Jump to content



Q9450 vs E8400


L4ncel0t

Recommended Posts

Βασικά...καλημέρα σας :)

Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα που πιστεύω θα βρεθεί πολύς κόσμος με το που θα κυκλοφορήσουν οι νέες Intel CPUs.

--- Q9450 ή Ε8400 ---

Αν στήνατε τώρα ένα μηχανάκι παιχνιδομηχανή και έπρεπε να διαλέξετε έναν απο τους δύο (πέφτει ένας μετεωρίτης στη γη και σκοτώνει όλους τους άλλους επεξεργαστές :p ) ποιον θα διαλέγατε? (Υπόψιν θα μπει πάνω σε Asus P5E3 Deluxe me 3870 CF)

ΥΓ : Παρακαλώ διαλέξτε αυτόν που έχω στο μυαλό μου :)

Link to comment
Share on other sites

xaaxaxax.......καλός ο μετεωρίτης :p εγώ τα έπερνα 8400 (κ θα πάρω :p) μιας και video και ιστορίες τέτοιες δεν ασχολούμαι......παιχνίδια με 4 πυρήνες.....μπα.....! ελπίζω να διάβασα το μυαλό σου :p 316 δολλάρια.....πολλά τα λεφτά ’ρη :p 2.66ghz έναντι 3 :p εγώ τα έπερνα 3 G διπύρηνα......

εδιτ......νομίζω πως θα έρθει και πιο μετά ο Q

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πάρεις τώρα θα σου πρότεινα Ε6750

δεν ξέρουμε πως θα ειναι τα πράγματα σε ενα μήνα

πριν κανα 2 μέρες είχα εγκαταστήσει το unreal

και νομίζω έκανε χρήση και δευτέρου πυρήνα

αλλά σε γενικές γραμμές για παιχνίδια μέχρι στιγμής καλύτερα να πάρεις κάποιον και να τον έχεις σε πολύ υψηλούς χρονισμούς

εδιτ υπαρχει και αυτο ειναι λιγο παλιο ομως

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q6600.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

παρε το μελλον

Συμφωνώ - Quad ftw. Θα πηγαίνει 3.6 με 4 αν ασχοληθείς με o/c και νομίζω θα είσαι jet.

Αν πας σε 8400, σίγουρα θα ανέβει ψηλότερα, αλλά σκέψου ότι κάποια στιγμή σε ένα χρόνο σχεδόν σίγουρα θα τον αλλάξεις (εκτός αν μας αφήσουν στα κρύα του λουτρού - και πάλι - οι gaming industries).

Εννοείται δε ότι αν ασχολήσε με encoding με τα 1000 quad ε :D

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως οι περισσότεροι "γέρνετε" προς quad μεριά...

Στην αρχή κι εγώ αυτόν σκεφτόμουν, όμως........

Βλέποντας νούμερα fps σε παιχνίδια (quad vs dual), καθώς και την μισή! τιμή κόστους απόκτησης του dual, εγώ μάλλον θα "γείρω" προς Ε8400.

Link to comment
Share on other sites

Σε 6 μηνες αλλαζει το socket της Intel. Οι πρωτες πληροφοριες λενε για 3 νεα sockets που το 3ο και ποιο ακριβο θα ειναι για CPUs με ενσοματωμενο μεμορι κοντρολερ.Οποτε αγορασε με αυτο στο νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Melkon [15-01-2008 11:17]

4 CORES Rul3.Μπορει τωρα τα games να δουλευουν πιο καλα με 2πυρινουν επεξ. αλλα σε λιγο καιρο πολυ πιθανον τα παιγνια να εκμεταλευονται και τους 4!

οταν τα παιχνιδια θα εκμεταλεβονται τα 4 core τοτε θα μπορεις να παρειs απο το εμποριο στην σιμερινη τιμη του quad, 8-16 core cpu....

παρε τον ε8400 και ανεβασετονα στα 4000 η πιο πανω αν θες πολλα fps...

;)

ps: κρατα λευτα στην ακρη για μια 9800gtx ισως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από L4ncel0t [Χθες, στις 19:03]

Τελικά......κρατάω στα χέρια μου τον Ε8400 :) :) :)

Αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα οι μνήμες για να το στήσω μέσα στο σουκου :(

Στο Πλαίσιο δουλεύεις? Εχει παραλάβει Ε8400 στην αποθήκη (και αρκετά κομμάτια αν δεν κάνω λάθος) αλλά απαγορεύεται να πουληθούν πριν τη Δευτέρα. Φυσικά κάποιοι τσίμπησαν μερικά κομμάτια για testing purposes :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.