Jump to content



Recommended Posts

Το να λεει εδω ο καθένας την άποψη του για το τι θεωρεί καλύτερο δε λεεί κάτι. Ιδιαίτερα στα τροφοδοτικά που είναι πολύ δύσκολο να πούμε τι είναι καλύτερο απο κατι άλλο. Και εγω θεωρώ πως το καλύτερο είναι ενα Tagan. Παπαρολογίες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα όλα σχετικά είναι δε λέω αλλά...αν σου κάτσει στραβή με ένα τροφοδοτικό το εμπιστεύεσαι πάλι; Δύσκολα.Πάντως εγώ και ο κολλητός μου είχαμε το Hiper σου

και μας ψόφησε και στους δύο στον ένα χρόνο. Στον άλλο κολλητό μου ακόμα αντέχει!

Link to comment
Share on other sites

ε και εγω αυτο λεω. Εγω το εχω εδω και 1 χρονο το hiper και ειναι μια χαρα και δουλευει τους 7+ μηνες 24 ωρες το 24ωρο χωρις το παραμικρο πρόβλημα.... Το ιδιο και ενα noname που εχω 400watt με 12ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μιας και εγω κοιταω να κανω μια μικρη αναβαθμιση, κοιτουσα αυτην τη μητρικη:

http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=70&products_id=40547

και βλεπω οτι εχει καποιες θυρες σαν optional!! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παει να πει θυρες optional? ηξερα στα αυτοκινητα τα optional αλλα θυρες σε μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για enermax, chieftec και zalman εχω ακουσει.. Τι να σας πω, οπως ειπα, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το πως λειτουργουν τα καινουργια συστηματα και τα σχετικα do's και don'ts.. Θα εκτημουσα ιδιετερα αν μπορουσε κανεις να μου απαντησει τα ερωτηματα που εχω θεσει απο το 4 μεχρι το 8, μιας που σιγα σιγα καταλιγω σε ενα setup..

Α, τελικα την IP35 που μπορω να την βρω? Το Πλαισιο λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο και δεν την βρησκω σε αλλο καταστημα.. Λεω να παρω την ASUS που εγραψα στην προηγουμενη σελιδα του thread, τι λετε? (Αν και καπου διαβασα οτι το Intel P35 εχει προβληματα και bootαρει μονο με 3 dimms το μεγιστο μεχρι στιγμης.. :/ )

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια παιδια, να 'στε καλα.. :)

Απο τροφοδοτικα, τωρα που εκανα μια μικρη αναζητηση, βρηκα αυτα κοντα στο συνολικο budget..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1018264

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=941298

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=940305

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1030116

Link to comment
Share on other sites

(Αν και καπου διαβασα οτι το Intel P35 εχει προβληματα και bootαρει μονο με 3 dimms το μεγιστο μεχρι στιγμης.. :/ )

Δηλαδή μόνο με 2 Dimms μπορεί να μπουτάρει?

Από τα τροφοδοτικά αυτά εγώ θα προτιμούσα το Enermax.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μεχρι 3 ειπα.. Απο εδω το διαβασα (κοιταζω παντα προβληματα που εχουν σημειωθει πριν αγορασω κατι)

Δεν γνωριζω εαν προκειτε για θεμα μητρικης αποκλειστικα, αλλα φανταζομαι οτι και η Abit θα ειχε παρομια προβληματα γιατι εχουν το ιδιο chipset, σωστα? (Τουλαχιστον οσον αφορα τα προβληματα που εχω ακουσει για τους drivers)

Ενα αλλο που με προβληματιζει ειναι το ICH9R.. Στο latop για να εγκαταστισω WinXP μου βγαλε την παναγια γιατι ειχε ενα αντιστοιχο chipset και επρεπε να κανω slipstream τους drivers για να αναγνωριζει το setup το δισκο.. Πειτε μου οτι αν αποφασισω να κανω format με το νεο PC, οτι δε θα περασω παλι τα ιδια.. :(

PS: Οσον αφορα τα τροφοδοτικα, μου ψιλοεκανε κλικ το corsair γιατι διαβασα οτι κανει correction σε περιπτωση υποτασης κλπ.. Αν και εχω UPS να κανει αυτη τη δουλεια και δεν αμφιβαλω οτι και το enermax ειναι εξισου καλο, μιας που λεει στην περιγραφη οτι σηκωνει τα κερατα του.. Οτι μου πειτε εσεις παιδες, εσεις τα εχετε δοκιμασει απο πρωτο χερι, εσεις πειτε μου.. :p

