Jump to content



Logitech G51


AnimaTronic

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θελω να προβω στην αγορα νεου set ηχειων, γιατι τα γερικα μου creative 5.1 (απλο μοντελο), που με υπηρετησαν πιστα 4+ χρονια, θα μεταφερθουν στο αδερφακι μου. Θελω κατι δυνατο και με καλη ποιοτητα ηχου. Τα creative ηταν μια χαρα, δε λεω, αλλα θελω να παω σε κατι καλυτερο. Υποψιν οτι τα ηχεια θα συνδεθουν με μια creative X-Fi extreme gamer και οτι δε θα ηθελα να ξεφυγω παραπανω απο 200 ευρω σε τιμη.

Σκεφτομαι λοιπον τα Logitech G51.Χρηση για μουσικη και ταινιες περισσοτερο και λιγοτερο για games.

Διαβασα αρκετα reviews στο internet. Καποια απο αυτα τα εκθειαζουν, ενω καποια αλλα λενε οτι στη μουσικη καπου ¨το χανουν¨. Για παραδειγμα:

¨These speakers seem to have an untamed upper midrange, however, which can cause them to sound 'hashy' on complex instrumental passages where lots of things are going on at once in the music, causing the subtle details to get somewhat lost. At high volumes, this 'hash' can become ear-fatiguing. The subwoofer can also begin to struggle to keep up with the satellites' volume at high levels, leading to distortion in the bass range characterized by an apparent loss of low bass extension.¨

(απο το http://techgage.com/article/logitech_g51_gaming_surround_speakers/1)

Ποια η αποψη σας? Τα εχει ακουσει κανεις? Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καλό δρόμο είσαι!!

Logitech να προτιμήσεις. Αυτά που κοιτάς φαίνονται καλά....(δεν τα έχω ακούσει)

Εγώ έχω τα X530 και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο....Έχουν δυνατό ήχο τα Logitech και η μόνη διαφορά τους απο τα Creative είναι η ποιότητα της φωνής

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οτι θα παω σε Logitech ειναι το μονο σιγουρο, μιας και ακουω πολυ καλα λογια για τα προιοντα της εν λογω εταιρειας. Να σημειωσω οτι η αναβαθμιση που θα γινει ειναι :

- Απο Creative Soundblaster Audigy και Creative Inspire 5100 (5 satellites x 6W και woofer 12W)

- Σε Creative x-Fi Xtreem Gamer και Logitech G51 (4 satellites x 19W, center 20W και woofer 56W)

Φανταζομαι οτι η διαφορα θα ειναι εμφανεστατη.

Μολις αποκτηθει ο παραπανω συνδιασμος, θα κανω μια παρουσιαση (μιας και δε μπορεσα να βρω κατι σε "δικο μας", ελληνικο site) για τυχον αλλους μελλοντικους υποψηφιους αγοραστες.:)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να σκεφτεις την λυση Ζ-5500..εχουν περιπου 300 ευρω,οσο θα σου στοιχισει πανω κατω το πακετο G-51+x-treme gamer..

τα Ζ-5500 εχουν Onboard 5.1 Digital Decoding και ακομα και με τις onboard καρτες των μητρικων αποδιδουν παρα πολυ καλα! τα ηχεια κυριολεκτικα "τα σπανε" και επειδη μια φορα αγοραζεις κατι τεοιο,δωσε ολο το χρημα για αυτα και καποια στιγμη αργοτερα αν θες ,παιρνεις μια καρτα ηχου...

Link to comment
Share on other sites

...είναι σωστή η λογική του sofix αλλά θα διαφωνήσω σε αυτό με την Onboard κάρτα ήχου είδα τρελή διαφορά με τα Z5500 από audigy 2ZS σε X-FI extreme music!

...για μένα προχωρά ως έχει είναι πολύ καλή επιλογή και τα ηχεία θα σε ανταμείψουν με το παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

το point μου ειναι,οτι δυσκολα δινεις τα 300 για τα Ζ5500,αλλά ευκολα μετα απο μερικους μηνες δινεις τα 70 για μια καρτα ηχου..

το "σετακι" που σκεφτεται ο φιλος μας ειναι πολυ καλη επιλογη και μαλλον φτανει κ περισσευει ,απλα εβαλα μια παραμετρο παραπανω,ετσι απλα προς σκεψη..ηχεια δεν αγοραζεις καθε μερα,καρτα ηχου ομως αλλαζεις ανετα..

οπως και να εχει καλες αγορες και περιμενουμε τις εντυπωσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με τα Ζ-5500 το εχω ακουσει απο παρα πολλα ατομα. Ειμαι 100% σιγουρος οτι τα ηχεια αυτα ειναι φανταστικα. Απλα εχω την εντυπωση οτι ισως να ειναι υπερβολη (για εμενα προσωπικα). Ειμαι σιγουρος οτι ποτε δε θα εκμεταλλευτω τα 500 Watt RMS και τα λοιπα καλουδια τους. Μακαρι να ζουσα σε μονοκατοικια και να τα ειχα ολη μερα τερμα. Δε με καιει τοσο η τρελη ενταση, οσο το να μπορω να ακουω μουσικη και να βλεπω ταινιες σε λογικα υψηλη ενταση και να εχω καλη ποιοτητα στον ηχο. Ευχαριστω για τις γνωμες που μου δινετε.:) :)

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι σε καθημερινή χρήση κι εγώ τα Z-5500 δεν τα πάω πάνω από 3 μπάρες... Και ειλικρινά μπορώ να πω ότι σε αυτή τη στάθμη έντασης μια χαρά παίζαν και τα Χ-530 που είχα πριν...

Αλλά ... όπως έχω ξανακάνει quote από review...

