Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Επιτέλους, μετά από αποχή 8 μηνών ξαναγύρισα στο νερό.

Οι φώτο είναι από ένα παλιοiphone και δεν βγήκαν καλά.

img0110uj.jpg

img0111np.jpg

img0112qgl.jpg

Η λούπα είναι λάθος άλλα μόνο έτσι βόλευε. Τανκ-αντλία-cpu-ψυγείο-τανκ.

Τώρα δουλέυει σε θερμοκρασίες 22-34 στους πυρήνες χωρίς load στα 4 gHz και σε load 41-49.

26498519.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πω είναι ότι έτσι όπως τα έχεις απλά θα σε δυσκολεύει να βάζεις χέρι στην κάρτα γραφικών για οποιοδήποτε λόγω.Απλά θα πρέπει να στήνεις και να ξεστήνεις εκεί μπροστά της που είναι.

Κατά τα άλλα ωραία και τακτοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα οπως ειπε και παραπανω αν θελησεις να βγαλεις τη καρτα ειναι ολοκληρη διαδικασια ισως να σκεφτεις να παρεις ενα dual bay τανκ για την d5 ωστε να καθαρισεις λιγο μπροστα απο τη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις παιδιά αλλά λεφτά για το pc δεν υπάρχουν. Το όλο υλικό για το νερό είναι δώρο (μόνο τα μεταφορικά πλήρωσα) οπότε....

Τα 2 μεταλλικά ρακόρ στο τανκ και τους σφιγκτήρες τους είχα από το προηγούμενο project.

Δεν θέλω να χαλάσω το κουτί για να προσαρμόσω το ψυγείο στην οροφή και να βάλω σε καλύτερη διάταξη όλη την εγκατάσταση του νερού. Προς το παρών τα αφήνω ως έχουν, αργότερα θα βάλω τα μαύρα λάστιχα που έχω και θα το κάνω καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL.jpg

Στεγη για τους "τελευταιους των Μοικανων"

Rampage III extreme, Intel 980X, 12gb Dominator GTs, GTX580SLi

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-A.jpg

η αλλιως, ενα ακομα μαυροκοκκινο Obsidian 800D...

Το ξερω, κοντευουν να καταντησουν περισσοτερα κι απο τα κλασσικα μπλε υδροψυκτα συστηματα που βλεπαμε σωρηδον μεχρι πριν απο λιγο καιρο, αλλα τι να κανεις, ολοι φαινεται να θελουν απο ενα.:o

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-G.jpg

Κλασσικες μετατροπες και σε αυτο το 800αρι

(ολα σε αλουμινιο βαμμενο μαυρο ματ ηλεκτροστατικη για να ταιριαζει με το υπολοιπο σκελετο)

Καινουριο πατωμα στο μεσαιο και κατω διαμερισμα (με τρυπες για fillports και διπλο ψυγειο αντιστοιχα)

Mικρο καλυμμα σε mat plexiglass για το τροφοδοτικο και τα απαισια καλωδια του (!@$#$%enermax snake sleeve)

και διαφανο καπακι στο καλυμα του 14αρη ανεμιστηρα για τους σκληρους δισκους

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-C.jpg

Ομοιως και οι αλουμινενιες καλυπτρες με κρυμμενη λευκη ταινια smd led (ρυθμιζομενη απο το fan controller)

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-B.jpg

Μη φωτιζομενοι κοκκινομαυροι ανεμιστηρες της Phobya, κοκκινο υγρο, Dominator GTs και μερικες ακομα κοκκινες πινελιες σπανε τη μαυριλα του εσωτερικου

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-D.jpg

Ολικη επαναφορα για τα κλασσικα barbed ρακορακια με την προσθηκη των αλουμενιων σφιγκτηρων αλλενοβιδας.

(για αυτους που αρεσκονται στο πιο βιομηχανικο look τουλαχιστον

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-E.jpg

Dual 5,25 Koolance reservoir για αντλιες τυπου D5 με κοκκινα 3αρια leds

lamptron FC2 για ελεγχο των fans αλλα και του φωτισμου

και stealth drive bezel για να μην χαλαει η φατσα του Obsdian απο τις πλαστικουρες των οπτικων μεσων

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL-F.jpg

Διπλο fillport στην οροφη (δυο θελει το koolance, δυο θα βαλουμε, τι να κανεις...)

