Jump to content



E-shop κ καμενη vga


nonacab

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Διαβαζεις καθολου τι γραφω? Δεν ειπα οτι φταινε τα e-shop για τα προβληματικα προϊοντα, απλως ειπα οτι δεν ειχα το κουραγιο να περιμενω αλλες 3 βδομαδες και βαλε, για να κανω RMA.. Απο που συμπαιρανες εσυ οτι εχω ξεφυγει?

... :giveup:

Γιατί σε όποιο κατάστημα του πας τροφοδοτικό και του πείς ότι η 12άρα σου δίνει 11,7 και δεν μπορείς έτσι να κλοκάρεις την κάρτα γραφικών σου θα σε πάρει με τις λεμονόκουπες ρε φίλε.

Χωρίς παρεξήγηση τώρα αλλά έχεις δεί κανέναν κατασκευαστή h/w να σου δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας για o/c ;;;;

Είπαμε να παραπονιώμαστε και να ξεμπροστιάζουμε τα καταστήματα για τις σκαστές περιπτώσεις αλλά όχι και έτσι...

Χάνουμε το μέτρο.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 10:40]

Γιατί σε όποιο κατάστημα του πας τροφοδοτικό και του πείς ότι η 12άρα σου δίνει 11,7 και δεν μπορείς έτσι να κλοκάρεις την κάρτα γραφικών σου θα σε πάρει με τις λεμονόκουπες ρε φίλε.

Χωρίς παρεξήγηση τώρα αλλά έχεις δεί κανέναν κατασκευαστή h/w να σου δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας για o/c ;;;;

Είπαμε να παραπονιώμαστε και να ξεμπροστιάζουμε τα καταστήματα για τις σκαστές περιπτώσεις αλλά όχι και έτσι...

Χάνουμε το μέτρο.

Φιλικά.

Αμα ειναι ετσι, γιατι οι κατασκευαστες των τροφοδοτικων εγγυουνται σταθερες τασεις? Και τα reviews μιλανε για τις τασεις αποκλειστικα? 11,7 ειναι στο idle.. Αμα παω σε full load θα πεσει στο 11,58.. Δεν λεω, για casual χρηση ok ειναι.. Αλλα ΔΕΝ ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι ευθης εξ' αρχης..

Να σου υπενθυμισω περαν απο το overclock οτι οι τασεις παιζουν συμαντικο ρολο και στην ομαλη λειτουργεια του συστηματως ασχετως εαν εχεις κανει overclock ή οχι.

Και για αλλη μια φορα στο λεω.. ΔΕΝ κραζω το καταστημα γιατι βγηκαν 2 προϊοντα προβληματικα ($#!T happens..)

Απλως ειπα οτι δεν ξαναψωνισα λογω της πολιτικης που ακολουθουν και επειδη κι εγω εκατσα μια φορα στο περιμενε 3 βδομαδες, και με τα πολλα που ακουγονται, πεταξα και το περι "μηδαμινης εγγυησης".

Μαζι μιλαμε, χωρια καταλαβαινομαστε μου φαινετε..

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τις ημερες που τα εκανε το plaisio αυτα, και το e-shop ηταν παραδισος. Και οταν μου ειπαν οτι το e-shop το πηρε αλλος και τα πραγματα θα γινουν πολυ ασχημα, δεν τους πιστευα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner [Σήμερα, στις 13:02]

’σχετο, αλλά την τάση πώς την μέτρησες για να είσαι και σίγουρος; με πολύμετρο ή με τον σένσορα;

Με το σενσορα, αλλα τοσο που τρεμοπαιζει μπορω να καταλαβω και μονος μου.. Αφου τρωω μπλε οθονες για πλακα αμα το ζορισω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 10:40]

Γιατί σε όποιο κατάστημα του πας τροφοδοτικό και του πείς ότι η 12άρα σου δίνει 11,7 και δεν μπορείς έτσι να κλοκάρεις την κάρτα γραφικών σου θα σε πάρει με τις λεμονόκουπες ρε φίλε.

Χωρίς παρεξήγηση τώρα αλλά έχεις δεί κανέναν κατασκευαστή h/w να σου δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας για o/c ;;;;

Είπαμε να παραπονιώμαστε και να ξεμπροστιάζουμε τα καταστήματα για τις σκαστές περιπτώσεις αλλά όχι και έτσι...

Χάνουμε το μέτρο.

Φιλικά.

Έχει κάθε δικαίωμα να το αλλάξει εντός 20 ημερών απλά επειδή έτσι γουστάρει, και χωρίς λόγο και αιτία....

διάβασε κάνα νόμο, πάρε και ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο και θα δεις...

Όχι μόνο είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν πίσω αλλά και να του επιστρέψουν τα χρήματα αν το θέλει...

