Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

Όλα καλά παιδιά μόνο στο idle το κάνει αυτό....τρέχω orthos και βλέπω τιμές που ξεκίνησαν απο 35 και παίρνουν την ανηφορική....σε 3 λεπτά πήγαν 37 βαθμούς..( 410χ9=3690mhz cpu core 1.43 )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

+10 θα βάζεις εφόσον το TjMax στο real temp ή στο core temp στο εμφανίζει 95.

Στο τελευταίο Core Temp το έχουν διορθώσει και είναι κανονικά στους 105, οπότε οι θερμοκρασίες που βλέπεις είναι πραγματικές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, εγώ χρησιμοποιώ και ένα άλλο ενδεικτικό για τις θερμοκρασίες, επειδή έχω την extreme και μαζί με τον επεξεργαστή ψύχω και το chipset αυτά σε θερμοκρασίες τα δείχνει αναλυτικά μέσα στο bios αλλά και με το asus probe.

To νερό που τρέχει δεν έχει και μεγάλη θερμοκρασία διαφορά μεταξύ των δύο όταν περνά από τα κανάλια...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Real Temp δείχνει πιο χαμηλή θερμοκρασία από την πραγματική, καθώς εμφανίζει το TjMax του Ε8400 95 βαθμούς κελσίου, ενώ το πραγματικό είναι 105.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν και το λάθος που εμφάνιζε το Core Temp τότε που βγήκανε οι Conroe G0 πριν ενημερωθεί για το TjMax=100

δες εδω,

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=179044

ναι ειναι αντιστοιχο του G0, αλλα φτιαχτηκε για penryn, το core temp 97 δεν το εχω δοκιμασει..

Link to comment
Share on other sites

godslayer το coretemp το έχω αποκλείσει. Μπορεί το Tjunction να είναι στους 105 αλλά μου δείχνει idle 56 βαθμούς στα 3.8GHz με 1.312V. Αυτό δεν γίνεται ούτε με σφαίρες. Την μητρική την έχω χύμα πάνω στο γραφείο και πάνω στον επεξεργαστή κάθεται μια Mugen με δυο 12αρηδες σε push-pull. Ούτε με τον Q6600 στα 8Χ500 με 1.475 δεν είχα 56 βαθμούς idle. Το συγκεκριμένο που έδωσε ο fotme φαίνεται πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Άντε δώστου να ανέβει και πες μας τι λέει σε συνδυασμό με την 9800GX2.... Άντε ακόμα... :jump1:

Την πήρα, η μου την έκανε κανείς δώρο και δεν το ξέρω...:tw:

Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Άντε δώστου να ανέβει και πες μας τι λέει σε συνδυασμό με την 9800GX2.... Άντε ακόμα... :jump1:

Την πήρα, η μου την έκανε κανείς δώρο και δεν το ξέρω...:tw:

Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω

Νόμιζα πως την είχες... My bad...:tomato: :sorry:

Link to comment
Share on other sites

godslayer το coretemp το έχω αποκλείσει. Μπορεί το Tjunction να είναι στους 105 αλλά μου δείχνει idle 56 βαθμούς στα 3.8GHz με 1.312V. Αυτό δεν γίνεται ούτε με σφαίρες. Την μητρική την έχω χύμα πάνω στο γραφείο και πάνω στον επεξεργαστή κάθεται μια Mugen με δυο 12αρηδες σε push-pull. Ούτε με τον Q6600 στα 8Χ500 με 1.475 δεν είχα 56 βαθμούς idle. Το συγκεκριμένο που έδωσε ο fotme φαίνεται πιο λογικό.

Σύμφωνα με το link του fotme έχετε δίκιο:T: Άρα και γω το Real Temp θα πιστέψω. Δείχνει όντως πιο λογικές θερμοκρασίες. Και μένα μου έκανε εντύπωση ότι σε idle και χωρίς temp bug μου δείχνει ~45 βαθμούς το core temp

post-2485-1416073431,2897_thumb.jpg

post-2485-1416073430,7977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παίδες τι να πω δηλαδή που ούτε idle, αλλά ούτε και load δείχνει θερμοκρασίες?:wall:

Τον έχω έτσι προς στιγμή και αν στο μέλλον βγεί κάποιος καλύτερος θα πάω να μου τον αλλάξουν:whistle2:

4050yk0.th.jpg

Όσο για σταθερότητα παίζω crysis 1-1,5 ωρα χωρίς πρόβλημα...τρέχει όρθος σταθερά κάνα μισάωρο..(είναι αρκετά για μένα) Όσο για θερμοκρασίες δεν ξέρω ΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 8500 σε μια maximus formula 1004 bios και με μια thermaliright 120 το probe δείχνει 17C idle και 25C, μετά απο 2-3 ώρες cod4(το bios έχει 5-6 βαθμούς διαφορά προς τα πάνω)

την παλεύει η να τον πάω για rma??

είναι χωρίς ΟC

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 8500 σε μια maximus formula 1004 bios και με μια thermaliright 120 το probe δείχνει 17C idle και 25C, μετά απο 2-3 ώρες cod4(το bios έχει 5-6 βαθμούς διαφορά προς τα πάνω)

την παλεύει η να τον πάω για rma??

είναι χωρίς ΟC

Μια χαρά είναι ο δικός σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια παίζει όντως bug με τις θερμοκρασιες?

Θέλω να πω έχω τον 8500 under air και στοκαρισμενος μου δίνει 47 C στο everest OSD idle με ψύκτρα Scythe Ninja Plus B και SilenX Ixtrema Pro.

Max load παει στους 51-52C

Με παρακαλάει να τον ανεβάσω, αλλα τον φοβάμαι... Δεν ειναι πολύ ψηλες θερμοκρασίες για στοκ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.