Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Ανοδίωση γίνεται μόνο σε αλουμίνιο.

Αρα αν το case δεν είναι αλουμινένιο δεν...

Σε λαμαρίνα το καλύτερο είναι ηλεκτροστατική βαφή.

Βέβαια αρκεί να αξίζει το έξοδο της βαφής το κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!Χαίρομαι που άρεσε το αποτέλεσμα :D

H παραφωνία του νερού θα λυθεί οταν με το καλό φέρουν μαύρο και το αλλάξω.

Aν και εξετάζω ήδη την λυση του μελανιού της σουπιάς :hehe:

Το GPU block ειχε αγοραστεί πολύ πριν οπότε θα πρέπει να ζήσω μ'αυτό (οχι οτι με χαλαει αλλα λεμε τωρα :p ).

Εγω θα προσπαθουσα να βρω "ασημι" νερο αν υπαρχει σαν υδραργυρος θα ταιριαζε μουρλια.

Link to comment
Share on other sites

το cosmos-s ολόκληρο αλουμίνιο είναι.

οπότε αξίζει να το ανοδιώσω, να πάρω και 5-6 ρακορ της προκοπής και καινούργιο σωλήνα και να το συμμαζέψω...γιατί βλέπω εκείνο το SAMAEL παραπάνω και μου αναστάτωσε το μυαλό, μου έβαλε κακές σκέψεις που κοστίζουν!

βέβαια το κουτί έχει και μία τρύπα πίσω από τη μητρική για να αλλάζω έυκολα backplates, που όμως φτιάχνεται και γίνεται πλεονέκτημα, εκει χρειάζεται μεταλλικό πλαίσιο γύρω γύρω να καλύψει μερικές ανωμαλίες, οπότε θέλουμε υδροκοπές και δε συμμαζεύεται.

για ένα μεταλλικό πλαίσιο που έκοψα πρόπερσυ για να βιδωθεί πάνω του το πάνω ψυγείο μου πήρανε 100€ !!! και είχα κάνει εγώ το σχέδιο και του το πήγα έτοιμο,!! φαντάζομαι

τώρα τα υπόλοιπα.

είναι όπως έχει πει κάπου αλλού ο κοπρίτης, πρέπει να έχεις ξάδερφο τορναδόρο, θείο αλουμινά, μπατζανάκη μηχανουργό κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την ανοδίωση εχει δοκιμάσει κανείς αυτές τις ματ (αντιστέκονται στις γρατζουνιές) βαφές αυτοκινήτων; Είναι λίγο σαγρέ στην υφή αλλά μπορεί να είναι πιο φτηνή λύση... απλά μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τι συνέπιες εχει αν βαφτει με ενα απλο μαυρο σπρευ? Ηδη εχω ενα μαυρο ματ της cosmolac.

Επισεις εχω σκεφτει να το ντυσω με carbon μεμβρανη το εσωτερικο.

Και εγω το cosmos s εχω. Σε θέμα υγρού, εμενα η αντλια μου αφριζει το υγρό και χανει το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανοίξουμε θέμα περι βαφής; :)

Βασικά το σπρέι πέρα απο το ότι μπορεί να έχει τρεξίματα σε κάποια σημεία αν δεν είναι έμπειρος ο χρήστης κάποια στιγμή θα φύγει με το βάλε βγάλε του Hardware.

Το έχω κάνει αλλά δε θα το ξανακάνω σε καμία περίπτωση.

οσο για την αντλία σου μήπως γεμίζεις το res με υγρό την ώρα που δουλεύει η αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανοίξουμε θέμα περι βαφής; :)

Βασικά το σπρέι πέρα απο το ότι μπορεί να έχει τρεξίματα σε κάποια σημεία αν δεν είναι έμπειρος ο χρήστης κάποια στιγμή θα φύγει με το βάλε βγάλε του Hardware.

Το έχω κάνει αλλά δε θα το ξανακάνω σε καμία περίπτωση.

οσο για την αντλία σου μήπως γεμίζεις το res με υγρό την ώρα που δουλεύει η αντλία;

Στο θεμα με την αντλία, γεμιζω ολο το ρεζερβουαρ, πρεπει να περνει περιπου 400ml και αναβω το pc να αρχισει η αντλία, για να συμπληρώσω υγρο, αλλα δε μενει η αντλία με κενό, δηλαδη οταν αρχιζει απο το ρεζερβουαρ φευγει περιπου 300ml,δεν αδειαζει τελειως, βασικα μπορει να φταιω κιολας γιατι το βαζω στο 5 (την αντλία) αν το ριθμίσω σε πιο μικρη ταχυτητα δε θυμαμαι να το κανει.