δεν είναι υποχρεωμένος καν να δεχτεί αλλαγή η αντικατάσταση με άλλο προϊόν...

Μην λέμε ότι θέλουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισιο μου ειπαν μεχρι και 3 μηνες, εφοσων δεν εχει ανοιχθει κατι.. Οταν ειναι προβληματικο βεβαια αλλαζει η ολη φαση..

Εγω παντως δεν το εκανα RMA γιατι χρειαζομουν παραπανω watt και δεν ειχα αλλο PSU καβατζα.. Και να μεινω τιποτα μηνες ξεκρεμαστος, δε το εκανα για κανενα λογο..

Το PSU εχει ενταξει συμπεριφορα, απλως λογο τρεμοπαιξιματως, θελω παραπανω slack voltage για να λειτουργησουν ολα ομαλα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Έχει κάθε δικαίωμα να το αλλάξει εντός 20 ημερών απλά επειδή έτσι γουστάρει, και χωρίς λόγο και αιτία....

διάβασε κάνα νόμο, πάρε και ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο και θα δεις...

Όχι μόνο είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν πίσω αλλά και να του επιστρέψουν τα χρήματα αν το θέλει...

δεν είναι υποχρεωμένος καν να δεχτεί αλλαγή η αντικατάσταση με άλλο προϊόν...

Μην λέμε ότι θέλουμε!!!

Συμφωνώ με ότι λές.

Μόνο που το θέμα της συζήτησης είναι άλλο.

Για διάβασε λίγο ποιό προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το θέμα δηλαδή??

εδώ μπορεί να το αλλάξει επειδή έτσι του γουστάρει και δεν μπορεί να το αλλάξει όταν η δωδεκάρα κάνει κολοτούμπες?

Σε πληροφορώ ότι έχω φίλο που άλλαξε το psu του επειδή έκανε περισσότερο θόρυβο από ότι περίμενε...

Αλλα αυτά συμβαίνουν σε μαγαζιά που σέβονται τους πελάτες τους... και θέλουν να φεύγουν ευχαριστημένοι από το κατάστημα...

αυτοί δεν σέβονται ούτε τον ίδιο τους τον εαυτό!!!

τέσπα, από εμένα έχουν είδη μια καταγγελία στο τσεπάκι τους, και θα το τραβήξω μέχρι αηδίας, όσο πάει...

’σε που θα μπλοκάρω τη κάρτα και δεν θα πάρουν δεκάρα τσακιστή!!!

Αρκετά έχω ανεχτεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

ποιο είναι το θέμα δηλαδή??

εδώ μπορεί να το αλλάξει επειδή έτσι του γουστάρει και δεν μπορεί να το αλλάξει όταν η δωδεκάρα κάνει κολοτούμπες?

Σε πληροφορώ ότι έχω φίλο που άλλαξε το psu του επειδή έκανε περισσότερο θόρυβο από ότι περίμενε...

Αλλα αυτά συμβαίνουν σε μαγαζιά που σέβονται τους πελάτες τους... και θέλουν να φεύγουν ευχαριστημένοι από το κατάστημα...

αυτοί δεν σέβονται ούτε τον ίδιο τους τον εαυτό!!!

τέσπα, από εμένα έχουν είδη μια καταγγελία στο τσεπάκι τους, και θα το τραβήξω μέχρι αηδίας, όσο πάει...

Αρκετά έχω ανεχτεί...

Το θέμα είναι όμως ότι η δωδεκάρα όταν λειτουργεί κανονικά και μέσα στα προβλεπώμενα όρια δεν έχει κανένα πρόβλημα, το παραδέχεται και ο ίδιος άλλωστε.

’ρα το να το επιστρέψει με RMA δεν παίζει ούτως ή άλλως.

Το γιατί δεν το άλλαξε για να πάρει τα χρήματα του πίσω ή πιστωτικό ή επειδή έτσι του γούσταρε τώρα είναι δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 15:29]

Το θέμα είναι όμως ότι η δωδεκάρα όταν λειτουργεί κανονικά και μέσα στα προβλεπώμενα όρια δεν έχει κανένα πρόβλημα, το παραδέχεται και ο ίδιος άλλωστε.

’ρα το να το επιστρέψει με RMA δεν παίζει ούτως ή άλλως.

Το γιατί δεν το άλλαξε για να πάρει τα χρήματα του πίσω ή πιστωτικό ή επειδή έτσι του γούσταρε τώρα είναι δικό του θέμα.

Θα σου πω εγώ γιατί δεν το γύρισε... και αν κάνω λάθος ας με διαψεύσει το παλικάρι, άλλωστε το είπαν και άλλοι και ποιο πάνω...

