Jump to content



Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους/ολες!

Οπως λεει και ο τιτλος, αποφασισα να κανω το μεγαλο αλμα απο AGP σε PCI-x.. Υστερα απο κανα 3ωρο ψαξιματως στα καλα μας καταστηματα :getlost: κατελιξα στα εξης:

CPU

Mobo

RAM

VGA

PSU

Εαν εχετε κατι καλυτερο (AMD/ATi παντα, αλλα αν προκειτε για μεγαλες διαφορες, ειμαι ανοιχτος και προς intel/nvidia) να προτεινετε, κοντα στο χρηματικο ποσο που βγαινει απο τα παραπανω, feel free to post. Δυστιχως δεν ασχοληθικα πολυ με τη τρεχουσα τεχνολογια (Μας ξεμεινε hardware απο την εποχη του P4/A64) και γι αυτο ζηταω τα φωτα σας. (αμα εχετε και xenon, ακομα καλυτερα! :p)

Και μερικες ερωτησουλες για τον φιλτατο n00bιδιο (προς το παρων) JohnnyGR:

1) Οι 9500 και 9600 ειναι οι κανονικοι 4-πυρινοι της AMD, ε? Γιατι κατι ακουσα για low-profile CPUs στα σκαρια.

2) Ακουω συνεχεια οτι ειναι πατατα οι Phenom, τι παραπανω σε αποδοσεις θα κερδιζα εαν εβαζα καποιον quad core απο την intel (παμε αρκετα πιο πανω στη τιμη ε?)

3) Τα MT/s τι ακριβως ειναι? (Το αναγραφει στην ταχυτητα διαυλου της μητρικης.)

4) Με τις μνημες εχω ψιλοχαθει, καλο ειναι να παρω ετοιμο kit? Εαν ναι, τους χρονισμους τους φτιαχνω εγω απο το bios ή τους αναγνωριζει αυτοματα? Επισης, εαν αποφασισω να βαλω δυο ζευγη με μνημες, θα μου ριξει τη συχνοτητα στην οποια παιζουν? (Σε dual channel θα παιζουν 2 ζευγη νομιζω.)

5) 750W θα με φτασουν για τα παραπανω? (Υπολογιστε αλλους δυο SATA δισκους, ενα CD-RW, ενα DVD-RW, ενα floppy (αν βρω IDE να το συνδεσω, απ' οτι ειδα εχει 1 ATA connector.. :() και λογικα ενα περιθοριο για κανα-δυο ανεμιστιρες, αντλια και πες κανα-δυο λαμπες UV.

6) Ειχα δοκιμασει, για ενα καιρο, ενα kit υδροψυξης και θα ηθελα και το καινουργιο PC να ειναι το ιδιο αθοριβο, εαν αποφασισω να ψυξω μονο επεξεργαστη και northbridge (καρτα γραφικων οχι, γιατι ειναι απο τα πιο συχνα πραγματα που αλλαζω), θα χρειαστω διπλο ψυγειο? Ή και με μονο ειμαι ενταξει?

7) Οσον αφορα το κουτι τωρα, θα ηθελα κατι πιο ευριχωρο απο το Tsunami της ThermalTake.. (Το τρεχων PC τσιμα τσιμα τα χωραει αυτα που του 'χω βαλει, για να μην πω τι ζορι εφαγα για να χωρεσω τα καλωδια του OCZ modstream προκειμενου να μην πετανε το πλαϊνο panel εξω.. :p) και μαλλον κατι σε full tower, με τοσες υποδοχες ανεμιστηρα στο πισω μερος ετσι ωστε να περνει το ψυγειο (επειδη τσακιζε πολυ ενα σωλινακι σε αυτη τη θεση, αν εχετε να προτεινετε αλλη, δεκτον), εμφανισιμο και με πλαϊνο παραθυρο (αν και μπορει να το αφηνω μονιμα ανοιχτο στο πλαι, οποτε εχει δεν εχει παραθυρο ενταξει ειμαι..)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 04:13]

(Υπολογιστε αλλους δυο SATA δισκους, ενα CD-RW, ενα DVD-RW, ενα floppy

CD-RW ; Υπάρχει ακόμα κόσμος που τα βάζει; Ποιος ο λόγος; Γιατί όχι δύο DVD-RW;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan

CD-RW ; Υπάρχει ακόμα κόσμος που τα βάζει; Ποιος ο λόγος; Γιατί όχι δύο DVD-RW;

Εχμ, αυτο εχουμε αυτο βαζουμε.. Εξαλου εχω ιδη ενα DVD-RW και μαλιστα καλο, τι να το κανω το 2ο? Δεν ασχολουμε πολυ με εγγραφες κλπ.. Εγω ενα PC θελω να παιζει σχετικα ικανοποιητικα τα βαρυδια της EA και της Epic-Midway..