PS2: Απο κουτι, σκευτομαι να παρω ενα Chieftec Full ATX BA-01 (Το θηριο), που ειναι μια αρκετα οικονομικη και ευριχωρη λυση.. Επισης σκευτομαι να κανω την μοντιφα που εκανε ο φιλτατος xrist, με την υδροψυξη (Σκευτομαι επισης να βαλω το drive cage πανω απο το PSU μιας που εχει εξοδο για ανεμιστιρα κιολας) και θα με ενδιεφερε να μαθω ποσο παει ενα καλο block απο eleven και το tank που χρησιμοποιησε ο xrist στο project του. Επισης, εαν δοκιμασω να παρω μια 12ρα αντλια, παλι θα χω προβληματα με τη ρωη? Ειχα δοκιμασει στο παλιο συστημα 3 αντλιες της ThermalTake, και οι 3 δεν τραβουσαν, επρεπε να τους φισαω εγω το νερο για να μπουν σε ρωη (και να κλεισω το κυκλομα στα καπακια) και δουλευαν επαρκως (τροπος του λεγιν) μονο οταν εφευγαν σχεδον ολες οι φυσαλιδες (αν το εσβηνα πριν φυγουν, η αντλια εδεινε την εντυπωση οτι στροφαρε στο κενο και δεν ειχα ρωη).

Αυτα προς το παρων, ευχαριστω για αλλη μια φορα που αφιερονετε τον χρονο σας για να μου λυσετε τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι φοράνε το ίδιο Chipset δεν σημαίνει ότι θα έχουν και τα ίδια προβλήματα. Και εγώ Abit IP35 Pro έχω και ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό, ούτε με Drivers, ούτε με εγκατάσταση Windows, ούτε με τίποτα. Εκτός από αυτό τη μητρική τη ξέρουν και οι πέτρες και θα βρεις πάρα πολλά πράγματα για αυτή.

Από υδρόψυξη τώρα ρώτα τον Unseen... Θα σου πει τι πρέπει να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μονα που με χαλανε στην abit, ειναι οτι περνει μνημες μεχρι 800MHz και οτι δεν μπορω να τη βρω πουθενα.. Και καλα πες, πανε στο διαολο τα 266MHz.. Τις κανω 1066 απο το bios..

Link to comment
Share on other sites

johhny αυτό στο laptop γίνεται γιατί είναι σε ahci mode.

Αν το είχες αλλάξει σε ide θα έμπαινε κανονικά το λειτουργικό.

Δεν πειράζει όμως αυτό που έκανες είναι καλύτερο.

Το ίδιο ισχύει και εδώ αν επιλέξεις ahci/raid για εγκατάσταση θα χρειαστείς drivers που

είτει από δισκέτα είτε slipstreamed.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, ουτος η αλλιως δεν με ενδιαφερει το raid.. Ευχαριστω για την πληροφορια, με ειχε μπερδεψει αρκετα το ζητημα..

Ξερουμε μηπος απο ποτε μπορουν να υπαρξουν διαθεσιμες οι IP35pro? Ευχαριστω παλι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Το μονα που με χαλανε στην abit, ειναι οτι περνει μνημες μεχρι 800MHz και οτι δεν μπορω να τη βρω πουθενα.. Και καλα πες, πανε στο διαολο τα 266MHz.. Τις κανω 1066 απο το bios..

Ότι μνήμες θέλεις μπαίνουν. Απλά θα τις πας εσύ 1000. Δεν μπορεί φυσικά από μόνο του να κάνει OC για να σου φτάσει τις μνήμες στην ονομαστική τους συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sektor [Σήμερα, στις 03:59]

Ότι μνήμες θέλεις μπαίνουν. Απλά θα τις πας εσύ 1000. Δεν μπορεί φυσικά από μόνο του να κάνει OC για να σου φτάσει τις μνήμες στην ονομαστική τους συχνότητα.

Ναι, μου το ειπε και ενας φιλος μου αυτο.. Αρα μου φαινεται θα κατσω λιγο στο "περιμενε" μεχρι να φερουν την abit.

Ειδα σε ενα αλλο thread για τον Q9450, απ' οτι ειδα και στο google, η μονη διαφορα ειναι οτι ο 9450 βρησκετε στα 200MHz παραπανω.. Υπερεχει και καπου αλλου αυτος ο επεξεργαστης? Αξηζει να περιμενω και γι αυτον? Ή αν βρω την abit απο καπου νωριτερα να τσιμπισω τον Q6600 και να τον clockαρω μεχρι τα 3 ας πουμε με μια καλη υδροψυξη?