"Now this is where things get realistic. Do you really think you need a 500watt system for playing the odd song, watching a DVD or playing Half Life 2? Well, I don't.... But do I care? HELL NO! Do I need a 400HP Pontiac Firebird to go get a burger? No, but it sure is fun isn't it.

Excess is good because the power is always there when you need it."

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε και ο Spanaks... :T:

Απλά θα ξέρεις ότι στην ένταση που θα θέλεις εσύ, τα ηχεία θα παίζουν χαλαρά...

Είμαι κι εγώ της άποψης να πάρεις τα Z-5500 και να τα συνδέσεις ψηφιακά με την onboard κάρτα ήχου ώστε να μην παρεμβάλλεται αυτή καθόλου και προκαλεί οποιαδήποτε απώλεια ήχου...

Προτείνω να το σκεφτείς πάντως... Διάβασε, αν σε ενδιαφέρει, και το review για τα Z-5500 που έχω κάνει (βλέπε υπογραφή) και πες μας... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Χθες, στις 20:20]

"Now this is where things get realistic. Do you really think you need a 500watt system for playing the odd song, watching a DVD or playing Half Life 2? Well, I don't.... But do I care? HELL NO! Do I need a 400HP Pontiac Firebird to go get a burger? No, but it sure is fun isn't it.

Excess is good because the power is always there when you need it."

ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟ!!:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τελικα χτες το απογευμα τα Logitech G51 :D. Μετα τη διωρη ιεροτελεστια που περιλαμβανε το ανοιγμα του κουτιου, το χαζεμα των ηχειων και και ληψη φωτογραφιων (με σκοπο τη δημιουργεια μιας παρουσιασης), εκανα τις συνδεσεις και την τοποθετηση τους. Δυστυχως ομως η ωρα ειχε περασει και δε μπορεσα να τα ''τσιτωσω'' :tomato: . Τωρα γραφω απο το γραφειο. Μολις γυρισω σπιτι θα τα λιωσωωωωωω. :banging::banging:

Παιδια απ΄οσο ακουσα χτες, τα ηχεια ειναι πραγματικα πολυ καλα. Ακομα και σε πολυ χαμηλη ενταση (λογω ωρας) ''βαρουσανε'' δυνατα, ενω η ποιοτητα του ηχου ειναι μπολικες κλασεις πιο πανω απο τα παλια μου Creative Inspire 5100 (αναμενωμενο θα ελεγα). Πεμπτη μπαινει και η x-fi xtreme gamer (τωρα ειμαι με μια απλη Audigy), οποτε το Σαββατοκυριακο θα βαλω μια παρουσιαση.

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας και τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζηκα!!!

Μην τα τσιτώνεις όμως απο τώρα γιατί τα έχεις λίγο καιρό και έχουν δουλέψει για μικρό χρονικό διάστημα..

Το ξέρω οτι είναι δύσκολο, αλλά λίγο υπομονή!!:jump:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό στρώσιμο το θέλουν κι αυτά... Κυρίως για τα ηλεκτρονικά μέρη και όχι τόσο για τους κώνους...

Στην αρχή μπορεί να "φυσάνε" πιο πολύ κτλ... Σιγά-σιγά στρώνουν... Τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρθηκαν τα Z-5500 και όλα τα άλλα ηχεία που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 12:40]

Ένα μικρό στρώσιμο το θέλουν κι αυτά... Κυρίως για τα ηλεκτρονικά μέρη και όχι τόσο για τους κώνους...

Στην αρχή μπορεί να "φυσάνε" πιο πολύ κτλ... Σιγά-σιγά στρώνουν... Τουλάχιστον έτσι συμπεριφέρθηκαν τα Z-5500 και όλα τα άλλα ηχεία που έχω...

Μήπως από την πολύ ένταση έστρωσες τα αυτιά σου και ΟΧΙ τα ηχεία ? :D

Θα ελατώθηκε η ακοή σου και γι'αυτό δεν ακούς πλέον το φύσημα....;)

ΕΕΕΕΕΕΕΕΛα μ'ακούυυυυυυυς ?:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Μήπως από την πολύ ένταση έστρωσες τα αυτιά σου και ΟΧΙ τα ηχεία ? :D

Θα ελατώθηκε η ακοή σου και γι'αυτό δεν ακούς πλέον το φύσημα....;)

ΕΕΕΕΕΕΕΕΛα μ'ακούυυυυυυυς ?:tomato:

Αυτό ισχύει (αλήθεια δεν ακούω πολύ καλά τελευταία με τις εντάσεις κάθε μέρα :o), αλλά στην αρχή δεν τα τσίτωνα πολύ, οπότε δε δικαιολογείται...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως παιδια ειδα τα post σας εγκαιρα και δε τα τσιτωσα ακομα. Πανω στον ενθουσιασμο μου ξεχασα τελειως οτι πρεπει να παιξουν λιγο χαλαρα στην αρχη.:tomato:

Ευχαριστωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Updated:

Οπως ειχα αναφερει και στην αρχη του thread, τα παλια μου Inspire 5100 τα εδωσα στο αδερφακι μου. Το αδερφακι ομως ζηλεψε οταν ειδε τα G51 και επειδη δε του χαλαω ποτε χατιρι, του τα εκανα δωρο. Το αποτελεσμα ειναι ο μικρος με Logitech G51 και εγω με.............Logitech z-5500 ! ! ! !

Αρχισα σιγα σιγα να καταλαβαινω γιατι μου λεγατε σε αυτο το thread να κοιταξω και τα z-5500.;) ;)

Αν καποιος ενδιαφερεται για τα G51, μπορει να δει μια αναλυτικη παρουσιαση μου εδω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.