Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Εννοείται.. και 1.4V πολύ είναι. Απλά θα παίξεις γύρω στα 4GHz με αυτό το ρεύμα. Ποιος ξέρει βέβαια αν και πόσο degrade έχει φάει.. :p
με 1.48 δούλευε μια χαρά για μήνες με αέρα στα 4100:confused:

Πάντως για το degrade έχω διαβάσει, κάποιοι αμφισβητούν ότι ισχύει.. ή ίσως έχει να κάνει με την θερμοκρασία και όχι με τα volts, δεν ξέρω ..

Έγινε επεξεργασία από Nixi
Link to comment
Share on other sites

με 1.48 δούλευε μια χαρά για μήνες με αέρα στα 4100:confused:

Πάντως για το degrade έχω διαβάσει, κάποιοι αμφισβητούν ότι ισχύει.. ή ίσως έχει να κάνει με την θερμοκρασία και όχι με τα volts, δεν ξέρω ..

Και βέβαια ισχύει το degrade.. αν δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί να μην έβγαζε όλα 45nm CPU η intel κατευθείαν με > 1,4;;

Το θέμα είναι πόσο τυχερός είναι κάποιος με το κομμάτι που έχει στα χέρια του.. πόσα volt μπορεί να αντέξει και για πόσο.

Πάντως και εμένα γνώμη μου είναι μέχρι 1,4 για 24/7. Για bench είναι άλλη φάση.

Ξαναγύρνα στο 1,4 και δες αν φτάνεις το max που έφτανε πιο παλιά σε αυτά τα volt.

Βάλε και καμιά φωτό με το watercooling setup.. να χαζέψουμε το 560άρι!!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια ισχύει το degrade.. αν δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί να μην έβγαζε όλα 45nm CPU η intel κατευθείαν με > 1,4;;

Το θέμα είναι πόσο τυχερός είναι κάποιος με το κομμάτι που έχει στα χέρια του.. πόσα volt μπορεί να αντέξει και για πόσο.

Πάντως και εμένα γνώμη μου είναι μέχρι 1,4 για 24/7. Για bench είναι άλλη φάση.

Ξαναγύρνα στο 1,4 και δες αν φτάνεις το max που έφτανε πιο παλιά σε αυτά τα volt.

Βάλε και καμιά φωτό με το watercooling setup.. να χαζέψουμε το 560άρι!!

Ok. πιθανόν να έχω καλό κομμάτι ή να είχε φάει degrade ήδη όταν τον πήρα μεταχειρισμένο...

Φωτό αργότερα, βασικά είναι μόνο ο σκελετός, έχει δουλειά ακόμα... και έχω στείλει και το dremel για επισκευή...:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλο!Αυτο το lian li ειναι απο τα ποιο ωραια κουτια που εχω δει τελευταια(το εχω βαλει στο ματι),

αλλα δεν ξερω μεχρι τι καρτα χωραει στο κουτι.Τι καρτα εχεις πανω?

Ωραιο το στησιμο παντως... και το χρωματακι τα "σπαει"!:T:

Link to comment
Share on other sites

33mbexf.png

Ωραία και συμμαζεμένη δουλειά. Τα καλώδια τακτοποίησε μόνο λίγο. Όσο για τα πρασινο-μωβ, αν εσένα σου αρέσουν εμάς μας περισσεύει. Υπάρχει και άλλο ψυγείο πάνω δεξιά που δεν φαίνεται ? Γενικά τι ψυγεία έχεις πάνω στο κύκλωμα ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο και τακτοποιημένο setup. θα σου πρότεινα όμως να sleevαρεις και όλα τα καλώδια (ειδικά τα pcie) για να φαίνεται ακόμη καλύτερο :victory:

Βοηθησε με τι εννοεις?

All the money το στήσιμο αλλά ρε φιλέ βγάλε αυτά τα αηδιαστικά πράσινο μοβ fast tulls στις pci και βαλε βίδες

Εχεις δικιο αλλα να σου πω την αληθεια δεν με απασχολει και τοσο. Με βολευουν απο τις βιδες.Μακαρι να ταν αλλο χρωμα.