Μόνο η ταλαιπωρία που θα τον έβαζαν να περάσει φτάνει!!!

’σε το δούλεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε dpolal, προβλεπομενα ορια δεν ειναι απο τη στιγμη που πρεπει να δωσω 2 click παραπανω voltage απ' οτι πρεπει, στην καθε συσκευη, προκειμενου να παιξει σωστα.. Ειπα, ειναι για ok μονο για casual χρηση.. Οταν λιγο ανεβασεις κανα επεξεργαστη ή vga ομως, εκει αρχηζει και ποναει το ανεβοκατεβασμα καθε λιγο και λιγακι στο vcore..

RMA θα μπορουσα να το κανω οποια στιγμη θελω, γιατι το τροφοδοτικο πρακτικα ειναι ακομα μεσα στην εγγυηση (υπολοιπονται 23 μηνες ακομα) και ακομη "κουβαλαει" το προβλημα.. Ακριβως οπως ειπε ο dark22, δεν το κανω, διοτι θα περασω τσαμπα ταλαιπορια (και χωρις PSU δεν εχω PC επισης - τη δεδομενη στιγμη) αφου ολο και κατι θα σκαρφιστουν να πουνε για να μην μου το αλλαξουν ή να χρεωσουν πιστοτικο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 02:26]

Δεν το χρησιμοποιησα καν σαν επιχειρημα.. Αντιθετως το σχολιασα ξεχωριστα..

Πρωτων απεριοριστες γνωσεις στο σπορ δεν εχω, αλλα μπορω να πω οτι ξερω πολλα και ψαχνομαι γενικοτερα.. Ο λογος που τα λεω ατομακια, ειναι επειδη δεν ξερουν τι θελουν και πανε με τις ωρες και πριζουν τον πωλητη, χωρις να εχουν την αισθηση του χρονου και οτι περιμενει κοσμος απο πισω, που στο φιναλε φιναλε αυτος θα του δωσει οτι εχουν εκεινη την ωρα στο καταστημα, για να πουλησει.. Και εγω υπηρξα καποτε τετειο "ατομακι" οταν ημουν μικροτερος και σε πληροφορω οτι χτυπαει οντως ασχημα να κρατας εσυ τον πωλητη επειδη δεν εισαι σιγουρος, ή εχεις ενα διλλημα, ή επειδη δεν εκατσες να κανεις το research σου για να δεις αυτα που θελεις απο τα χιλιαδες reviews που υπαρχουν, και να καταληξεις σε ενα συμπερασμα πριν πας..

Εγω τα περισσοτερα τα εμαθα απο το φιλο μας το γουγλη και τιμη μου που το λεω.. Γιατι προτημω για κατι το οποιο μπορω να το ψαξω μονος μου, να μην απασχολω αλλους.. Και αν οντως μετα δεν καταληγω καπου, τοτε ρωταω.. Σε αντιθεση με καποιους που λενε οτι εχουνε internet απλα για να λενε οτι εχουν, και μας γεμιζουνε τα DSLAM τσαμπα και βερεσε.. :mad:

Επισης οι απαντησεις και οι ερωτησεις που θετουμε στα forums, τις γραφουμε στον ελευθερο μας χρονο και "δεν εχουμε κοσμο να περιμενει να εξυπηρετηθει", σε περιπτωση που το συνδεσεις με αυτο..

Ειδικη μεταχειριση δε ζητησαμε, απλα να μην κανουμε δεκα ωρες επειδη ενας πηγε να παρει printer και βγηκε με ολοκληρο PC απο καταστημα (μου εχει τυχει να το δω κι αυτο..) και οτι λεω το λεω ξεκαθαρα, ουτε με τις λεξεις παιζω, ουτε εμπλεκω κρυφα νοηματα και ψιλα γραμματα..

Παντα φιλικα,

Johnny. :flower:

Mαζι σου

Αν δειτε, σε ολα τα πολυ καταστηματα, αυτοι που τα πρηζουν στους πωλητες, ειναι ολοι αυτοι που κανουν ηλιθιες ερωτησεις

Σε ενα αλλο πολυκαταστημα, περιμενα με τις ωρες να ελευθερωθει ενας πωλητης, και οταν πλησιασα να δω τι διαολο λενε, ξερετε τι ρωταγε ο πελατης, μπροστα απο καμια 10ρια τηλεορασεις?

''Απο τα 4 μετρα, ποια ειναι καλυτερη να βλεπω?Η 27'' ή η 32'' "

ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ απεναντι σου ειναι καμια 10 τηλεορασεις που λειτουργουν, κατσε και δες μονο σου ποια σου αρεσει

Ελεος πια, επειδη συνεργαζομαι σαν προμηθευτης σε μεγαλη αλυσιδα, δεν μπορειτε να πιστεψετε τι τραβανε οι πωλητες με τετοιους ηλιθιους πελατες

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, ειναι λιγο ακραιο να χαρακτηρισεις καποιον ηλιθιο γι' αυτο το λογο.. Μπορει να ζητησε μια γνωμη το παιδι.. Αυτο που λεω εγω ειναι παρομια αλλα αλλη περιπτωση..