(Εχω την εντυπωση οτι ουτως η αλλιως με τον quad εχω παραπανω απ' οτι χρειαζομαι, μιας που δεν υπαρχουν παιχνιδια που να χρησιμοποιηουν και τα 4 threads του cpu.. Το θεμα ειναι ποσο θα κρατησει αυτο και ποτε θα αναγκαστουμε να βαλουμε παλι το χερι στην τσεπη για να παιξουμε αξιοπρεπως ενα νεο παιχνιδι..)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια! :T:

Link to comment
Share on other sites

η abit ip35 pro bootάρει κανονικά με 667,800,1000,1066 (αυτά έχω δοκιμάσει). αυτό που λες JohnnyGR ίσχυε για τα πρώτα κομμάτια αλλά μετά το bios update που έκανε η εταιρεία στις μητρικές τις από το καλοκαίρι και μετά δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. όσο για τον επεξεργαστή αν μπορείς περίμενε αλλιώς πάνε σε 6850 για παιχνίδια ή σε q6600 για να είσαι μέσα σ ' όλα

Link to comment
Share on other sites

cabdik όσο για την μητρική που λες απ' ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζει crossfire x δηλαδή 4 κάρτες γραφικών εξού και η χαμηλή τιμή της. η msi από την άλλη είναι αξιόπιστη και είναι από τις καλύτερες εταιρείες πληροφορικής. από εκεί και πέρα ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με την πλατφόρμα spider ή την περικομμένη γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω από άποψη σταθερότητας και overclocking πως θα είναι. αλλά λέω καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα να σε απαντήσουν κι άλλοι που θα ξέρουν περισσότερα. για τα optional που λες δεν το έχω ξαναδεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Ειδα σε ενα αλλο thread για τον Q9450, απ' οτι ειδα και στο google, η μονη διαφορα ειναι οτι ο 9450 βρησκετε στα 200MHz παραπανω.. Υπερεχει και καπου αλλου αυτος ο επεξεργαστης? Αξηζει να περιμενω και γι αυτον? Ή αν βρω την abit απο καπου νωριτερα να τσιμπισω τον Q6600 και να τον clockαρω μεχρι τα 3 ας πουμε με μια καλη υδροψυξη?

(Εχω την εντυπωση οτι ουτως η αλλιως με τον quad εχω παραπανω απ' οτι χρειαζομαι, μιας που δεν υπαρχουν παιχνιδια που να χρησιμοποιηουν και τα 4 threads του cpu.. Το θεμα ειναι ποσο θα κρατησει αυτο και ποτε θα αναγκαστουμε να βαλουμε παλι το χερι στην τσεπη για να παιξουμε αξιοπρεπως ενα νεο παιχνιδι..)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια! :T:

Στο δικό σου χέρι και τσέπη είναι τι θα κάνεις. Εγώ πήρα Q6600 και τον δουλεύω κάθε μέρα στα 3,6GHZ με νερό. Σε λίγο καιρό που θα τους πάρει ο κόσμος και θα έχουμε μία ξεκάθαρη εικόνα για το τι είναι, τότε θα πάρω. Προς το παρών θέλω να πάω σε άλλο CPU, λόγω πολλαπλασιαστή. Ο συγκεκριμένος που λες, έχει 8x, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ανέβει παραπάνω το FSB... Σίγουρα είναι καλύτεροι CPU παρόλα αυτά.

Επίσης με νερό τα 3GHZ τα έχεις για πρωινό. Με νερό θα είσαι το λιγότερο στα 3,4GHZ 24/7.

Ακόμα κάτι που πρέπει να τονίσουμε που έχει να κάνει με τους Quad είναι το εξής:

Πολλές φορές λέμε ότι δεν έχουν βγει εφαρμογές που να αξιοποιούν και τους 4 Cores, οπότε ο Quad δεν χρειάζεται. Δεν είναι έτσι όμως, γιατί όταν τρέχει μία εφαρμογή που εκμεταλλεύεται 2 Cores, τότε ένας Dual Core μπορεί να τρέχει καλά την εφαρμογή, αλλά αν του πατήσεις να κάνει και κάτι άλλο, ούτε το mouse δεν θα κουνιέται. Αντίθετα με τον Quad έχεις άλλους 2 πυρήνες για να κάνεις ότι άλλο θες, όσο βαρύ και να είναι. Με λίγα λόγια αν βγουν προγράμματα που θα εκμεταλλεύονται 4 Cores, θα χρειαζόμαστε περισσότερα Cores από 4...

Αρχική απάντηση από AGRIMI

η abit ip35 pro bootάρει κανονικά με 667,800,1000,1066 (αυτά έχω δοκιμάσει). αυτό που λες JohnnyGR ίσχυε για τα πρώτα κομμάτια αλλά μετά το bios update που έκανε η εταιρεία στις μητρικές τις από το καλοκαίρι και μετά δεν παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. όσο για τον επεξεργαστή αν μπορείς περίμενε αλλιώς πάνε σε 6850 για παιχνίδια ή σε q6600 για να είσαι μέσα σ ' όλα

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει η βγει η φήμη ότι είναι για παιχνίδια ο 6850.

