Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Οριστε και το δικο μου συστημα μετα απο μια βδομαδα σχεδον προσπαθειων.

Να ευχαριστησω τον [MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] και τον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] για τα υλικα της υδροψυξης, και ξανα τον Γιωργο για το τα κοψιματακια που μου εκανε και την υπομονη του με τις αλλαγες των επιλογων μου.

IMG_2768.jpg

IMG_2769.jpg

IMG_2770.jpg

IMG_2771.jpg

Θελει λιγο μαζεματακι ακομα, θελω να φωτισω καπως και το τανκ και να προσπαθησω να βγαλω τις φυσαλιδες απο το κυκλωμα.

Τελικα δεν ειναι και τοσο full tower το stacker.... με το ζορι τα χωρεσε!

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το δικο μου συστημα μετα απο μια βδομαδα σχεδον προσπαθειων.

Να ευχαριστησω τον @junior-21- και τον @Κοπρίτης για τα υλικα της υδροψυξης, και ξανα τον Γιωργο για το τα κοψιματακια που μου εκανε και την υπομονη του με τις αλλαγες των επιλογων μου.

IMG_2768.jpg

IMG_2769.jpg

IMG_2770.jpg

IMG_2771.jpg

Θελει λιγο μαζεματακι ακομα, θελω να φωτισω καπως και το τανκ και να προσπαθησω να βγαλω τις φυσαλιδες απο το κυκλωμα.

Τελικα δεν ειναι και τοσο full tower το stacker.... με το ζορι τα χωρεσε!

Stacker Forever!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καρτουλα θα αργησει ακομα! Η επομενη κινηση ισως να ειναι ενα καλυτερο μπλοκ επεξεργαστη.

Με αυτο με default ρευματα και τους ανεμιστηρες 960στροφες/λεπτο ειμαι 40-64°C.

Αυριο θα κλοκαρω να δουμε τι κανει στα πιο ζορικα.

Ισως βεβαια φταιει κ η κακη ροη του αερα που πρεπει να διορθωθει.

Τωρα βαζει αερα μονο απο τη μουρη ενας ανεμιστηρας και βγαζει το ψηγειο, ο κωωλος και ο ουρανος. Θα γυρισω του ουρανου να βαζει κι αυτος.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

το ψυγείο σου ειναι στο κάτω μέρος? αν ναι , τοτε εισαι σε push ?

εχεις ανεβάσει πουθενα το project-log?

Nαι κατω ειναι το ψηγειο, κατω απο τους ανεμιστηρες σε push.

Project log δεν εχω ανεβασει, εχω εδω ομως μερικες φωτογραφιες

FANISTELROOY_WC pictures by FANISTELROOY - Photobucket

Link to comment
Share on other sites

βγάλε σε παρακαλώ μερικές να φαίνεται ολόκληρο . την προσοψη , την οροφή κτλ.

εχεις αναποδογυρίσει το κουτι να υποθέσω?

Nαι εχω γυρισει το πανελ της μητρικης γιατι ετσι βολευει στο χωρο μου

______________________________________________________________

th_IMG_2773.jpg th_IMG_2775.jpg th_IMG_2776.jpg

th_IMG_2777.jpg th_IMG_2778.jpg th_IMG_2779.jpg

th_IMG_2780.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπράβο αδερφε , ωραία δουλείτσα έχεις κάνει ...:yes4::T:

αν και αναποδογυρίζοντας το mobo tray εχεις το τροφοδοτικό στην πάνω μεριά το οποίο ειναι λίγο πισωγύρισμα :unsure:. αν ητανε παλιοτερο κουτι (με το τροφοδοτικό πάνω) θα βόλευε καλύτερα το αναποδογύρισμα :upside:

Link to comment
Share on other sites

Μα πανω ειναι το τροφοδοτικο ουτως ή αλλως. Μονο το motherboard tray που βγαινει εχω βαλει αναποδα, δεν εχω γυρισει ολο το κουτι τουμπα.

Στην ουσια γυριζεις το motherboard tray, τα δυο πλαϊνα τα αλλαζεις θεση μεταξυ τους και τους μεντεσεδες της μπροστινης πορτας να ανοιγει αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

πως φαινεται ο άνθρωπος που δεν εχει πιασει stacker 83X :p

μονο το motherboard tray αλλαζει. Και λεγεται inverted ATX. Ειναι πολυ πιο ομορφο, συν οτι βλεπεις την καρτα γραφικων κανονικα και οχι την πλατη της. Λιγα κουτια I-ATX βγηκαν δυστυχως :(

Rusty τσιμπα ενα απο αγγελιες, τα δινουν 70 ευρω και ειναι κουτι για να του βγαλεις τα ματια ;)

Link to comment
Share on other sites

Καρτουλα θα αργησει ακομα! Η επομενη κινηση ισως να ειναι ενα καλυτερο μπλοκ επεξεργαστη.

Ισως βεβαια φταιει κ η κακη ροη του αερα που πρεπει να διορθωθει.

Τωρα βαζει αερα μονο απο τη μουρη ενας ανεμιστηρας και βγαζει το ψηγειο, ο κωωλος και ο ουρανος. Θα γυρισω του ουρανου να βαζει κι αυτος.