Παντως τωρα λεω να βαλω το wfi (water for injection) και θα του βαλω χρωστική μπλέ (εχω στην σχολή ενα κουτι με μπλε μελάνι, ειναι αβλαβής,την χρησημοποιουμε σε φαρμακα, με 2 σταγονες μετριμενες μπορουν να βαψουν μπλε 1lt)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι προτού δοκιμάσεις αλχημείες να τσεκάρεις ότι δεν προκαλούν αλλοιώσεις στο χαλκό ή την επινικέλωση των μπλοκ και των άλλων εξαρτημάτων της υδρόψυξης.

Και δεν εννοώ στιγμιαία ή σε μία μέρα...εννοώ σε βάθος χρόνου , π.χ. 6 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

και μερικες απο μενα ειναι απο κινητο και δεν ειναι καθαρες...το σχεδιο δεν εχει τελειωσει ακομα εχω καποιες μετατροπες ακομα αλλα σιγα σιγα......

20130331132401.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20130331132455.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20130331132904.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Έτσι :) Bench Με νεράα λέμε :happy:

p.s : Νεο Project έρχεται και απο εμένα :)

Επιστροφή στο νερό ξανα απλά με καινούργιο εντελός σύστημα..

Αλλαγες : Κουτί Full Tower,Ψυγεία(2τριπλά*3χ120*,1μονο*1χ120*)

Μπλόκ cpu XSPC η Phobya :)

Και λογικά νερό και σε μητρική-ram :)

Σε λίγες μέρες θα πέσει το teaser που σχεδιάζεται :):innocent:

Link to comment
Share on other sites

και μερικες απο μενα ειναι απο κινητο και δεν ειναι καθαρες...το σχεδιο δεν εχει τελειωσει ακομα εχω καποιες μετατροπες ακομα αλλα σιγα σιγα......

20130331132401.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20130331132455.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20130331132904.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Φιλε μονο το SLI θα ηθελα,και τι στον κοσμο...(οταν η nvidia βγαλει την σειρα 8χχχ θα κανω μια φορα στην ζωη μου κατι αντιστοιχο)το open case,τελικα ειναι μια πολυ καλη λυση.

EDIT:Παιδια χωρις παρεξηγηση,αλλα σας φοβηθηκε το ματι μου με ολα αυτα που ειδα!!!Πανεμορφα πραγματα...ΑΛΛΑ αν εγω βαλω οπως σωστα παρατηρησε ενας φιλος ολα αυτο το μηχανοστασιο στο γραφειο μου(σπιτι μου)...ΜΕΤΑ εμενα η νεαρα συζυγος θα με βγαλει στο μπαλκονι!!!...χαχαχα...και μιας που μιλαμε για watercooling...

Οποιος μου πει(βρει) λυση για watercooling ΜΟΝΟ της GPU μου(Αsus GTX 680 DIRECT CU II),διοτι θελω να την παω στο φεγγαρι οσο γινεται,και χωρις βγαλω ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα εξω απο το pc μου...κερναω τραπεζι ΑΝ ειναι απο τα μερη μου!...:D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι :) Bench Με νεράα λέμε :happy:

p.s : Νεο Project έρχεται και απο εμένα :)

Επιστροφή στο νερό ξανα απλά με καινούργιο εντελός σύστημα..

Αλλαγες : Κουτί Full Tower,Ψυγεία(2τριπλά*3χ120*,1μονο*1χ120*)

Μπλόκ cpu XSPC η Phobya :)

Και λογικά νερό και σε μητρική-ram :)

Σε λίγες μέρες θα πέσει το teaser που σχεδιάζεται :):innocent:

Δώσε βρεγμένο teaser στο λαό, στεγνώσαμε!! :jump1:

Link to comment
Share on other sites

....