Παίζοντας σε λογικές ( 1280x1024 με 8xAA 8xAF at least ) και ( 1600x1200/1680x1050 με τουλάχιστον 4xAA 8xAF ) δεν θα σου κάνει τίποτα η CPU.

Εϊτε είναι E6300 είτε X6800 είτε X6800 @ 4,5GHz πάλι τα ίδια frames θα έχεις.

CPU Limited (όπου ο επεξεργαστής παίζει ρόλο στο Frame Rate) είσαι μόνο όπου παίζεις σε pure αναλύσεις, δηλαδή 1024x768/1280x1024/1600x1200 δίχως AA/AF, ή με μόνο 2xAA/4xAF.

Κάποια Links για τα παραπάνω:

http://www.guru3d.com/article/Videocards/391/23/

http://www.benchzone.com/page.php?al=8800GTX_cpu_scaling

http://www.gamespot.com/features/6182806/p-6.html

http://www.gamespot.com/features/6182806/p-5.html

Αρχική απάντηση από AGRIMI

cabdik όσο για την μητρική που λες απ' ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζει crossfire x δηλαδή 4 κάρτες γραφικών εξού και η χαμηλή τιμή της. η msi από την άλλη είναι αξιόπιστη και είναι από τις καλύτερες εταιρείες πληροφορικής. από εκεί και πέρα ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με την πλατφόρμα spider ή την περικομμένη γι' αυτό δεν μπορώ να σου πω από άποψη σταθερότητας και overclocking πως θα είναι. αλλά λέω καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα να σε απαντήσουν κι άλλοι που θα ξέρουν περισσότερα. για τα optional που λες δεν το έχω ξαναδεί ποτέ.

Μπορεί να είναι καλή η MSI, αλλά γενικότερα δεν υπάρχει καλή και κακή εταιρία. Η κάθε μία βγάζει κατά καιρούς καλά και κακά προϊόντα. ’λλες φορές η ASUS είναι πολύ καλή, άλλες φορές η DFI, κτλ...

Όσο για τη πλατοφόρμα Spider, δεν έχει να λέει τίποτα. Καθόλου OC, προβλήματα και Bugs και δεν νομίζω να αγόραζε κάποιος επεξεργαστή που να ξέρει ότι έχει πρόβλημα (L3 Cache).

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι προς το παρων δεν υπαρχουν παιχνιδια που να εκμεταλευονται και τα 4 cores και οτι υπαρχουν μονο καποια προγραμματα που το εκμεταλευονται.. Αλλα και παλι μπορω να τρεχω περισσοτερα πραγματα παραλληλα και να κανω encoding γρηγοροτερα..

Λοιπον, πηγα σημερα στο πλαισιο στο mall, και ειχε 2 απλες IP35, κοιταξα τις περιγραφες και το κουτακι απο πισω, και ειδα οτι οι μονες διαφορες μεταξυ αυτης και της pro, ειναι στους πυκνοτες (100% solid μονο γυρο απο τον επεξεργαστη και τις μνημες), δεν εχει τα 2 e-sata slots και ενα "guru" (wtf τωρα δε ξερω τι ειναι αυτο..)

Τελικως πηρα εναν 6600 και την απλη IP35 της abit..

Αμα τωρα ειναι κατα πολυ πιο χαλια η μητρικη απο την pro και δεν μου κανει, τον ρωτησα εαν μπορω να την αλαξω με μια αλλη εφοσον δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα και μου ειπε ναι.

Τα φωτα σας, την κραταω? Ή μενω standby για αλλαγη μολις φερουν την pro?

(Προσοπικα, δεν χρησιμοποιω εξωτερικους e-sata δισκους και αν οι υπολοιποι πυκνοτες [οχι κρισιμα σημεια κατα την abit] δεν με επιρρεαζουν και δε χρειαζομαι αυτο το "guru", τοτε δε μου κανει?..)

Link to comment
Share on other sites

Sektor οι αναλύσεις που αναφέρεις έχουν μεγάλη διαφορά ακόμα και με ισχυρή κάρτα. απλά με την 8800 gt οι διαφορές 6850 vs q6600 αγγίζουν τα 10 fps. και παραμένουν 10 ακόμα και με overclocking μιας και ο 6850 φτάνει τα 3800 mhz. εκεί που δεν φαίνονται οι διαφορές είναι στα 1024*768 και 1280*1024 (χωρίς extra)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.