Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

παιδια εχω και έγω 8400 άλλα με οχι και τόσο καλή mobo θα έλεγα asus p5k

παίζει να την ανταλλάξω με abit ip35 pro αξίζει?

με την συγκεκριμένη mobo εχω φτάσει στα 3,8 - 3,9 απο κει και πέρα το χάος!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο επεξεργαστής (τον οποίο έχουμε δει τι κάνει και στο post 354) από τον dark22 την Πέμπτη που μας πέρασε και είπα να κάνω τις δοκιμές μου.

CPU: E8400 / FPO: Q748A133 / Waffer: 2V74503-2N0585

Η μητρική και οι μνήμες με κούρασαν σε μεγάλο βαθμό. Δεν παίζανε με τπτ σε άλλους διαιρέτες εκτός από το 1:2:rant:

Κατά συνέπεια το 500x8@1.20v cpu & 1600/7-7-7-18@1.9v ram, ήταν ζήτημα χρόνου πότε θα κρασάρει το σύστημα. Στο συγκεκριμένο ο διαιρέτης ήταν 5:6 και η μόνη περίπτωση να παίξει το 1:2 ήταν να δώσω πάρα πολύ ρεύμα στις μνήμες για να παίξουν στα 2000

Ευτυχώς με 1:2 παίζει σε 450x9@1.23v cpu & 1800/9-9-9-25@2.0v ram το οποίο και θα αφήσω για 24/7

Link-Image

Link to comment
Share on other sites

Ναι χαλαρά παίζει παραπάνω. Να φανταστείς ότι ο πρώτος 8400 που είχα δοκιμάσει ήθελε 1.4v για τα 450x9. Δεν ξέρω, απογοητεύτηκα από την Asus, και υποτίθεται ότι το πήρα για καλυτερα το modo (είναι καλά το πολεμικό:tomato:)

Με 1.360v ο dark22 τον είχε σταθερό στα 4320 (480x9) http://i96.photobucket.com/albums/l189/idomeneask/untitled-7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι χαλαρά παίζει παραπάνω. Να φανταστείς ότι ο πρώτος 8400 που είχα δοκιμάσει ήθελε 1.4v για τα 450x9. Δεν ξέρω, απογοητεύτηκα από την Asus, και υποτίθεται ότι το πήρα για καλυτερα το modo (είναι καλά το πολεμικό:tomato:)

Με 1.360v ο dark22 τον είχε σταθερό στα 4320 (480x9) http://i96.photobucket.com/albums/l189/idomeneask/untitled-7.jpg

Στη θέση σου θα την άλλαζα εάν με απογοήτευε τόσο ακριβή μητρική.

θα σου έλεγα dfi αλλά δε φέρνουν στην Ελλάδα για ddr3 απο όσο έχω δεί.

μάλλον ελπίζεις σε νέο bios γιατί είναι κρίμα με αυτόν τον επεξεργαστή που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στο club...

Ε8500 / Q746A579

WAFFER... Δεν είδα, γιατί βιαζόμουν να τον βάλω πάνω. :hehe:

Να πω την αλήθεια, δεν τρελάθηκα. Εντάξει, στα μετροπρογράμματα τύπου, SPI, Hexus και Aquamark όπου ο πρωταγωνιστής είναι ο επεξεργαστής, είναι ΚΟΡΥΦΗ. Σε όλα τα 3D, έχω την εντύπωση πως ο Q6600 που έχω βάλει στην άκρη είναι αναντικατάστατος. Περίμενα περισσότερα πάντως...:yawn:

@godslayer... Φίλε μου δεν φταίει η μητρική. Την ίδια έχω κι εγώ και πιστεύω πως αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, μαζί με την Ρ5Ε WS Pro, δεν κυκλοφορεί καλύτερη για DDR3. Το πρόβλημα σου είναι πως είσαι με αέρα σε ένα chipset που βράζει. Το ΝΒ της Extreme δεν είναι να μείνει χωρίς νερό και το ίδιο ισχύει για την cpu. Είναι πολύ ζεστό mobo αλλά μόλις κουμαντάρεις τις θερμοκρασίες τότε είναι που ξεφεύγει. 550-580 fsb δεν δίνουν πολλές μητρικές και με beta bios (1001).

