Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

@ pug_f_e Φίλε μου θα σου πω κάποια πράγματα και θα καταλάβεις.Λοιπόν, καταρχήν το μαύρο κουτί είναι όλα τα λεφτά και πιστεύω ότι με τους σωλήνες που έχεις βάλει το "σκοτώνεις",.Καλύτερα κάποιο χρώμα υγρού οι χρωματιστούς σωλίνες(ένα χρώμα πάντα, έτσι!)Επίσης η καλύτερη σειρά για μένα είναι: αντλία->ψυγείο(έτσι ώστε να φεύγει όσο πιο κρύο γίνεται το υγρό)->cpu block->vga->tank->και πάλι ψυγείο.Κάι κάτι τελευταίο...θα ήταν καλύτερο όσο πιο μικρές οι αποστάσεις από το ένα στο άλλο(δλδ αλλιώς όσο πιο κοντοί γίνεται οι σωλήνες),τόσο το καλύτερο.

αυτά!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

ναι,εχει μακρυους σωληνες και περιεργη θεση στην αντλια.

δυσκολευεται πολυ αφου χρειαζεται να σηκωνει νερο μεσα απο το ψυγειο που βρισκεται χαμηλοτερα,κακη ροη με τετοια μεγαλη αντλια!!

η δυναμη της ειναι στο να σπρωχνει,δεν ρουφαει,αλλαξε την βαλτην μετα το τανκ να εκμεταλλευτεις τη δυναμη της.

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
Link to comment
Share on other sites

οταν λες το μαυρο κουτι εννοεις γενικα ή σου αρεσε συγκεκριμμενα οπως εγινε το δικο μου ?

για τη σειρα τωρα.. εννοεις οτι η αντλια πρεπει να εχει εισοδο απο το τανκ και οχι απο το ψυγειο???

ισα-ισα, στο ψυγειο ειναι που θα εινα πιο κρυο..

εγω εβαλα την αντλια να παιρνει απο το ψυγειο και να στελνει στο μπλοκ του επεξεργαστη

και για τους σωληνες...ηταν μια πρωτη ιδεα, για το πως θα ειναι, να δω καποια πραγματα κλπ..

μαλλον καποια στιγμη θα αλλαχτουν και το υγρο και θα τα κοντυνω και μαλλον θα αλλαχτουν και οι σωληνες με αλλους καλυτερους...

Παρεπιπτοντως, ξερετε που μπορω να βρω υγρο Fezer

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

ναι,εχει μακρυους σωληνες και περιεργη θεση στην αντλια.

δυσκολευεται πολυ αφου χρειαζεται να σηκωνει νερο μεσα απο το ψυγειο που βρισκεται χαμηλοτερα,κακη ροη με τετοια μεγαλη αντλια!!

ακριβως ρε παιδια..η αντλια ειναι πολυ δυνατη και παρολου που δυσκολευεται να τραβηξει οπως λες απο κατω, στο τανκ δημιουργειται "ανησυχια"

και την εχω και στο 2 απο τα 5( ταχυτητα )

Link to comment
Share on other sites

@pug_f_e

αν και εχεις γραψει δεκαδες μυνηματα ακομη δεν ξερω τη συνθεση του μηχανηματος σου.

ξερεις,cpu,μητρικη,καρτα γραφικων κλπ ουτε αν ειναι υπερχρονισμενα η οχι.

ξερουμε τη συνθεση της υδροψυξης.

βαλε λοιπον ανεμιστηρες στο ψυγειο και τεσταρισε τα,μονο ετσι θα δεις αν δουλευει ενταξει η εχει προβλημα με υψηλες θερμοκρασιες.

αν σε ικανοποιει τα αφηνεις οπως ειναι,ετσι ειναι αυτα τα πραγματα,βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

oπως τα λες.. βλεποντας και κανοντας...

εχω παραγγειλει ηδη ανεμιστηρακια.Τριτη θα ερθουν.

μολις τα βαλω θα κανω μετρησεις και θα τις γραψω..

το προβλημα μου εμενα εινια ο θορυβος απο το δισκο..

το εχω γραψει και στο αναλογο τοπικ.

