Jump to content



Ποιο είναι το αγαπημένο σας αλκοολούχο ποτό;;;[18+ ONLY.]


LevelOne

Recommended Posts

  • 2 months later...

Σίγουρα δεν μπορείς να τα συγκρίνεις όπως λες απλά έλεγα, επειδή από τα φθηνά το jameson μου αρέσει, γενικά άμα πίνεται το teacher's για να καταλάβω στο περίπου. Αλλά ντάξει με κατατόπισες! Σας ευχαριστώ! Ι ΄ll pass

edit: Τελικά το τσίμπησα έτσι να το δοκιμάσω. Τόσο που το είχε μόνο και για μαγείρεμα να το πάρω τίποτα δεν είναι :hehe: Άσε που προτιμώ να το δοκιμάσω και να ξέρω τη γεύση του. Έλεγα να παραγγείλω κανένα cardhu αλλά πάει για την ώρα :p

edit #2:Ανοίχτηκε εχτές που βρέθηκα με καλή παρέα. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημο. Ειδικά για τα λεφτά του!

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Πρόσφατα είπα να ξεφύγω από τα απλά,μέχρι chivas είχα γευτεί, και δοκίμασα πολλά όπως Cardhu,Lagavulin,Talisker,Maker's mark, johnnie walker black, dimple, caol ila και ένα άλλο που δεν μου έρχεται τώρα. Με διαφορά αυτό που μου άρεσε ήταν το Lagavulin! Απλά τέλειο. Επίσης μου άρεσε το Talisker, ειδικά για την τιμή τοu, και λέω να το προσθέσω στην κάβα μου κάποια στιγμή σύντομα! Καλό μου φάνηκε και το dimple και το johnnie black. Το cardhu δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ίσως γιατί περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο. Από την άλλη,αν και ιδιαίτερο, το maker's mark δεν μπορώ να πω ότι είναι στα γούστα μου. Τέλος το caol ila μάλλον δεν θα το ξανάπαιρνα.

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με Chivas ξεκινησα και αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω εναλλακτικες single malt. Ακομα δε κατεληξα σε καποιο, ακομα δοκιμαζω. Glenfarclas, Glenfiddich και διαφορες συλλογες απο ολο τον κοσμο περασαν αλλα δεν εντυπωσιαστηκα ακομα με καποιο. Επομενη αγορα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μόνο για δοκιμή μην αγοράζετε πολύ ακριβά. Βρείτε καλύτερα κάποιο αξιοπρεπές bar και δοκιμάστε εκεί πέρα. Μπορείτε κιόλας να βρείτε πίνακες στο ίντερνετ που παρουσιάζουν πού περίπου βρίσκεται γευστικά το καθένα (π.χ. καπνιστά, φρουτώδη, ελαφρά, δυνατά) ώστε να διευκολύνεστε κάπως στις επιλογές για δοκιμές. Αναζητήστε «whisky charts» «charts of whisky» κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μόνο για δοκιμή μην αγοράζετε πολύ ακριβά. Βρείτε καλύτερα κάποιο αξιοπρεπές bar και δοκιμάστε εκεί πέρα. Μπορείτε κιόλας να βρείτε πίνακες στο ίντερνετ που παρουσιάζουν πού περίπου βρίσκεται γευστικά το καθένα (π.χ. καπνιστά, φρουτώδη, ελαφρά, δυνατά) ώστε να διευκολύνεστε κάπως στις επιλογές για δοκιμές. Αναζητήστε «whisky charts» «charts of whisky» κ.λ.π.

Βασικά αυτό εννοούσα όταν λέω δοκίμασα. Δεν μου αρέσει να μένω στις γνώμες αλλωνών πόσο μάλλον όταν πρόκειται καθαρά για γούστο του καθενός. Αφορμή στάθηκε ένα αρκετά οικονομικό bar,αξιοπρεπές με μεγάλη ποικιλία, που βρήκαμε με την παρέα μου. Επόμενη στάση είναι το jack single barrel. Δεν έχω την οικονομική πολυτέλεια να πάρω ένα μπουκάλι από τα ποτά που ανέφερα απλά για να δοκιμάσω.Οπότε και εγώ προτιμώ να κάνω την δοκιμή έτσι.

 

 

Α να μπράβο αυτό ήταν που δεν θυμόμουν! Καλό και αυτό

 

edit: Στον κατάλογο είχε και τα oban και jura που δεν τα είχε εκείνη την στιγμή. Έχετε δοκιμάσει κανένα;

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.