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στο club...

Ε8500 / Q746A579

WAFFER... Δεν είδα, γιατί βιαζόμουν να τον βάλω πάνω. :hehe:

Να πω την αλήθεια, δεν τρελάθηκα. Εντάξει, στα μετροπρογράμματα τύπου, SPI, Hexus και Aquamark όπου ο πρωταγωνιστής είναι ο επεξεργαστής, είναι ΚΟΡΥΦΗ. Σε όλα τα 3D, έχω την εντύπωση πως ο Q6600 που έχω βάλει στην άκρη είναι αναντικατάστατος. Περίμενα περισσότερα πάντως...:yawn:

Έχεις δίκιο για τον quad και γω τον έχω στην άκρη τώρα, γενικά ότι κάνει στα παιχνίδια ο Ε8400 @ 4ghz κάνει ο q6600 στα 3.6 . Άμα όμως το 3D υποστηρίζει quad τότε ... καταλαβαίνεις

Έχω και ένα συγκριτικό στο 3dmark σε ένα παλιότερο post μου http://www.thelab.gr/showpost.php?p=674265&postcount=278

Link to comment
Share on other sites

@godslayer... Φίλε μου δεν φταίει η μητρική. Την ίδια έχω κι εγώ και πιστεύω πως αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, μαζί με την Ρ5Ε WS Pro, δεν κυκλοφορεί καλύτερη για DDR3. Το πρόβλημα σου είναι πως είσαι με αέρα σε ένα chipset που βράζει. Το ΝΒ της Extreme δεν είναι να μείνει χωρίς νερό και το ίδιο ισχύει για την cpu. Είναι πολύ ζεστό mobo αλλά μόλις κουμαντάρεις τις θερμοκρασίες τότε είναι που ξεφεύγει. 550-580 fsb δεν δίνουν πολλές μητρικές και με beta bios (1001).

Το NB πάει με full load μέχρι τους 55 και το έχω στο 1.61v από bios, θεωρείται πολύ ζεστό για να μην είναι σταθερό? Το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα ο σύνδιασμός της μητρικής με τις μνήμες μου. Επίσης μου έκανε εντύπωση που όταν ήμουν 500x8 δοκίμασα να τρέξω τις μνήμες στα 1000 (1:2 δλδ). Τότε έπαιξε μια χαρά, απλά δεν το άφησα εκεί γιατί δεν αξίζει να έχω τέτοιες μνήμες και να τις τρέχω μέχρι τα 1000 μόνο.

Έχεις δίκιο πάντως σχετικά με την υδρόψυξη και αυτό το mobo, απλά πιστεύω πως ήταν πολύ "επιλεκτικά" τα κρασαρίσματα για να φταίει αυτό στην δική μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια είναι μεγάλη η θερμοκρασία του ΝΒ, αν το probe σου βγάζει 55, υπολόγιζε 5-6 βαθμούς παραπάνω. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω την μητρική έξω από το κουτί, πάνω σε αυτά τα λαστιχένια pads και περιμένω την υδρόψυξη που έχω παραγγείλει για να την βάλω στο κουτί.

Έβαλα για δυο μέρες μια υδρόψυξη φίλου πάνω σε cpu & NB και είδα για πρώτη φορά τον Q6600 να benchάρει στα 4.2 και να ολοκληρώνει 3D06.

Εγώ έχω τις Cellshock που είναι default @1800 αλλά σπάνια τις έχω δει να παίζουν πάνω από 1700, όχι επειδή δεν μπορούν αυτές ή μητρική αλλά δεν μπορώ να έχω 24/7 450 fsb για λέω πως οι μνήμες μου παίζουν στον θεό.

Για να το διευκρινίσω, δεν εννοώ πως έχεις πρόβλημα με τους 55 βαθμούς σε ΝΒ, λέω πως αν πέσει αυτή θερμοκρασία θα μπορείς να "παίξεις" καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην εχεις μεγαλο fsb για 24/7?