Kαταρχας ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα, λατρευω που ειναι τοσο καθαρο διχως περιττο σωληνα περαν του απαραιτητου. Και το χρωματακι του υγρου πετυχε! O συνδυασμος πορτοκαλι με σιελ στα χρωματα δενει αρμονικα.

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες, αλλαζοντας τους ανεμιστηρες θα παρατηρησεις διαφορα σε βαθμους απο 0 εως βαρυα 2-3 C. Μην φανταστεις οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο.

Στην θεση σου θα πηγαινα με τη ροη της βαρυτητας, μπρος-κατω-πισω να βαζουν και η οροφη να βγαζει.

Για το cpu block δεν εχω αποψη αλλα και παλι μην περιμενεις καμια αλλαγη της ταξης των 10 C εκτος τι να πω, αν ειναι εντελως αχρηστο αυτο που εχεις τωρα.( που αμφιβαλλω)

Ομοιως με τον junior, θα ασχολουμουν με την gpu.

Αναλογα το budget, αλλαξε την με μια με πιο ουδετερο χρωμα, ή φθηνοτερα βαλε την υπαρχουσα στο loop, ή ακομα φθηνοτερα ειδικα αν ειναι εκτος εγγυησης βαψτην/καλυψε την με stickers πορτοκαλι ή σιελ.

Απλες προτασεις βασει των δικων μου γουστων ειναι, οχι υποδειξεις.

Ηδη ειναι πολυ ωραιο το συνολο :T:

Link to comment
Share on other sites

πως φαινεται ο άνθρωπος που δεν εχει πιασει stacker 83X :p

μονο το motherboard tray αλλαζει. Και λεγεται inverted ATX. Ειναι πολυ πιο ομορφο, συν οτι βλεπεις την καρτα γραφικων κανονικα και οχι την πλατη της. Λιγα κουτια I-ATX βγηκαν δυστυχως :(

Rusty τσιμπα ενα απο αγγελιες, τα δινουν 70 ευρω και ειναι κουτι για να του βγαλεις τα ματια ;)

αλήθεια είναι πως δεν εχει πέσει ποτέ στα dremel εεεεε...στα χέρια μου εννοώ ενα stacker .

θα ψαχτώ λιγάκι με δαύτο.

αυτη τη στιγμη φτιάχνω ενα παλιο κουτί κ εχω κανει αντιστροφή στο tray μαζι με το πίσω μέρος του σασί. το έκανα κυριως για να μετακινηθει το psu απο την πάνω στην κάτω μεριά . ιδια φάση μονο που στη δικιά μου περίπτωση εχει λίγο μανούρα για να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα, λατρευω που ειναι τοσο καθαρο διχως περιττο σωληνα περαν του απαραιτητου. Και το χρωματακι του υγρου πετυχε! O συνδυασμος πορτοκαλι με σιελ στα χρωματα δενει αρμονικα.

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες, αλλαζοντας τους ανεμιστηρες θα παρατηρησεις διαφορα σε βαθμους απο 0 εως βαρυα 2-3 C. Μην φανταστεις οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο.

Στην θεση σου θα πηγαινα με τη ροη της βαρυτητας, μπρος-κατω-πισω να βαζουν και η οροφη να βγαζει.

Για το cpu block δεν εχω αποψη αλλα και παλι μην περιμενεις καμια αλλαγη της ταξης των 10 C εκτος τι να πω, αν ειναι εντελως αχρηστο αυτο που εχεις τωρα.( που αμφιβαλλω)

Ομοιως με τον junior, θα ασχολουμουν με την gpu.

Αναλογα το budget, αλλαξε την με μια με πιο ουδετερο χρωμα, ή φθηνοτερα βαλε την υπαρχουσα στο loop, ή ακομα φθηνοτερα ειδικα αν ειναι εκτος εγγυησης βαψτην/καλυψε την με stickers πορτοκαλι ή σιελ.

Απλες προτασεις βασει των δικων μου γουστων ειναι, οχι υποδειξεις.

Ηδη ειναι πολυ ωραιο το συνολο :T:

Κατ αρχην σ ευχαριστω για τις προτασεις.

Τους ανεμιστηρες που φαινονται δεν τους αλλαζω γιατι θα φαινονται τα πλαστικα. Ισως αλλαξω μονο της οροφης, αλλα θελει πολυ δουλεια και βαριεμαι, γιατι ειναι χωμενος πολυ περιεργα, να φανταστεις οταν τον ειχα βαλει ηταν αδειο το κουτι και προσπαθουσα κανενα 15' να τον βαλω. Αρα, πολυ πιθανον να μην τον πειραξω καν.

Το cpu θα δοκιμασω μηπως το σφιξω λιγο ακομα. Δεν εχω τερματισει τα σφιχτηρακια, τα πηγα μεχρι εκει που το ενιωθα εγω σφιχτο. Θα κανω δοκιμες και βλεπουμε.

Σημερα παντως που εκανα λιγο oc "@3.6 HT on" επαιζε 42-72 με χαμηλα τους ανεμιστηρες να μην ακουγονται. Με την αεροψυχτρα ημουν 40-78 αλλα μηνα Ιανουαριο και δυνατα τους ανεμιστηρες.

Tωρα για την καρτα θα δουμε στο μελλον, γιατι δεν υπαρχει ρευστο. Και αυτο που εκανα ηταν υπερβολη και χωρις να το εχω αναγκη, αλλα με ετρωγε ο κ*λος μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.