Jump to content



Αγορά Απάτη απο μέλος


messinios

Recommended Posts

Οταν συλαμβανεται καποιος για απατη κατ εξακολουθηση ειναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ...Ενω σε μια απλη περιπτωση απλα ειναι ενα πλημμελημα και η ποινη αν το ποσο ειναι μικρο ειναι απλα φυλακιση με αναστολη....

ε οχι δα,οι μονες περιπτωσεις που ειναι κακουργημα η απατη ειναι εδω --->

ΠΚ 386 ΠΑΡ. 3. Επιβάλλεται Κάθειρξη μέχρι δέκα ετών: α) αν ο υπαίτιος διαπράττει

απάτες κατ`επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η

συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των πέντε εκατομμυρίων (5.000.000)

δραχμών [δέκα πέντε χιλιάδων (15.000)ευρώ. Βλ. διατάξεις και τρόπο

μετατροπής σε ευρώ στο άρθρο 0] " ή β) αν το περιουσιακό όφελος ή η

προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των είκοσι πέντε εκατομμυρίων

(25.000.000) δραχμών".[εβδομήντα τριών χιλιάδων (73.000)ευρώ. Βλ. διατάξεις

και τρόπο μετατροπής σε ευρώ στο άρθρο 0] ".

αποτι φαινεται μαλλον ο τυπος δεν μαζεψε πανω απο 15κ...

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

ε οχι δα,οι μονες περιπτωσεις που ειναι κακουργημα η απατη ειναι εδω --->

αποτι φαινεται μαλλον ο τυπος δεν μαζεψε πανω απο 15κ...

Στην περιπτωση μας εχουμε απατη με Η/Υ Αρθρο 386Α Π.Κ. και εγκλημα κατ εξακολουθηση Αρθρο 98 Π.Κ....Αρα ειναι η βαρυτερη μορφη και σιγουρα δεν παιζει ρολο μονο το ποσο οπως αναφερεις φιλε Tsakonas οπως αναφερει το Αρθρο 386 Π.Κ. Απατη.

Έγινε επεξεργασία από Avatar4383
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μας εχουμε απατη με Η/Υ Αρθρο 386Α Π.Κ. και εγκλημα κατ εξακολουθηση Αρθρο 98 Π.Κ....Αρα ειναι η βαρυτερη μορφη και σιγουρα δεν παιζει ρολο μονο το ποσο οπως αναφερεις φιλε Tsakonas οπως αναφερει το Αρθρο 386 Π.Κ. Απατη.

τι λες???Η απατη με υπολογιστη τις ιδιες ποινες εχει ,δεν ειναι βαρυτερο - το λεει και ο Ποινικος Κωδικας (και διατηρω τις επιφυλαξεις μου αν ειναι απατη με υπολογιστη γιατι αυτος απλα επικοινωνουσε μεσω υπολογιστη,απατη με υπολογιστη ειναι πχ να χακαρεις μια τραπεζα κ να παρεις1221312312 γκαζιλιονς,και περισσευει μονον αυτο το "με οποιονδηποτε αλλον τροπο")) ....Και απο εκει και περα το 98 ΠΚ απλα λεει για υπολογισμο του συνολικου αντικειμενου του εγκληματος και της ποινης,δεν λεει για βαρυτερο η ελαφρυτερο,ταχεις μπερδεψει καπως.

Απάτη με υπολογιστή

Αρθρο 386Α.

Οποιος, με σκοπό να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλον

παράνομο περιουσιακό όφελος, βλάπτει ξένη περιουσία, επηρεάζοντας τα

στοιχεία υπολογιστή είτε με μη ορθή διαμόρφωση του προγράμματος είτε

με επέμβαση κατά την εφαρμογή του είτε με χρησιμοποίηση μη ορθών ή

ελλιπών στοιχείων είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, τιμωρείται με τις

ποινές του προηγούμενου άρθρου. Περιουσιακή βλάβη υφίσταται και αν τα

πρόσωπα που την υπέστησαν είναι άδηλα. Για την εκτίμηση του ύψους της

ζημίας είναι αδιάφορο αν παθόντες είναι ένα ή περισσότερα πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

ε οχι δα,οι μονες περιπτωσεις που ειναι κακουργημα η απατη ειναι εδω --->

αποτι φαινεται μαλλον ο τυπος δεν μαζεψε πανω απο 15κ...