To θεμα φιλε @Chris79 ειναι ποσα λεφτα θες να διαθεσεις (πες μας και πιο κουτι εχεις για να ξερουμε να σου επιλεξουμε ψυγεια

ΠΧ http://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/42e5c31b007990e8e39b0d740fc6dbd9

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

evolution,swatoner@

FULL ATX THERMALTAKE ARMOR+ VH6000BWS.Αυτο ειναι το κουτι μου,και παιδια πραγματικα θελω μονο custom για GPU.O Βορειος Πολος να γινεται...θελω ομως πληρη λυση και στοιχεια,γιατι απο υδροψυξη δεν ξερω γριιιιιιιιι που λεμε...μονο απο waterblock που ψαχνω μερικες φορες...μηπως καποιος εχει μονο σε τετοια καρτα και gpu να δω screenshot?λεω...μηπως?λεφτα διαθετω να γινει σωστη και οσο το δυνατον να κρατησει στον χρονο...μεσοβεζικες δουλειες δεν κανω...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

evolution,swatoner@

FULL ATX THERMALTAKE ARMOR+ VH6000BWS.Αυτο ειναι το κουτι μου,και παιδια πραγματικα θελω μονο custom για GPU.O Βορειος Πολος να γινεται...θελω ομως πληρη λυση και στοιχεια,γιατι απο υδροψυξη δεν ξερω γριιιιιιιιι που λεμε...μονο απο waterblock που ψαχνω μερικες φορες...μηπως καποιος εχει μονο σε τετοια καρτα και gpu να δω screenshot?λεω...μηπως?λεφτα διαθετω να γινει σωστη και οσο το δυνατον να κρατησει στον χρονο...μεσοβεζικες δουλειες δεν κανω...:hehe:

Παραπανω σου εδωσα οτι θα χρειαστεις και θα αντεξει για πολυ καιρο εκτος αν αλλαζεις συχνα καρτες που καλυτερα θα ηταν να δεις σε καποιο block σαν αυτο

Δεν ξερω κατα ποσο το κουτι σου περνει 3πλο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω σου εδωσα οτι θα χρειαστεις και θα αντεξει για πολυ καιρο εκτος αν αλλαζεις συχνα καρτες που καλυτερα θα ηταν να δεις σε καποιο block σαν αυτο

Δεν ξερω κατα ποσο το κουτι σου περνει 3πλο ψυγειο

Η αντλια τσιμπαει λιγο ετσι?3χ120mm δεν εχω τωρα σε ολο το pc...:hehe:τιποτε σε χ2 βγαινει?για το waterblock,το ειδα στο youtube καπου,ειναι ωραιοτατο και συμφωνω.Δηλαδη με ολα αυτα που τσεκαρισες ειμαο κομπλε?Η' θα τρεχω σε μαγαζι για "ρακορακια" και τιποτε αλλο?...

Σημειωση:Πιαιδια,εχεις κανεις screenshot απο GTX 680 cu ii(top,non-top),να δω?Θελω να παρω μια εικονα...

evolution@

Πες πχ,οτι κατι εγινε και αλλαζω gpu(λογω αβαρειας(φτου φτου μακρυα απο εδω),λογω λογω...τα υπολοιπα μπορω να τα κρατησω,και να αλλαξω μονο block στην αλλη καρτα,η' φτου μανα και απο την αρχη?!

Σ'ευχαριστω για τον χρονο σου και την βοηθεια σου...Υποψιν θελουμε cooling και στα μνημακια απο το wateblock...

Έγινε επεξεργασία από Chris79
Link to comment
Share on other sites

Η αντλια τσιμπαει λιγο ετσι?3χ120mm δεν εχω τωρα σε ολο το pc...:hehe:τιποτε σε χ2 βγαινει?για το waterblock,το ειδα στο youtube καπου,ειναι ωραιοτατο και συμφωνω.Δηλαδη με ολα αυτα που τσεκαρισες ειμαο κομπλε?Η' θα τρεχω σε μαγαζι για "ρακορακια" και τιποτε αλλο?...

Σημειωση:Πιαιδια,εχεις κανεις screenshot απο GTX 680 cu ii(top,non-top),να δω?Θελω να παρω μια εικονα...

evolution@

Πες πχ,οτι κατι εγινε και αλλαζω gpu(λογω αβαρειας(φτου φτου μακρυα απο εδω),λογω λογω...τα υπολοιπα μπορω να τα κρατησω,και να αλλαξω μονο block στην αλλη καρτα,η' φτου μανα και απο την αρχη?!

Σ'ευχαριστω για τον χρονο σου και την βοηθεια σου...

Ναι αλλαζεις μονο waterblock τις καρτας και εισαι ετοιμος

Ναι εχει και 2*120 ψυγεια αλλα εγω θα προτεινα να βαλεις και το cpu στο κυκλωμα μαζι με ενα 3πλο ψυγειο και θα εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.