προβληματα με εξαερωση/φυσαλιδες. Το μονο που με νοιαζει ειναι αν ξεκιναει η αντλια το οποιο μπορω να το δω ευκολα απο το tank. Αν ειχα αλλο tank στο οποιο δεν μπορουσα να δω το νερο τοτε μαλλον θα ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το θορυβο της αντλιας προσεξε λιγο την εξαερωση,δεν πρεπει να ακουγεται καθολου!Και γω για την vga το εβαλα.Τη καρτα την ακαψα απο βλακεια αλλα μου εμεινε η υδροψυξη.Τωρα απολαμβανω την ησυχια μου.Καλη επενδυση,γιατι σου μενει αλλα,πρεπει να εχεις το νου σου γενικοτερα.Ενα μηνιαιο chechout δεν βλαπτει:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κατ'αρχην να παρουμε σαν βαση οτι ειμαι υπερβολικος, οποτε ο θορυβος που κανει,

για μενα τουλαχιστον, να μην ειναι θορυβος για καποιον αλλο.

Επισης μπορει να το ακουω γιατι την εχω την αντλια μπροστα, εκει που μπαινουν οι δισκοι π.χ και υποψιαζομαι μην ακουγεται ετσι επειδη κανει ηχειο..

Τελος την καρτα πως την εκαψες?? τι εννοεις?

Και οσον αφορα τον μηνιαιο ελεγχο σε πιο πραγμα? Για διαρροες? Για θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.