Jump to content



Mouse Led Mod


eleozz

Recommended Posts

βαρεθήκατε τα κόκκινα led? και εγώ!!!:...:

πάμε να τους αλλάξουμε τα φώτα λοιπόν:eek::rolleyes:

εδώ είναι το πειραματόζωο μας λοιπόν

81h776f2th4ube7ii8w5_thumb.jpg

με το κλασικό κόκκινο led...:TD:

tfcqdbt0orsx0c1kkbqn_thumb.jpg

το ποντίκι στο χειρουργείο(αφαιρώντας την μια βίδα στο κάτω μέρος του και αφαιρώντας το πάνω καπάκι του):nerd:

fycrrk4c1f3vtwd2ellr_thumb.jpg

εδώ βλέπουμε το κόκκινο led του ποντικιού(μπλιάχ):sick:

lk7l1onea53dnogq0v9y_thumb.jpg

παρόλου που η εικόνα δεν είναι ότι πιο πετυχημένο, διακρίνεται η άνοδος και η κάθοδος του led όπου θα ξεκολλήσουμε το led με ένα κολλητήρι (το κολλητήρι είναι εύχρηστο στην χρήση αλλα μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο προσοχή λοιπόν)

xdaeen3gee5wt0jq7859_thumb.jpg

η πλακέτα βγαλμένη από το "κέλυφος" του ποντικιού(στην συγκεκριμένη περίπτωση το led ήταν πιασμένο με δυο πλαστικές ακίδες αν δεν θέλουμε να χαλάσουμε το παλιό led πρέπει να προσέξουμε)

stn0b70qtea6zykdurb6_thumb.jpg

παίρνουμε το μπλε led και "στρίβουμε" τα "ποδαράκια" του ώστε να γίνει ίδιο με το παλιό(προσοχή να μην τα σπάσουμε) και τα κόβουμε στο ίδιο ύψος με το παλιό led

3hsf5gzckczi6o69r1aq_thumb.jpg

*όπως καταλάβατε δεν έχω βγάλει φωτογραφίες από την αποκόλληση του led όπως και με την κολλήσει του καινούργιου γιατί μου έλειπε ένα χέρι(κολλητήρι,led-πλακέτα,φωτογραφική)*

αφού κολλήσουμε το led ξανά βάζουμε την πλακέτα στην θέση τις και το πάνω καπάκι του ποντικιού,το βιδώνουμε και συνδέουμε το ποντίκι.....

rnlvmek7re8ymz9yzjpl_thumb.jpg

επιτυχία:flex::T:

και μιας και πήραμε φορα.....:banging:

8hc0cj6r9lcjtj9r26zc_thumb.jpg

(το αριστερό είναι ενσύρματο usb,το μεσαίο ασύρματο ps/2, και το δεξιό είναι ενσύρματο ps/2).δεν υπάρχει πρόβλημα σε κανένα από τα 3α

ελπίζω να σας άρεσε περιμένω άποψης διόρθωσης και οτιδήποτε άλλο ευπρόσδεκτο:flower: :flower: :cool:

edit: μικρότερες φωτό click για μεγένθυση:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleozz

όπως καταλάβατε δεν έχω βγάλει φωτογραφίες από την αποκόλληση του led όπως και με την κολλήσει του καινούργιου γιατί μου έλειπε ένα χέρι(κολλητήρι,led-πλακέτα,φωτογραφική)*

Τριποδάκι, τριποδάκι!

BTW πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερα ποντίκια το είχα κάνει πολλές φορές με απόλυτη επιτυχία.

Στο IntelliMouse Explorer 2 που έχω όμως δε λειτουργεί σωστά (κάνει σπασίματα στην κίνηση και δεν πιάνει πάνω σε επιφάνειες που έπιανε πρώτα). Το ίδιο συνέβη και με το Wireless Mouse Optical που είχα πριν λίγο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από darthtony [Χθες, στις 22:20]

πολύ καλός. το έχω κάνει και γ΄στο δικό μου με πράσινο led και από πίσω έχωσα και ένα μπλε(lol) η πλάκα είναι οτι δεν έχει μειωθεί και πολύ η ζωή των μπαταριών!

ρίξε καμια φωτό αν μπορείς:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχει και συνεχεια:D

(τι κάνει ο άνθρωπος όταν βαριέτε)

για όσους δεν φτάνει το μπλε led από κάτω (γιατί δεν φαίνεται) τους βρήκαμε την λύση!!!

(καλή ώρα):...:

προτον ανοίγουμε μερικές τρύπες στο πάνω μέρος του ποντικιού (αφού το αφαιρέσουμε από το υπόλοιπο!!!) η διαδικασία είναι απλή και εύκολη αλλα ότι είναι να κάνουμε το κάνουμε με προσοχή (δώστε του να καταλάβει τίποτα δεν παθαίνει):eek: :devil:.

στην περίπτωση που ξεσκίσετε το χρώμα (είπαμε με προσοχή) αυτοσχεδιάστε

όπως στην περίπτωση μας ανοίξαμε μερικές γρατσουνιές και είπαμε να τις καλύψουμε.

ο τρόπος; ο εξής: πήραμε γυαλόχαρτο (240 αυτό βρήκαμε πρόχειρο) το βρέξαμε και αρχίσαμε το τρίψιμο...

άλλοι θα προτιμήσουν το βάψιμο (πρόβλημα τους!):tomato: :tomato: :tomato:

και μερικές φωτογραφίες:

q52s9cdxxn8ezpinevjs_thumb.jpg

z4pczlm8w1txoy0o2a1z_thumb.jpg

επειδή το ένα led ήταν καλο αλλα όχι αρκετό βάλαμε άλλο ένα όπως κάναμε την πρώτη φορα την αλλαγή...

και ιδού τα αποτελέσματα:

dzxuyacaqagxab966noh_thumb.jpg

uko47dsfivpv3e2vv5qj_thumb.jpg

2e07pro5ydbk69igwbmh_thumb.jpg

:worship: :p

το παράπονο μου είναι ότι πρέπει να μάθω να χειρίζομαι την ψηφιακή γιατί οι εικόνες δεν είναι και ότι καλύτερο. με το φως τις ημέρας θα σας βγάλω καμια ακόμα.:banging:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Tr4gikOsS [Σήμερα, στις 19:40]

Ωραιος ο Eleozz....αφου ομως πηρες και φορα δε πιανεις να κανεις και το

το δικο μου τωρα? :devil: :devil:

Μετατροπες τροκτικων ο eleozz:P :p

[Ειδες παλικαρια που βγαζει η Κατερινη! ] :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.