Τριπλο XSPC επανω κι ενα ιδιο διπλο κατω με σωληνα-διακλαδωση για γρηγορο αδειασμα

(ειπαμε καλη η εμφανιση αλλα θελουμε και πρακτικοτητα)

Τιμο καλοριζικο!:T:

Link to comment
Share on other sites

Red or Dead!!:T:

Τα Backplate των GTX ειναι custom made? υποθετω ναι. Ισως χρειαστω ενα με logo...:)

Μονο μια ερωτηση, εχει μια αντλια στο reservoir ή δυο σε σειρα? Σκεφτομαι να προσθεσω στο δικο μου block και στην μητρικη και δεν ξερω αν με φτανει μια αντλια..

Link to comment
Share on other sites

Red or Dead!!:T:

Τα Backplate των GTX ειναι custom made? υποθετω ναι. Ισως χρειαστω ενα με logo...:)

Μονο μια ερωτηση, εχει μια αντλια στο reservoir ή δυο σε σειρα? Σκεφτομαι να προσθεσω στο δικο μου block και στην μητρικη και δεν ξερω αν με φτανει μια αντλια..

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-FC580/570 GTX Backplate - Black EK Water Blocks EK-FC580/570 GTX Backplate - Black 12405

Τα backplate αν δεν κανω λαθος ειναι αυτα εδω απλα εχει βαψει τα γραμματα ο Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Γιώργο ..εγώ που το είδα και από κοντά μου τρεχουν τα σαλια..

Αντε να δουμε τι θα γινει με τη VGA να βάλω και εγω αρχή !!!

Και ξέρεις το πάντρεμα ...?

Αυτό που βλέπουμε + αυτό

Link to comment
Share on other sites

SlackerXL-Obsidian-800d-casemodding-watercooling-SlackerXL.jpg

Στεγη για τους "τελευταιους των Μοικανων"

Rampage III extreme, Intel 980X, 12gb Dominator GTs, GTX580SLi

Τιμο καλοριζικο!:T:

Πανέμορφο το αποτέλεσμα Γιώργο αν και γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο project σε έχει ταλαιπωρήσει.....

Ότι μπορεί να ζητήσει κάποιος στο κουτί του είναι υλοποιημένο σε αυτή την δουλειά.

Λεπτομέρεια ως εκεί που δεν παίρνει και βέβαια του αξίζει με τόσο ακριβό Η/W που έχει χρησιμοποιηθεί...

Για άλλη μια φορά Κοπρίτης FTW......

Link to comment
Share on other sites

ladybug256.png

Καλημερα και Χρονια πολλα παιδια!

Χαιρομαι που σας αρεσε το "πασχαλιατικο" 800αρι

κι ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια

(αυτό το τανκακι πολύ μου γυαλισε)

;)

Κωστα ομορφο μεν αλλα και ακριβο

και παραλληλα το εχει ηδη αντικαταστησει η koolance με αυτο εδω...

προφανως ειδαν κι αποειδαν με τα θεματα των προηγουμενων revisions

και τελικα το αλλαξαν το σχεδιο τελειως.

Red or Dead!!:T:

Τα Backplate των GTX ειναι custom made? υποθετω ναι. Ισως χρειαστω ενα με logo...:)

Μονο μια ερωτηση, εχει μια αντλια στο reservoir ή δυο σε σειρα? Σκεφτομαι να προσθεσω στο δικο μου block και στην μητρικη και δεν ξερω αν με φτανει μια αντλια..

Τα backplate ειναι οπως τα ειπε ο Γιαννης.

Τωρα για το κυκλωμα σου δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι δευτερη.

Το συγκεκριμενο loop με μια παιζει και δουλευει ανετα με 4waterblocks και με τους 19αρηδες σωληνες

και με αρκετες γωνιες οπως βλεπεις.

imho δεν θα αξιζει η διαφορα που θα δεις στην αποδοση σε σχεση με τα χρηματα που απαιτουνται

και την πολυπλοκοτητα του κυκλωματος

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-FC580/570 GTX Backplate - Black EK Water Blocks EK-FC580/570 GTX Backplate - Black 12405

Τα backplate αν δεν κανω λαθος ειναι αυτα εδω απλα εχει βαψει τα γραμματα ο Γιωργος

Διαβασμενος οπως παντα Γιαννη!:p

(btw εχουν ερθει και τα πραγματακια σου, μιλαμε απο αυριο)

Πανέμορφο το αποτέλεσμα Γιώργο αν και γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο project σε έχει ταλαιπωρήσει.....

Ότι μπορεί να ζητήσει κάποιος στο κουτί του είναι υλοποιημένο σε αυτή την δουλειά.

Λεπτομέρεια ως εκεί που δεν παίρνει και βέβαια του αξίζει με τόσο ακριβό Η/W που έχει χρησιμοποιηθεί...