α και κατι που ξεχασα να ρωτησω:

8) Κερδιζω κατι ουσιαστικο εαν παω για SLi/CrossFire εφοσων παιζω με μια οθονη?

Link to comment
Share on other sites

εεεε ψιτ μαστορά,για mobo βάλε αυτό:http://www.techspot.com/review/81-asus-m3a32-mvp-deluxe/

υπάρχει και σε Ελλάδα:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522593

και για επεξεργαστή κοπάνα αυτόν να είσαι κύριος:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559562

πάρε και ένα review:http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20070820092817.html

:D;)

Link to comment
Share on other sites

Χμ, 50Ε παραπανω, παν' στο διαλο.. Στο review παντος σαν να διακρινω ενα μικρο drawback οσον αφορα τα 90nm.. Μηπος τελικα αξιζει για intel? :getlost:

"The TLB erratum is said to be fixed in the B3 stepping of all AMD quad-core processors, which includes both Phenom and Barcelona (dual-core) processors, however the new stepping won't become available until next March. Any processors shipped between then and now will still carry the TLB bug"

Απ οτι καταλαβα, μεχρι το μαρτιο, phenom γιοκ.. Πρωτα ο θεος.. :whistling

Προτασεις για κουτακι κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκευτικα οταν ειδα την τιμη του Q6600 και το bug των phenom..

Επιδη απ' οτι καταλαβα μονος μου θα βγαλω τα ματακια μου, ας με συμβουλεψει κανενας γνωστης γιατι πραγματικα, με τετειο hype που κανουν τα καταστηματα σε ολα τα προϊοντα δε ξερω τι μου γινεται.. (Αμα ημασταν στην εποχη του 754 θα ηξερα, αλλα λεμε τωρα.. :p)

Link to comment
Share on other sites

budget εχουμε?ή ειμαστε unlimited?

ρωταω γιατι δεν μπορω να δω τις επιλογες σου μιας και και εχουμε system maintenance @ plaisio.gr

χοντρικα χοντρικα χωρις να ξεφευγουμε πολυ

Ip35Pro ~120e

Q6600 ~140e

2x2giga G.Skill 1066 (~170e αν 8υμαμαι καλα)

8800GTS 512 ~330e

Etasis 750W ~90e

το CD-Rw πετα το η χαρισε το σε κανα ξαδερφακι σου,τσαμπα καλοδιοτενια μεσα στο case σου

δικσους και κουτι εχεις?

γιατι ειναι καμια παλιατζουρα το κουτακι σου και σε παιρνει οικονομικα χτυπας ενα Gigabyte Aurora ~100e full tower για απλα

και εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

budget εχουμε?ή ειμαστε unlimited?

ρωταω γιατι δεν μπορω να δω τις επιλογες σου μιας και και εχουμε system maintenance @ plaisio.gr

χοντρικα χοντρικα χωρις να ξεφευγουμε πολυ

Ip35Pro ~120e

Q6600 ~140e

2x2giga G.Skill 1066 (~170e αν 8υμαμαι καλα)

8800GTS 512 ~330e

Etasis 750W ~90e

το CD-Rw πετα το η χαρισε το σε κανα ξαδερφακι σου,τσαμπα καλοδιοτενια μεσα στο case σου

δικσους και κουτι εχεις?

γιατι ειναι καμια παλιατζουρα το κουτακι σου και σε παιρνει οικονομικα χτυπας ενα Gigabyte Aurora ~100e full tower για απλα

και εισαι αρχοντας

Budget λογικα κοντα στα 850 που υπολογιζα και με τα προηγουμενα, οποτε κουτι μου τα βγαλες.. :p

Την Ip35Pro δεν την βρησκω πουθενα δυστηχως..

Το Etasis ειναι καλυτερο σε σχεση με το zalman?