αν κρινουμε απο τον ''ντορο'' που εχει γινει με τον απατεωνα ,μαλλον εχει ξεπερασει τα 15Κ.

δεν ξερω βεβαια θα ΄μετρησουν΄οσοι εχουν κανει καταγγελια ή θα γινει ερευνα ωστε να διαπιστωθει απο ποσους εχει λαβει καταθεση ποσου στους λογαριασμους του......?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω με αυτα που λες Τσακωνα αλλα εγω σου λεω πως ειναι κακουργημα η απατη που γινεται κατα συνηθεια και κατ εξαλουθηση....

Και στον συγκεκριμενο αμα κανουν ενα ανοιγμα του λογαριασμου/ων που ζητουσε να μπουνβ τα λεφτα θα ειναι πανω απο 15000€ και 20000€...Και εκτος αυτου ειχε συληφθη πριν ενα μηνα ξανα στις 2 Δεκεμβριου για τον ιδιο λογο.

Τα συμπερασματα δικα σας και τις δικαιωσυνης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου μην με κανεις να τριβω την φαλακρα μου με αυτα που λες,εχεις μπερδευτει ασχημα λεμε.

Εχουμε και λεμε : Κακουργημα ειναι μια πραξη που τιμωρειται κατ'ελαχιστον με 5ετη καθειρξη.

(

ΠΚ 18 : Αρθρο 18.

Κάθε πράξη που τιμωρείται με την ποινή του θανάτου ή της

Κάθειρξης είναι κακούργημα.

)

το 98 που λεει για το κατεξακολουθησιν εγκλημα σου λεει τροπο υπολογισμου της ποινης,δεν αποκλινει απο το την τιμωρηση του βασικου εγκληματος στο ΠΚ 386.

Χωρις 15Κ και κατα συνηθεια τελεση Η 73Κ σινγκλ χιτ,Κακουργημα δεν υπαρχει , ας σιμπλ ας δατ,και αυτο χωρις αλλαγη του ΠΚ η του συνταγματος ΔΕΝ αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

1ον Ειναι απατη μεσω υπολογιστη 29-01-2011: Δελτίο Τύπου της Γ.Α.Δ.Θεσσαλονίκης για σύλληψη 28χρονου ημεδαπού για απάτη μέσω Η/Υ - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία

Διαβασε τι λεει το δελτιο τυπου της αστυνομιας

2ον Ειναι και κακουργημα στην περιπτωση μας...θα βρω το σχετικο αρθρο που λεει οτι απατη που γινεται σε βαρος πολλων ατομων κατ επαγγελμα και κατα συνηθεια ειναι κακουργημα.

Link to comment
Share on other sites

1ον Ειναι απατη μεσω υπολογιστη 29-01-2011: Δελτίο Τύπου της Γ.Α.Δ.Θεσσαλονίκης για σύλληψη 28χρονου ημεδαπού για απάτη μέσω Η/Υ - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία

Διαβασε τι λεει το δελτιο τυπου της αστυνομιας

2ον Ειναι και κακουργημα στην περιπτωση μας...θα βρω το σχετικο αρθρο που λεει οτι απατη που γινεται σε βαρος πολλων ατομων κατ επαγγελμα και κατα συνηθεια ειναι κακουργημα.