Να σαι καλα Κωστη

η αληθεια ειναι οτι μου εφαγε περισσοτερο χρονο απ'οσο ειχα υπολογισει

σε σημειο που εφτασα να πιστευω σε προληψεις!

Αλλα in the end αποδειχτηκε οτι δεν ηταν στο χερι του!

εγιναν τα απαραιτητα και ολα επαιξαν ενταξει

και εν τελει βγηκε και κερδισμενος ο ιδιοκτητης! ;)

Οσο για το "Ότι μπορεί να ζητήσει καποιος "

για να ειμαι ειλικρινης το εν λογω συστημα ειναι σχετικα απλο

ο Τιμος εξαλλου το ειχε ζητησει ετσι εξαρχης

χωρις πολλα πολλα, ουτε πολυ διακοσμηση, ουτε περιττα αξεσουαρ, ηθελε να βλεπει τα parts καθαυτα

εαν δλδ ηταν στο χερι μου, ειχα τουλαχιστον 5-6 μικροπροσθηκες να κανω ακομα

αλλα τι να κανω; τις φυλαω για το επομενο...

Καλα να'μαστε

Link to comment
Share on other sites

%7Boption%7Dhttp://lady-bug.sourceforge.net/images/ladybug256.png[/img

Οσο για το "Ότι μπορεί να ζητήσει καποιος "

για να ειμαι ειλικρινης το εν λογω συστημα ειναι σχετικα απλο

ο Τιμος εξαλλου το ειχε ζητησει ετσι εξαρχης

χωρις πολλα πολλα, ουτε πολυ διακοσμηση, ουτε περιττα αξεσουαρ, ηθελε να βλεπει τα parts καθαυτα

εαν δλδ ηταν στο χερι μου, ειχα τουλαχιστον 5-6 μικροπροσθηκες να κανω ακομα

αλλα τι να κανω; τις φυλαω για το επομενο...

Καλα να'μαστε

Θελω πολυ να δω το full extra πως θα ειναι..!!Ηλιοοροφες ,δερματινα σαλονια,κλιμα,GPS........ Εσυ να εισαι καλα Κοπριτη να μας δειχνεις τετοια Project να δει και τπτ το ματι μας..!!!Keep going..!!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Kαι μιας κι ειμαστε εδω,

ιδου κι ενα μικρο update στο παλαιοτερο Project Gentoo 18K

Μπηκε επιτελους ενα Lianli bezel για να κρυψει την πλαστικη προσοψη του drive

Gentoo18K-7.jpg

...βρεθηκε και το χρυσο limited μπλοκακι της swiftech,

κατασκευαστηκε και ενας μασιφ μπρουτζινος κυλινδρος για να αντικαταστησει τον ακρυλικο σωληνα του reservoir

(κομπλε με τα σπειρωματα καπακιων και ρακορ, καθως και το σωληνα ελεγχου σταθμης αλλα και φυσικα την απαραιτητη επιχρυσωση του)

Gentoo18K-4.jpg

και καπως ετσι πηραν και τα δυο τις θεσεις τους στο κυκλωμα, με διαφανο υγρο αυτη τη φορα...

Gentoo18K-5.jpg

Gentoo18K-6.jpg

με το μικρο LianLi να μοιαζει πλεον καπως ετσι...

(το ξερω το πανι του φοντου θελει stirella :p)

Gentoo18K-8.jpg

ΤΗΕ ΕΝD

(προς το παρον)

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Mayhems "Aurora" - Hydra Gold Coolant 1000ml Mayhems "Aurora" - Hydra Gold Coolant 1000ml 30217

Κατι τετοιο πιστευω θα τεριαζε αρκετα Γιωργο βαλαμε Αυora σε φιλο και ειναι αρκετα μουρικο αρκει να μην εχει σημεια που μενει στασιμο το υγρο

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Gentoo18K-7.jpg

Gentoo18K-8.jpg

Πανω στην ωρα Γιωργακη :clap:

Τα κουμπια για power & reset απο που τα πειρες γιατι βαριεμαι να παω αθηνα και να ρωταω αν τα εχουν ενα ενα τα μαγαζια ;

Θελω το συγκεκριμενο στυλ ;

ωραια δουλεια :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Πανω στην ωρα Γιωργακη :clap:

Τα κουμπια για power & reset απο που τα πειρες γιατι βαριεμαι να παω αθηνα και να ρωταω αν τα εχουν ενα ενα τα μαγαζια ;

Θελω το συγκεκριμενο στυλ ;

ωραια δουλεια :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2:

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Taster

Εδω εισαι διαλεγεις μεγεθος και χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.