Jump to content



kde 4 is OUT!!


chek2fire

Recommended Posts

Xτες βγήκε το πολυαναμενόμενο kde 4 μια ριζική ανανέωση του kde.Hδη έχουν ανέβει πακέτα σε αρκετές δημοφιλείς διανομές για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν ενώ για όσους έχουν kubuntu η εγκατάσταση γίνετε με αυτό εδώ τον τρόπο

http://kubuntu.org/announcements/kde-4.0.php

Για όσους θέλουν να κατεβάσουν το live cd του kubuntu με kde4 μπορούν να το κάνουν από εδώ

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/gutsy/kde4/

Και μερικές pic από το νέο περιβάλλων εργασίας του kde

desktop_thumb.jpg

και εδώ η επίσημη ανακοίνωση

http://www.kde.org/announcements/4.0/

Link to comment
Share on other sites

thanks for the info!

Από τις πρώτες εικόνες φαίνεται λουκούμι...

αν και ευχαριστημένος από τα ubuntu κατεβάζω το liveCD να παίξω λίγο...

...πως γίνεται κάθε φορά που κοιτάω μια καινούργια διανομή Linux, τόσο περισσότερο ξενερώνω που υπάρχουν και τα windows...? :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα βγηκε αρα θα εχει ασυμβατοτητες οχι bug αλλα σε λιγο θα φτιαξει αλλωστε εχουν πεσει ολοι πανω του.Μεχρι και εγω που ειμαι κατα του ubuntu το τραβαω για να δω το kde.....!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught [Σήμερα, στις 00:54]

Παιδια τωρα βγηκε αρα θα εχει ασυμβατοτητες οχι bug αλλα σε λιγο θα φτιαξει αλλωστε εχουν πεσει ολοι πανω του.Μεχρι και εγω που ειμαι κατα του ubuntu το τραβαω για να δω το kde.....!

κατα του ubuntu?? κοιτα που εχουμε φτασει τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο μαζί του (εγκατάσταση σε vmware6 από το kubuntu live cd) και τα συμπεράσματα και τα προβλήματά μου μέχρι στιγμής είναι τα εξής...:

- Πολύ γρήγορη εγκατάσταση και loading...

- Έχει αρκετά bug-άκια, αλλά είναι λογικό και έχουν ήδη ξεκινήσει να τα διορθώνουν... Δυστυχώς αρκετά είναι unlisted και πρέπει να τα διορθώνουμε μόνοι μας, όσα γίνεται...

- Το bug που ίσως δυσκολέψει τους περισσότερους (αρχάριους κυρίως) είναι ότι από μόνο του δεν εγκαθιστά σωστά τον SMART Package Manager, ο οποίος από λάθος δεν είναι dependency για το ΚPackage... οπότε πρέπει να κάνουμε..:

sudo apt-get smartpm-core

- Επίσης δεν με ρώτησε αν θέλω να δώσω κάποιο root password, με ρώτησε μόνο για user... οπότε δεν σε αφήνει να έχεις administrative rights... Στην περίπτωση αυτή δίνουμε σε ένα terminal...:

sudo passwd

και ορίζουμε ένα καινούργιο password...

- Το desktop είναι πολύ σταθερό γενικότερα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάνει κάτι κουλό ή κάποιο crash...

- Είναι πολύ eye-candy....!!!

- Δεν μου πολυαρέσει το start menu του επειδή είναι κυλιόμενο και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να το χειριστείς... αλλά παρόλ' αυτά είναι πρωτότυπο...

- Τον καταραμένο τον flash player απορώ πότε θα τον ενσωματώσουν...

- Για κάποιο λόγο η locate δεν έχει ενημερωμένη βάση από default μετά από την εγκατάσταση(!!!), οπότε...:

sudo updatedb

- Την "killall" την έκαναν "killall5" ...?!? Trendy says...:

ln -s /sbin/killall5 /sbin/killall

- Όσοι θελήσουν να εγκαταστήσουν το kubuntu σε vmware 6 θα συναντήσουν ένα πρόβλημα με τα vmware tools, γιατί δεν μπορούν να εγκατασταθούν αυτόματα... Στην περίπτωση αυτή πρέπει να το κάνουν manual... Υπόψην πως για την εγκατάσταση των vmware tools χρειάζεται να γίνει το πιο πάνω βήμα για την killall...!!!

VM -> Install VMWare Tools

Μετά στο Desktop δεξί κλικ -> Run Command -> Terminal

Στο terminal...:


mount /media/cdrom0

cd /tmp

tar zxpf /media/cdrom0/VMwareTools-6.0.2-59824.tar.gz

cd /tmp/vmware-tools-distrib

sudo ./vmware-install.pl

Έχω βρει και διάφορα άλλα, αλλά υπάρχουν ήδη καταχωρημένα...