οτι και να λεει το δελτιο της αστυνομιας,οι αξιωματικοι της αστυνομιας ,τους σεβομαι κλπ,αλλα ποινικο δικαιο εχουν διδαχτει 3-4 ωρες σε ενα εξαμηνο ,και νομικοι δεν ειναι.Γιαυτο και στα δικαστηρια μας δικαζουν δικαστες συνηθως.Απο εκει και περα,ας λεει ο,τι θελει η προανακριση που γινεται απο τους αστυνομικους,εχω δει και πολυ πιο λαθεμενες δικογραφιες να σχηματιζονται αποτην αστυνομια ,γιαυτο εχουμε τα δικαστηρια εξαλλου.Οπως εγω δεν εχω ιδεα πως να χειριστω ενα οπλο αλλο απο το G3A3 ,ετσι και ενας αστυνομικος δεν ειναι σε θεση να κανει ακριβη νομικη αξιολογηση.

2ον σου παραθετω το σχετικο αρθρο -18- του Ποινικου κωδικα , που λεει τι ειναι κακουργημα και τι οχι,το αρθρο που λες δεν προκειται να το βρεις ποτε επειδη δεν υπαρχει,ο νομοθετης ειχε λιγο διαφορετικη αποψη απο εσενα,χωρις τις προυποθεσεις που ειπα κακουργημα δεν ειναι ουτε προκειται να γινει στα επομενα 12312 χρονια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οτι και να λεει το δελτιο της αστυνομιας,οι αξιωματικοι της αστυνομιας ,τους σεβομαι κλπ,αλλα ποινικο δικαιο εχουν διδαχτει 3-4 ωρες σε ενα εξαμηνο ,και νομικοι δεν ειναι.Γιαυτο και στα δικαστηρια μας δικαζουν δικαστες συνηθως.Απο εκει και περα,ας λεει ο,τι θελει η προανακριση που γινεται απο τους αστυνομικους,εχω δει και πολυ πιο λαθεμενες δικογραφιες να σχηματιζονται αποτην αστυνομια ,γιαυτο εχουμε τα δικαστηρια εξαλλου.Οπως εγω δεν εχω ιδεα πως να χειριστω ενα οπλο αλλο απο το G3A3 ,ετσι και ενας αστυνομικος δεν ειναι σε θεση να κανει ακριβη νομικη αξιολογηση.

2ον σου παραθετω το σχετικο αρθρο -18- του Ποινικου κωδικα , που λεει τι ειναι κακουργημα και τι οχι,το αρθρο που λες δεν προκειται να το βρεις ποτε επειδη δεν υπαρχει,ο νομοθετης ειχε λιγο διαφορετικη αποψη απο εσενα,χωρις τις προυποθεσεις που ειπα κακουργημα δεν ειναι ουτε προκειται να γινει στα επομενα 12312 χρονια

Οσο για τους ΑΞ/ΚΟΥΣ κανεις ενα λαθος δεν ειναι 3-4 μονο δεν ειναι εχουν γνωσεις και αξιολογες...Απλα θα σε ρωτησω κατι με ενα παραδειγμα....

Σου κλεβω την πιστωτικη καρτα σου και παω κανω μια αγορα σε ενα καταστημα και ο υπαλληλος δεν μου ζητα ταυτοτητα και δεχοται την αγορα απλα με μια μονογραφη.???.

Νταξξξξ...Τσακωνα.Αλλα λες κατι απλα στηρισμενος πανω σε ενα αρθρο,υπαρχουν αρθρα του Π.Κ. που κανουν ενα πλημμελημα--------κακουργημα.ΤΕΣΠΑ....ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ δεν ειμαι απλα ξερω οτι γινεται αυτο που σου λεω γιατι το εχω συναντησει χωρις να ξεπερνα το ποσο αυτο...

Με ατομο που εκανε αυτη την δουλεια για χρονια.Χωρις να γνωριζουν το ακριβες ποσο.

Στο θεμα μας ομως....Ο Georarg ποτε θα συληφθη?????:dance3: Για να ηρεμησουν και τα forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

file epesa k ego se ayton to ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑ!!!!!!to email mou einai djthanos22@hotmail.com ti tha prepei na kanoume gia auton????????

Το θέμα τελικά πήρε κανονικά τον δρόμο του.....στις 17/3/2010 ορίστηκε δικάσιμος (σήμερα πήρα την κλήση).

