Jump to content



Powerline wall plug πως λειτουργει?


blindy

Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως λειτουργουν αυτα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978241&product=977349

1.Μεταφερουν δεδομενα μεσω του ρευματος?

Αυτο που θελω να κανω ειναι να δωσω internet στον κατω οροφο του σπιτιου.

2.Αν οι δυο οροφοι εχουν διαφορετικο ρευμα (2 ρολογια) θα λειτουργησει?

3.Συνδεω το ενα σε πριζα δικια μου και το router και το αλλο στην πριζα του κατω οροφου και το pc?

Ελπιζω να μην σας βγαλω κανενα ματι με αυτες τις ερωτησεις.

Aν υπαρχει καποια καλυτερη προταση για την δικτιωση πειτε την.Το router μου ειναι ασυρματο αλλα δεν φτανει δυο οροφους κατω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 19:14]

Τα διαφορετικά ρεύματα βεβαίως-βεβαίως. Το έχω δει να δουλεύει όμως κιόλας

τελικά μας μπέρδεψες. δουλεύει με διαφορετικά ρολόγια ή όχι; :)

Link to comment
Share on other sites

το ρολοι ρε παιδες τι δικλειδα να εχει ετσι ωστε να κοβει την διαμορφωση του μαραφετιου τουτου? υποψιαζομαι οτι μονο συνορο ειναι τα μετρα χαλκου και τιποτα παραπανω.με επιφυλαξεις βεβαια

δηλαδη η αποσταση απο τον ενα διαμορφωτη στο ρολοι σου που πεφτει στην εισοδο της δεη και απο το ρολοι του αλου στον δεκτη του.μαλλον αυτο πρεπει να δεις,μονο με δοκιμη θα ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι πρέπει να είναι.

Mr.Gomo writes...

do these work say if I plug one end on my end and the other at my mates place? 2 doors down

This is an interesting question. The range of these is said to be 200metres. Now, if your friends house is fed from the same phase as yours (one in three chance), there are no distribution transformers in the intervening circuit and the round trip -- socket in your house - powerline --powerline- friends house - socket in friends house -- is less than 200meters , then it should work.

If you can borrow a pair, test it out. Don't buy them to do this, though.

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/525252.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τσεκαρα το κυκλωμα και απ'οτι φαινεται το ρευμα ειναι τριφασικο και ο καθε οροφος

εχει απο μια φαση.Αρα αν καταλαβα καλα (Yes it will work over a different circuit, but not if that

different circuit is connected to a different phase) το συστηματακι δεν θα δουλεψει.Αρα ποια

ειναι η επομενη λυση? Access point ή το κλασικο και οικονομικο αμολα καλουμπα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα μαλλον τελικα θα καταληξω στην λυση του access point αφου που θα επιτρεψει τη συνδεση περισσοτερων απο ενα υπολογιστων αφου οι αδερφες μου θελουν μαλλον η καθε μια τον δικο της απ'οτι καταλαβα :) Μας εφαγε η τεχνολογια και παλι η τσεπη μου θα την πληρωσει lol...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν χρειαστηκε ουτε access point.Μετακινησα το router στο αλλο δωματιο ετσι τωρα ειναι μεν δυο οροφους πανω αλλα στην ιδια καθετο δηλαδη παρεμβαλονται μονο οι δυο πλακες και οχι τοιχοι.Μου δινει 36 απο τα 54mbps και ολα καλα.Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες. Σαν ηλεκτρολογος που ειμαι εχω να πω τα εξεις!

Εχω καταφερει να δουλεψω τετοιο συστημα σε μονοκατοικια και δουλευει τελεια! Το προβλημα ομως ειναι οτι υπαρχουν 2 διαφορετικα ειδη τετοιων μηχανηματων. Το ενα στελνει σημα μεσω της φασης (Κοκκινο ή καφε), και το αλλο στελνει σημα μεσω του ουδεταιρου ( Μπλε ή Μαυρο). Στην πρωτη περιπτωση πρεπει η πριζα που θα ειναι το μοντεμ να εχει την ιδια φαση με την πριζα που θα μπει ο υπολογιστης (σε τριφασικο ρευμα να παιρνουν οι μπριζες απο την ιδια φαση).

Στη δευτερη περιπτωση δουλευει και σε μονοφασικο και σε τριφασικο μιας και ο ουδετερος μας ειναι κοινος!

ΔΕΝ υπαρχει περιπτοση να δουλεψει σε καμια απο τις 2 μας περιπτωσεις ητε ειναι μονοφασικο ητε ειναι τριφασικο εαν οι 2 πριζες παιρνουν φαση ή ουδετερο απο διαφορετικα ρολογια (μετριτες της ΔΕΗ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.