Για αρχάριους δεν την συνιστώ αυτήν την έκδοση ακόμα, αφήστε το κανά 2-μηνο να λυθούν τα προβλήματα και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Το updatedb θέλει να τρέχει σε cronjob, μια φορά τη μέρα είναι αρκετό. Εγώ το έχω στο default του slackware γύρω στις 4 το πρωί που συνήθως κοιμάμαι.

Για το killall συνιστώ καλύτερα ένα symbolic link αντί για copy.

ln -s /sbin/killall5 /sbin/killall

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η έκδοση που υπάρχει για το kubuntu είναι μάλλον ένα preview για το καινούργιο περιβάλλων και όχι μια κανονική λειτουργική διανομή γιατί τις λείπουν αρκετά πράγματα όπως ένας package manager αλλά και αρχεία με ρυθμίσεις στο home.Πήγα να κάνω και upgrade μέσω κονσόλας στην νέα έκδοση αλλά δεν με άφησε γιατι παραπονέθηκε οτι έλειπε το kde-desktop και δεν μπορεί να δει ποιά έκδοση έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

How to Install KDE 4.0 (Stable) in Ubuntu Gutsy

KDE 4.0 is the innovative Free Software desktop containing lots of applications for

every day use as well as for specific purposes. Plasma is a new desktop shell

developed for KDE 4, providing an intuitive interface to interact with the desktop and

applications. The Konqueror web browser integrates the web with the desktop.

The Dolphin file manager, the Okular document reader and the System Settings

control center complete the basic desktop set.

KDE is built on the KDE Libraries which provide easy access to resources on the

network by means of KIO and advanced visual capabilities through Qt4.

Phonon and Solid, which are also part of the KDE Libraries add a

multimedia framework and better hardware integration to all KDE applications.

First you need to edit the /etc/apt/sources.list file

sudo gedit /etc/apt/sources.list

add the following line

deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu gutsy main

Save and exit the file

Update the source list using the following command

sudo aptitude update

Install KDE 4.0 in Ubuntu

First you need to remove any exiting kde4 using the following command

sudo aptitude remove kdelibs5 kde4base-data kde4libs-data

Now install kde4.0

sudo aptitude install kde4-core

This will complete the kde4.0 installation

you can run a full session by selecting KDE 4″ from your login manager.

To avoid having to start a second X server for a full session install xserver-xephyr and

run Xephyr :1 & export DISPLAY=:1; xterm and run startkde in the Xerphyr xterm.

Once you logged in you should be able to see similar to the following screen

If you want 50 more KDE 4.0 Screenshots check here here

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [13-01-2008 14:15]

κατα του ubuntu?? κοιτα που εχουμε φτασει τελικα...

Ποτε μου δεν υποστηριξα το ουγκα.Απλα στη δικη μου διανομη δεν εχει βγει ακομα γιατι ειναι σε testing.Τελικα κατεβασα το openSuse.

To ουγκα εχει πολλα μειον απο τη μανα του.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα καμιά βδομάδα περίπου (κι ακόμα το έχω ως κύριο και μόνο de) και είναι τρομερά φρέσκο αλλά αρκετά σημεία του θέλουν φτιάξιμο, κυρίως λειτουργικότητας.

Γενικά είναι πραγματικά πιο γρήγορο από το KDE3, ακόμα και με το compositing.

Αλλά πρέπει να πω ότι ακόμα υπάρχουν προβλήματα που είναι distro-specific, αφού ο καθένας το πακετάρει διαφορετικά. Π.χ. αρκετά προβληματάκια που αναφέρει ο Jaco δεν τα έχω, ενώ έχω άλλα.

Το σημαντικότερο είναι ότι πολλές εφαρμογές π.χ. amarok, k3b δεν έχουν μεταφερθεί σε qt4.

Το καλοκαίρι (Ιούνιο) που θα φτάσει η 4.1 ΚΑΙ για windows και OSX όλα θα είναι μέλι-γάλα. Μέχρι τότε το KDE3 θα είναι περισσότερο λειτουργικό imo.

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικά απογητεύτικα από το KDE 4.0.

OK, είναι μπροστά απο την άποψη ότι όλα μέσα είναι χωρισμένα και οργανωμένα μέσα απο πλατφόρμες αλλά αυτό το έχουν και τα Vista...

Επίσης θυμίζουν ελεϊνά τα MAC......

Σε μερικά σημεία ξενίζουν γιατί δέν είναι και πολύ straightforward....

Τόσος πανικός για το τίποτα...

Ακόμα απορώ........Where's the Innovation?

Πρακτικά δέν προσφέρει κάτι τρομερό. Ένα uplifting είναι.

Nothing less, nothing more!

Gnome still Rulez!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.