Σε περιπτωση που παρεξηγισες hayabusa δεν εννουσα οτι "αν εισαι noobας απο hardware, τοτε μακρια απο τα καταστηματα", απλως ειναι κατι σαν suggestion οσον αφορα τα ιδια τα καταστηματα..

Οπως ενας υπαληλος που με εξυπηρετησε και μου φερε στο τσακ μπαμ 2 συγκεκριμενα κοματια που του ζητησα απο τα ραφια (στο Πλαισιο του The Mall) ενω εξυπηρετουσε αλλους πελατες και του εξιγισα οτι βιαζομουν (Εφευγα την ιδια μερα προς Λαμια, και στο τσακ προλαβα το εργαστιριο..)

Ο αρνητικος σχολιασμος πηγαινε περισσοτερο στο προσοπικο του e-shop, διοτι σταθηκα σε αυτο:

Αρχική απάντηση από god [Χθες, στις 00:40]

τους λεω οτι βιαζομαι και αυτοι μου ελεγαν οτι υπαρχει αλλος πελατης πριν απο μενα αλλα ο πελατης εκεινος απλα συζητουσε με εναν απο τους υπαλληλους και δεν φαινοταν να ξερει ακομα τι να αγορασει και οι υπολοιποι 5-6 που δεν εκαναν τιποτα βαριοντουσαν να ασχοληθουν.τελικα μετα απο 30-40 λεπτα εκαναν τον κοπο και πηγαν και μου εφεραν την καινουρια.

Εσυ τι θα εκανες σε παρομια φαση?

Και επειδη ψιλοξεφυγαμε (αρκετα) απο το θεμα, απαντησε αν θελεις και συνεχιζουμε πισω στο θεμα μας..

Και να προσθεσω επεισης οτι στο Πλαισιο της καλλιθεας δεχτηκανε να μου κρατησουν μια IP35pro 4 ολοκληρες μερες.. Που συνηθως την κρατανε το πολυ μιση μερα και αντε.. Αλλα μολις εξηγισα στον υπαληλο τηλεφωνικως, οτι θα ερθω απο Λαμια να την παρω και δεν εχω περιθωριο να τρεχω απο το ενα καταστημα στο αλλο.. Με εξυπηρετησε..

Αυτα να γινονται μαθηματα στα αλλα καταστηματα, γιατι ετσι κερδιζεις πελατες.. Αυτος ηταν ο σκοπος του post μου ευθυς εξ' αρχης..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Σε περιπτωση που παρεξηγισες hayabusa δεν εννουσα οτι "αν εισαι noobας απο

Εσυ τι θα εκανες σε παρομια φαση?

Ειπα και παραπανω τι θα εκανα...Θα το βουλωνα και θα περιμενα να ερθει η σειρα μου...Το οτι συζητουσε με τον υπαλληλο δεν μου λεει τιποτα απολυτως...Πως μπορεις να ξερεις εσυ (οχι εσυ προσωπικα) τι μπορει να ελεγαν ;

Οσο για τους 5-6 που καθοντουσαν και βαριοντουσαν τα ξαναειπαμε...Ειναι κατακριτεο και σηκωνει πολλη συζητηση που καλυτερα να μην γινει σε αυτο το thread...:)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μπορει να παραφερθικα/ξεσπασα τοτε, απλα αυτη την εντυπωση ειχα απο το πως τα περιεγραφε ο φιλτατος god.

Εχεις δικιο για το τελευταιο. Απο πλευρας μου αυτη η συζητηση δεν θα συνεχιστει εδω.

(Με το καλο να μας κανουν forum αξιολογισης καταστηματων οι admins και οτι θελουμε θα το εχουμε εκει μεσα ουτως ή αλλιως, για να κατατοπιζονται και οι καινουργιοι ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

@after

Και εγώ το έχω κάνει αυτό ρε φίλε... ήμουν στα Media Markt και μπερδεύτηκα με όλες αυτές τις τηλεοράσεις... ηλίθιος είμαι ή δεν ξέρω απο αυτά; ;)

Aλλο να ρωτησεις τεχνικα χαρακτηριστικα, και αλλο να ρωτησεις ερωτηση κρισεως

Ειναι σαν να ρωτας καποιον αλλο, αν θας φας μπουτι ή στηθος(κοτοπουλο)

Και που ξερει ο αλλος τις θες εσυ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.