Απλά το αναφέρω για ενημέρωση.

file se parakalo epikoinonise mazi mou gia ayton ton typo!!!mou pire k apo mena 400e!!!!to email mou einai djthanos22@hotmail.com k oti thelete eimai edo!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

φιλε ποτε εγινε αυτο? ημερομηνια φωσε,κατευθειαν πανε στην αστυνομια και κανε μυνηση κατα του κυριου αν δεν εισαι αθηνα η θεσσαλονικη ζητα να διαβιβαστει στο σωμα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος.αμα σου πουνε για 100ευρα και τετοια μην κολωσεις και βεβαια υπαρχει επριπτωση να ειναι 10ευρω η μυνηση,τα 100 ευρω εμαθα οτι ειναι για πτεσματα αλλα η απατη κατα εξακολουθηση ειναι κακουργημα

Link to comment
Share on other sites

Κανε μηνυτηρια αναφορα αν σου πουν 100€ γιατι πιθανον να σου πουν οτι ειναι πταισμα γιατι προκειται για απατη εφτελους αξιας...

Το κατα εξακουλουθηση δεν εχει αποδειχτει οοτε δεν γινεται μηνυση ετσι....

Κανε αυτο που σου λεει ο φιλος dancerman μηνυση και να διαβιβαστει στην διωξη ηλεκτρονικου εγληματος αναλογος και να αναφερεις οτι εχεις δει στο internet οτι εχει εξαπατησει και αλλους και εχουν υποβαλλει μηνυση.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μηνυτηρια αναφορα αν σου πουν 100€ γιατι πιθανον να σου πουν οτι ειναι πταισμα γιατι προκειται για απατη εφτελους αξιας...

Το κατα εξακουλουθηση δεν εχει αποδειχτει οοτε δεν γινεται μηνυση ετσι....

Κανε αυτο που σου λεει ο φιλος dancerman μηνυση και να διαβιβαστει στην διωξη ηλεκτρονικου εγληματος αναλογος και να αναφερεις οτι εχεις δει στο internet οτι εχει εξαπατησει και αλλους και εχουν υποβαλλει μηνυση.

prin 2 bdomades

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.

Επανέρχομαι στο θέμα μας αφου πρώτα πρώτα ζητήσω μια μεγάλη συγνώμη για το μεγάλο διάστημα που χάθηκα από όλους εδω στο φορουμ αλλά και από τους ομοιοπαθούντες.

Ο καιρός που θα γίνει η πρώτη δίκη εφτασε και θα γίνει στην Καλαμάτα αν θυμάμαι καλά στις 6-5-11 (θα το διασταυρώσω).

Μέχρι τώρα έχουν γίνει πολλά εδω μέσα και διάβασα για νέες μηνύσεις και αγωγές.

Μπορούμε λοιπόν όλοι μαζί να συνεννοηθούμε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.....έστω και αν καθυστέρησα να επανέλθω στο θέμα...απλά είχα τα δικά μου που με κράτησαν καιρό εκτός φορουμ.

Όποιος θέλει να επικοινωνήσουμε μαζί ας στείλει πμ και θα τα πούμε άμεσα πλέον τηλεφωνικά.

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...

Φιλε messinios θα ηθελα να δεις λιγο τα πμ που σου εχω στειλει και αν ειναι δυνατον να μου πεις ακριβως την ημερομηνια που θα γινει το δικαστηριο...

Οντως εχουν γινει παρα πολλα και θελω να ερθω στο δικαστηριο και αν γινεται να σου δωσω καποια στοιχεια που εχω ή να βοηθησω με καποιον αλλο τροπο.

Ευχαριστω κ παλι

Υ.Γ. Δες τα πμ σου σε παρακαλω messinios

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανέστη.

Αυριο το πρωι θα πάρω τηλεφωνο να μαθω ακριβως την ημερομηνια και θα δημιοσιευσω όπως θα έρθω και σε άμεση επαφή μαζί σου.

Φίλος απο φορουμ που ημασταν μαζι στην δίκη θυμάται λοτι ελιναι στις 30-5-11,εγω έχω κολήσει στις 6-5.

Αυριο θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.