Απο κουτι εχω ενα Tsunami της ThermalTake, πιστεψε με.. Θα ειναι απο τα πρωτα που θα αλλαξω.. Δε χωραει τιποτα! (Και οταν αλλαξα το τρφοδοτικο επρεπε να κανω χιλιες-δυο πατεντες, την πιστη μου εβγαλε..)

Απο δισκους εχω 2x250GB (ο ενας SATA I και ο αλλος SATA II)

EDIT: Κατι τετειο πως σου φενεται? Μπορω να παω και σε DDR3 μετα, αν πεσουν οι τιμες..

Οχι οτι προκειτε να χρησιμοποιησω 2 καρτες, αλλα αργοτερα θα μπορω να κανω crossfire μονο με ATi καρτες ε?

Link to comment
Share on other sites

CPU

Mobo

RAM (Δεν ασχολουμε ιδιετερα με overclocking, αντε να κανω λιγο στην vga.. ικανοποιητικες τις βρησκω, αμα ειναι να γλυτωσουμε και κανα φραγκο)

VGA (Συμπαθητικη μου φενεται για μελλοντικο CrossFire)

PSU

Αυτο το setup πως σας φενεται? Βγαινει γυρω στα 800E κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Μη πας σε Ατι αν ειναι να σκασεις 210ευρα πηγαινε σε μια 8800gt.

RAM:worship: :worship: :worship: :worship: :hehe: :hehe: :hehe:

Mην πας σε etasis Καλυτερα 500-600 Watt για ενα τροφοδοτικο μαρκας..

Για δες αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=974757

και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923273

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Μη πας σε Ατι αν ειναι να σκασεις 210ευρα πηγαινε σε μια 8800gt.

RAM:worship: :worship: :worship: :worship: :hehe: :hehe: :hehe:

Mην πας σε etasis Καλυτερα 500-600 Watt για ενα τροφοδοτικο μαρκας..

Για δες αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=974757

και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923273

Ο λογος για τον οποιο δεν διαλεξα την 8800GT ειναι οτι θα μου παει πολυ παραπανω, συν οτι εχω ακουσει πολα για το coolerακι της και λοιπες ιστοριες.. Εφοσον ακουσα οτι η 3870 ειναι εφαμιλη και πιο ησυχη, λεω να δοκιμασω την τυχη μου εκει και αμα ειναι, σκαω και κανα crossfire στο μελλον..

Η μητρικη που μου εδειξες, εχει 4 usb slots (απο την περιγραφη, μη επεκτασημες σε παραπανω), ενω εγω χρησιμοποιω τουλαχιστον 6-7.. Συν οτι δεν παιζει σε 1066 και η αλλη υποστιριζει DDR3 που ισως μου επιτρεψει ενα μικρο boost στο μελλον..

Για τροφοδοτικο ειπα να παω σε κανα 750ρι να ειμαι σιγουρος απο πλευρας wattage και να μην εχω δειλημα (οπως με το παλιο PC) μην βαλω κατι και δεν το σηκωσει καποια στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτο.. Τεσπα, παω να την πεσω για υπνο γιατι δε την παλευω αλλο, με πηρε το πρωι (και το μεσημερι :p) να ψαχνω για hardware.. Αφηστε τις προτασεις σας οσοι αλλοι θελετε και θα τις δω αργοτερα. Ενα μεγαλο ευχαριστω στους salonicafan, athlon=greek, BlueChris, CrazyAnt και jimakos21, που αφιερωσαν το χρονο τους για να μου απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Mην πας σε etasis Καλυτερα 500-600 Watt για ενα τροφοδοτικο μαρκας..

Τα συγκεκριμένα είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας. Και δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι μάρκας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sektor

Τα συγκεκριμένα είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας. Και δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι μάρκας...

Δεν συγκρινετε με 4 συγκεκριμενες μαρκες τροφοδοτικων. Καλη ειναι. αλλα για 99 ευρο 750W θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παρόλα τα καλά λόγια το Etasis δε μου γεμίζει το μάτι.

Ότι είπε ο αποπάνω με τα enermax liberty εκτός

Πάρε ότι έχω στην υπογραφή μου εκτός από τις μνήμες

που θα έπαιρνα Transcend 800+ με N στο bar code ή Team Extreme @ 4-4-4-x αν

έχουν D9GMH

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.