Jump to content



Μειώσεις τιμών από τον ΟΤΕ στα ευρυζωνικά προϊόντα


vasi

Recommended Posts

  • Replies 407
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από giorgos th.

τα 27db Att down δεν ειναι πολλα?

Από το adslgr.com :

Line attenuation = Εξασθένηση γραμμής (σε dB), δείχνει πόσο σήμα χάνεται πάνω στη γραμμή (απώλεια σήματος) από αυτό που στέλνεται προς κάποια κατεύθυνση

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αναφέρεται στο maximum που μπορεί να δώσει το DSLAM, δηλαδή 24mbps για ADSL2+. ’ρα αν είχες 24άρα γραμμή, θα συγχρόνιζες πιο χαμηλά (η φόρμουλα για τον υπολογισμό μου διαφέυγει). Ενδεικτικά, φίλος με 31db Att συγχρονίζει στα 16kbps.

Σε 4άρα όμως ή 8άρα δεν θα πρέπει να σε επιρεάζει, καθώς το σήμα που φτάνει σε σένα είναι αρκετά μεγαλύτερο.

Υ.Γ. Αν λέω παπατζιλίκια ας με διορθώσει κάποιος με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο please

Αρχική απάντηση από VIL

Δηλαδή απο 768 κονεξ τοκ που έχω θα πάει αυτόματα στα 1024?

για πέστε μου.

Και από πότε? :worship: :magic:

Από το δελτίο τύπου του ΟΤΕ:

Δωρεάν αναβάθμιση της ταχύτητας 768 Kbps σε 1024 Kbps με νέα τιμή 16,50

Για το πότε, δεν ξέρω :(

Link to comment
Share on other sites

Και ουτε πρόκειται απο οτι φαινεται τυχερούλη....

Εν τω μεταξύ.... ξαναβρήκα μια παλια σελίδα στο adslgr.com πάνω στο θέμα Noise Margin, Attenuation κτλ... ας την εχουμε στα υπόψην...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

Link to comment
Share on other sites

ακομα παιζει...τι στο καλο; :blink: περιμενουν να παει 00.01 για να το κοψουν;

για ριξε και μια ματια εδω ρε γειτονα γιατι τελικα δεν εχεις μονο εσυ τα προβληματα που συζηταγαμε το πρωι...http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=45410

Link to comment
Share on other sites

:D Μπα οχι ρε συ... λογικά δεν θα γινει ακύρωση, να το δεις... μπορει να πρόλαβες...

Εν τω μεταξύ.... αληθευει αυτη η φήμη... θα δώσει 1024 στο upload η Forthnet?... το ρουτερ μου πάντως στο attainable rate αναφέρει πλεόν 936 (ενω πριν ειχε κολλησει στα 509)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

:D Μπα οχι ρε συ... λογικά δεν θα γινει ακύρωση, να το δεις... μπορει να πρόλαβες...

εγω πιστευω οτι θα γινει αλλα απλα εχει καθυστερησει λιγο για δυο λογους:

1)Τους πηρα το απογευμα και μου ειπαν οτι δυσκολα μπορει να αλλαξει κατι και εγω δεν δοκιμασα καν γιατι δεν προλαβαινα...

2)Δεν εχει ερθει ακομα email απο τον ΟΤΕ που σημαινει οτι κατι εχει στραβωσει μαλλον απο την οτενετ...

Αnyway αυριο λογικα θα κανω αιτηση για τα 24 και θα τελειωσει το σειριαλ...:D

Αρχική απάντηση από perp

Εν τω μεταξύ.... αληθευει αυτη η φήμη... θα δώσει 1024 στο upload η Forthnet?... το ρουτερ μου πάντως στο attainable rate αναφέρει πλεόν 936 (ενω πριν ειχε κολλησει στα 509)

ειδες, ουτε και εσυ θα μεινεις θα μεινεις παραπονεμενος τελικα!!!( δενξερω αν ισχυει οντως αυτη η φημη παντως)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οτι βλεπω στο adslgr... αρκετοι ΗΔΗ εχουν χρονίσει εκει... ΑΡΑ... τα προβληματα των ημέρων μάλλον οφείλονται εκει... κάτι παρόμοιο ειχε γινει οταν τον Ιούνιο νόμιζω απο τα 10Mbps πηγα στα 24Mbps... για 2-3 μέρες εκανε περίεργα η γραμμή αλλα μέτα ήρθε στα ίσα... θέλω να πιστευω οτι εκει οφείλονται και αυτα... οχι τιποτα αλλο...αλλα μέχρι στιγμής δεν ειχα ποτε πρόβλημα (το ξέρω οτι ειμαι εξαίρεση) αν εχεις συνηθίσει στο τσάμπα τηλέφωνο δυσκολα ξαναγυρνας στα παλια.... :D

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παρακαλεσω τα παιδια που βαζουν 24 με οτενετ να αναφερουν περιοχη και dslam?εγω ειμαι Λυκαβηττο-dslam ιλισσου και στη σελιδα του connx λεει οτι μπορω να αναβαθμισω μονο μεχρι 8 (τωρα εχω 768)

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

μπορω να παρακαλεσω τα παιδια που βαζουν 24 με οτενετ να αναφερουν περιοχη και dslam?εγω ειμαι Λυκαβηττο-dslam ιλισσου και στη σελιδα του connx λεει οτι μπορω να αναβαθμισω μονο μεχρι 8 (τωρα εχω 768)

ευχαριστω:)

ειμαι Μοσχατο (dslam ιπποδρομου) και στο τηλ μου ειπαν οτι παιζει κανονικα μεχρι 24..προσεχως θα πεσει και η αιτηση!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.