Ωραία και συμμαζεμένη δουλειά. Τα καλώδια τακτοποίησε μόνο λίγο. Όσο για τα πρασινο-μωβ, αν εσένα σου αρέσουν εμάς μας περισσεύει. Υπάρχει και άλλο ψυγείο πάνω δεξιά που δεν φαίνεται ? Γενικά τι ψυγεία έχεις πάνω στο κύκλωμα ?

Τα καλωδια οσο γινεται τα εχω μαζεψει. Οσο για το ψυγειο ναι εχει ενα διπλο δεξια... ----->

dsc8834.jpg

Έγινε επεξεργασία από Louris7
Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με τι εννοεις?

cable sleeving (για 3pin fan, άλλα όλα τα καλώδια sleevαρονται)

Γενικά sleeve = "μανίκι" (όπως λέμε μανίκι σε πουκάμισο), είναι το δυχτάκι που περνάς στα διάφορα καλώδια για να μην φαίνονται πράσινα/κίτρινα/κόκκινα, άλλα ένα μαύρο δυχτάκι μόνο. Βοηθάει στο air flow και στην εμφάνιση. Τα περισσότερα fans προφανώς δεν πωλούνται sleevαρισμένα (γιατί είναι extra κόστος, αφού εκτός του sleeve στις άκρες μπαίνουν και θερμοσυστελόμενες heatshrink που κοστίζουν). Μόνο κάτι fans στα 15-20e έρχονται sleeved. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα καλώδια (psu, pcie, sata κτλ) αν και αυτά οι εταιρείες, ειδικά στα psu, τα sleevαρουν (αν ένα psu κάνει 150+ ευρώ στα 5e θα κολλήσουμε...).

Σε πιο "extreme" sleeving κάθονται και κάνουν το κάθε καλώδιο ξεχωριστά, άλλα πάει πολύ το μαλλί σε αυτήν την περίπτωση. Το αποτέλεσμα βέβαια αποζημειώνει και με το παραπάνω:

casewip.jpg

Εγώ πάντως τα sleevαρω όλα μαζί, όχι κάθε καλώδιο ξεχωριστά :giveup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγινε ένα μικρό update...

Μπήκε block και στην κάρτα γραφικών και άλλαξα χρώμα σε σωλήνες... μέχρι να τους βαρεθώ πάλι σε κανένα 3μηνο και να τους ξαναλλάξω.

Η 5870 naked.

CIMG2297.jpg

και εδώ με καινούριο κουστούμι...

CIMG2300.jpg

CIMG2362.jpg

CIMG2365.jpg

benchGPU.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
(γιατί είναι extra κόστος, αφού εκτός του sleeve στις άκρες μπαίνουν και θερμοσυστελόμενες heatshrink που κοστίζουν).

Σε μαγαζι με ηλεκτρονικα τα heatshrinks εχουν ~30/50 λεπτα το μετρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταλαβαίνω ότι εδώ είναι χώρος παρουσίασης και έκθεσης των συστημάτων σας αλλά βλέποντας όλες αυτές τις κατασκευές μου γεννήθηκε η παρακάτω απορία...

Πάντα είχα στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την υδρόψυξη για το PC μου.

Ο κύριος και βασικός λόγος ήταν για να μειώσω τον θόρυβο έτσι ώστε να μένει τα βράδια ανοιχτό το PC χωρίς να χρειάζεται να κλείνω όλες τις πόρτες του σπιτιού.

Όμως βλέποντας όλες αυτές τις κατασκευές μου δημιουργήθηκε η απορία "μήπως με όλους αυτούς τους ανεμιστήρες τελικά μπορεί να είναι "κρύο" το μηχάνημα αλλά το δωμάτιο θα είναι σαν μηχανοστάσιο???" ή μήπως είναι ποιο extreme καταστάσεις αυτές και εγώ που θέλω να ψύξω μόνο την CPU μου και την κάρτα γραφικών μου δεν θα τα χρειαστώ όλα αυτά οπότε η σκέψη μου περί μείωσης του θορύβου είναι σωστή???

οποιαδήποτε άποψη δεκτή...

(Ελπίζω να μην έσφαλα πολύ που χρησιμοποίησα αυτό το thread και δεν δημιούργησα κάποιο άλλο... Αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ τους Mod να το μεταφέρουν όπου νομίζουν ότι είναι η θέση του... Ευχαριστώ πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.