Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχω το κλασικό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Το coretemp μου δείχνει 39/45 idle και 50/56 full load. Επίσης το probe μου δείχνει λογικές θερμοκρασίες αλλά ως γνωστόν δεν μετράει πυρήνες. Τι να κάνω να τον RMAσω και να μπλέξω με e-shop ή να τον κρατήσω και δεν θα υπάρξει πρόβλημα;;;; Έχει και καλό fsb ο άτιμος.

απο e-shop είναι?

την πάτησες! :snap:

μάλλον κράτα τον αφού είναι καλό κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Γιατί, δεν δέχεται το e-shop το bug με τις θερμοκρασίες;;;

Anyway, μου την έδωσε και του το έδωσα... το ρεύμα. Δεν άντεχα να τον βλέπω να με παρακαλάει.

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=330448

4,97 με 1.65 ρεύμα από bios. On air!!! :happy2: Δεν θα το ξανακάνω όμως... σήμερα...

ΥΓ. fsb wall@ 553, προς το παρόν. VID 1.0500

Link to comment
Share on other sites

διαβαζει λαθος 100%

προσωπικα διαφωνω στο rma λογω μη εμφανισης θερμοκρασιων

και οχι τπτ αλλο αλλα αν οντως εχει 60+ βαθμους φαινεται απο χιλιομετρα

βαλε λιγο χερι και δες...

Link to comment
Share on other sites

διαβαζει λαθος 100%

προσωπικα διαφωνω στο rma λογω μη εμφανισης θερμοκρασιων

και οχι τπτ αλλο αλλα αν οντως εχει 60+ βαθμους φαινεται απο χιλιομετρα

βαλε λιγο χερι και δες...

Σίγουρα διαβάζει λάθος. Πάντως και στα πολλά volt και ενώ έτρεχε ένα SPI 1M έπιανα τα heatpipes της mugen χαμηλά, στον χαλκό και σε καμία περίπτωση δεν ήταν 75+ που έδειχνε το coretemp. Όπως και να'χει, το κομμάτι είναι διαμάντι και θα το κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες σήμερα ήρθε ο 8400 αλλά από ότι ακούω εδώ μέσα θέλω να μου πείτε αν το revision του είναι σωστό, γιατί ακούω για Q498 κ.α και ο δικός μου γραφεί Q802A492 με ημέρα κατασκευής 05/03/08...παίζει τίποτα προβληματική έκδοση άμα είμαι να τον πάω πίσω από τώρα...:nada:

Link to comment
Share on other sites

3/5/08 είναι η ημερομηνία συσκευασίας όχι παραγωγής. Και ο 8500 που έχω έχει ίδια ημερομηνία συσκευασίας αλλά είναι Q746.... Αν και δεν έχω ακούσει ξανά για ανάλογο batch δεν πιστεύω να παίζει κάτι κακό.

Άντε δώστου να ανέβει και πες μας τι λέει σε συνδυασμό με την 9800GX2.... Άντε ακόμα... :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ τον 8400 αλλά δυστυχώς έχει αυτό το bug και δείχνει μόνιμα 47C.

Για overclocking δεν ενδιαφέρομαι αλλά θέλω να βλέπω την θερμοκρασία του.

Καινούργιος επεξεργαστής και με έχει ξενερώσει λίγο.

Θα μου τον κάνουν RMA στο πλαίσιο?

Αν ναι πια η διαδικασία του RMA?

Α... και κάτι τελευταίο πως βλέπω το part number του και πως καταλαβαίνω αν αυτό είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

To ΠΛΑΙΣΙΟ θα στον αλλάξει σίγουρα αλλά επειδή είναι ελαφρώς γενικευμένο το πρόβλημα ενδέχεται να πέσεις σε ίδιο bug. Το batch το βλέπεις στο κουτί που τον αγόρασες και χαραγμένο πάνω στον επεξεργαστή. Ξεκινάει από Q.... και πάει λέγοντας.

Τώρα το αν είναι καλός ή όχι μόνο μέσω υπερχρονισμού θα το μάθεις. Το ότι κρατάμε ένα database με τα batch δεν λέει και πάρα πολλά. Μπορεί να σου τύχει μπανάνα, μπορεί και διαμάντι...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν θεμα με την ενδειξη θερμοκρασιας για παιξτε με αυτο

http://www.fileden.com/files/2008/3/3/1794507/RealTemp.zip και πειτε εντυπωσεις

Νομίζω το Real Temp δείχνει πιο χαμηλή θερμοκρασία από την πραγματική, καθώς εμφανίζει το TjMax του Ε8400 95 βαθμούς κελσίου, ενώ το πραγματικό είναι 105.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν και το λάθος που εμφάνιζε το Core Temp τότε που βγήκανε οι Conroe G0 πριν ενημερωθεί για το TjMax=100

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον δεν είναι σωστό. Ίσως η σωστή σου θερμοκρασία να είναι +10 από αυτό που βλέπεις...αλλά και πάλι όταν είναι κολλημένη δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά. Το πιο σωστό πρέπει να είναι το Core Temp 0.97.1 και οι τελευταίες εκδόσεις του Everest σχετικά με την θερμοκρασία cpu και cores. Εγώ στον πρώτο 8400 που δοκίμασα ήταν κολλημένος στους 42 αλλά μόνο όταν ήταν idle. Σε orthos για παράδειγμα η θερμοκρασία ανέβαινε και φαινόταν κανονικά (σε λογικά επίπεδα)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν θεμα με την ενδειξη θερμοκρασιας για παιξτε με αυτο

http://www.fileden.com/files/2008/3/...7/RealTemp.zip και πειτε εντυπωσεις

Και με αυτό το ίδιο πρόβλημα έχω.Κολλημένο στους 53C.

To ΠΛΑΙΣΙΟ θα στον αλλάξει σίγουρα αλλά επειδή είναι ελαφρώς γενικευμένο το πρόβλημα ενδέχεται να πέσεις σε ίδιο bug. Το batch το βλέπεις στο κουτί που τον αγόρασες και χαραγμένο πάνω στον επεξεργαστή. Ξεκινάει από Q.... και πάει λέγοντας.

Αν μου πέσει πάλι κομμάτι με το bug τουλάχιστον θα έχω την συνείδησή μου ήσυχη ότι προσπάθησα.

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο την διαδικασία του RMA?

Πάω εκεί που το πήρα και τους λέω δεν μου άρεσε φέρτε μου άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.