αν μπορειτε να βοηθησετε...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

@pug f e Ωραίο το σύστημά σου:turn: αλλά θα ήταν καλύτερο εάν έβαφες τα pci usb μαύρα και κόντυνες λίγο τους σωλήνες.Για υγρό feser κοίτα στα multirama extreme.Όσο για τον σκληρό,δες αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1122061&catalog=20&category=69977815 ή ψάξε για κάποιο παρόμοιο (κάνε αναζήτηση στο γούγλη με τους όρους hdd cooler ή hdd silencer κλπ).:flower:

Link to comment
Share on other sites

@pug f e Ωραίο το σύστημά σου:turn: αλλά θα ήταν καλύτερο εάν έβαφες τα pci usb μαύρα και κόντυνες λίγο τους σωλήνες.Για υγρό feser κοίτα στα multirama extreme.Όσο για τον σκληρό,δες αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1122061&catalog=20&category=69977815 ή ψάξε για κάποιο παρόμοιο (κάνε αναζήτηση στο γούγλη με τους όρους hdd cooler ή hdd silencer κλπ).:flower:

Κατ'αρχην Thanks...

η αληθεια ειναι πως σκεφτηκα να τα περασω μια με μονωτικη μαυρη, αλλα τελικα εβαλα εκεινα τα σπιραλ, που ειναι ευαισθητα σε UV(εχω και 2 λαμπες UV...)

Ωραια αυτη ηθηκη, ειναι κλειστη απο παντου...

Απο θερμοκρασιες δε ξερω τι θα παιχτει ομως..

τελος, αν τελικα δε παρω αυτη τη θηκη που μου εδειξες...

ευκαιρια για modding..smile.gif

εχω ενα ολοιδιο κουτακι για δισκους σαν αυτου του κουτιου,κατω αριστερα, καβατζομενο απο παλιο κουτι φιλου

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804435

οποτε ο δισκος μετα την εξεταστικη θα μετακομισει

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα...

Λοιπον να βαλεις αναποδα το Psu...για να τραβαει αερα απο κατω...το Cosmos που εχεις ειναι ετσι σχεδιασμενο...ωστε να μπορεις να το κανεις ΚΑΙ ετσι...

Επισης γιατι δεν εβαλες κατω την αντλια σου ??

Δες ΕΔΩ πως καναμε το δικο μου cosmos να παρεις και καμια ιδεα....:fun:

Αλλα η υδροψυξη σου γενικα ειναι μια χαρα...η μονη ενσταση ειναι η αντλια...Οχι οτι ετσι δεν δουλευει σωστα..απλα για να υπαρχει μια ταξη με τους σωληνες και γενικα μεσα στο κουτι...:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα...

Λοιπον να βαλεις αναποδα το Psu...για να τραβαει αερα απο κατω...το Cosmos που εχεις ειναι ετσι σχεδιασμενο...ωστε να μπορεις να το κανεις ΚΑΙ ετσι...

Επισης γιατι δεν εβαλες κατω την αντλια σου ??

Δες ΕΔΩ πως καναμε το δικο μου cosmos να παρεις και καμια ιδεα....:fun:

Αλλα η υδροψυξη σου γενικα ειναι μια χαρα...η μονη ενσταση ειναι η αντλια...Οχι οτι ετσι δεν δουλευει σωστα..απλα για να υπαρχει μια ταξη με τους σωληνες και γενικα μεσα στο κουτι...:hi:

Το έχω δει το θέμα σας αλλα όταν το έφτιαξα το σύστημα δεν υπήρχε και τώρα βαριέμαι να το αλλάζω...έχει και ολόκληρη διαδικασία. Βγάλε τα νερά, κόψε ξανα τους σωλήνες. Τέλος εμένα το κύκλωμα είναι διαφορετικό. Έχω αντλία - cpu - gpu - ψυγείο - τανκ - αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το θέμα σας αλλα όταν το έφτιαξα το σύστημα δεν υπήρχε και τώρα βαριέμαι να το αλλάζω...έχει και ολόκληρη διαδικασία. Βγάλε τα νερά, κόψε ξανα τους σωλήνες. Τέλος εμένα το κύκλωμα είναι διαφορετικό. Έχω αντλία - cpu - gpu - ψυγείο - τανκ - αντλία.

Γιατί μετά από τα 2 block πάει στο ψυγείο?:hmm:

Και δεν το έβαλες να πηγαίνει πρώτα στο ψυγείο να κρυώνει το νερό και να πηγαίνει μετά στα 2 block?:drool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά και εγώ αυτό ήθελα να κάνω αλλά μετά απο ψάξιμο στο forum μου είπαν ότι δεν έχει διαφορά και ότι το νερό κρατάει την ίδια θερμοκρασία σε όλο το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το είπα με κακία. Το σύστημα έχει ένα 12αρη για τους δίσκους που εισάγει αέρα, ένα 12άρη κάτω που και αυτός εισάγει αέρα, τον 20αρη στο πλάι, έναν 12αρη πίσω που βγάζει αέρα και 3 12αρηδες στο ψυγείο που και αυτοί βγάζουν αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.