το συστημα παει καλυτερα παντου , οι μνημες παιζουν σωστα

το ΝΒ για bench θελει νερο , εγω δινω και 1,9 , το 1,6 που λετε ειναι τραγικα λιγο για bench

αυτα τα mobo θελουν πολυ ψαξιμο , δεν ειναι αντε το βαλαμε και επαιξε

Link to comment
Share on other sites

@beetlejuice... Μιλάω για καταστάσεις που η ψύξη είναι με αέρα. Και πιστεύω πως κανένας δεν είναι τόσο ματαιόδοξος ώστε να πάει να δώσει 280 ευρώ για να πάρει την Extreme, να την αφήσει default, και απλά να λέει ότι έχει high end μητρική.

Όχι απλά θέλει ψάξιμο, θέλει ώρες και άπειρα reset και αυτός είναι ένας λόγος που γουστάρω την Extreme και την θεωρώ κορυφή στην ελληνική αγορά.

Πάντως, το σύστημα σου αδελφέ είναι κορυφαίο, στα πόσα GHz παρατήρησες ότι ο 8500 "ανεβάζει" τα 3Dmarks;;;

Link to comment
Share on other sites

Mε αέρα 450 fsb είναι άνετα για κάθε μέρα σε στραπ 333 / 6:5 διαιρέτη,έτσι ήμουν με Ε6750 και τώρα με Ε8400 αλλά σε DDR2 μητρικές (Abit,ASUS) Σε DDR3 μάλλον αν είναι έτσι όπως τα λες ζορίζεται το chipset

να παίξει ψηλά τις μνήμες για αυτό θέλει τάση και αναγκάζεσαι αν ρίξεις το fsb στα 400 για να έχεις τάση 1.35-1.45 κρατώντας PL=7 τουλάχιστον.

Για παράδειγμα με στραπ400 και μνήμες στα 600 ήθελα παραπάνω τάση για το ίδιο pl.

Link to comment
Share on other sites

Mε αέρα 450 fsb είναι άνετα για κάθε μέρα σε στραπ 333 / 6:5 διαιρέτη,έτσι ήμουν με Ε6750 και τώρα με Ε8400 αλλά σε DDR2 μητρικές (Abit,ASUS) Σε DDR3 μάλλον αν είναι έτσι όπως τα λες ζορίζεται το chipset

να παίξει ψηλά τις μνήμες για αυτό θέλει τάση και αναγκάζεσαι αν ρίξεις το fsb στα 400 για να έχεις τάση 1.35-1.45 κρατώντας PL=7 τουλάχιστον.

Για παράδειγμα με στραπ400 και μνήμες στα 600 ήθελα παραπάνω τάση για το ίδιο pl.

A μπράβο!!! Για να παίξω τον 8500 στα 3.8 24/7 όπως θέλω και το προτιμώ έχω 9.5Χ400 με 1.325V πραγματικό. Για να παίξω 9Χ450 θέλω πάνω από 1.45, και 1.75 (τουλάχιστον) σε ΝΒ, που με αέρα είναι αργός θάνατος.

Εν τω μεταξύ, για να παίξουν όπως λέει ο Σπύρος οι μνήμες στα 1800 με 450fsb και pl 7 θέλουν και 2.20. Αλλιώς αν αν δοκιμάσεις να ανεβάσεις το pl από memset, απλά θα προσθέσεις ένα freesze και ένα reset στο ημερόλογιο συμβάντων.

Γενικά οι DDR3 αλλάζουν εντελώς τον τρόπο συμπεριφοράς του συστήματος αλλά φυσικά και την απόδοση.

Πάρτε και ένα max fsb από μένα και είμαι σίγουρος πως δεν με κόβει ο επεξεργαστής...

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=330181

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχω το κλασικό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Το coretemp μου δείχνει 39/45 idle και 50/56 full load. Επίσης το probe μου δείχνει λογικές θερμοκρασίες αλλά ως γνωστόν δεν μετράει πυρήνες. Τι να κάνω να τον RMAσω και να μπλέξω με e-shop ή να τον κρατήσω και δεν θα υπάρξει πρόβλημα;;;; Έχει και καλό fsb ο άτιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.